Jump to content



Κινέζικα Tablets... merimobiles κλπ


Recommended Posts

Δεν είναι θέμα προσωπικής εμπειρίας/προτίμησης, αλλά θέμα αριθμών. Και οι αριθμοί δείχνουν ποιο οικοσύστημα (os, apps, user base) είναι πιο μπροστα.

@vgiozo θες να πεις ότι τα win δεν έχουν περιορισμούς και είναι ανοικτά σε παραμετροποίηση? .... :wall:

 

Ναι, περισσότερο από το Ανδροιδ, που για να μπορέσεις να κάνεις μερικά αυτονόητα, αφενός πρέπει να υπερβείς τους σχεδιασμούς ασφαλείας του λειτουργικού (ροοτ), αφετέρου να εγκαταστήσεις επιπλέον εφαρμογές.

Επίσης έχουν ενσωματωμένες ρυθμίσεις που στο Ανδροιδ πάλι θες άλλα προγράμματα για να έχεις πρόσβαση.

 

Η επόμενη έκδοση του Ανδροιδ (5.0) λέγεται πως θα επιτείνει τους περιορισμούς αυτούς.

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το αυτονόητο που πρέπει να κάνεις root για να το πετύχεις στο android και στα win το έχεις out of the box?

 

Για πολλές απαραίτητες εργασίες....

- για να αφαιρέσεις προεγκατεστημένες (κινέζικες) εφαρμογές θες root,

- για να μπορέσεις να κόψεις τις διαφημίσεις θες root

- για να λειτουργήσει σωστά το OTG και με διάφορα filesystem συχνά θες root

- για να παραμετροποιήσεις κάπως την ενεργειακή κατανάλωση/συμπεριφορά θες συχνά πρόσθετο framework, module (xposed, gravity) και πάντοτε root,

- για να παρακολουθήσεις μόνο τις εφαρμογές που καταναλώνουν πόρους θες root

- για να έχεις πρόσβαση σε φακέλους συστήματος θες root,

- για να έχεις πρόσβαση σε ρυθμίσεις συστήματος (build.prop), για να απενεργοποιήσεις υπηρεσίες κ.α. θες root

- για να κρατάς backup εφαρμογών (titanium backup) θες root

 

Σαν να είναι κάποιος άλλος ιδιοκτήτης της συσκευής κι όχι εσύ, με άλλα λόγια...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε θέμα να σου απαντήσω. Είμαστε off topic και φυσικά δεν ισχύουν αυτά που γράφεις (στο μέτρο που τα γράφεις). Ναι άμα θες να ξεσκίσεις το os θες root και έτσι πρέπει. Σε normal χρήση όλα γίνονται μέσα από επιλογές του os.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να απαντήσεις άνοιξε εσύ θέμα...εσύ ρωτούσες να σου πω μεχρι τώρα και σου απάντησα...τα παραπάνω για μένα ήταν απαραίτητα για την ορθή λειτουργία της ταμπλέτας μου και του τηλεφώνου κι από αυτή την άποψη είτε κακώς που για τα κάνεις πρέπει να έχεις ροοτ είτε κακώς που δεν είναι επαρκείς οι ρυθμίσεις χωρίς ροοτ.

 

Αυτό που φαίνεται "extreme" στο Android είναι ενσωματωμένη βασική λειτουργία στα παράθυρα κι έχεις και τη δυνατότητα να φτιάξεις εύκολα δεύτερο λογαριασμό με λιγότερα προνόμια. Σε ταμπλέτα χωρίς sim κάρτα ήταν ενεργοποιημένη στις ρυθμίσεις συστήματος η λειτουργία τηλεφώνου κι έτρωγε μπαταρία, οπότε χρειαζόταν να την απενεργοποιήσω και γι αυτό χρειαζόμουν ροοτ.

 

Δεν χρειάζεται να θέλεις να το "ξεσκίσεις" για να χρειαστείς το ροοτ, δυστυ΄χως είναι τέτοιες οι ρυθμίσεις που σε αναγκάζουν να βγεις από τα προβλεπόμενα όρια εξουσιοδοτήσεων χρήστη.

 

Από εκει και πέρα διαλέγει κανείς και παίρνει, για περισσότερη ευελιξία και συμβατότητα με περιφερειακά ενδείκνυνται τα Windows (γι αυτό και πιο ισχυρές υλοποιήσεις μπορούν να αντιακταστήσουν και φορητούς υπολογιστές).

