Jump to content



Κινέζικα Tablets... merimobiles κλπ


Recommended Posts

Μερικές γρήγορες φωτο και ένα Benchmark. Μου φαίνεται αρκετά καλό αλλά κάτι μου λέει ότι η απόκριση της οθόνης στα αγγίγματα δεν είναι και ότι καλύτερο. Θα επανέλθω μόλις το δω καλύτερα. επίσης τα ηχεία του καμία σχέση με του Onda. Ακους ήχο κανονικά και δε χρειάζεσαι ακουστικά.

Επίσης μέσα στη συσκευασία είχε usb cable, OTG cable, ακουστικά, φορτιστή, ανταπτορα, manual και ROM 4.2.2. Ολα τα screenshots είναι χωρίς να πειράξω τίποτα όπως και το bench

sshot-17-11026.png

Ξέρω ότι θα με πείτε "περίεργο" και ότι "ψειρίζω την μαϊμού", αλλά τουλάχιστον το Onda της Αγάπης (που φαίνεται να έχει τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά με το Freelander), μάλλον θα πρέπει να το ξεχάσετε αν σας ενδιαφέρουν οι ποιοτικές βιντεοκλήσεις μέσω Skype. Εγώ σκεφτόμουν μήπως το αγόραζα δώρο στο έτερον ήμισυ, που μιλάει σε καθημερινή βάση με τους δικούς της στην Ουκρανία, οπότε το μοναδικό πράγμα που με ενδιαφέρει είναι η απόδοσή του μέσω Skype.

Στα τεχνικά χαρακτηριστικά το Freelander αναφέρει ότι έχει 0,3 μεγαπίξελ μπροστινή κάμερα, (φαντάζομαι ότι θα φοράει την ίδια κάμερα με το Onda) άρα θα μπορούσε να στείλει σήμα 640x480 μέσω Skype. Σε δοκιμή που κάναμε με την Αγάπη με βιντεοκλήση μέσω Skype, το σήμα που έστελνε το Onda της σε μένα (τετραπύρηνο pc με κάμερα 720p) ήταν ανάλυσης μόλις 320x240, με εικόνα πολύ κάτω του μετρίου και ήχο που ήταν λες και η Αγάπη μου μιλούσε με ένα χωνί από το υπερπέραν! :p

Και όλα αυτά με το Onda στα 2 μέτρα απόσταση από το router και οπτική επαφή μαζί του, όπως μου είπε η Αγάπη. Δηλαδή άμα πήγαινε το Onda στα 5-6 έξι μέτρα απόσταση από το router, τι σήμα θα έστελνε η κάμερά του, 160x120;! :tomato:

Τουλάχιστον το Onda δεχόταν σήμα 640x480 από τη δική μου κάμερα, και με καλή εικόνα όπως μου είπε η Αγάπη. Ευτυχώς που κάναμε αυτή τη δοκιμή στο Skype, γιατί αν αγόραζα το Onda ή το Freelander, θα τραβούσα τα μαλλιά μου μετά... :slap:

Link to comment
Share on other sites

Κουπόνια που βρίσκεις; Google γενικώς;

Τα περισσότερα καταστήματα τα διαφημίζουν στην ιστοσελίδα τους, πχ κοίτα τώρα το Geekbuying...

Υπάρχουν όμως και εκπτωτικοι κωδικοί που δεν διαφημίζονται, αλλα υπάρχουν...πχ αν θέλετε κουπόνι 5% για το buyincoins

- επισκεφθείτε ως μη συνδεδεμένος χρήστης τη σελίδα

- προσθέστε το προϊόν που θέλετε στο καλάθι

- πηγαίντε στο checkout και στο πεδίο που έχει για κουπόνια κτλ, επιλέξτε.πατήστε ΟΧΙ τη ταμπέλα "Coupon" (μπλε χρώμα) αλλά "Recommender" (πορτοκαλί χρώμα)

- γράψτε τον κωδικό "MICHAL141" και πατήστε υποβολή...

attachment.php?attachmentid=60472&stc=1&d=1391567439

post-230-1416078115,6048_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι θα με πείτε "περίεργο" και ότι "ψειρίζω την μαϊμού", αλλά τουλάχιστον το Onda της Αγάπης (που φαίνεται να έχει τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά με το Freelander), μάλλον θα πρέπει να το ξεχάσετε αν σας ενδιαφέρουν οι ποιοτικές βιντεοκλήσεις μέσω Skype. Εγώ σκεφτόμουν μήπως το αγόραζα δώρο στο έτερον ήμισυ, που μιλάει σε καθημερινή βάση με τους δικούς της στην Ουκρανία, οπότε το μοναδικό πράγμα που με ενδιαφέρει είναι η απόδοσή του μέσω Skype.

