Jump to content



OnePlus One - Ο νεος επωνυμος Κινεζος


Recommended Posts

Ναι δεν έχω διαπιστώσει πως γίνεται όμως. Oppo & oneplus κάτι έχουν παντρέψει μαζί. Φοράνε ίδιο ui στην Κίνα και στην Ευρώπη και τα δύο cm αν προσέξετε το one & find 7 αν εξαιρέσουμε την ανάλυση της οθόνης είναι σχεδόν ίδια. Και όταν λέω ίδια εννοώ μέχρι εξωτερικές διαστάσεις.. Τώρα έχω 50' screen και είμαι στο 92%. Από διαχείρηση πάει πολύ καλά. Έχω κάνει 5-6 updates από χθες αλλά ένα προσπάθησα πριν και δεν πέτυχε. Δεν προσπάθησα ξανά. 4.4.2 έχω τώρα. Λογικά πρέπει να πάω στην 4.4.4 .

Εδιτ: ve9ygy8y.jpg

Έγινε επεξεργασία από panos444
Link to comment
Share on other sites

Θέλω μερικές διευκρινίσεις ως υποψήφιος αγοραστής, για το τι παίζει με τη συσκευή. :p

Είχα μείνει με την εντύπωση ότι περιμένουμε invite για να αγοράσουμε. Προφανώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

1) Υπάρχουν δύο εκδόσεις. Chinese και International.

2) Η κινέζικη δε θα έχει 4G Ελλάδα, ενώ η international θα έχει.

3) Oppomart και Merimobiles πουλάνε την international.

Σωστά μέχρι εδώ τα παραπάνω;

Τέλος υπάρχει κάπου που να πουλάνε την 64άρα έκδοση φθηνότερα από merimobiles;

Link to comment
Share on other sites

Edit: φλασια κάτι που με εντυπωσίασε είναι που χτυπάει το ξυπνητήρι ακόμα και αν το τηλ είναι απενεργοποιημένο. Δεν ξέρω πως γίνεται, αλλά το κάνει! :) όσο το ανακαλύπτω τόσο καλύτερο μου φαίνεται! :) (αν σας ζαλιζω σταματάω!!!)

Αυτό δεν το κάνουν όλα τα τηλέφωνα; Αυτή την εντύπωση είχα :p

Link to comment
Share on other sites

Όλο το 2 ήμερο ήμουν με ανοιχτό gps. Το είδα στο 10% περίπου.

Το gps έχω την αίσθηση ότι ακόμα και μόνιμα ανοικτό να το έχεις, θα ενεργοποιείται μόνο όταν χρειάζεται πχ στους Χάρτες...

Link to comment
Share on other sites

Το gps έχω την αίσθηση ότι ακόμα και μόνιμα ανοικτό να το έχεις, θα ενεργοποιείται μόνο όταν χρειάζεται πχ στους Χάρτες...
Πλέον δεν είναι μόνο οι χαρτες/igo/navigon κτλ που χρησιμοποιούν το gps: weather apps/widgets, photo tags, news apps/widgets, facebook/google+/google now και ένα σωρό άλλα προσπαθούν να βρούνε location με το gps αν το έχεις ανοιχτό και δεν έχεις ξετσεκάρει την επιλογή: Πρόσβαση στην τοποθεσία μου. Μια ματιά να ρίξεις στα δικαιώματα των apps και θα καταλάβεις.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω μερικές διευκρινίσεις ως υποψήφιος αγοραστής, για το τι παίζει με τη συσκευή. :p

Είχα μείνει με την εντύπωση ότι περιμένουμε invite για να αγοράσουμε. Προφανώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

1) Υπάρχουν δύο εκδόσεις. Chinese και International.

2) Η κινέζικη δε θα έχει 4G Ελλάδα, ενώ η international θα έχει.

3) Oppomart και Merimobiles πουλάνε την international.