Το Android υπερέχει στις εφαρμογές που μπορείς να κάνεις χίλια δυο πράγματα και να επεκτείνεις τη λειτουργικότητα της συσκευής και προσωπικά για τηλέφωνο πιστεύω πως φτάνει και περισσεύει...στις ταμπλε΄τες προς το παρόν ίσως υπερέχουν τα Windows, ανάλογα και με τις απαιτήσεις χρήστη πάντα

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα καλό της προτίμησης Intel/Windows tablet είναι πως έρχεται με ετήσια συνδρομή Office 365 κι αυτό έρχεται μαζί με 10ΤΒ!! χώρο στο OneDrive (1ΤΒ αρχικά, που μετά από λίγο γίνεται 10Τβ...ευτυχής κάτοχος εδώ)...

...καλό φαίνεται αν θες αναλογία οθόνης 16:9, δηλαδή το θες περισσότερο για διασκέδαση/ταινίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό της προτίμησης Intel/Windows tablet είναι πως έρχεται με ετήσια συνδρομή Office 365 κι αυτό έρχεται μαζί με 10ΤΒ!! χώρο στο OneDrive (1ΤΒ αρχικά, που μετά από λίγο γίνεται 10Τβ...ευτυχής κάτοχος εδώ)...

...καλό φαίνεται αν θες αναλογία οθόνης 16:9, δηλαδή το θες περισσότερο για διασκέδαση/ταινίες.

 

Μέχρι να κάνεις το upload θα έχει λήξει η συνδρομή και θα πρέπει να πληρώσεις. lol

 

Windows tablet μπορεί να πάρει ο καθένας. Θα σιχτιρίσει από την ποσότητα και την ποιότητα των apps και θα καταλήξει σε android tablet αργά ή γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να κάνεις το upload θα έχει λήξει η συνδρομή και θα πρέπει να πληρώσεις. lol

 

Windows tablet μπορεί να πάρει ο καθένας. Θα σιχτιρίσει από την ποσότητα και την ποιότητα των apps και θα καταλήξει σε android tablet αργά ή γρήγορα.

 

Όχι, ρώτησα στην υποστήριξη της Microsoft και μου είπαν πως ο χώρος αυτός παραμένει και μετά τη λήξη της ετήσιας συνδρομής του Office χωρίς επιβάρυνση...είναι μόνιμη αναβάθμιση δηλαδή.

 

Φαίνεται πως οι cloud υπηρεσίες είναι καίριο στοιχείο του σχεδιασμού της εταιρείας για το νέο λειτουργικό και για τη διεπικοινωνία των συσκευών.

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να κάνεις το upload θα έχει λήξει η συνδρομή και θα πρέπει να πληρώσεις. lol

Windows tablet μπορεί να πάρει ο καθένας. Θα σιχτιρίσει από την ποσότητα και την ποιότητα των apps και θα καταλήξει σε android tablet αργά ή γρήγορα.

Σίγουρα δεν έχει την ποικιλία των apps που έχει το android αλλά αν το θέλεις για ποιο office δουλειές είναι μακράν καλύτερο. Ειδικά αν δουλεύεις με και με windows σε PC. Ειδικά για business περιβάλλον και σε όσα περιμένουμε στα win10 είναι μακράν καλύτερο και χρειάζεται και λιγότερη ram για να δουλέψει.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή "πιο office" δουλειές δεν μπορείς να κάνεις στο android; Γιατί; Και γιατί είναι μακράν καλύτερο σε business περιβάλλον; Επειδή άρχισε να τα δωρίζει η m$ σε μεγάλες εταιρείες για να γράψει "νούμερα" πωλήσεων και να ανεβάσει user share;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή "πιο office" δουλειές δεν μπορείς να κάνεις στο android; Γιατί; Και γιατί είναι μακράν καλύτερο σε business περιβάλλον; Επειδή άρχισε να τα δωρίζει η m$ σε μεγάλες εταιρείες για να γράψει "νούμερα" πωλήσεων και να ανεβάσει user share;

 

Μ' αρέσει που λες παραπάνω ότι είμαστε offtopic, αλλά επανέρχεσαι στο ίδιο θέμα χωρίς να επιχειρηματολογείς αλλά με ρητορικές ερωτήσεις που απαιτουν από τον συνομιλητή σου να εκφραστεί ενώ εσύ απορρίπτεις μονολεκτικά/μονοπροτασιακά τη γνώμη τους.

Έχω μια δική μου τοποθέτηση ήδη παραπάνω, αν θες διατύπωσε τη γνώμη σου συγκροτημένα...αν δεν θες να το κάνεις, άσε τουλάχιστον τους άλλους να έχουν τις προτιμήσεις τους και τις απόψεις τους χωρίς να συνοδεύεις κάθε σχόλιο με rant για τη Microsoft.

