Jump to content



Samsung Galaxy Note III - Time for the next Note


UltraB

Recommended Posts

Για 'μένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να είσαι μια γενιά πίσω*. Το 2 όταν βγει το 3. Το 3 όταν βγει το 4. Το 2 παραμένει μια κορυφαία συσκευή και μπορείς πλέον να το πάρεις με 350€ σφραγισμένο.

*Εκτός και αν πετύχεις κάποια καλή προσφορά και δεν αξίζει τόσο να περιμένεις, πχ αρκετοί από εδώ πήραμε το 2 το Δεκέμβρη στα 450€.

Link to comment
Share on other sites

Ευκαιρία να φέρω τη συζήτηση εγγύτερα στο θέμα :)

Κατά κοινή ομολογία, τo Note 2 δεν είναι πολύ χειρότερο από το 3. Αξίζει να το προτιμήσει κανείς για <300€ καινούργιο ή να περιμένει να πέσει η τιμή του 3? Βέβαια όπου να ΄ναι κυκλοφορεί και το Nexus 5.

Choices, choices.

Aκριβως...

Αξιζει πολυ η αγορα μεταχειρου τωρα που βγαινουν με το κιλο οι αγγελιες!

Link to comment
Share on other sites

Χθες πουλησα το Note 2 που ειχα με βαρια καρδια για να μην πεσει κι αλλο η τιμη του (στα 320 το εδωσα, με μπολικα καλουδια).

Ειμαι σε stand-by τωρα να πεσει λιγακι η τιμουλα του Note 3.

Η αληθεια ειναι οτι οταν τα εβλεπα διπλα διπλα, δεν μπορω να πω οτι "αξιζει" η αγορα του Note 3 οταν το 2, οπως ειπαν και παραπανω, εχει 350€.

Link to comment
Share on other sites

Χθες πουλησα το Note 2 που ειχα με βαρια καρδια για να μην πεσει κι αλλο η τιμη του (στα 320 το εδωσα, με μπολικα καλουδια).

Ειμαι σε stand-by τωρα να πεσει λιγακι η τιμουλα του Note 3.

Η αληθεια ειναι οτι οταν τα εβλεπα διπλα διπλα, δεν μπορω να πω οτι "αξιζει" η αγορα του Note 3 οταν το 2, οπως ειπαν και παραπανω, εχει 350€.

Σήμερα πηγα απο το note 2 στο s4.

Αν και είναι νωρίς ακόμα, μάλλον έχω μετανιώσει.

Το s4 βέβαια είναι πολύ πιο σβέλτο, απλα το μικρότερο μέγεθος με χαλάει. ..

Link to comment
Share on other sites

Αρχιζει και το χανει σιγα σιγα το παιχνιδι η Samsung, τουλαχιστον για τους advanced users.

Και μονο που αρχισε να ακολουθει τακτικες Apple (κλειδωμα region/root/flashing) εγω θα την απεφευγα και θα εδινα τα λεφτα μου αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Και τι θα πάρετε?

Τα htc εχουν χαλασει χρονια τωρα, είναι εξίσου κλειδωμένα και δεν δέχονται πολλές αναβαθμίσεις.

Η lg ηταν μια ζωη αναξιοπιστη.

Sony καλα, αλλα το πολυ μια αναβαθμιση.

Μονο τα nexus μενουν αλλα δυστυχως σε κάθε γενιά καπου θα πονάνε, στις 2 τελευταιες στη μπαταρία.Το Ν4 και το GN ηταν τραγικά.

Τουλάχιστον τα galaxy s/note εχουν κορυφαια πλεον υποστήριξη και χαρακτηριστικα.

Έγινε επεξεργασία από Vadergr
Link to comment
Share on other sites

Και τι θα πάρετε?

Τα htc εχουν χαλασει χρονια τωρα, είναι εξίσου κλειδωμένα και δεν δέχονται πολλές αναβαθμίσεις.

Η lg ηταν μια ζωη αναξιοπιστη.

Sony καλα, αλλα το πολυ μια αναβαθμιση.

Μονο τα nexus μενουν αλλα δυστυχως σε κάθε γενιά καπου θα πονάνε, στις 2 τελευταιες στη μπαταρία.Το Ν4 και το GN ηταν τραγικά.

Τουλάχιστον τα galaxy s/note εχουν κορυφαια πλεον υποστήριξη και χαρακτηριστικα.

Kαι η Samsung πλεον εχει τα κινητα της κλειδωμενα του ελεους και δεν ξερεις τι σου ξημερωνει σε καθε update.

