Jump to content



Κινέζικα Tablets... merimobiles κλπ


Recommended Posts

Οχι onda-tablet.com. έχουν αναφερθει περιπτώσεις που δεν παρέλαβαν ποτε. Αυτα ολα τα site onda-tablet.com pipo-store.com πληρώνεις στο focalandroid@gmail.com που θεωρειται scum .

Βασικά οι ίδιοι έχουν στήσει αυτές τις ιστοσελίδες onda-tablet, ramos-tablet κτλ, αλλά έχουν παραγγείλει τόσοι πολλοί από το onda-tablet που αν και δεν το θεωρώ αξιόπιστο, εντούτοις έχει ανταποκριθεί στην συντριπτική πλειοψηφία, σε αρκετούς μάλιστα έστειλε και την έκδοση με τα 32γίγα μνήμη, και απαντά γρήγορα σε ερωτήσεις...

Η πρακτική τους να φτιάχνουν τέτοια domain ώστε να τραβάνε κίνηση, πολλές φορές τους περνάνε και για το "επίσημο" μαγαζί, σίγουρα μπορεί να θεωρηθεί παραπλανητική, αλλά κατά τα φαινόμενα το κόλπο έπιασε και με τη κίνηση δεν νομίζω πως έχουν τόσο συμφέρον να το πάνε για φούντο...

Σημειώνω πως εγώ παρήγγειλα απο΄το "δοκιμασμένο" Banggood και δεν έλαβα ποτέ τη ταμπλέτα, αλλά άλλοι το τιμούν (προσωπικά εγώ αποφεύγω πλέον τα "πολυκαταστήματα" των κινέζων σαν κι αυτο) ως αξιόπιστο...στραβά τυχαίνουν με όλους δηλαδή...

Εγώ παρήγγειαλ το Onda V975M απο΄Geekbuying και συνιστώ στους υποψήφιους αγοραστές να το προτιμήσουν, καθώς έχει αποδειχθεί φερέγγυο (αναφέρομαι εδώ και στο after sales), αλλά δεν έχει πάντα διαθεσιμότητα...

...άσχετα που λέει "presell" όμως, μπορεί να έχει απόθεμα κανονικά...

Μάλλον πέφτουν πολλές παραγγελίες για το συγκεκριμένο μοντέλο και τρέχουν να προλάβουν ό,τι βγαίνει από το εργοστάσιο....

Link to comment
Share on other sites

αποφάσισα και εγώ να πάρω μια "κινεζιά" :p μιας και οι τιμές σε σχέση με τα χαρακτηριστικά είναι πραγματικά τσάμπα... Σαν iPhonaΚιας όμως έχω κάποιους ενδοιασμούς αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πάω σε ipad λόγο κόστους..

έχω καταλήξει σε 3 μοντέλα αλλά πραγματικά δυσκολεύομαι να αποφασίσω μεταξύ τους μιας και θέλω δύο, ένα για εμένα και ένα για την γυναίκα μου και φοβάμαι να μην την πατήσω ή τουλάχιστον στα χρήματα που θα δώσω να πάρω το καλύτερο από αυτά τα τρία..

Pipo M6Pro-3G

Bundle Pipo M9Pro 3G

Onda V975M

Η σημαντική διαφορά μεταξύ των Pipo και του Onda είναι βασικά το built in 3G αλλά πέρα από αυτό δεν ξέρω αν πρέπει να προσέξω κάτι άλλο..

Θα ήθελα την συμβουλή σας σχετικά με πιο μοντέλο να διαλέξω και σχετικά με τα δύο Pipo δεν μπορώ να καταλάβω πια είναι διαφορά (το Μ9Pro δεν έχει Retina μήπως;;)

και γενικά αν γνωρίζετε τίποτα γνωστά προβλήματα που μπορεί να έχουν τα παραπάνω μοντέλα.

Επίσης με ενδιαφέρει να είναι όσο το δυνατόν πιο καλή η οθόνη γιατί παλιότερα με κινέζικο κινητό και επειδή έκανα το λάθος να το συγκρίνω με το iPhone μου φάνηκε απαράδεκτη η αίσθηση της Touchscreen.

