Jump to content



Samsung Galaxy Note III - Time for the next Note


UltraB

Recommended Posts

Αφού γίνει root = χαθεί η εγγύση.

Πολύ γκρίνια στο xda, δεν το σώζει το παιχνίδι η Samsung.

:____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_ sent from my padόφλα ____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_:

Link to comment
Share on other sites

Λίγα πράγματα για το Note 3 μετά από λίγες μέρες συμβίωσης μαζί του:

1) Μπαταρία: Η μπαταρία κυμαίνεται στα ίδια με του Note 2. Δηλαδή σε μένα βγάζει περίπου τις ίδιες μέρες που έβγαζα και με το 2αρι. Ίδια χρήση ακριβώς, σχεδόν ίδιες μέρες αναμονή. Έχω κάνει βέβαια μέχρι τώρα 3 πλήρης φορτίσεις, αλλά δεν νομίζω να αλλάξει πολύ η συμπεριφορά.

2) Ταχύτητες-lag. Το τηλέφωνο δείχνει να είναι πιο γρήγορο από το προηγούμενο Note 2. Και λέω δείχνει γιατί δυστυχώς, σε κάποιες φάσεις το καταλαβαίνεις πως λαγκάρει αισθητά. Όχι για πολύ όμως. Δηλαδή βλέπεις να υπάρχει lag στο άνοιγμα της gallery (1 sec) ή στο κλείδωμα με το πλαϊνό πλήκτρο (0.5sec αλλά όχι πάντα). Είναι όμως αισθητά και πρέπει να αναφερθούν. Ειδικά το lag στο κλείδωμα της συσκευής δεν μπορώ να το χωνέψω με τίποτα ασχέτως αν δεν συμβαίνει πάντα. Το Note 2 δεν είχε ποτέ τέτοιο θέμα.

3) Καλύτερη απόκριση και ευκρίνεια οθόνης. Όπως επίσης και καλύτερη φωτεινότητα στον ήλιο. Σε ήλιο (τουλάχιστον της Νορβηγίας) βλέπεις πιο εύκολα την οθόνη. Η απόκριση σε ότι κι αν κάνεις στο touch είναι στιγμιαία, όπως επίσης και η ευκρίνειά της στο άγγιγμα.

4) Connectivity. Το 4G σίγουρα βοηθάει, αλλά και με το Wi-Fi του σπιτιού ο browser είναι αισθητά πιο γρήγορος από του Note 2. Επίσης ακόμα και το Play Store είναι αρκετά πιο γρήγορο στο downloading και στην εγκατάσταση εφαρμογών. Το Wi-Fi (Ν) στο σπίτι τερματίζει όσο περίπου είναι η γραμμή (100Μbit/ 120Μbit γραμμή).

5) GPS. Στο GPS δεν παρατήρησα κάποια σημαντική διαφορά με το 2αρι. Νομίζω είναι στα ίδια.

6) Συσκευή συνολικά. Το τηλέφωνο είναι αισθητά ελαφρύτερο από το 2αρι με καλύτερο GRIP, σε σημείο που το παρατήρησε και η γυναίκα μου που είναι άσχετη τελείως με το αντικείμενο.

Άποψή μου συνολικά. Αν είστε κάτοχος Note 2, μην κάνετε την αλλαγή. Προσωπικά την έκανα γιατί το τηλέφωνο ήταν παροχή της εταιρείας χωρίς να πληρώσω τίποτα. Μερικές φορές σκέφτομαι πως έπρεπε να πάρω το LG G2, αλλά σκέφτηκα το θέμα των αναβαθμίσεων όπου η LG έχει πρόβλημα. Δεν έμεινα δυσαρεστημένος, αλλά δεν είδα και καμιά ουσιαστική διαφορά από το 2αρι ώστε σαν υποψήφιος αγοραστής να δώσω 800€ για να το πάρω.

