Jump to content



Κινέζικα Tablets... merimobiles κλπ


Recommended Posts

γεμιζει η ραμ μετα απο καποιας ωρας χρηση,πιστευω οτι ειναι προβλημα της δικιας μ ρομ,δεν τρεχει και κατι...

Και τι κολλαει?

 

Γιατι αν δεν κολλαει δεν εχεις θεμα..ισα ισα..

Link to comment
Share on other sites

@bassplayer, Υπάρχουν πολλά είναι σχετικά εύκολα. Εχει πολλες πηγες στο internet για το θεμα αυτο για συσκευές που δεν έχουν google play. Εγώ πέρυσι το έκανα με αυτό http://www.patchworkoftips.com/install-google-play-store-unsupported-android-phones/1624/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@bassplayer, Υπάρχουν πολλά είναι σχετικά εύκολα. Εχει πολλες πηγες στο internet για το θεμα αυτο για συσκευές που δεν έχουν google play. Εγώ πέρυσι το έκανα με αυτό http://www.patchworkoftips.com/install-google-play-store-unsupported-android-phones/1624/

ευχαριστω πολυ. θα το κοιταξω!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο pandawill έχει κουπονι 10$ στην κατηγορία των ταμπλετ.. Ελάχιστη παραγγελία 30$ για να μπει το κουπόνι.

Το πρωι ειχε bug και το ελάχιστο όριο παραγγελιας δεν υπήρχε, με αποτέλεσμα να κανεις παραγγελειες των 10.07$ και να πληρωνεις μονο τα 0.07$. Εκανα 10,τέτοιες παραγγελίες συνολικού ποσού 100$ κ πλήρωσα 0.70$

Για να δουμε αν μας έρθουν ποτε :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, στα 100€ το πιο καλό ταμπλετ ποιο είναι;

Για την μάνα μου πρόκειται , αλλά μπορει να ασχοληθώ και εγώ λίγο

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_15095.html

 

με 

 

Hi guys, there is a coupon for this Onda V975M, code: ONDAHF. You can gei it at price: $152.01.

And GearBest will offer the postage. Gearbest ships the package to Greece through NL post. It is the safest and fastest way.

 

 

http://www.thelab.gr/topic/140059-tablet-onda-975m-thread-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B1%CF%80%CF%8C-gearbest/page-2#entry2095885

Link to comment
Share on other sites

To Teclast x98 Air II με Win8.1 αρχίζει και βγάζει τα χρήματά του.

 

Μαζί έρχεται και μια άδεια Office365 Personal για ένα έτος, που από τη στιγμή που την ενεργοποιείς ο χώρος σου στο OneDrive αναβαθμίζεται στο 1ΤΒ αυτόματα!!

Μίλησα μάλιστα με υπάλληλο υποστήριξης της Microsoft και μου είπε ότι κι αν ακόμη δεν ανανεωθεί η άδεια του Office, ο χώρος θα παραμείνει στον λογαριασμό.

post-33319-0-32856800-1417345896_thumb.p

 

Επίσης παίρνεις 60 λεπτά για διεθνείς κλήσεις το μήνα μέσω Skype

 

Κι επιπλέον αναμένεται τους επόμενους μήνες αναβάθμιση σε απεριόριστο χώρο αποθήκευσης

https://blog.onedrive.com/office-365-onedrive-unlimited-storage/

https://preview.onedrive.com/?wt.mc_id=oo_blog_onedrive_onedriveunlimitedstorage

 

Εντάξει, η Microsoft με κέρδισε στη ταμπλέτα και νομίζω θέτει εξαιρετικά θεμέλια και για μελλοντικές αγορές.

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και που να δείς Windows 10. Έχει κάνει αρκετή δουλίτσα πια. Και απο 8.1 (Σε pc τα μισώ) έχει αρχίσει και κάνει πολύ καλή δουλειά. Ειδικά με 2in1 pc-tablets.

Εγώ ψήνω για 8άρι win 8.1 tablet Pipo W4 να πάρω αυτές τις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, η Microsoft με κέρδισε στη ταμπλέτα και νομίζω θέτει εξαιρετικά θεμέλια και για μελλοντικές αγορές.

 

Το οικοσύστημα των windows είναι αρκετά πίσω σε σχέση με αυτό του android και δεν φαίνεται η κατάσταση να αλλάζει στο άμεσο μέλλον με windows 8,9,10,11 κτλ. Σε καμία περίπτωση δεν θα επέλεγα κινητό ή ταμπλέτα που τρέχουν windows.

Link to comment
Share on other sites

Απόφασή σου έτσι κι αλλιώς, αλλά δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο.

 

Ως λειτουργικο τα παραθύρια, παρόλη τη δυναμική που έχει το Android, είναι πιο εξελιγμένο, "ολοκληρωμένο" και ώριμο, είναι πιο ευέλικτο, η συμβατότητα με συσκευές είναι ασύγκριτη, υπάρχουν προγράμματα σε αυτό που δύσκολα θα βρει κανείς αντάξιά τους αλλού (αυτό αλλάζει βέβαια, με την επέκταση του Office σε άλλες πλατφόρμες).

Επίσης η ενσωμάτωση των υπηρεσιών της Microsoft αρχίζει και μοιάζει με εκείνη της Google...υπηρεσίες email, cloud, επαφών, επεξεργασίας κειμένου, αγοράς εφαρμογών, διασύνδεσης συσκευών, δεν λείπει κάτι.

 

Η υπεροχή μόνο σε διαχείριση ενέργειας και η ταχύτητα και "ποιότητα" πλοήγησης στο διαδίκτυο σε τέτοιες συσκευές είναι αρκετή για να γύρει τη πλάστιγγα υπέρ των παραθυριών.

