Jump to content



Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Πολλές Ελληνίδες δεν καταδέχονται τέτοιες δουλειές μην σπάσει κανένα νύχι... μετά κακοφαίνεται σε πολλούς που οι αλλοδαποί αγοράζουν μετρητοίς μονοκατοικίες.

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Εδώ, υπάρχουν ολόκληρα χωριά που κατοικούνται από Αλβανούς, οι οποίοι μαζεύουν όλα τα κτήματα (περίοδος ελαιοσυγκομιδής γαρ). Μάλιστα, φωνάζουν και άλλους ομοεθνείς τους, γιατί δεν προλαβαίνουν μόνοι τους. Έλληνες, φυσικά, ν' ασχοληθούν με τέτοιες δουλειές ούτε για δείγμα.

Κατά τ' άλλα, έρχονται πολλοί εξ αυτών στα υπερχρεωμένα και λένε ότι δεν βρίσκουν δουλειές/δεν υπάρχουν δουλειές.

πριν 6 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

 

Μισθός Γερμανίας.

Ναι, αλλά μιλάμε για μια σκληρή δουλειά, η οποία απαιτεί αντοχές και κουράγια. Αυτή η γυναίκα είναι όλη μέρα στο πόδι και καθαρίζει. Πάντα με το χαμόγελο στο στόμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

Μια και ξεκινήσαμε την κριτική των άλλων …

 

πριν 12 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Πολλές Ελληνίδες δεν καταδέχονται τέτοιες δουλειές μην σπάσει κανένα νύχι... μετά κακοφαίνεται σε πολλούς που οι αλλοδαποί αγοράζουν μετρητοίς μονοκατοικίες.

Να υποθέσω ότι εσύ καταδέχεσαι να κάνεις τις δουλειές του σπιτιού και δεν τις φορτώνεις πχ στη μάνα σου.

 

 

πριν 12 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Εδώ, υπάρχουν ολόκληρα χωριά που κατοικούνται από Αλβανούς, οι οποίοι μαζεύουν όλα τα κτήματα (περίοδος ελαιοσυγκομιδής γαρ). Μάλιστα, φωνάζουν και άλλους ομοεθνείς τους, γιατί δεν προλαβαίνουν μόνοι τους. Έλληνες, φυσικά, ν' ασχοληθούν με τέτοιες δουλειές ούτε για δείγμα.

Κατά τ' άλλα, έρχονται πολλοί εξ αυτών στα υπερχρεωμένα και λένε ότι δεν βρίσκουν δουλειές/δεν υπάρχουν δουλειές.

Ναι, αλλά μιλάμε για μια σκληρή δουλειά, η οποία απαιτεί αντοχές και κουράγια. Αυτή η γυναίκα είναι όλη μέρα στο πόδι και καθαρίζει. Πάντα με το χαμόγελο στο στόμα.

 

Να υποθέσω ότι εσύ δεν καταδέχεσαι να κάνεις τις δουλειές του σπιτιού για αυτό πληρώνεις γυναίκα να τις κάνει…

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια τι έκανε 8 ώρες; Και το λέω έχοντας πλήρη επίγνωση του τι σημαίνει να καθαρίζεις ένα σπίτι, καθ'ότι κατά την εγκυμοσύνη της γυναίκας μου μόνο με το swiffer της επέτρεπα να καθαρίζει (τώρα βέβαια που είναι άνεργη και η μικρή πάει σχολείο το 95% των δουλειών τις κάνει αυτή). Το σπίτι μας είναι κάπου 110 τετραγωνικά και εάν δε πλύνεις πατζούρια - τζάμια δε θες πάνω από μιάμιση ώρα (με την προϋπόθεση ότι το κάνεις τακτικά και όχι όταν γίνει κώλος)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, UltraB said:

Αν το κάνουμε εμείς. Οι γυναίκες θέλουν μια μέρα :p

 

Shoots fired. 