Στα τεχνικά χαρακτηριστικά το Freelander αναφέρει ότι έχει 0,3 μεγαπίξελ μπροστινή κάμερα, (φαντάζομαι ότι θα φοράει την ίδια κάμερα με το Onda) άρα θα μπορούσε να στείλει σήμα 640x480 μέσω Skype. Σε δοκιμή που κάναμε με την Αγάπη με βιντεοκλήση μέσω Skype, το σήμα που έστελνε το Onda της σε μένα (τετραπύρηνο pc με κάμερα 720p) ήταν ανάλυσης μόλις 320x240, με εικόνα πολύ κάτω του μετρίου και ήχο που ήταν λες και η Αγάπη μου μιλούσε με ένα χωνί από το υπερπέραν! :p

Και όλα αυτά με το Onda στα 2 μέτρα απόσταση από το router και οπτική επαφή μαζί του, όπως μου είπε η Αγάπη. Δηλαδή άμα πήγαινε το Onda στα 5-6 έξι μέτρα απόσταση από το router, τι σήμα θα έστελνε η κάμερά του, 160x120;! :tomato:

Τουλάχιστον το Onda δεχόταν σήμα 640x480 από τη δική μου κάμερα, και με καλή εικόνα όπως μου είπε η Αγάπη. Ευτυχώς που κάναμε αυτή τη δοκιμή στο Skype, γιατί αν αγόραζα το Onda ή το Freelander, θα τραβούσα τα μαλλιά μου μετά... :slap:

δεν ειναι "ψειρισμα". αφου αυτο σε ενδιαφερει, καλα κανεις και το ψαχνεις..!! αν ειναι να παρεις οποιοδηποτε κινεζο και να σου σπασει τα νευρα στις βιντεοκλησεις, λογω καμερας, να λειπει το βυσσινο..!!

εγω παντως δεν εχω δοκιμασει το δικο μου (PIPO U8) σε βιντεοκληση, για να σου πω λεπτομερειες. αν σε ενδιαφερει ομως, μπορω να κανω μια δοκιμη.

πες μου ομως, την αναλυση που στελνει-λαμβανει που την βλεπεις ?

Link to comment
Share on other sites

πες μου ομως, την αναλυση που στελνει-λαμβανει που την βλεπεις ?

Μόνο κατά τη διάρκεια μιας βιντεοκλήσης στο Skype (όταν δεν γίνεται κλήση ή βιντεοκλήση δεν εμφανίζεται η επιλογή στα μενού), πατάς στο επάνω μενού "Κλήση" και μετά επιλέγεις το "Τεχνικές πληροφορίες κλήσης". Σου εμφανίζεται στο παράθυρο τόσο η ανάλυση σήματος αλλά και τα καρέ που στελνεις αλλά και που λαμβάνεις από τον άλλο.

Πολύ σημαντικό: Και οι δύο γραμμές πρέπει να είναι γρήγορες (τουλάχιστον 8 Mbps download / 1Mbps upload), και να είναι απαλλαγμένες από άλλες δραστηριότητες, π.χ. ανεβοκατέβασμα στα torrents, για να μπορέσει το Skype να δώσει τα μέγιστα γκάζια σε ανάλυση σήματος και καρέ, που μπορούν να πετύχουν τα δύο pc της βιντεοκλήσης. Με αυτές τις μίνιμουμ προϋποθέσεις, μπορούν δύο γρήγορα pc με τις ανάλογες κάμερες να κλειδώσουν σε βιντεοκλήση υψηλής ευκρίνειας στα 720p, δηλαδή σήμα 1280x720 και τουλάχιστον 15 καρέ για αξιοπρεπή κίνηση...

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθήστε λίγο ρε παίδες. Ψάχνω για τα ανήψια μου ένα ταμπλετάκι το οποίο να μην ξεφύγει πάνω από 130-140€ + μεταφορικά αν υπάρχουν.

