Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 7 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Η φίατ εδώ μου έδωσε προσφορά 200 ευρώ για λάδια και 600+ ευρώ για service μεσαίο (ήτοι λάδια+φίλτρα), οπότε λόγω τσιποσύνης τα έκανα μόνος μου να ξέρω και τι μου γίνεται. Λάδι motul efe x-clean 5w-30, φίλτρο αέρα/diesel/καμπίνας/λαδιού. Λαδιού δεν το κατάφερα, στην επόμενη αλλαγή. Η μαυρίλα που έχει στα λάδια είναι απίστευτη, άρχισαν να ξανθαίνουν μετά από τα 2 λίτρα που έβαλα για την αλλαγή ? Την αλλαγή την έκανα με 12βολτο αντλιάκι και το προτέινω ανεπιφύλακτα, με ζεστά λάδια σε 6-7 λεπτά τα χε βγάλει όλα (3 λίτρα). Έχοντας την εμπειρία της υδρόψυξης είχα το άγχος ότι δεν θα πιάσει ποτέ το λάδι, αλλά μέσα σε 1 λεπτό είχε πιάσει και άρχισε να δίνει πόνο!

Δεν εχει ταπα?

πριν 6 ώρες, το μέλος and64 έγραψε:

Είναι πολύ τίμιο μοτεράκι αυτό, του χα πιει το αίμα σε νοικιάρικο ypsilon που είχε πέσει στα χέρια μου σε παρόμοιο state συντήρησης υποπτεύομαι (δεν ειχε 200k βέβαια αλλά 100κατι) και η κατανάλωση δεν έπαιξε πάνω απο 6.5 σε ταξιδι (3 ατομα, a/c, με το ποδι πατωμα και  τελικιάσματα) αλλιως ήταν ~5-5+κατι.

Μην εισαι σιγουρος, μπορει να ειχε 300Κ κατι

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, rafail1994 said:

Δυστυχώς όσοι έχουν diesel με dpf και μη για μικρές αποστάσεις και λίγα χιλιόμετρα ακούω αρκετά προβλήματα. Γενικά με κακή χρήση λιπαντικών και οδήγηση σε πόλη κατά μέσο όρο τα dpf βγάζουν 200.000km, οπότε πολύ πιθανόν να είναι στα τελευταία του, για αυτό και οι συχνές αναγεννήσεις. Δοκιμασε για ενα διαστημα ακομη και στην πολη να κρατας υψηλες στροφές να δεις εαν θα το κανει το ιδιο σύντομα. Πάντως εαν εχεις σκοπό να το κρατήσεις καιρό το αυτοκίνητο πανε δες το σύντομα, μην σου βγάλει και τίποτα αλλο.

 

 

Απο προσωπική εμπειρία με diesel (κοντεύει τα 350.000km), δυο μήνες που έκανε μικρές αποστάσεις εντός πόλης, το αυτοκίνητο μπούκωσε για τα καλά. Την Κυριακή εκανα ταξιδι σε αυτοκινητόδρομο και καμια 30km ανάβαση κατάβαση σε βουνό με αρκετή πίεση και ειναι λες και εχω αλλο αυτοκίνητο.

+1000  επίσης ισχύει για το vito της δουλειάς με 368k αισίως, αμα μείνει καιρό μεσα στην Αθήνα το νιώθεις οτι πέφτει....

 

9 minutes ago, slalom said:

Μην εισαι σιγουρος, μπορει να ειχε 300Κ κατι

 

Mα επειδή έλεγε 65k στο καντράν αν θυμάμαι σωστά γι αυτο είμαι σίγουρος ? (οκ και γιατί το πήρα "εκ των έσω" )

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Παίδες μια βοήθεια .

 

Εχει κανείς εικόνα πόση είναι η πραγματική κατανάλωση των παρακάτω αυτοκινήτων;

 

FORD FIESTA ST LINE 1000CC / 125PS  το τρικύλινδρο.