 

Το αυτό. Πριν μερικά χρόνια, Σάββατο αραχτός στον υπολογιστή εγώ, τελειώνει η γυναίκα μετά από κανά 8ωρο τις δουλειές του σπιτιού και με τις βατονέτες στο χέρι (που καθάριζε τις πρίζες με οινόπνευμα) γυρνάει και μου λέει "εντάξει μωρέ, σταματάω τώρα, μη γίνουμε και υπερβολικοί"... :hehe:

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Μια και ξεκινήσαμε την κριτική των άλλων …

Να υποθέσω ότι εσύ καταδέχεσαι να κάνεις τις δουλειές του σπιτιού και δεν τις φορτώνεις πχ στη μάνα σου.

Μόνος μου τις κάνω γιατί δεν έχω τη μάνα μου, αλλά βλέπω ατυχή τη σύγκριση με αυτό που είπα.

Εγώ είπα ότι γιατί να κάνουν αυτές τις δουλειές μόνο αλλοδαπές και όχι Ελληνίδες που είναι άνεργες. Γιατί καθαρίζουν τα δικά τους σπίτια αμισθί και δεν το κάνουν επαγγελματικά. Είναι τόσο βρώμικη η δύσκολη δουλειά;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Μια και ξεκινήσαμε την κριτική των άλλων …

Να υποθέσω ότι εσύ καταδέχεσαι να κάνεις τις δουλειές του σπιτιού και δεν τις φορτώνεις πχ στη μάνα σου.

Να υποθέσω ότι εσύ δεν καταδέχεσαι να κάνεις τις δουλειές του σπιτιού για αυτό πληρώνεις γυναίκα να τις κάνει…

Να μην υποθέτεις. Στο μέτρο του δυνατού, κάνω ό,τι μπορώ. Τι σημαίνει αυτό: πλένω τα πιάτα, ξεσκονίζω, σφουγγαρίζω και βάζω σκούπα. Αυτά γίνονται από εμένα, καθώς η γυναίκα μου με το μωρό δεν προλαβαίνει. Παραδέχομαι ότι δεν τα κάνω κάθε εβδομάδα (πιάτα πλένω καθημερινά), καθώς όλο το βάρος του γραφείου έχει πέσει πάνω μου. Όταν κατεβαίνεις στη δουλειά και το Σ/Κ, δεν μπορείς να γίνεις χίλια κομμάτια. Αν δεν δούλευα, για τον οποιοδήποτε λόγο, ναι, θα έκανα όποια δουλειά έβρισκα. Αυτό ήταν το νόημα της ανάρτησής μου. Πολλές φορές κακίζω τον εαυτό μου που δεν βρίσκω το κουράγιο να βοηθήσω τον πεθερό μου στο μάζεμα των ελιών. Πηγαίνω, αλλά όχι όσο πρέπει. Ελπίζω να σου έλυσα τις απορίες.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Από περιέργεια τι έκανε 8 ώρες; Και το λέω έχοντας πλήρη επίγνωση του τι σημαίνει να καθαρίζεις ένα σπίτι, καθ'ότι κατά την εγκυμοσύνη της γυναίκας μου μόνο με το swiffer της επέτρεπα να καθαρίζει (τώρα βέβαια που είναι άνεργη και η μικρή πάει σχολείο το 95% των δουλειών τις κάνει αυτή). Το σπίτι μας είναι κάπου 110 τετραγωνικά και εάν δε πλύνεις πατζούρια - τζάμια δε θες πάνω από μιάμιση ώρα (με την προϋπόθεση ότι το κάνεις τακτικά και όχι όταν γίνει κώλος)