Τι προτείνετε, γιατί η αδερφή μου είναι έτοιμη για F&U ή για TurboX.

αυτό καλό:

http://www.pandawill.com/onda-v971-quad-core-a31-tablet-pc-97-inch-android-41-retina-ips-screen-2g-ram-4k-video-black-p72211.html

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Για βοηθήστε λίγο ρε παίδες. Ψάχνω για τα ανήψια μου ένα ταμπλετάκι το οποίο να μην ξεφύγει πάνω από 130-140€ + μεταφορικά αν υπάρχουν.

Τι προτείνετε, γιατί η αδερφή μου είναι έτοιμη για F&U ή για TurboX.

αυτό καλό:

ONDA V971 Quad Core A31 Tablet PC 9.7 Inch Android 4.1 Retina IPS Screen 2G Ram 4K Video Black

phablet CUBE U55GT TALK79 (16GB) πηρα στην ανηψια μου 160ε ολα μου πηγε Cube U55GT Talk79 Mini Pad MTK8389 Quad Core Tablet PC 7.85 Inch IPS Screen 16GB Bluetooth/GPS Android 4.2 WCDMA 3G Phablet, View cube u55 quad core talk 79 mini pad, Cube Product Details from Shenzhen Cwell Electronic Technology Co., Limited(Sales D

Link to comment
Share on other sites

Μόνο κατά τη διάρκεια μιας βιντεοκλήσης στο Skype (όταν δεν γίνεται κλήση ή βιντεοκλήση δεν εμφανίζεται η επιλογή στα μενού), πατάς στο επάνω μενού "Κλήση" και μετά επιλέγεις το "Τεχνικές πληροφορίες κλήσης". Σου εμφανίζεται στο παράθυρο τόσο η ανάλυση σήματος αλλά και τα καρέ που στελνεις αλλά και που λαμβάνεις από τον άλλο.

Πολύ σημαντικό: Και οι δύο γραμμές πρέπει να είναι γρήγορες (τουλάχιστον 8 Mbps download / 1Mbps upload), και να είναι απαλλαγμένες από άλλες δραστηριότητες, π.χ. ανεβοκατέβασμα στα torrents, για να μπορέσει το Skype να δώσει τα μέγιστα γκάζια σε ανάλυση σήματος και καρέ, που μπορούν να πετύχουν τα δύο pc της βιντεοκλήσης. Με αυτές τις μίνιμουμ προϋποθέσεις, μπορούν δύο γρήγορα pc με τις ανάλογες κάμερες να κλειδώσουν σε βιντεοκλήση υψηλής ευκρίνειας στα 720p, δηλαδή σήμα 1280x720 και τουλάχιστον 15 καρέ για αξιοπρεπή κίνηση...

κατσε ρε συ Zarko1... το παρακανες μου φαινεται..!! 720Ρ αναλυση για βιντεοκληση, με τις ταχυτητες στην Ελλαδα?

εγω πιστευω οτι με 640χ480 ειναι σχετικα καλα για βιντεοκλησεις..! παντα για Ελλαδα μιλαω..!! μακαρι να ειχαμε ολοι 24αρες + ανω συνδεσεις για HD κλησεις!! αλλα...!!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες

Α. Από smartphones (κινέζικα sites πάντα) εκτός από Lenovo που προσανατολίζομαι επειδή είναι branded, υπάρχει άλλη αξιόπιστη μάρκα από όλα αυτά που κυκλοφορούνε και έχουν αριθμό για όνομα;

Β. Βλέπω πχ στο minideal.net ότι πολλά Lenovo τα αναφέρει ως "original Lenovo". Τα υπόλοιπα δηλαδή δεν είναι γνήσια lenovo;

Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε συ Zarko1... το παρακανες μου φαινεται..!! 720Ρ αναλυση για βιντεοκληση, με τις ταχυτητες στην Ελλαδα?

εγω πιστευω οτι με 640χ480 ειναι σχετικα καλα για βιντεοκλησεις..! παντα για Ελλαδα μιλαω..!! μακαρι να ειχαμε ολοι 24αρες + ανω συνδεσεις για HD κλησεις!! αλλα...!!