Ένα ακόμη σημαντικό είναι αν όλα αυτά τα μοντέλα rootάροντε εύκολα;;;

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] Αν κατάλαβα καλά έχεις χρησιμοποιήσει και Pipo και Onda;; Με ένα μίνι review θα σου ήμουν υπόχρεος :)

Σχετικά με το κατάστημα geekbuying, να τους πω μόλις αποφασίσω να μου τα στείλουν με απόδειξη κάτω τον 50usd και με singapore post?

:help:

[MENTION=9731]liakos3[/MENTION], στα 2 Pipo που αναφερεις, η οφθαλμοφανεστατη διαφορα ειναι οτι

M6 = 9.7" retina 2048*1536

M9 = 10.1" 1920*1200

εγω εχω το PIPO U8 που ειναι μικροτερο (7,9") με 1024χ768 αναλυση. δεν ηθελα μεγαλυτερο, για λογυς φορητοτητας..!! ειναι καλο μηχανηματακι, σβελτο, αν και εχει καποια μειονεκτηματα, που θα μπορουσαν να λειπουν. οπως καλυτερο ηχειακι, λιγο μεγαλυτερη αναλυση οθονης (αν και πιστευω οτι το εφτιαξαν ετσι, επειδη ειναι αντιγραφο του iPad mini..!!). δεν εχει 3G, το δικο μου, αλλα αυτο ειναι επιλογη..!!

ΥΓ σωστα θυμασαι karmen1983...!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Απλά έχουν αναφερθεί και αρνητικές περιπτώσεις οπότε είπα να το αναφέρω. :)

Καλύτερα τα κλασσικά κινεζικα μαγαζιά λοιπόν geekbuying , pandawill, merimobiles κλπ

Δεν έχω ακούσει καλά λόγια για το pandawill, ειδικά στην after sales...απλώς είναι το μόνο που κάνει κάποιες πραγματικές προσφορές, οι υπόλοιποι απλώς βαφτίζουν μια μείωση 40% και τρέχα γύρευε...

Θα εμπιστευόσουν μαγαζί που στο φόρουμ του έχει σύνδεσμο -στο βασικό μενού- για sex shop με το όνομα sweety16;

Εγώ όχι...

Link to comment
Share on other sites

Θα εμπιστευόσουν μαγαζί που στο φόρουμ του έχει σύνδεσμο -στο βασικό μενού- για sex shop με το όνομα sweety16;

Το 16 χτυπάει λίγο άσχημα στο μάτι αλλά γιατί όχι; Καθ' όλα νόμιμο κατάστημα φαίνεται.

Έγινε επεξεργασία από izybit
Ορθογραφικό
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9731]liakos3[/MENTION], στα 2 Pipo που αναφερεις, η οφθαλμοφανεστατη διαφορα ειναι οτι

M6 = 9.7" retina 2048*1536

M9 = 10.1" 1920*1200

εγω εχω το PIPO U8 που ειναι μικροτερο (7,9") με 1024χ768 αναλυση. δεν ηθελα μεγαλυτερο, για λογυς φορητοτητας..!! ειναι καλο μηχανηματακι, σβελτο, αν και εχει καποια μειονεκτηματα, που θα μπορουσαν να λειπουν. οπως καλυτερο ηχειακι, λιγο μεγαλυτερη αναλυση οθονης (αν και πιστευω οτι το εφτιαξαν ετσι, επειδη ειναι αντιγραφο του iPad mini..!!). δεν εχει 3G, το δικο μου, αλλα αυτο ειναι επιλογη..!!

ΥΓ σωστα θυμασαι karmen1983...!!!

Ναι πράγματι μετά που το είδα ξανα πράγματι είναι τεράστια η διαφορά οπότε δεν κοιτάω καν την Μ9 σειρά.. Σε ευχαριστώ για την επισήμανση. Τώρα που το ξανασκέφτομαι αν είναι μπορεί αντί να πάρω δύο ίδια να πάρω ένα Μ6 και ένα V975m για να έχω και άμεση την σύγκριση :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μεν άποψη θα μου πείτε αλλά ο καθένας τη δική του αναφέρει.

Άφήστε τη ρέτινα στους άλλους. Δεν θα καταλαβαίνετε διαφορές, εκτός κι αν είστε από αυτούτς του λίγους. Τα 1200Χ800 είναι μια χαρά, στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Τώρα , αν μιλάμε για τα ίδια χρήματα...τότε πάρτε ρέτινα.

Απλά μην περιμένετε να ξετρελαθείτε.