Γενική καθαριότητα. 110 τετραγωνικά είναι και το δικό μας σπίτι. Έπλυνε πατζούρια-τζάμια-μπαλκόνια-χαλάκια+γενική καθαριότητα το σαλόνι και τα 3 υπνοδωμάτια+μπάνιο+κήπος. Δεν υπήρχε περίπτωση να μην δουλέψει, γιατί τη βοηθούσε και η πεθερά μου. Εξαντλήθηκαν και οι δύο. Βέβαια, έχεις δίκιο όταν λες για το τακτικόν του πράγματος. Αυτά δεν τα κάναμε τακτικά, οπότε μαζεύτηκαν και γι' αυτό χρειάστηκαν τόσες ώρες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για τα παντζούρια "εφηύρα" τον εξής τρόπο: καθάρισμα με την σκούπα στο φουλ με το εξάρτημα το μικρό με τις ίνες στην άκρη ώστε να πάρει τα πολλά (ακόμα και σε σημεία που δεν φτάνει το πανί) και μετά πέρασμα με νοτισμένο και στεγνό πανί. Οπότε δεν γίνεται αυτός ο χαμός με το πολύ νερό στο μπαλκόνι και προσωπικά μου άρεσε το αποτέλεσμα (και της γυναικός βεβαίως ευτυχώς :P)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Μόνος μου τις κάνω γιατί δεν έχω τη μάνα μου, αλλά βλέπω ατυχή τη σύγκριση με αυτό που είπα.

Εγώ είπα ότι γιατί να κάνουν αυτές τις δουλειές μόνο αλλοδαπές και όχι Ελληνίδες που είναι άνεργες. Γιατί καθαρίζουν τα δικά τους σπίτια αμισθί και δεν το κάνουν επαγγελματικά. Είναι τόσο βρώμικη η δύσκολη δουλειά;

Καθόλου ατυχής γιατί βλέπω ακόμα συνεχίζεις και χρησιμοποιείς θηλυκό γένος για μια δουλειά σαν τις άλλες. Εγώ έχω σηναντίσει και άνδρες να κάνουν αυτή τη δουλειά και μάλιστα στα σκάφοι βγάζουν γερά λεφτά.

Τώρα με τις γυναίκες παίζονται διάφορα. Όταν χώρισα μου λέγον οι αδελφές μου να φέρουν μια γυναίκα να μου καθαρίζει.

Λέω αυτήν που έρχεται στην απέναντι.  

Την Ουκρανή μου λένε να την ξεχάσεις, δεν θα την αφήσει ο άντρας της να έρθει σε σένα.

Μου πρότειναν λοιπόν μια ελληνίδα συνταξιούχο που θα ερχόταν μια χαρά.

Τελικά αποφάσισα να τα κάνω μόνος μου. Τα βασικά δηλαδή , πχ θεωρώ άχρηστο το σιδέρωμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν απλώνεις όμορφα τα ρούχα σου, δε θέλουν σιδέρωμα.

Εγώ για παράδειγμα, τα πουκάμισα και τα παντελόνια του κουστουμιού, μετά το πλύσιμο τα κρέμαγα με την κρεμάστρα για να στεγνώσουν και διατηρούσαν το σιδέρωμα που είχε γίνει ακόμα και 4-5 πλυσίματα πριν.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος PetrosD έγραψε:

Αν απλώνεις όμορφα τα ρούχα σου, δε θέλουν σιδέρωμα.

Εγώ για παράδειγμα, τα πουκάμισα και τα παντελόνια του κουστουμιού, μετά το πλύσιμο τα κρέμαγα με την κρεμάστρα για να στεγνώσουν και διατηρούσαν το σιδέρωμα που είχε γίνει ακόμα και 4-5 πλυσίματα πριν.

Να με συμπαθάς αλλά κακώς δε τα σιδερώνεις.

Οχι τόσο για το θέμα εμφάνισης... Δε παίζει να βάλω ειδικά εσώρουχο που δεν έχει πατήσει πάνω του η πλάκα από το σίδερο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Να με συμπαθάς αλλά κακώς δε τα σιδερώνεις.

Οχι τόσο για το θέμα εμφάνισης... Δε παίζει να βάλω ειδικά εσώρουχο που δεν έχει πατήσει πάνω του η πλάκα από το σίδερο.

 

Μάστορα μου έχεις μείνει λίγο πίσω : P

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.