 

Fiesta_Range_v4_LHD-21x9-2160x925.jpg.re
WWW.FORD.GR

Σούπερ μοντέρνο στιλ και εξατομικευμένες επιλογές ώστε το αυτοκίνητό σας να είναι πραγματικά δικό σας.

 

SEAT IBIZA FR 1000CC / 115 PS  ?

 

WWW.SEAT.GR

Γνωρίστε το νέο SEAT Ibiza. Είναι το αυτοκίνητο πόλης που κατασκευάστηκε για να μπείτε σε κίνηση. Πλήρως εξοπλισμένο με...

 

VW POLO R-LINE 1000CC / 115PS ?

 

PO4580_IQ-Polo-girl-behind-Polo_3-2_f-cc
WWW.VOLKSWAGEN.GR

Το Volkswagen Polo διακρίνεται για τη σχεδίαση, τον εξοπλισμό, την άνεση, την τεχνολογία και τα συστήματα υποβοήθησης που διαθέτει. Το...

 

Όλα με εξατάχυτο μηχανικό κιβώτιο.

 

Ψάχνω αυτοκίνητο για τον μικρό αδερφό μου.

 

Αν έχετε και οδηγική εικόνα, θα βοηθήσει πολύ.

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Το πόλο είναι πολύ κυριλλέ μέσα, δεν νομίζω ότι "παίζεται" σε αυτή την κατηγορία.

Έχω οδηγήσει νοικιάρικο αυτό που λες για 3 μέρες (1.0 115) με DSG, 

πολύ σβέλτο και όταν τουρμπίζει δίνει.

 

Το fiesta έχω να το οδηγήσω από το 2015 (το καινούριο τότε) που είναι μια γενιά πίσω λογικά (είχε τα κάθετα πίσω φώτα),

1.0 με 100 άλογα, στο δρόμο πολύ σπιρτόζικο και πολύ καλύτερο από το 1.5 diesel με τα 90 άλογα.

(στο στήσιμο, στο turn in etc. - το fiesta το είχα οδηγήσει σβέλτα σε επαρχιακούς της αγγλίας -b-roads, σβέλτα = 120-130 στις εξόδους στροφών επαρχιακών κλπ., οπότε έχω καλή άποψη - με το 1000ρι είχε μικρό βάρος μπροστά και έμπαινε χωρίς μεγάλα βυθίσματα της μούρης - περίπου σαν το ημι-στημμένο punto μου).

Το fiesta έπινε τότε 7-7.5 η βενζίνη, 6-6.5 το diesel. Δεν έχω άποψη όμως για τη νέα γενιά και για τον 125ρι.

 

Το πόλο δεν το έχω οδηγήσει γρήγορα, μόνο απλή οδήγηση πόλης / περιφερειακό εδώ στην Κοπεγχάγη, αλλά όντως η κατανάλωση ήταν πολύ χαμηλή για βενζίνη, κάτω από 7.

Από μένα polo, και είμαι αντι VW και αντι german.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Από εμένα fiesta. Έχω μπει σε όλα αλλά έχω οδηγήσει μόνο το polo. Για μένα όλα αυτά τα αυτοκίνητα είναι "μικρά" οπότε λίγες διαφορές έχουν στα μάτια μου. Η πραγματική κατανάλωση δεν θα έχει αξιοσημείωτη διαφορά, εξαρτάται από το στυλ και τις συνθήκες οδήγησης.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φίλος αγόρασε το 2018 το fiesta με τα 125hp. Εαν δεν έχεις οικογένεια (για τους χώρους) για έμενα η καλύτερη επιλογή που υπάρχει σε αυτά τα χρήματα . (με κάτι εξτρά εαν θυμάμαι καλά του βγήκε ένα 17αρι.)