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε PowerPoint. Κάνε sync με exchange. Δες file shared δίσκο.

Κάνε otg ntfs flash drive.

Κάνε vpn και μην περασεις το ίντερνετ από το vpn.

Πες μου εσύ τι ακριβώς ίδιο μπορεί να κάνει σε work περιβάλλον? Πλήρη word με charts κλπ? Visio?

Δωρεάν σαν το yed παίζει?

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Ok. Για την επιχειρηματολογία σου προϋποθέτεις κλείδωμα επιχειρήσεων σε ms office που -λογικά- θα μπορούν να καλυφθούν μόνο από win8 tablets που παίζουν ms office. Kαι όλα αυτά intel based να υποθέσω.

Εκεί που με πέθανες είναι με το otg ntfs που είναι proprietary της ms και ζητάς τα ρέστα γιατί οι άλλοι δεν το διαβάζουν. Θες δηλαδή ms λογισμικό σε android ή ios και αυτός είναι ο λόγος που θεωρείς ανώτερα τα win8 tablets. Αντικειμενικότητα

Flash news: Τα chrome books πουλάνε σαν καραμέλες για εταιρικά περιβάλλοντα γιατί τα πάντα πλέον είναι web based και καμία εταιρεία με σοβαρό ΙΤ δεν κάθεται να ασχοληθεί με ms office και κλείδωμα σε αυτό. Αυτός είναι και ο λόγος που η ms χαρίζει τα tablets της σε εταιρείες μήπως και ανεβάσει νούμερα. Εύχομαι και ελπίζω να πάνε άπατα

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που στην Ελλάδα το cloud πάει πάτο λόγο ταχυτήτων.

Όπως σου είπα προτιμώ win tablet για δουλειά. Όχι για γενική χρήση. Πχ σε mobile είναι για πέταμα. Δε με καλύπτει με τίποτα. Αλλά εγώ το έχω δοκιμάσει και έχω άποψη. Εσύ έχεις προκατάληψη και δεν έχεις καν tablet στα χέρια σου αλλά πετάς στα σύννεφα γιατί μπορείς να επεξεργαστείς word και excel.

Εγώ έχω δηλώσει ότι δεν υποστηρίζω κάποια εταιρεία η πλατφόρμα αλλά την χρήση μου, τις ανάγκες μου και την δικιά μου εμπειρία. Εσύ απλά ψάχνεις άρθρα για να κατηγορισεις την MS και όποιον δουλεύει με την MS χωρίς να μας δίνεις προσωπικές εμπειρίες τις περισσότερες φορές.

Μπας και σου έριξε άκυρο ή Microsoft σε βιογραφικό και τα έχεις πάρει?

Πραγματικά κουραστικά σε κάθε post σου να βλέπω επίθεση και προσπάθεια να μεταπισης τον κόσμο χωρίς πραγματικά επιχειρήματα αλλά αερολογίες σαν τον Λιακόπουλο και τον Αδωνη.

Και μάλλον απλά θα σε αγνοώ και θα ησυχάσω και εγώ και εσύ από εμένα.

Και όσο για το ρίσκο. Να σου πω μια ιστορία που ζω.

Αγόρασα το onda 975m. Ήρθε doa με πρόβλημα στην οθόνη. Λόγο δουλειάς έκανα περίπου 2 βδομάδες να το στείλω. Και έσκασα αλλά 27 ευρώ. 140 που κόστισε το tablet (μαλακία με συνάλλαγμα PayPal) συν 27 ευρώ πήγε 167 και tablet δεν έχω 1 μήνα τώρα. Έκανε και 15 μέρες να έρθει. Και ακόμα δεν έχουν στείλει. Θέλω στάνταρ άλλες 20+ μέρες για να έρθει.

Και με 210 έπαιρνα galaxy tab 10. Που μπορεί να είναι σε χειρότερα χαρακτηριστικά σε δύναμη αλλά 2 χρόνια εγγύηση αντί ένα. Αν χαλάσει δε δίνω μια για να το φτιάξω στην εγγύηση. Ξέρω νομοθετικά πως να το κυνηγήσω αν χρειαστεί με κανέναν περίεργο μαγαζατωρα αλλά ξέρω και που είναι το service. Έχει μακράν καλύτερη μπαταρία και καλύτερη κάμερα. Από δύναμη το onda έκλαιγα που σέρνοταν αλλά μάλλον είχε θέμα αρχικά.

