Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

Θα ήθελα να γράψεις, όταν βρεις ευκαιρία φυσικά (και κρυφά από τη γυναίκα :p ), με 3-4 προτάσεις πόσα ικανοποιημένος είσαι από το σύστημά σου για κάθε part ξεχωριστά. Π.χ για την οθόνη, για το case κλπ.

 

    Λοιπόν έχουμε και λέμε, σχετικά με την οθόνη, ίσως τα λόγια είναι περιττά διότι μιλάμε για ένα τέλειο monitor για gamers κατά την γνώμη μου και αυτό γιατί τα έχει όλα, gsync, 144hz, 1ms response, 3D... Μόνο το tn panel θα μπορούσε να μπει στα αρνητικά αλλά προσωπικά έκανα σύγκριση με οθόνη φίλου φωτογράφου (δεν θυμάμαι πια, αλλά σίγουρα ήταν IPS) και δεν μπόρεσα να εντοπίσω διαφορές (υποκειμενικά) και από την στιγμή που δεν χρειάζομαι 100% όλο το φάσμα sRGB ή του adobe RGB για εμένα δεν είναι καν αρνητικό. 

 

    Σχετικά με το κουτί τώρα, μπορώ να πω πως όση ώρα το έστηνα ήταν για εμένα μια έκπληξη. H corsair -για ακόμη φορά φυσικά- μου έδειξε τι θα πει ποιότητα υλικών και τι θα πει όλα να είναι μελετημένα.. Το μόνο που με "αγχώνει" είναι πως τα plexyglass δεξιά-αριστερά αργά ή γρήγορα θα "αραχνιάσουν" και για αυτό δεν πιστεύω πως φταίει η εταιρεία φυσικά αλλά το υλικό καθεαυτό όπως και οι τρόποι καθαρισμού του.

 

    Συνολικά με την κάρτα γραφικών είμαι ευχαριστημένος πάρα πολύ γιατί clockάρετε άριστα και πλέον την έχω σταθερά περίπου στα 1540Mhz. Επίσης είναι σχεδόν απολύτως αθόρυβη, όπως και το υπόλοιπο σύστημα φυσικά.. Η υδρόψυξη μου πρόσθεσε κάποιο θόρυβο και αυτό φυσικά γιατί στο ψυγείο έβαλα 4 ανεμιστήρες που αν το ρυθμίσω σε quiet mode γίνεται και πάλι αθόρυβο. Όσον αφορά την υδρόψυξη γενικότερα η corsair φυσικά εντυπωσιάζει για ακόμη μία φορά με τις στιβαρές τις κατασκευές.. Ο επεξεργαστής σε idle δεν ξεπερνάει τους 25-27c ενώ στα 4Ghz full load δεν ξεπερνάει τους 45-47c (ακόμη δεν έκανα manual overclock γιατί δεν πρόλαβα)

 

    Για την μητρική δεν έχω να πω κάτι ιδιαίτερο απλώς ότι καλύπτει άριστα ότι έχω επάνω και με καλύπτει πλήρως από άποψη εισόδων-εξόδων (usb3.1, usb3, 7.1 κάρτα ήχου κτλ.) Αυτό που θα μπορούσα να προσθέσω είναι σχετικά με την κάρτα ήχου, ότι είδα τεράστια διαφορά στα ακουστικά, όπου ο ήχος είναι σχεδόν διπλάσιος σε ένταση και πολύ καλύτερος σε ποιότητα. (Η προηγούμενη μητρική που είχα ήταν Z67 της Gigabyte με τον 2600Κ)

 

    Ο 6600Κ είναι ένα επεξεργαστής ο οποίος νομίζω θα με πάει πολλά χρόνια χωρίς να με απασχολήσει η αναβάθμιση του. Αν και θα ήθελα για πιο σίγουρο future proof τον 6700Κ, τελικά η μεγάλη διαφορά κόστους που είχαν δεν μου το επέτρεψε.

 

    Όσον αφορά το τροφοδοτικό της coolermaster είναι εξαιρετικά αθόρυβο και full modular που βοήθησε πολύ για την σωστή δομημένη καλωδίωση του κουτιού όπως επίσης εντύπωση κάνουν μπρος πίσω οι λαστιχένιες επενδύσεις που έχει για να αποβάλουν και τον οποιοδήποτε έξτρα θόρυβο από συντονισμό ίσως.

 

    Για τις μνήμες μάλλον δεν θα χρειαστεί να σχολιάσω κάτι, διότι δεν ασχολήθηκα κιόλας για να τις πειράξω μιας και στα 3000Mhz που λειτουργούν με ικανοποιούν πλήρως. 

 

    Ο Samsung 850 pro με εντυπωσίασε στα αποτελέσματα των benchmark που έκανα. Τα έκανα απλώς για να δω την διαφορά σε σχέση με τον Agility 3 (που πλέον τον έχω δεύτερο για τα παιχνίδια). Πάνω από 50% διαφορά στα νούμερα μου έδειξαν τα test οπότε και με ενθουσίασε σαν επιλογή ο συγκεκριμένος δίσκος.

