Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 8 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

Ενώ είμαι κατά των 4 εποχών γενικά, δοκιμαστικά, έβαλα Mich crossclimate πριν 2-3 βδομάδες στο Τ5.

Δοκίμασα σε λάσπες/ξερό χώμα, βρεγμένη/στεγνή άσφαλτο και δεν είναι μουφα. Δεν είναι βροχολαστιχο-βροχολαστιχο σε βρεγμένο αλλά γενικά pretty descent tyre.

Προσεχώς και σε χιονακι.

 

 

Και εγώ αυτά σκέφτομαι. Αν και η κατεύθυνσή μου είναι πιο πολύ για χρήση σε βροχή ή/και ήλιο. Αυτά έχουμε εδώ χάμου

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, astrolabos said:

Και εγώ αυτά σκέφτομαι. Αν και η κατεύθυνσή μου είναι πιο πολύ για χρήση σε βροχή ή/και ήλιο. Αυτά έχουμε εδώ χάμου

 

Αν θέλεις μόνο για βροχή και στεγνό και όταν χειμωνιάσει δεν πέφτετε σε θερμοκρασίες κάτω από μονοψήφιους °C, πάρε θερινά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η Καλαμάτα δεν είναι για 4 εποχών, κλιματικά διαφέρει πολύ με βόρεια Ελλάδα. Ένα καλό θερινό λάστιχο θα είναι μια χαρά. Αν σκοπεύεις να πας ταξίδι σε ψυχρό και βροχερό κλίμα, μπορείς να υπολογίσεις ένα σετ χειμερινών.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@acct Όντως Καλαμάτα δεν έχουμε μονοψήφια, εκτός από κάποιες μέρες το έτος. Καμία 15αριά. Λες να κοιτάξω για καλό καλοκαιρινό και να μην πάω σε 4 εποχών;

@Simon για μια ή δύο φορές το χρόνο που θα κάνω ανάβαση Ταϋγέτου να σκάσω 600 ευρώ για να έχω χειμωνιάτικα λάστιχα, κρίμα δεν είναι; 

Γι'αυτο σκεφτόμουν τα 4 εποχών

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, astrolabos said:

@acct Όντως Καλαμάτα δεν έχουμε μονοψήφια, εκτός από κάποιες μέρες το έτος. Καμία 15αριά. Λες να κοιτάξω για καλό καλοκαιρινό και να μην πάω σε 4 εποχών;

@Simon για μια ή δύο φορές το χρόνο που θα κάνω ανάβαση Ταϋγέτου να σκάσω 600 ευρώ για να έχω χειμωνιάτικα λάστιχα, κρίμα δεν είναι; 

Γι'αυτο σκεφτόμουν τα 4 εποχών

 

Ασυζητητί θερινά, κατ' εμέ. Αν αυτές τις 1-2 φορές συναντάς χιόνι, πάρε αλυσίδες και ξέρε να τις βάζεις και να οδηγείς μ' αυτές. Αν απλώς κάνει κρύο, οδηγείς πολύ πιο συντηρητικά και το θερινό θα είναι εντάξει.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

τα πρώτης γενιάς crossclimate δεν αξίζουν διότι γεμίζουν τα αυλάκια με ελιές με αποτέλεσμα να τα βουλώνουν

απο γνωστό που πάει στα χωράφια με xantia (το έχει περάσει για αγροτικό) εκεί στην Καλαμάτα, είναι και αυτός

  • Like 1
  • Agree 1
  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, astrolabos said:

@acct Όντως Καλαμάτα δεν έχουμε μονοψήφια, εκτός από κάποιες μέρες το έτος. Καμία 15αριά. Λες να κοιτάξω για καλό καλοκαιρινό και να μην πάω σε 4 εποχών;

@Simon για μια ή δύο φορές το χρόνο που θα κάνω ανάβαση Ταϋγέτου να σκάσω 600 ευρώ για να έχω χειμωνιάτικα λάστιχα, κρίμα δεν είναι; 

Γι'αυτο σκεφτόμουν τα 4 εποχών

 

Ακόμη κι εδώ στη Δανία που η ζέστη το καλοκαίρι φτάνει 29 βαθμούς για μια βδομάδα, βάζουν θερινά.

Τα 4 εποχών είναι μεσοβέζικη λύση που είναι ιδιαίτερα ακατάλληλη για Ελλάδα και κυρίως για νότια, διότι το καλοκαίρι θα τα σκίζεις, θα υπερθερμανθούν και το πολύ σε 2 χρόνια θα θέλουν πέταμα. Επίσης κρατάνε χειρότερα από τα θερινά, ακόμη και στο βρεγμένο.

Τώρα αν έχει βγει κάποια γόμμα που είναι καλή και στη ζέστη, δεν το ξέρω, αλλά μιλάω ως χρήστης θερινών που δεν την παλεύουν να βγάλουν 3η σαιζόν.

 

Η γνώμη μου είναι το Σκανδιναβικό μοντέλο. Αν θες να κάνεις 1-2 αναβάσεις το χρόνο, πάρε ένα σετ ζαντολάστιχα μεταχειρισμένων χειμερινών και άλλαξέ τα όταν θες να πας στα χώματα / αναβάσεις κλπ. Θα σου βγάλουν 5-6 χρόνια (μπορεί και παραπάνω αν τα έχεις αποθηκευμένα να μην τα βλέπει ο ήλιος) και κάθε φορά που θα σηκώνεις το αμάξι στο γρύλλο θα με μνημονεύεις :hehe: 

  • Like 5
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ενα συγκριτικούλι: 

 

WWW.TYREREVIEWS.COM

Do you want to know what all season tyre is best for year round driving whatever the weather? In this test we take nine of the very best 205/55 R16 all season tyres on the market, plus a well ...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.