 

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ καλή ηχομόνωση, ακόμη και με 150km δεν καταλαβαίνεις θορύβους, πολύ σταθερό και χωρίς ιδιαίτερες κλίσεις σε στροφές το σασί. Ακόμη και για 1000cc κάνει πολύ ωραίο θόρυβο. Απο θέμα κατανάλωσης απ' οτι μου εχει πει μεικτά είναι κάπου στα 5 με 7 λίτρα ανά 100. Γενικά είναι όσο το πατήσεις (υπάρχει και το eco mode που γίνεται 2 κυλινδο ). Σε ταξίδι έβλεπα στον υπολογιστή ταξιδιού και κάτω από 5.

 

 

Το polo το ειχα κανει test drive, δεν ξερω γιατι, αλλα δεν μου άρεσε καθόλου, το μόνο κάλο που ειχε ειναι τους μεγάλους χώρους για την κατηγορία του. (σαν ενα golf είναι).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος adpanos έγραψε:

 

Παίδες μια βοήθεια .

 

Εχει κανείς εικόνα πόση είναι η πραγματική κατανάλωση των παρακάτω αυτοκινήτων;

 

FORD FIESTA ST LINE 1000CC / 125PS  το τρικύλινδρο.

 

Fiesta_Range_v4_LHD-21x9-2160x925.jpg.re
WWW.FORD.GR

Σούπερ μοντέρνο στιλ και εξατομικευμένες επιλογές ώστε το αυτοκίνητό σας να είναι πραγματικά δικό σας.

 

SEAT IBIZA FR 1000CC / 115 PS  ?

 

WWW.SEAT.GR

Γνωρίστε το νέο SEAT Ibiza. Είναι το αυτοκίνητο πόλης που κατασκευάστηκε για να μπείτε σε κίνηση. Πλήρως εξοπλισμένο με...

 

VW POLO R-LINE 1000CC / 115PS ?

 

PO4580_IQ-Polo-girl-behind-Polo_3-2_f-cc
WWW.VOLKSWAGEN.GR

Το Volkswagen Polo διακρίνεται για τη σχεδίαση, τον εξοπλισμό, την άνεση, την τεχνολογία και τα συστήματα υποβοήθησης που διαθέτει. Το...

 

Όλα με εξατάχυτο μηχανικό κιβώτιο.

 

Ψάχνω αυτοκίνητο για τον μικρό αδερφό μου.

 

Αν έχετε και οδηγική εικόνα, θα βοηθήσει πολύ.

 

 

 

για να δεις καταναλώσεις, εκτός απο το ευκαιριακό googling σε δοκιμές, υπάρχει και το Fuelly , όπου χρήστες των αυτοκινήτων που ψάχνεις

καταγράφουν τα χλμ που κάνουν, σε τι συνθήκες κλπα

Οπότε ενδεικτικά χρήσης για Fiesta ->

http://www.fuelly.com/car/ford/fiesta/2019?engineconfig_id=477&bodytype_id=3&submodel_id=

για Polo

http://www.fuelly.com/car/volkswagen/polo/2018?engineconfig_id=477&bodytype_id=&submodel_id=

 

 

οπότε σε γενικές γραμμές την ίδια απόδοση περιμένεις και απο το Seat Ibiza.

 

Το Ford είναι καλά στημένο και βασίζεται στο πάτωμα τη προηγούμενης γενιάς αλλά βελτιωμένο.

Η κατανάλωση είναι το μειονέκτημα του 3κύλινδρου.

Το Polo έχει μακράν το καλύτερο καντράν-infotainment της κατηγορίας αλλά δεν υπάρχει παραπάνω ουσία απο τα 

υπόλοιπα. Χαίρει μεγάλης εκτίμησης σε leasing. Καλό εσωτερικό, ήσυχο,σταθερό , ο 3κύλινδρος αξίζει με τα 115.

 

Θα σου πρότεινα να δεις το Yaris 1.5 , που παίζουν προσφορές λόγω έλευσης του καινούργιου , όπως και το Nissan Micra που ήταν πολύ καλό αλλά

έπασχε σε μοτέρ. Πλέον λύθηκε αυτό αλλά η Nissan αρχίζει και κουνάει μαντήλι.