Και όμως. Είναι πιο εύκολα τα 720p στο Skype από όσο φαντάζεσαι! Σου δίνω ένα απλό παράδειγμα: Από τη δική μου γραμμή 24Mbps θεωρητικά, αλλά στα 11Mbps πραγματικά και 1Mbps upload, και το δικό μου desktop pc (Q6600, 8GB RAM), με την Microsoft Life Cinema HD, τον έτερον ήμισυ μιλάει πολύ συχνά με τον ανιψιό της στην Ουκρανία που έχει ένα πανάρχαιο desktop που του στείλαμε εμείς, με έναν διπύρηνο Athlon και 2GB RAM, αλλά με μια κάμερα της Logitech πιο σύγχρονη από την Microsoft που κάνει hardware acceleration, την Logitech C270, με μια γραμμή στα 8Mbps downolad/1Mbps upload σε βιντεοκλήσεις υψηλής ευκρίνειας στα 720p και για τα δύο pc! :D

Μπορεί να μη κλειδώνουν και τα δύο pc πάντα στα 720p, μπορεί δηλαδή η μία κάμερα να στέλνει 720p και η άλλη να στέλνει 640x360 για λίγο, με πολλά καρέ όμως, π.χ. 30, μετά από λίγο να ανέβει και η άλλη στα 720p αλλά με πολύ λίγα καρέ, π.χ. 8 ή 9, και μετά να προσπαθεί να ανέβει στα 15 κτλ.

Σε γενικές γραμμές να ξέρεις ότι τα 1080p είναι άπιαστο όνειρο προς το παρόν για τις βιντεοκλήσεις μέσω Skype στην Ελλάδα, τα 720p βγαίνουν σχετικά εύκολα από δύο καλές κάμερες με δύο σχετικά σύγχρονα pc, σε δύο μέσης ταχύτητας γραμμές στα 8-10Mbps download/1Mbps upload. Το πρόβλημα είναι αλλού. Οι περισσότεροι φαντάζονται ότι άμα κλειδώσουν στα 720p στο Skype, θα δουν εικόνα που θα τους φύγουν τα σαγόνια, αντίστοιχη με αυτήν που θα τράβαγαν στο σπίτι τους με μια καλή κάμερα του εμπορίου που τραβάει βίντεο στα 1080p/720p!

Κάτι τέτοιο φυσικά δεν ισχύει, γιατί απλούστατα τα φακουδάκια των web καμερών που είναι σαν 3-4 κεφάλια καρφίτσας στο μέγεθος, δεν μπορούν φυσικά να συγκριθούν με τους φακούς που φοράνε οι καλής ποιότητας κάμερες.

Γενικά το Skype είναι μεγάλο μπέρδεμα, πιστεύω ότι θα έπρεπε να ανοίξουμε ένα αποκλειστικό θέμα για αυτό και να τα συζητάμε όλα εκεί, εδώ θα ξεφύγουμε πολύ εκτός θέματος...

Link to comment
Share on other sites

αποφάσισα και εγώ να πάρω μια "κινεζιά" :p μιας και οι τιμές σε σχέση με τα χαρακτηριστικά είναι πραγματικά τσάμπα... Σαν iPhonaΚιας όμως έχω κάποιους ενδοιασμούς αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πάω σε ipad λόγο κόστους..

έχω καταλήξει σε 3 μοντέλα αλλά πραγματικά δυσκολεύομαι να αποφασίσω μεταξύ τους μιας και θέλω δύο, ένα για εμένα και ένα για την γυναίκα μου και φοβάμαι να μην την πατήσω ή τουλάχιστον στα χρήματα που θα δώσω να πάρω το καλύτερο από αυτά τα τρία..

Pipo M6Pro-3G

Bundle Pipo M9Pro 3G

Onda V975M

Η σημαντική διαφορά μεταξύ των Pipo και του Onda είναι βασικά το built in 3G αλλά πέρα από αυτό δεν ξέρω αν πρέπει να προσέξω κάτι άλλο..

Θα ήθελα την συμβουλή σας σχετικά με πιο μοντέλο να διαλέξω και σχετικά με τα δύο Pipo δεν μπορώ να καταλάβω πια είναι διαφορά (το Μ9Pro δεν έχει Retina μήπως;;)

και γενικά αν γνωρίζετε τίποτα γνωστά προβλήματα που μπορεί να έχουν τα παραπάνω μοντέλα.