Σωστά μέχρι εδώ τα παραπάνω;

Τέλος υπάρχει κάπου που να πουλάνε την 64άρα έκδοση φθηνότερα από merimobiles;

-1 Ισχύει. Η κινέζικη κυκλοφορεί ήδη η άλλη μόνο με πρόσκληση. Η πρόσκληση αφορά το μοντέλο 64γκίγκα και μόνο. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε.

-2 εξαρτάται από τον πάροχο. Δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ καθόλου με αυτό. Από το μινιντιλ όπου και το πήρα μου είπαν υποστηρίζει όταν βγάλω τέτοια κάρτα θα σε ταγκάρω να σου πω αν δουλεύει.

-3 το οππομαρτ το ξεχνάς είναι απατεώνες σύμφωνα με αυτά που γκούγκλαρα πριν σχεδόν ένα μήνα το επισήμαναν και στις προηγούμενες σελίδες.

Link από μινιντιλ.

64αρι: http://www.minideal.net/original-one-plus-one-android-4-4-quad-core-2-5-ghz-qualcomm-snapdragon-801-ram-3gb-rom-64gb-with-5-5-full-hd-touch-on-lens-display.html

16αρι: http://www.minideal.net/original-one-plus-one-quad-core-2-5-ghz-qualcomm-snapdragon-801-ram-3gb-rom-16gb-with-5-5-full-hd-touch-on-lens-display.html

Στο στέλνουν όπως όλοι συστημένο δώρο και αξία 20$, και δίνουν δώρο τον μετατροπέα. Εμένα είχε περασμένη την κυανή χωρίς να τους πω κάτι και τον μετατροπέα και γενικά ήταν πολύ γρήγοροι! Έπεσε και 20$ από ότι βλέπω.

-4 Η 64αρα όταν παράγγειλα δεν υπήρχε και διαθεσιμότητα είχε μετά από ένα μήνα μου είχαν πει. Δεν γνωρίζω τι παίζει γιατί βλέπεις τι ώρα γυρνάω σπίτι.. Έχω μερικά φωτό που τράβηξα σήμερα από γνωστή βιομηχανία που ήμουν σήμερα. Έχω εντυπωσιαστεί πάρα πολύ ευχάριστα με αυτήν μου την αγορά!

Για όποιον σκέφτεται τα 16gb η συσκευή έχει τα 12 ελεύθερα.Αρκετά καλά πιστεύω!

Έγινε επεξεργασία από panos444
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα. Παντού διαβάζω ότι όπου δίνουν την 64άρα με Cyanogen, είναι μεταπωλητές που έχουν πάρει τη κινέζικη με color και της έχουν φλασάρει τη Cyanogen. Σίγουρα κάποιοι από αυτούς είναι μια χαρά και τίμιοι, αλλά για αρκετούς από αυτούς δεν έχω ακούσει τα καλύτερα (π.χ. oppomart που δεν το περίμενα).

Εν τέλει δε βιάζομαι τόσο πολύ και περιμένα την επίσημη international, εκτός αν προκύψει κάτι άλλο στην πορεία. Απ' ότι έχουν πει βγαίνει μέσα στο Q3.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με εχει ξενερωσει παρα πολυ ολο αυτο το (συνεχιζομενο) γλεντι με τα invites και την τεχνητη (??) σπανιοτητα. Στα $360 που λεει η εταιρια οτι το παιρνεις (64GB) ειναι αχτυπητο. Οταν αρχιζει ο αλλος να πουλαει το invitation $100 και να πηγαινει στα $470 ή και παραπανω για μενα εχει χαθει το παιχνιδι και μαλλον πως θα περιμενω να παω απευθειας σε κατι με 805.

Link to comment
Share on other sites

είμαι στο τσακ....απλά σκέπτομαι ότι χρειάζομαι την SD κάρτα ή τουλάχιστον 64 μνήμη....100δολάρια παραπάνω όμως....

τα 12 gb δεν σε φτάνουν; μόνο όταν βάζω ταινίες δεν φτανουν (ούτε για ζήτω!).