Και θα έκανα ήδη την δουλεια μου. Άρα πρέπει να ξέρει ο κόσμος και το ρίσκο με τα κινέζικα. Γιατί αν κάτσει η στραβή αυτός θά καταργιεται που σε άκουσε.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Αλλά εγώ το έχω δοκιμάσει και έχω άποψη. Εσύ έχεις προκατάληψη και δεν έχεις καν tablet στα χέρια σου αλλά πετάς στα σύννεφα γιατί μπορείς να επεξεργαστείς word και excel.

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Ότι δεν έχω tablet (λάθος) ή ότι δεν έχω δοκιμάσει win8 tablet (αληθές). Έχω 2 tablet στο σπίτι, ένα alcatel μονοπύρηνο μπακατέλα και ένα galaxy tab pro 10.1 της γυναίκας μου, το οποίο θεωρώ απόλυτο εργαλείο. win8 tablet δεν έχω, αλλά έχω συζητήσει με άτομα που εμπιστεύομαι την άποψή τους. Ξέρω λοιπόν ότι τα win8 για mobile ΔΕΝ... (σε σχέση με android πάντα για απαιτητικούς χρήστες και όχι για κοριτσάκια που θέλουν μόνο facebook και chat.)

 

 

 

Μπας και σου έριξε άκυρο ή Microsoft σε βιογραφικό και τα έχεις πάρει?

 

Καμία σχέση με χώρο πληροφορικής η δουλειά μου

 

 

 

Και όσο για το ρίσκο. Να σου πω μια ιστορία που ζω. ......

 

Μαζί σου. Και εγώ τώρα έκανα παραγγελία από Κίνα. Ξέρω το ρίσκο, αλλά αυτό που παίρνω με 160€ θα το έβρισκα με 400 αν όχι 500€ επώνυμο. Και σε όποιον προτείνω να πάρει από Κίνα ξεκαθαρίζω ότι η εγγύηση είναι ένα θέμα. Αλλά να σου πω κάτι; Παίρνω με 160 και αν μου χαλάσει ξαναπαίρνω με άλλα 160 του χρόνου και πάλι πιο φτηνό θα μου βγει (σε σχέση με τη διετή εγγύηση ενός πανάκριβου επώνυμου). Εννοείται ότι έχω κάνει έρευνα για αξιόπιστο site και αξιόπιστη ταμπλέτα για να ελαχιστοποιήσω το ρίσκο πριν παραγγείλω από Κίνα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι android & iOS mobile μακράν καλύτερα από windows mobile. Και για την γυναίκα μου android tablet πήρα Κινέζο. Για μένα windows tablet Κινέζο.
Η δουλειά είναι κατά 90% windows. Και οι χρήστες παίζουν σε windows. Η συνεργασία windows PC με windows tablet είναι φοβερή.
Η ram που θέλει ένα tablet ή mobile είναι η μισή σε σχέση με android.

Αν θέλεις για επαγγελματικά και ήδη δουλεύεις με windows προτίνω windows tablet. Ειδικά σε win10 στην θεωρία θα ξεφεύγει η χρηστικότητα τους.
Πχ παλιότερα αν ήθελες business mobile phone απλά επέλεγες blackberry. Είναι κλάσεις μπροστά απ` όλα για δουλειά.
Γενικά οι εποχές αλλάζουν. Μην βάζουμε παροπίδες, τι είμαστε παναθηναϊκοί ή ολυμπιακοί ή παοκτζήδες κλπ κλπ....

Θα βάλουμε αυτό που κάνει την δουλεια μας όσο καλύτερα γίνεται, όσο ποιο οικονομικά γίνεται και όσο μπορούμε ποιο γρήγορα πια.

Εξαγοράζουμε τον χρόνο μας με χρήμα αρκετές φορές.

 

Επίσης μην ξεχνάς τον παράγοντα γνώση. Υπάρχουν αρκετοί που δουλεύουν σε υπολογιστοί αλλά δε σκαμπάζουν γρί. Και θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους, αλλά η εποχή επιβάλει να την κάνουν μέσω υπολογιστή. 
Πες μου αυτοί οι άνθρωποι ειδικά στην Ελλάδα που η εκπαίδευση είναι μηδενική πως μπορούν να μάθουν και τι πηγές γνώσεις υπάρχουν για windows σε σχέση με linux κλπ κλπ.

 

 

Το tablet που πήρες με 160€ έδινες άλλα 50 και το έπαιρνες απο Ελλάδα. Αγόραζες ένα galaxy 10άρι και σε κάλυπτε απόλυτα στην δουλειά σου και εκεί που το θές. Γιατί μη μου πεις θέλεις το tablet για gaming κλπ. Το tab4 έχει 223€ και θεωρώ οτι σε καλύπτει απόλυτα.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.