 

Το περιβάλλον του Android είναι εξαρχής πιο προσαρμοσμένο στη λογική των φορητών συσκευών αφής, έχει πιο απλή δομή κτλ κι είναι πιο εύκολο να το μάθει κανείς αν δεν έχει πρότερη εμπειρία, αλλά παράλληλα πρέπει να φορτώσεις ένα σωρό εφαρμογών για να το παραμετροποιήσεις ή να έχεις πρόσβαση σε κάποια χαρακτηριστικά. Μόνο προβλήματα όπως η πρόσβαση/εγγραφή σε εξωτερικές κάρτες μνήμης και η μανούρα της υπέρβασης των περιορισμών με root είναι ενδεικτικά

Με τα παραθύρια η μόνη εφαρμογή που μου χρειάστηκε για να αρχίσω να χρησιμοποιώ τη ταμπλέτα όπως εκείνη στο Android είναι της σήμανσης pdf και η αποδοση των ενσωματωμένων εφαρμογών φαίνεται καλύτερη....

Link to comment
Share on other sites

Το οικοσύστημα των windows είναι αρκετά πίσω σε σχέση με αυτό του android και δεν φαίνεται η κατάσταση να αλλάζει στο άμεσο μέλλον με windows 8,9,10,11 κτλ. Σε καμία περίπτωση δεν θα επέλεγα κινητό ή ταμπλέτα που τρέχουν windows.

Έχεις προσωπική εμπειρία σε win 8/10 tablet?
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα προσωπικής εμπειρίας/προτίμησης, αλλά θέμα αριθμών. Και οι αριθμοί δείχνουν ποιο οικοσύστημα (os, apps, user base) είναι πιο μπροστα.

@vgiozo θες να πεις ότι τα win δεν έχουν περιορισμούς και είναι ανοικτά σε παραμετροποίηση? .... :wall:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα προσωπικής εμπειρίας/προτίμησης, αλλά θέμα αριθμών. Και οι αριθμοί δείχνουν ποιο οικοσύστημα (os, apps, user base) είναι πιο μπροστα.

@vgiozo θες να πεις ότι τα win δεν έχουν περιορισμούς και είναι ανοικτά σε παραμετροποίηση? .... :wall:

Ρε αγόρι μου και οι αριθμοί λένε οτι η Lexus είναι καλύτερη από BMW αλλά όλοι στην Ελλάδα BMW παίρνουν.

EDIT: Και σοβαρά τώρα. Η απάντησή σου μου θυμίζει εποχές iOS που λέγανε ότι το iPhone ήταν καλύτερο επειδή οι αριθμοί όταν πρωτο βγήκε το android ήταν υπερ iOS. Και ήμουν απο τους πρώτους υποστηρικτές του και ας είχε αρκετά bugs και δυσλειτουργίες.

Be openmind.

 

Επι του σοβαρού τώρα. Μην ξεχνάμε οτι η Microsoft για να κερδίσει την αγορά εδώ και κανα 2-3 μήνες δίνει δωρεάν τα Win 8.1 σε συσκευές με οθόνη μικρότερη απο 10.1. Σίγουρα για να κερδίσει μέρος της αγοράς το ξεκίνησε αλλά αλλάζει αρκετά τα πράγματα. Αρκετοί που γύρισαν σε συσκευές με Win 8.1 πέταξαν τα android tablets αλλά και σταμάτησαν να χρησιμοποιούν και τα pc τους.

 

Και πραγματικά και εγώ ψήνομαι πάρα πολύ για συσκευή windows tablet γιατί το android δε με καλύπτει σε αυτά που θέλω να κάνω κυρίως λόγο δουλειάς και επειδή όλο το περιβάλλον που κυρίως εργάζομαι είναι σε Windows.

Πχ rdp, office

Και μην ξεχνάμε οτι και η Apple σε unix παίζει αλλά δεν νομίζω οτι υπάρχει ποιο locked περιβάλλον. Και τα νούμερα λέγανε πολλά ειδικά στην Αμερική.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα edit μετά αλλά για να το δείς.

 

Και σοβαρά τώρα. Η απάντησή σου μου θυμίζει εποχές iOS που λέγανε ότι το iPhone ήταν καλύτερο επειδή οι αριθμοί όταν πρωτο βγήκε το android ήταν υπέρ iOS. Και ήμουν από τους πρώτους υποστηρικτές του και ας είχε αρκετά bugs και δυσλειτουργίες.

Be openmind.

Οι αριθμοί δε μου λένε τίποτα. Σε 6 μήνες μπορούν να αλλάξουν όλα.

Προσωπικά σε phone προτιμώ android αυτήν την στιγμή. Σε tablet windows και σε consumer pc windows και business server 2012 r2. Τα θεωρώ πρακτικά για μένα ποιο εύχρηστα και user friendly.

Αλλά είναι προσωπική άποψη. Η τεχνολογία αναπτύσσετε ραγδαία και εμείς πρέπει να προσαρμοζόμαστε με τις εποχές.

Το linux δεν με κέρδισε ποτέ όσες φορές και αν το δοκίμασα. Δυσκολεύτηκα αρκετά σε πολλά πράγματα και στήσιμο κλπ στις περισσότερες προσπάθειές μου. Δοκιμή 3 διαφορετικές διανομές σε διάφορα pc για να βρώ ποια θα παίξει ποιο εύκολα ενώ με win 7-8 σε όλα αυτά τα pc έπαιξε αρκετά εύκολα.

Πχ μέχρι στιγμής ποιο εύκολη εγκατάσταση βρήκα σε ubuntu & mint αν και δεν ήταν 100% εύκολη η εγκατάσταση τους σε θέμα drivers και apps.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.