 

Ο ειδικός τύπος λατρεύει τα αδερφάκια Opel Corsa - Peugeot 208 , με το 2ο να προμοτάρεται ως η premium ποιοτική  πρόταση και το Corsa ως το σπορ (και πιο φθηνό).

 

Αν πήγαινα σε VAG , θα προτιμούσα το Ibiza. Οφείλω να πω οτι το Fabia 1.6 diesel φίλου με 160Κ και σκληρή χρήση , έχει αποδειχθεί πολύ καλό.

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενώ πήγαινα να βγω εθνική για να το ξεμπουκώσω (γιατί μου έκανε πάλι κόλπα), μου άναψε το λαμπάκι DPF (για πρώτη φορά). Perfect timing + σωστή διάγνωση :p 2 in 1!!! Μετά από 10-15 λεπτά εθνικής με 2000-2500 στροφές, έσβησε.

Τώρα πάλι το ρελαντί κανονικά. Περιμένω το OBD για να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται ώστε να δω αν αξίζει να το αλλάξω ή θα το συνεφέρω με καθαριστικά.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Thresh86 έγραψε:

 

για να δεις καταναλώσεις, εκτός απο το ευκαιριακό googling σε δοκιμές, υπάρχει και το Fuelly , όπου χρήστες των αυτοκινήτων που ψάχνεις

καταγράφουν τα χλμ που κάνουν, σε τι συνθήκες κλπα

Οπότε ενδεικτικά χρήσης για Fiesta ->

http://www.fuelly.com/car/ford/fiesta/2019?engineconfig_id=477&bodytype_id=3&submodel_id=

για Polo

http://www.fuelly.com/car/volkswagen/polo/2018?engineconfig_id=477&bodytype_id=&submodel_id=

 

 

οπότε σε γενικές γραμμές την ίδια απόδοση περιμένεις και απο το Seat Ibiza.

 

Το Ford είναι καλά στημένο και βασίζεται στο πάτωμα τη προηγούμενης γενιάς αλλά βελτιωμένο.

Η κατανάλωση είναι το μειονέκτημα του 3κύλινδρου.

Το Polo έχει μακράν το καλύτερο καντράν-infotainment της κατηγορίας αλλά δεν υπάρχει παραπάνω ουσία απο τα 

υπόλοιπα. Χαίρει μεγάλης εκτίμησης σε leasing. Καλό εσωτερικό, ήσυχο,σταθερό , ο 3κύλινδρος αξίζει με τα 115.

 

Θα σου πρότεινα να δεις το Yaris 1.5 , που παίζουν προσφορές λόγω έλευσης του καινούργιου , όπως και το Nissan Micra που ήταν πολύ καλό αλλά

έπασχε σε μοτέρ. Πλέον λύθηκε αυτό αλλά η Nissan αρχίζει και κουνάει μαντήλι.

 

Ο ειδικός τύπος λατρεύει τα αδερφάκια Opel Corsa - Peugeot 208 , με το 2ο να προμοτάρεται ως η premium ποιοτική  πρόταση και το Corsa ως το σπορ (και πιο φθηνό).

 

Αν πήγαινα σε VAG , θα προτιμούσα το Ibiza. Οφείλω να πω οτι το Fabia 1.6 diesel φίλου με 160Κ και σκληρή χρήση , έχει αποδειχθεί πολύ καλό.

 

 

 

 

 

Τα αυτοκίνητα είναι και τα τρία καλά.

 

Το FIESTA ST-LINE έρχεται στα 17200€ με το κλειδί στο χέρι.

Προσφέρει πλήρες πακέτο εξοπλισμού με 8-άρα οθόνη, αισθητήρες παρκαρίσματος από την μάνα του , Full LED φώτα , 6 ηχεία, πλήρης σύνδεση με android, ios , συναγερμό, πίσω φιμέ τζάμια , Cruise control, ηλεκτρικούς καθρέπτες αναδιπλούμενους, κάποιο βοήθημα για αλλαγή λωρίδας κ.λ.π.

και πάνω από όλα 8-Χρόνια εργοστασιακή εγγύηση πανευρωπαική.