 

    Τέλος, ευχάριστη και λειτουργική πινελιά ήταν η touchscreen της Aerocool, η οποία εκτός από την χρησιμότητα για τον έλεγχο τεσσάρων από τους 7 ανεμιστήρες που υπάρχουν μέσα στο κουτί, κάνει και το κουτί πανέμορφο μπροστά.

 

    Για τον φωτισμό του κουτιού εσωτερικά, εκτός από τους δύο φωτιζόμενους 140mm ανεμιστήρες που είχε το κουτί, πρόσθεσα και άλλους δυο φωτιζόμενους στην υδρόψυξη πάλι της corsair, καθώς επίσης και περίπου 1,5m ταινία led RGB με χειριστήριο, η οποία τοποθετήθηκε περιμετρικά του κουτιού εκτός της πίσω πλευράς στην οποία δεν θα φαινόταν ωραία λόγο του plexy glass που είναι ανοικτό μέχρι πίσω.

 

Ενημερωτικά να πω, η χρήση που κάνω είναι Gaming, surfing γενικά, ταινίες και ερασιτεχνική χρήση Photoshop και Premiere.

 

Αυτά λοιπόν, ελπίζω να μην κούρασα αν και προσπάθησα να τα αναλύσω με όσο το δυνατόν λιγότερα λόγια  :p

 

 

Πολύ όμορφο και ωραία κομμάτια!!   :T:  Γρήγορη ερώτηση: οι ανεμιστήρες του ψυγείου τραβάνε ή σπρώχνουν αέρα; Ο πίσω ανεμιστήρας;

 

Μόνο οι δύο ανεμιστήρες που έχει μπροστά το κουτί βάζουν αέρα, ο πίσω ανεμιστήρας και οι τέσσερις ανεμιστήρες του ψυγείου βγάζουν τον αέρα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την δημιουργία αρνητικής πίεσης μέσα στο κουτί για ελαφρώς καλύτερα αποτελέσματα στην ψύξη του συστήματος γενικότερα, αν δεν κάνω λάθος αυτό βοηθάει και στην καλύτερη απόσβεση των θερμών σημείων κτλ..

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 Μόνο οι δύο ανεμιστήρες που έχει μπροστά το κουτί βάζουν αέρα, ο πίσω ανεμιστήρας και οι τέσσερις ανεμιστήρες του ψυγείου βγάζουν τον αέρα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την δημιουργία αρνητικής πίεσης μέσα στο κουτί για ελαφρώς καλύτερα αποτελέσματα στην ψύξη του συστήματος γενικότερα, αν δεν κάνω λάθος αυτό βοηθάει και στην καλύτερη απόσβεση των θερμών σημείων κτλ..

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Η λογική αυτή είναι όντως συνήθως, απλά ειχα δει τεστάκια για συστήματα με υδρόψυξη που η αντιστροφή της ροής του πίσω ανεμιστήρα σε εισαγωγής βοηθούσε με τις θερμοκρασίες.

 

Τώρα έχεις ενα σημείο γύρω απο τη cpu και το northbridge από το οποίο ναι μεν τραβάει αέρα ο πίσω ανεμιστήρας αλλά ταυτόχρονα προσπαθούν να τραβήξουν και οι 2 του ψυγείου και στη θεωρία τουλάχιστον αυτό δεν είναι καλό...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Η λογική αυτή είναι όντως συνήθως, απλά ειχα δει τεστάκια για συστήματα με υδρόψυξη που η αντιστροφή της ροής του πίσω ανεμιστήρα σε εισαγωγής βοηθούσε με τις θερμοκρασίες.

 

Τώρα έχεις ενα σημείο γύρω απο τη cpu και το northbridge από το οποίο ναι μεν τραβάει αέρα ο πίσω ανεμιστήρας αλλά ταυτόχρονα προσπαθούν να τραβήξουν και οι 2 του ψυγείου και στη θεωρία τουλάχιστον αυτό δεν είναι καλό...

 

Ακούγεται σωστό έτσι όπως το λες αλλά θα πρέπει μάλλον να κάνω δοκιμές.. Ούτε εγώ είμαι 100% σίγουρος για το πως θα ήταν η ιδανική λύση.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το κουτί τώρα, μπορώ να πω πως όση ώρα το έστηνα ήταν για εμένα μια έκπληξη. H corsair -για ακόμη φορά φυσικά- μου έδειξε τι θα πει ποιότητα υλικών και τι θα πει όλα να είναι μελετημένα.. Το μόνο που με "αγχώνει" είναι πως τα plexyglass δεξιά-αριστερά αργά ή γρήγορα θα "αραχνιάσουν" και για αυτό δεν πιστεύω πως φταίει η εταιρεία φυσικά αλλά το υλικό καθεαυτό όπως και οι τρόποι καθαρισμού του.