Εγω δεν προκειται να παρω κινητο μιας εταιριας που θελει να μου απαγορευσει το root. Ελεος δηλαδη.

Επιλογες υπαρχουν, κοιτα και Κινα μερια.

Αλλα ειμαστε way offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Kαι η Samsung πλεον εχει τα κινητα της κλειδωμενα του ελεους και δεν ξερεις τι σου ξημερωνει σε καθε update.

Εγω δεν προκειται να παρω κινητο μιας εταιριας που θελει να μου απαγορευσει το root. Ελεος δηλαδη.

Επιλογες υπαρχουν, κοιτα και Κινα μερια.

Αλλα ειμαστε way offtopic.

Δεν ειπα οτι πλεον δεν τα εχει κλειδωμένα , αλλα καλώς η κακώς ειναι συνολικά τα καλύτερα.

Αυτη ειναι η κατασταση και θα κανουμε και τις αναλογες επιλογες.

Πλεον αν θες να "παιξεις" μαλλον μονο με nexus.

Aν βαζεις τα κινεζικα στην ιδια κλάση , δεν συνεχιζω...

Έγινε επεξεργασία από Vadergr
Link to comment
Share on other sites

Aν βαζεις τα κινεζικα στην ιδια κλάση , δεν συνεχιζω...

Βασικα, τα Xiaomi τα βαζω σε πολυ καλυτερη κλαση, αλλα αυτο και αν ειναι offtopic.

Anyway, απο μενα και πολλους αλλους εφαγε τεραστιο Χ η Samsung.

Aν ερθει και το Nexus 5 ετσι οπως πρεπει να ερθει και εχει διαθεσιμοτητα, bye bye στην Galaxy σειρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν προκειται να παρω κινητο μιας εταιριας που θελει να μου απαγορευσει το root. Ελεος δηλαδη.

!!! Ποια εταιρεία από τις μεγάλες δεν το απαγορεύει; Η Samsung απλά έβαλε και μία δεύτερη δικλείδα αναγνώρισης της φουστιάς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεμε οτι τους το πας ρουταρισμενο και σου λενε α οκ ναι εχετε εγγυηση αλλα αν περασεις απω πανω official firmware σε sony ας πουμε εισαι ΟΚ. Νομιζω το ιδιο και σε LG χωρις να ειχα ομως ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεμε οτι τους το πας ρουταρισμενο και σου λενε α οκ ναι εχετε εγγυηση αλλα αν περασεις απω πανω official firmware σε sony ας πουμε εισαι ΟΚ. Νομιζω το ιδιο και σε LG χωρις να ειχα ομως ποτε...

Καλά, δεν είναι λίγες και οι περιπτώσεις που το πας ρουταρισμένο χωρίς πρόβλημα. Ξέρω σίγουρα από Samsung και LG που δεν έχουν κάνει θέμα. Πάντως, για να είσαι σίγουρος, καλό είναι να το πηγαίνες με εργοστασιακό λειτουργικό, χωρίς παρεμβάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Όπως διάβαζα αρχικά την είδηση για το region lock σκεφτόμουν ότι έχει τρελαθεί η Samsung να μην με αφήνει να χρησιμοποιήσω το 700€ smartphone μου σε άλλη χώρα εκτός EU. Τελικά όμως δεν ισχύει αυτό, απλά η πρώτη SIM σου πρέπει να είναι από το region που πωλείται και το κινητό. Μετά μπορείς να βάλεις ό,τι SIM θέλεις.

Άρα αν εξαιρέσουμε το ότι μπορεί να ενοχλεί αυτό γιατί "δεν γουστάρω κανένα περιορισμό", πρακτικά τι ενοχλεί; Μόνο όσους θα αγόραζαν την συσκευή από Ινδία πχ. Και πόσοι τέτοιοι υπάρχουν; Επίσης αφού αν το αγοράσεις από Ινδία δεν θα έχεις εγγύηση στην Ελλάδα, γιατί να το κάνεις;

Θέλω να πω ότι ίσως δίνεται παραπάνω σημασία σε αυτό το lock απ' ότι πρέπει. Άλλωστε η Samsung θέλει να προστατεύσει τις πωλήσεις της. Όπως κάνει πχ το Steam και έχει regions γιατί θέλει να πουλάει σε κάποιες χώρες πιο φθηνά. Ενοχλητικό μεν στον κόσμο του internet, αλλά λογικό για μια επιχείρηση...

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.