Από πλευράς αισθητικής φοράει μια πανέμορφη ζάντα αλουμινίου 17' σε χρώμα γραφίτη . Το ταμπλό του έρχεται με μαλακά πλαστικά στο επάνω μέρος.

Στο καντράν υπάρχει μια ασπρόμαυρη οθόνη 4,2 ιντσών για πληροφορίες τύπου trip computer.

Η Ford τρέχει και ένα χρηματοδοτικό με 30% προκαταβολή και 48-άτοκες δόσεις, οπότε μπορεί να πει κανείς πως δεν θα σου φύγουν άμεσα 17 χιλιάρικα από την τσέπη ... αλλά θα έχει μια μεγαλύτερη οικονομική ρευστότητα για άλλες αγορές σου σε αυτό το διάστημα.

 

Το SEAT IBIZA έρχεται με την 6,5 ιντών οθόνη στην έκδοση FR PLUS (όχι την καινούρια 8-άρα)  με Full LED φωτιστικά , έχει όμως Cockpit για καντράν, πίσω φιμέ τζάμια,  4 έτη εγγύηση .

16.800€ το κόστος ενώ ζητούν και 250€ για την αναβάθμιση λογισμικού στο multimedia pack ώστε να συνδέεται το κινητό για προβολή google maps.

Φέρει cruise control, ηλεκτρικού αναδιπλούμενους καθρέπτες κ.λ.π.

Το αρνητικό και ακαταλαβίστικο σε αυτή την έκδοση, είναι πως το αν και έχει τοποθετηθεί το Cockpit του ομίλου VW, δεν περνά τους χάρτες από το android σε αυτό .... Χρειάζεται η τοποθέτηση της 8-άρας mulimedia οθόνης + το link για να μπορέσει να γίνει η λειτουργία αυτή.

Στην ουσία η έλλειψη αυτή καθιστά το cockpit διακοσμητικό .....

Τα πλαστικά στο IBIZA είναι παντού σκληρά, εκτός μιας λωρίδας στο ταμπλό όπου έχει τοποθετηθεί δερματίνη.

Οι ταπετραρίες των καθισμάτων φαίνονται πιο "φτηνές" λόγω του συνθετικού υλικού που έχει χρησιμοποιηθεί.

Επιπλέον, σε σχέση με το παλαιότερο μοντέλο FR, έχουν αφαιρέσει την 18-άρα ζάντα και έχουν βάλει μια συμβατική 17άρα αλουμινίου χρώματος γκρι, η οποία αφαιρεί εντελώς τις σπορ αισθητική του αυτοκινήτου.

 

Το VW POLO έχει 8-άρα Multimedia οθόνη, την νέα του ομίλου, ότι καλύτερο παίζει στην αγορά, ΔΕΝ έρχεται όμως με το Cockpit, ούτε με FULL LED

Έχει μαλακά πλαστικά στο ταμπλό, καλές επενδύσεις καθισμάτων, δίνει ένα ικανοποιητικό πακέτο ηλεκτρονικού εξοπλισμού, περίπου ίδιο με του IBIZA.

H εγγύηση είναι μόλις 2- έτη . Το κόστος 17400€ για την έκδοση R-Line με μεταλλικό χρώμα.

 

Φοράει μια πανέμορφη ζάντα αλουμινίου 17' ινσών που του δίνουν πόντους στην σπορ αισθητική, αλλά το εμπρός μέρος του αυτοκινήτου είναι αρκετά συντηρητικό.

 

Όλα τα παραπάνω για τα ετοιμοπαράδοτα αυτοκίνητα που υπάρχουν στις αντιπροσωπείες.

Με τον κορωνοϊό αν παραγγείλεις σήμερα ένα αυτοκίνητο όπως το θες, θα έρθει σε 4 με 6 μήνες ........

 

Το Peugeot πιάνει τα 23.000€ για μια καλή έκδοση .... Δεν δίνονται αυτά τα χρήματα για Super mini .... Σε τέτοια ποσά θα κοιτούσαμε MINI και AUDI A1 ή θα πηγαίναμε για καμιά Alfa Romeo ......