Γενικά θεωρώ ότι μουσική και φωτό και απς είναι υπεραρκετά εφόσον δεν υπάρχει "σαβούρα".

Η μπαταρία 2η μέρα και είμαι στο 25%. Η χρήση είναι πολλές κλήσεις, σε υπερβολικό βαθμό και κυριώς μειλ. Το μεσημέρι είχα 2ώρες σκριν ον+ 2και κάτι από χθες. Βολεύει απίστευτα που κλείνει το βράδυ!:)

Link to comment
Share on other sites

2014 έχουμε, γενικώς θεωρώ πως τα 16αρια θα έπρεπε να καταργηθούν :p

αυτό το θέμα με αφήνει αδιάφορο, όπως και το 1440π στην οθόνη (γιαυτό δεν τα έσκασα για όππο 7). Τουλάχιστον με την τρέχουσα τεχνολογία. Πόσα βίντεο να τραβήξεις και πόσες σειρές να έχεις στο κινητό; Το otg εμένα δεν με βολεύει εκτός και αν είσαι "καρφωμένος" σε μία θέση.

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ καλό άρθρο. Και στα 400$ πάντως αξίζει και με το παραπάνω. Πιο έχει την ποιότητα και τα χαρακτηριστικά του στα ~300€; έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος, και όποιος το βλέπει λέει μεγεια την καινούρια σου τηλεόραση!!!! :p

Πέρα από την πλάκα είναι πολύ γρήγορο! Η μπαταρία με βγάζει 2 μέρες όλα ανοιχτά, το βράδυ μετά τις 11 κλείνει αφού χτυπάει το ξυπνητήρι και κλειστό. Παρατήρησα ότι το λειτουργικό δεν κλείνει ουσιαστικά. Η μπαταρία χάνει 1-2% στο 8ωρο "κλειστό" και το πρωί που χτυπάει μόλις το κλείσω είναι στην οθόνη της εισαγωγής πιν. Η μπαταρία έχει κρατήσει από χθες τις τιμές σαν να μην έχει κλείσει. Αυτά λίγο περιγραφικά! :)

Επίσης το στάλθηκε απο το one μου δεν μπαίνει με το ταπατοκ παντού, όπως και εδώ. Δεν ξέρω γιατί. :/

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ καλό άρθρο. Και στα 400$ πάντως αξίζει και με το παραπάνω. Πιο έχει την ποιότητα και τα χαρακτηριστικά του στα ~300€; έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος, και όποιος το βλέπει λέει μεγεια την καινούρια σου τηλεόραση!!!! :p

Πέρα από την πλάκα είναι πολύ γρήγορο! Η μπαταρία με βγάζει 2 μέρες όλα ανοιχτά, το βράδυ μετά τις 11 κλείνει αφού χτυπάει το ξυπνητήρι και κλειστό. Παρατήρησα ότι το λειτουργικό δεν κλείνει ουσιαστικά. Η μπαταρία χάνει 1-2% στο 8ωρο "κλειστό" και το πρωί που χτυπάει μόλις το κλείσω είναι στην οθόνη της εισαγωγής πιν. Η μπαταρία έχει κρατήσει από χθες τις τιμές σαν να μην έχει κλείσει. Αυτά λίγο περιγραφικά! :)

Επίσης το στάλθηκε απο το one μου δεν μπαίνει με το ταπατοκ παντού, όπως και εδώ. Δεν ξέρω γιατί. :/

Η αλήθεια είναι ότι η μπαταρία του με φόβισε στην αρχή με αυτά που έβλεπα στο net αλλά τελικά είναι οκ.

Για το Tapatalk υπάρχουν forums που έχουν "κλείσει" τις υπογραφές του, όπως και στο thelab.gr εδώ και κάνα μήνα... ([MENTION=23]DJD[/MENTION], [MENTION=400]astrolabos[/MENTION] γιατί; )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.