Τι εννοείς εννοείς θα ''αραχνιάσουν''; Κυριολεκτείς;

Και τι ιδιαίτερο έχει ο τρόπος καθαρισμού του πλέξι-γκλας και το αναφέρεις;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς εννοείς θα ''αραχνιάσουν''; Κυριολεκτείς;

Και τι ιδιαίτερο έχει ο τρόπος καθαρισμού του πλέξι-γκλας και το αναφέρεις;

Αν κατάλαβα καλά μάλλον εννοεί τα "σπασιματακια" που κανει το πλεξι με τον καιρό. Λόγω των χημικών καθαριστικων αλλά και περιβαλλοντικών συνθηκών.

Link to comment
Share on other sites

Τις μικρές γρατζουνιές που κάνουν οι ανεπαίσθητες επαφές με τα χέρια μας και διάφορα άλλα αντικείμενα κατά τη χρήση.

 

Πλεξι + Χημικά = Κρακ-Αλέρτ ( κυρίως από αλκοόλ )

 

Είναι όρος που χρησιμοποιούν κυρίως οι Car Detailists, για τις βαμμένες επιφάνειες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Δεν είμαι τόσο άρρωστος. Απλά μου φάνηκε πολύ περίεργο, μιας και έχω κουτί με πλέξι-γκλας από το 2004 και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα...

Έγινε επεξεργασία από akilleas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Δεν είμαι τόσο άρρωστος. Απλά μου φάνηκε πολύ περίεργο, μιας και έχω κουτί με πλέξι-γκλας από το 2004 και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα...

 

Για μένα μιλούσα :p Νταξει εξαρτάται απο πολλά αν θα πιάσει αράχνη και πόσο και μετά από τι διάστημα, από το πως το καθαρίζεις, ποσο συχνα κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Ψόφησε το Popcorn Hour έτσι ξαφνικά :(

 

 

Μεταχειρισμένο αλλά σε πάρα πολύ καλή κατάσταση! (όχι δεν ήταν δώρο μαζί με την πίτσα από κάτω :hehe: ) Βουρ για ταινίες!

 

Capture.jpg

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

IMG_20151023_172636.jpg

 

Το φλασακι είναι άψογο .Πριν λίγο καιρό πριν μπω στο σπίτι μου έπεσε κατα λάθος στον δρόμο την ώρα που έβγαζα τα κλειδιά μια μέρα έξω με βροχή και μερικά πατήματα από αυτοκίνητα στράβωσε λίγο το "λαμακι" της θύρας το ίσιωσα και λειτούργει άψογα δεν ένιωσε μια , καλοδούλευτα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

RS232 σε TTL για να αλλάξω το G2 σε μια CRT οθόνη με Sony Trinitron που δείχνει υψηλή φωντεινότητα (για να σώσω τη λάμπα και να μη καεί).

a3frzn.jpg

4x8GB Kingston DDR3 HyperX Black 1866, παίξανε σε AMD FX χωρίς να πατήσω τίποτα κατευθείαν 1866 !!!

Πλέον από 4GB έχω 32GB ram :D

9hqs7c.jpg

 

validation εδώ

 

Edit : και ναι ! Μόλις άλλαξα με επτυχία το firmware της οθόνης μου και τώρα έχω βαθύ μαύρο και πολύ καλά καλιμπραρισμένα χρώματα. CRT forever :wub:

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Επηρεασμένος θετικά από τον συνφορουμίτη μας @liakos3, βέβαια ήμουν με το χέρι στην σκανδάλη (που λεν και στο χωριό μου) σήμερα το πρωί με την βροχούλα πήγα στο mediamarkt στο Μαρούσι και πήρα την τελευταία σφραγισμένη οθονάρα της φώτο!!!!

DSCN0004.jpg

Εδώ οφείλω να ευχαριστήσω πολύ, τον εξαιρετικά ευγενή και εξυπηρετικό υπάλληλο του καταστήματος που μ εξυπηρέτησε καθώς και τον υπεύθυνο του τμήματος.

Το μόνιτορ είναι και τελευταία μάλλον παραγωγή λέει επάνω ΣΕΠ 2015 και είναι άψογο τουλάχιστον κατ εμε με την λίγη εμπειρία που έχω.

Το βασικό είναι ότι δεν έχει κανένα πίξελ προβληματικό, αυτός ήταν και ο ενδοιασμός μου.

Θεωρώ ότι και μτά απ αυτήν την αγορά θα κάτσω ήσυχος για πολύ καιρό (μάλλον)

Εδώ το τελικό σύνολο.

DSCN0018.jpg

Σωστοοοοςςς :) άντε καλορίζικη, θα την χαρείς την οθόνη σίγουρα..
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.