 

Το Toyota έχει απορριφθεί από τον ενδιαφερόμενο, το ίδιο και τα micra.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 6
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά , δεν θα έδινα με τη καμία 17χιλ για supermini με μια μέση τιμή επερχόμενης ύφεσης εγχώρια να αποτιμάται στο 5-7% αλλά του καθενός οι προτεραιότητες είναι διαφορετικές.

 

 

O 1500αρης diesel με τα 100 άλογα στο 208 ξεκινά απο τα 16500 με βασικό αλλα επαρκή εξοπλισμό και 6τάχυτο χειροκίνητο.

Στα 21700 παίρνεις την Allure με 1.2 130 ίππων και 8τάχυτο αυτόματο ,ζάντες

 

Στα 23 Κ λογικά πρέπει να προσφέρει ελικοδρομιο ή σοφέρ λογικά

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Σήμερα ενώ πήγαινα να βγω εθνική για να το ξεμπουκώσω (γιατί μου έκανε πάλι κόλπα), μου άναψε το λαμπάκι DPF (για πρώτη φορά). Perfect timing + σωστή διάγνωση :p 2 in 1!!! Μετά από 10-15 λεπτά εθνικής με 2000-2500 στροφές, έσβησε.

Τώρα πάλι το ρελαντί κανονικά. Περιμένω το OBD για να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται ώστε να δω αν αξίζει να το αλλάξω ή θα το συνεφέρω με καθαριστικά.

 

Έχουμε τον ίδιο κινητήρα, εγώ αυτό που κάνω κάθε περίπου δύο γεμίσματα είναι 3η (ή σπάνια 4η) με 3-3500στρ/λεπτό για κανένα δεκάλεπτο σε ανηφόρα στην εθνική οδό και στα 100χιλχλμ που είμαι δεν έχει ανάψει ποτέ.

Κάνε μερικά τέτοια και αν ξεκαπνίσει καλώς αλλιώς έχασες κάποια ελάχιστα χρήματα στη δοκιμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@adpanos

Εγώ θα έπαιρνα το fiesta, λόγω εγγύησης και μόνο. 

Τσέκαρε μόνο και τα χιλιόμετρα, αλλά νομίζω είναι καλά.

 

Απλά και τα 17000 είναι πάρα πολλά χρήματα.

Μήπως πέσουν λίγο λόγω κορωνοϊού? 

Ενδεικτικά η mito diesel είχε EOL 15000-16000, που πληρώνεις alfa romeo σήμα χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

(και καλά premium).

 

17000 είναι 3000-4000 πάνω από όσα έπρεπε να στοιχίζει ένα supermini.

Link to comment
Share on other sites

@sotiris 

Αυτά δεν είναι πλέον supermini, είναι μικρομεσαία. Supermini είναι ford ka, vw up, citroen c1 κλπ

Και πλέον τα μικρομεσαία (όπως και όλες οι κατηγορίες) έχουν ανέβει επίπεδο από άποψη χώρου/υλικών εσωτερικού/ηλεκτρονικών/αυτοματισμών/επιδόσεων/οδηγικής συμπεριφοράς. Θυμάσαι πώς ήταν το punto mk1? vw polo? seat ibiza? Κάνε τώρα μια νοητή σύγκριση με το τελευταίο fiesta πχ. Είναι αλλού με λίγα λόγια. Αυτή η τάση προωθείται και από την αυτοκινητοβιομηχανία για να δικαιολογήσει την αύξηση των τιμών. Σκέψου (τυχαίο παράδειγμα) ότι το xcara 1.4 καινούριο είχε (?) 3.5εκ δραχμές ? Τώρα το c4 1.2T έχει 17.000. Βλέπω στο δρόμο κάτι picanto gt -που είναι ένας εμφανίσιμος κουβάς- κόστους 13 χιλιάδων. Γνωστός έδωσε 24.000 το '16 για Α180...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.