Επίσης με ενδιαφέρει να είναι όσο το δυνατόν πιο καλή η οθόνη γιατί παλιότερα με κινέζικο κινητό και επειδή έκανα το λάθος να το συγκρίνω με το iPhone μου φάνηκε απαράδεκτη η αίσθηση της Touchscreen.

Ένα ακόμη σημαντικό είναι αν όλα αυτά τα μοντέλα rootάροντε εύκολα;;;

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] Αν κατάλαβα καλά έχεις χρησιμοποιήσει και Pipo και Onda;; Με ένα μίνι review θα σου ήμουν υπόχρεος :)

Σχετικά με το κατάστημα geekbuying, να τους πω μόλις αποφασίσω να μου τα στείλουν με απόδειξη κάτω τον 50usd και με singapore post?

:help:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα βρε!

Pipo ¨οχι αν και έχει φίλος. Βέβαια pipo έχει και ο [MENTION=4092]cabdik[/MENTION] αν θυμάμαι καλά.

Για το Onda (V972) έχω αφήσει ένα videaki και το άλλο που πέρασε απο τα χέρια μου (μία μέρα μη φανταστείς) είναι το freelander PD800 που μου φάνηκε πιο σπιρτόζο απο το Onda (επίσης έχω αφήσει φώτος και ένα bench λίγα ποστ πριν).

Για το V975M διαβάζω γενικά καλά λόγια

Finally Ipad smoothness : Onda V975M Quad Core 2.0GHz 9.7 Inch Retina Screen - xda-developers

και λογικά απο arctablets θα έχει υποστήριξη. Δυστυχώς δε ξέρω περισσότερα για να σε βοηθήσω στην επιλογή :/

Link to comment
Share on other sites

Το Onda V975M βασικά λέει ότι υποστηρίζει εξωτερικό 3G. Αν κατάλαβα καλά με ένα καλώδιο usb και το στικάκι της Cosmote θα μπορώ να έχω 3G internet στο Tablet;; γιατί με ενδιαφέρει πολύ για εξωτερική χρήση και αυτός είναι ο μόνος λόγος που κοιτάω και τα Pipo..

Link to comment
Share on other sites

ναι εγώ έχω στο δικό μου με το στικάκι που δίνει ο ΟΤΕ. Ισως βέβαια χρειαστεί να αφαιρέσεις το PIN για να το δει όπως έκανε εμένα

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο, αν καταλήξω στο Onda γιατί νομίζω ότι αυτό γλυκοκοιτάζω τελικά :shifty: να το παραγγείλω από geekbuying ή από onda-tablet.com Και οι δύο αξιόπιστες δεν είναι;; απλώς βλέπω ότι στην onda-tablet μπορείς να το παραγγείλεις και έτοιμο rootαρισμενο..

50usd και singapore post πρέπει να τα επισημάνω κάπως;;

Link to comment
Share on other sites

Οχι onda-tablet.com. έχουν αναφερθει περιπτώσεις που δεν παρέλαβαν ποτε. Αυτα ολα τα site onda-tablet.com pipo-store.com πληρώνεις στο focalandroid@gmail.com που θεωρειται scum .

Ok, σε ευχαριστώ για την πληροφορία οπότε κοιτάω από Geekbuying κατευθείαν ή ίσως και από ebay αν βρω κάποιον αξιόλογο πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλε φίλος μετά από παρότρυνση δική μου από merimobiles και επέλεξε το singapore Post με την επιπλέον χρέωση των ~ 13$

Κάποια εκτίμηση για την αναμονή; Όντως 9-16 εργάσιμε μέρες; Το τελωνείο έχει καταντήσει λαχείο πλέον; Παίρνουν κάποια μέτρα οι κινέζοι από μεριά τους;

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλε φίλος μετά από παρότρυνση δική μου από merimobiles και επέλεξε το singapore Post με την επιπλέον χρέωση των ~ 13$

Κάποια εκτίμηση για την αναμονή; Όντως 9-16 εργάσιμε μέρες; Το τελωνείο έχει καταντήσει λαχείο πλέον; Παίρνουν κάποια μέτρα οι κινέζοι από μεριά τους;

Μπήκα να το δω τώρα αλλά δυστυχώς δεν το έχει καν το Onda V975m.. :X:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.