Jump to content




HotPeanut

Recommended Posts

Και τα γνωστά benchάκια από τον συνήθη ύποπτο! :p

(προσοχή πικάντικες ταπετσαρίες)

- 119 fps

- 79 fps

- 37 fps

Tο κομμάτι του benchmark περιλαμβάνει ένα outdoors κομμάτι πρώτα, με λίγη δράση, μετά την Arcjet αποστολή που είναι indoors και τέλος πάλι outdoors κομμάτι, που πλακώνομαι με κάτι φιλικά ρομπότ που τους την έπεσα για τις ανάγκες του benchmark.

Ultra minus για την 7950 σημαίνει low godrays. Πραγματικά η 7950 το έτρεξε καλύτερα από ότι περίμενα, μετά από ότι διάβασα.
Νομίζω ότι θα είναι η νέα 5850.

High minus για την 5850 σημαίνει, low godrays και medium textures, που είναι και η χαμηλότερη επιτρεπόμενη ρύθμιση για τα textures.

H καημένη η καρτούλα, αν είχε 2GB θα το έτρεχε πολύ πολύ καλύτερα. Η Vram της δεν τερμάτισε, αλλά την ξέρω τη συμπεριφορά του συστήματος όταν είναι πεινασμένο για Vram. Απλά το παιχνίδι δεν είναι optimized για τέτοια συστήματα.

Στην τελική το παιχνίδι μου φάνηκε αρκετά καλό. Σίγουρα θέλει λίγο δούλεμα ακόμα, ειδικά στα textures, αλλά ήταν σταθερό και έχει πλάκα να το παίζεις.

Παραθέτω και τα graphs του run της 970 από το FLA Calculator, για πιο αναλυτική παρουσίαση.


post-40257-0-45668100-1447525711_thumb.ppost-40257-0-68973300-1447525716_thumb.ppost-40257-0-22186500-1447525719_thumb.ppost-40257-0-07622600-1447525721_thumb.ppost-40257-0-05662900-1447525724_thumb.ppost-40257-0-46532400-1447525726_thumb.ppost-40257-0-40467300-1447525730_thumb.p

 

ΥΓ Για real life gameplay, έχω απενεργοποιήσει το framerate cap και έχω ενεργοποιήσει το frame rate limiter, του MSI Afterburner. Έχει λίγο tearing αλλά έχει χαμηλότερα frame times.

Έγινε επεξεργασία από psolord
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να "φυλάξω" κάποια πράγματα ώστε να μην τα κουβαλάω μαζί μου;

 

Επίσης έχω αρκετά όπλα, πολλά από διπλά και τριπλά, αυτά να τα κρατήσω να τα δώσω αργότερα σε κατοίκους settlements (γίνεται; και αν γίνεται, αξίζει) ή να τα κάνω scrap;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να "φυλάξω" κάποια πράγματα ώστε να μην τα κουβαλάω μαζί μου;
 

 

Μία καλή λύση είναι να κρατάς τα πάντα στο Red Rocket

και τους companion, γιατί παίρνουν affinity όταν κάνεις craft (ανάλογα τον companion)

 

για τα όπλα δεν ξέρω αν μπορείς να τα δώσεις.. εγώ τα κάνω scrap αφού τους βγάλω πρώτα τα καλά (αν έχουν) mod τους

Link to comment
Share on other sites

επειδή έκανα τη βλακεία να το εγκαταστήσω σε μηχανικό δίσκο αντί για τον ssd,

είναι ασφαλές να το απεγκαταστήσω να κρατήσω τα saves και να τα κάνω copy/paste ξανά,

αφού το εγκαταστήσω στον ssd;

έτσι έκανα παλιά στο 3 όποτε ήθελα να ξαναπαίξω λίγο  :rolleyes: .

Link to comment
Share on other sites

επειδή έκανα τη βλακεία να το εγκαταστήσω σε μηχανικό δίσκο αντί για τον ssd,

είναι ασφαλές να το απεγκαταστήσω να κρατήσω τα saves και να τα κάνω copy/paste ξανά,

αφού το εγκαταστήσω στον ssd;

έτσι έκανα παλιά στο 3 όποτε ήθελα να ξαναπαίξω λίγο  :rolleyes: .

κράτα ένα backup από τα save σου unistall το παιχνίδι και install στον ssd. Δεν σβήνει το φάκελο του fallout 4 στα έγγραφα όποτε όταν κάνεις install θα μπεις έτοιμος με όλες τις ρυθμίσεις σου στον παιχνίδι σαν να μην συνέβη τίποτε ( σε έμενα λειτούργησε )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στα benches στους settlements μπορείς να τα αφήνεις.

 

σε settlers δεν μπορείς να δώσεις όπλα. μόνο σε companions.

Πως ακριβώς τα αφήνω στα benches; Νομίζω δε μου βγάζει την επιλογή να τα κάνω store. Επίσης τι είναι τα companions ?

Πρώτο μου Fallout, και εκτός αυτό δεν έχω ούτε 5 ώρες στο παιχνίδι, συγχωράτε με :p

Link to comment
Share on other sites

κράτα ένα backup από τα save σου unistall το παιχνίδι και install στον ssd. Δεν σβήνει το φάκελο του fallout 4 στα έγγραφα όποτε όταν κάνεις install θα μπεις έτοιμος με όλες τις ρυθμίσεις σου στον παιχνίδι σαν να μην συνέβη τίποτε ( σε έμενα λειτούργησε )

ναι το έκανα πιο πριν, δεν κράτησε μόνο τις ρυθμίσεις στο ini με το μόνιμο vsync,

αλλά είναι καλύτερα στο on σε κάποιες περιπτώσεις. ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω πρόβλημα με v sync ανοιχτό μερικές στιγμές μέσα στο παιχνίδι τρέχει πολύ γρήγορα...κάτι λένε στο internet για τα hz τις οθόνης αλλα δεν το πολύ έψαξα τώρα παίζω καλά χωρίς κωλύματα οποτε το αφήνω... πρώτη φορά παίζω Fallout Γ$#@ει τρελά το game 

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς τα αφήνω στα benches; Νομίζω δε μου βγάζει την επιλογή να τα κάνω store. Επίσης τι είναι τα companions ?

Πρώτο μου Fallout, και εκτός αυτό δεν έχω ούτε 5 ώρες στο παιχνίδι, συγχωράτε με :p

 

όταν πλησιάζεις οποιοδήποτε workbench σου βγάζει 2 επιλογές, Craft και Transfer ή Store δεν θυμάμαι ακριβώς πως στο λέει. Όταν πατάς το 2ο σου βγάζει μενού inventory για μεταφορά αντικειμένων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.