Η ποιότητα του πάνελ κάνει πολύυυυ μεγαλύτερη διαφορά~!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από ψάξιμο κατέληξα στο Teclast P89 . Φοράει ATOM 2ghz και ειναι αρκετά πιο γρήγορο απ τα rokchip. 1gb ram, 16gb χώρο, 7.9 ιντσες, dual cameras και GPS.

140 ευρω από geekbying.

Είναι το ίδιο με το Vero G8i που κυκλοφορεί Ελλάδα.

Έχουν περάσει αρκετά ταμπλετ απ τα χερια μου, 7ιντσα, 10ιντσα κλπ. Και κατέληξα στις 7.9 ίντσες ως ιδανικό για μένα (ιδιο με το ipad mini δηλαδη )

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικό: Και οι δύο γραμμές πρέπει να είναι γρήγορες (τουλάχιστον 8 Mbps download / 1Mbps upload), και να είναι απαλλαγμένες από άλλες δραστηριότητες, π.χ. ανεβοκατέβασμα στα torrents, για να μπορέσει το Skype να δώσει τα μέγιστα γκάζια σε ανάλυση σήματος και καρέ, που μπορούν να πετύχουν τα δύο pc της βιντεοκλήσης. Με αυτές τις μίνιμουμ προϋποθέσεις, μπορούν δύο γρήγορα pc με τις ανάλογες κάμερες να κλειδώσουν σε βιντεοκλήση υψηλής ευκρίνειας στα 720p, δηλαδή σήμα 1280x720 και τουλάχιστον 15 καρέ για αξιοπρεπή κίνηση...

Παιζει ρολο και ο παροχος, πχ εγω με cyta και 4/1 γραμμη παω πολυ χειροτερα στο skype σε σχεση με ΟΤΕ 2/0.5 που ειχα πριν.

Και οι 2 γραμμες fastpath.

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο και ο παροχος, πχ εγω με cyta και 4/1 γραμμη παω πολυ χειροτερα στο skype σε σχεση με ΟΤΕ 2/0.5 που ειχα πριν.

Και οι 2 γραμμες fastpath.

Πολύ σωστό. Συμφωνώ απόλυτα. Με το δικό μου pc (Forthnet) κλειδώνουμε πολύ συχνότερα σε 720p στο Skype με την Ουκρανία, από ότι κλειδώνω με τη συνεργάτιδά μου όταν ήταν π.χ., στον ΟΤΕ (κλειδώναμε σπάνια στα 720p και σχεδόν πάντα στα 640x360. Τώρα που πήγε κι αυτή στη Forthnet, δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να κλειδώσουμε στα 720p, μόνο στα 640x360.

Ξέρεις τι παίζει όμως; Το pc στην Ουκρανία έχει τη Logitech C270 που κάνει hardware acceleration, ενώ στη συνεργάτιδά μου έχουμε μία ακριβώς ίδια με τη δική μου Microsoft Life Cinema HD, που δεν κάνει hardware acceleration, άρα δεν διευκολύνει το Skype να ανέβει στα 720p.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό. Συμφωνώ απόλυτα. Με το δικό μου pc (Forthnet) κλειδώνουμε πολύ συχνότερα σε 720p στο Skype με την Ουκρανία, από ότι κλειδώνω με τη συνεργάτιδά μου όταν ήταν π.χ., στον ΟΤΕ (κλειδώναμε σπάνια στα 720p και σχεδόν πάντα στα 640x360. Τώρα που πήγε κι αυτή στη Forthnet, δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να κλειδώσουμε στα 720p, μόνο στα 640x360.

Ξέρεις τι παίζει όμως; Το pc στην Ουκρανία έχει τη Logitech C270 που κάνει hardware acceleration, ενώ στη συνεργάτιδά μου έχουμε μία ακριβώς ίδια με τη δική μου Microsoft Life Cinema HD, που δεν κάνει hardware acceleration, άρα δεν διευκολύνει το Skype να ανέβει στα 720p.

Εγω μιλαω με εξωτερικο συνεχεια (Σερβια) με τον ιδιο ανθρωπο και το ιδιο hardware και στους 2 all the time.

Με ΟΤΕ πηγαιναμε πολυ καλα, συνεχεια σε high quality, τωρα με cyta ειμασε και σε low quality και πανω απο medium δεν παει με τιποτα.