Προχθές το τηλέφωνο πήρε μία αναβάθμιση OTA των 30MB. Δεν είδα κάτι διαφορετικό.

Αυτά τα λίγα. Ότι άλλο θέλει κανείς ρωτάει.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν έχεις δεί το video αλλά κάνει παπάδες το S-pen, give it a try!

Απο το 1:51 μέχρι 12:50, ίσως να είναι κ ο μοναδικός λόγος που θα ήθελα το Note3 έναντι του S3 που έχω.

Productivity at its best!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=-Fo5x7ZIPCM]Samsung GALAXY Note 3 + Gear : Official First Hands-on - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

καλα......θα φαει τα μουτρα της με τις μλκιες της η samsung.....

Η Apple απεδειξε οτι οι καταναλωτες ειναι τοσο ζωα που θα καταπιουν τα παντα χωρίς gag reflex. Η Samsung απλα αντιγράφει την υπεροψια της Apple σε αυτον τον τομέα. Οτι και να κανει πλεον, εχει αποκτησει fan base αρκετο για να προπαγανδίσει ακόμα και το lag σαν feature

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οι τελευταίες κινήσεις της Samsung έχουν κοινό. Τώρα που η Blackberry πνέει τα λοίσθια, κάποιος πρέπει να γεμίσει το "business" κομμάτι της αγοράς, το οποίο απαιτεί παρόμοιες κινήσεις για τις πιστοιποιήσεις ασφάλειας που θέλουν. Το ότι το κάνουν πριν από τη Microsoft, η οποία έχει εκφράσει τη διάθεση να παίξει δυνατά σε αυτό το χώρο, είναι σίγουρα έξυπνη στρατηγική.

Έχοντας πει τα παραπάνω όμως, θα μου εξηγήσει κανείς τι στο καλό τους έπιασε και κάνουν όλα τα νέα μοντέλα έτσι? Γιατί να μη μπορούμε να έχουμε το δικαίωμα επιλογής και να πάρουμε ένα Note 3 χωρίς τα κλειδώματα του Αλί Μπαμπά!?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οι τελευταίες κινήσεις της Samsung έχουν κοινό. Τώρα που η Blackberry πνέει τα λοίσθια, κάποιος πρέπει να γεμίσει το "business" κομμάτι της αγοράς, το οποίο απαιτεί παρόμοιες κινήσεις για τις πιστοιποιήσεις ασφάλειας που θέλουν. Το ότι το κάνουν πριν από τη Microsoft, η οποία έχει εκφράσει τη διάθεση να παίξει δυνατά σε αυτό το χώρο, είναι σίγουρα έξυπνη στρατηγική.

Έχοντας πει τα παραπάνω όμως, θα μου εξηγήσει κανείς τι στο καλό τους έπιασε και κάνουν όλα τα νέα μοντέλα έτσι? Γιατί να μη μπορούμε να έχουμε το δικαίωμα επιλογής και να πάρουμε ένα Note 3 χωρίς τα κλειδώματα του Αλί Μπαμπά!?

Μην το δένεις κομπο για την BlackBerry. Δεν ειναι το security που την κανει τοσο θελτικη στους corporate κυκλους. Πιασε ενα berry στα χερια σου να δεις γιατι.

Link to comment
Share on other sites

Η Apple απεδειξε οτι οι καταναλωτες ειναι τοσο ζωα που θα καταπιουν τα παντα χωρίς gag reflex. Η Samsung απλα αντιγράφει την υπεροψια της Apple σε αυτον τον τομέα. Οτι και να κανει πλεον, εχει αποκτησει fan base αρκετο για να προπαγανδίσει ακόμα και το lag σαν feature

Ελα ηρεμησε... Και εγω ημουν ψιλο-fan της samsung αλλα ειπα οτι αν τα κινητα της εχουν αυτα που βλεπω τωρα (knox efuse, regionlock) απλα δεν ξαναπαιρνω samsung οπως δεν εχω παρει ποτε apple...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.