Πιο τεχνικα δεν μπορω να μιλησω μιας και δεν ασχοληθηκα με αναλυσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα μετά από πολύ ψάξιμο στο Pipo M6pro 3G και λέω να το παραγγείλω τώρα, οπότε μία τελευταία επιβεβαίωση θα ήθελα και από εσάς.

Το βρήκα στα 228€ στο ebay που απ' ότι είδα είναι στα ίδια χρήματα περίπου με pandawill και geekbuying αλλά λογικά έχω και το extra buyer protection του ebay οπότε λέω να το πάρω από εκεί.. Δύο είναι που έχουν το συγκεκριμένο μοντέλο:

ebay seller

ebay seller 2

Αυτό να υποθέσω ότι θα μπορέσω σχετικά εύκολα να το rootάρο;;; θέλω να πω υπάρχει κάποιος οδηγός λογικά έτσι;;

Έγινε επεξεργασία από liakos3
Link to comment
Share on other sites

Για θήκη με πληκτρολόγιο, άμεσα διαθέσιμη, καλή είναι η MODECOM του e-shop; Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη;

MODECOM MC-TKC10 UNIVERSAL TABLET 9-10'' KEYBOARD CASE BLACK -

Μου αρέσει αυτή γιατί αγκαλιάζει τη ταμπλέτα από όλες τις γωνίες, όχι μόνο πάνω κάτω ή από τη μια πλευρά...

Εναλλακτικά έλεγα μήπως πάρω κάποιο πληκτρολόγιο "εύκαμπτο" να το κουβαλάω μαζί όταν χρειάζεται γιατι έχω ήδη θήκη για τη ταμπλέτα

SMARTEK FLEXIBLE KEYBOARD BLUE -

Link to comment
Share on other sites

Δες μία και αυτή

Msystems.gr - Προϊόντα - Element Tablet Case with Keyboard 9.7¨

ΔΕ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ απλά σαν πιο οικονομική πρόταση.

Ισως το τρέξω για κάνα small review

Link to comment
Share on other sites

Δες μία και αυτή

Msystems.gr - Προϊόντα - Element Tablet Case with Keyboard 9.7¨

ΔΕ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ απλά σαν πιο οικονομική πρόταση.

Ισως το τρέξω για κάνα small review

18,90€ μου βγαίνει το Modecom...ήταν με το προηγούμενο crazy sundays που μόλις τελείωσε...

το παρήγγειλα για την ακρίβεια, μαζί με κάτι μπαταριούλες και σπρέϋ καθαρισμού, ακριβώς για να μην χάσω τη προσφορά, αλλά δεν έχω αποφασίσει αν θα το κρατήσω/πληρώσω μαζί με τ' άλλα (δεν έχει προπληρωθεί, είναι για παραλαβή από κατάστημα)...

Βασικά δεν ξέρω πόσο βολικά είναι αυτά τα πληκτρολόγια...γι αυτό σκεφτόμουν εναλλακτικά το "εύκαμπτο", εύκολα μεταφερόμενο πληκτρολόγιο...

Όπως είπα έχω ήδη θήκη (που θα του φοράω συνέχεια, και μέσα στο σπίτι για να αποφεύγω τις γρατσουνιές), δερμάτινη, αλλά η Modecom είναι πολύ βαριά και άβολη για εντός σπιτιού, και τα αυτόνομα πληκτρολόγια είναι ακριβούτσικα, μικρή διαφορά σε σχέση με πακέτο θήκης-πληκτρολογίου.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ερώτηση.

Περιμένω ένα πακέτο από minideal μέσω Singpost. Λέει dispatched for Greece στις 12/2.

Θα ξέρω πότε έχει φτάσει Ελλάδα το πακέτο;

Βγάζει στο tracking τους (SPost) που έχει έρθει; (Τελωνείο ήcourrier κτλ δλδ)

Link to comment
Share on other sites

Απο τώρα μπορείς να το βλέπεις στο site των ΕΛΤΑ. Θα σου γράφει κάτι σε στυλ κλείσιμο απο IPS.

Μόλις "πατήσει" αεροδρόμιο θα γράψει άφιξη στη χώρα προορισμού.

Για να μην είσαι με το refresh κάθε μέρα βάλε στο κινητό σου το Trackchecker να σου χτυπήσει μόλις γίνει update

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.