Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Ενημερωτικά επειδή στο παρελθόν ασχολήθηκα πολύ με τα δελτία παραγγελίας και τις αποδείξεις ακόμα και το δελτίο παραγγελίας πρέπει να φέρει φορολογική σήμανση που να αναφέρει όμως τη λέξη ΑΚΥΡΟ/ΟΧΙ ΓΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΧΡΗΣΗ. Αυτά βέβαια πριν το 2013. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει.

Και να φυσικά να γράφει ξεκάθαρα πως είναι ΔΕΛΤΙΟ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν σχόλασα το απόγευμα και πήρα τον ηλεκτρικό, είχαν κλειστούς τους σταθμούς Καλλιθέα και Μοσχάτο ακόμα και μας κατέβασαν Ταύρο. Μετά είδα για το περιστατικό (το είχα φανταστεί ότι κάτι τέτοιο θα είχε συμβεί). Αλλά 14 χρονών; Όπως τα γράφει ήταν κάτι συναινετικό και οι γονείς την οδήγησαν στην αυτοκτονία. Really όμως; Κανείς δεν ξέρει τι έγινε ή τι είχε στο κεφάλι της η κοπέλα. 

Ως συνήθως τα ΜΜΕ γράφουν ότι να'ναι. Ο 46χρονος στο παραπάνω, ο 43χρονος σε άλλο, η 16χρονη εδώ, η 14χρονη εκεί. Έλεος κάπου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος kuza έγραψε:

Μυαλό πίσω απο το τιμονι δε θα βαλουμε ποτε.... Εχτες σχολοντας απο την δουλεια παραλιγο να πεσει επανω μου ενας που ειχε το ενα χερι στο τιμονι με τσιγαρο και στο αλλο το κινητο....

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος wesker έγραψε:

Μυαλό πίσω απο το τιμονι δε θα βαλουμε ποτε.... Εχτες σχολοντας απο την δουλεια παραλιγο να πεσει επανω μου ενας που ειχε το ενα χερι στο τιμονι με τσιγαρο και στο αλλο το κινητο....

Κάθε μέρα που πηγαίνω στη δουλειά με το αστικό, παρατηρώ αυτοκίνητα όσο βρίσκομαι επί της Συγγρού.(συνέβη κατά τύχη 1 φορά και μετά σκόπιμα).

 

Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι 5/10 οδηγούς (give or take ), έχουν κινητό στο χέρι ενώ οδηγούν. Δεν μιλούν μόνο, χαζολογούν . 

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τα μυαλά μας .. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο θέμα ή μόνη λύση που έχω υιοθετήσει προσωπικά είναι το ρουφιανιλίκι. Δεν υπάρχει άλλη λύση. Τροχαία και γράψιμο επι τόπου.

 

Προχθές ένας τύπος με άδετο (όχι ότι σχέση) 8χρονο στο μπροστά κάθισμα, ακόμα ψάχνει να δει απο που του ρθε. Είμαι σίγουρος πως ζώο μπορεί να παραμείνει. Λεφτά δεν ξέρω που θα βρει την 2η φορά. Δεν μιλάω βέβαια για παρόνομη στάθμευση. Θα δηλώσω μόνιμος στο "σώμα". Άλλο το να διπλαπαρκάρεις στο κέντρο της Λάρισας γιατί έρχεσαι με το βρέφος στο γιατρό, καί άλλο να αράζεις την αμαξάρα σου σε εντός πλατείας που παίζουν παιδιά. Πλέρωνε να σε δω....

 

 

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος kuza έγραψε:

Το παιδάκι δούλευε στην επιχείρηση των γονιών του και έκανε delivery καφέδες. Στο συγκεκριμένο πήγαινε καφέδες εκτός χωριού 4-5χλμ. μακρυά. Κρατούσε στο αριστερό τους καφέδες, οδηγούσε με το δεξί, έπεσε σε λακκούβα και χτύπησε τον αυχένα. Δυστυχώς είναι κάτι που παρατηρώ συνέχεια, οδηγούν με το ένα χέρι. Η ειρωνεία είναι ότι ο παππούς του πέθανε από μηχανάκι, και ο πατέρας του έχει σίδερα και λάμες επίσης. Κλασσική τακτική στην επαρχία, δεν φοράει κανείς κράνος/ζώνη. 

  • Like 1
  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Snips έγραψε:

Στο συγκεκριμένο θέμα ή μόνη λύση που έχω υιοθετήσει προσωπικά είναι το ρουφιανιλίκι. Δεν υπάρχει άλλη λύση. Τροχαία και γράψιμο επι τόπου.

 

Προχθές ένας τύπος με άδετο (όχι ότι σχέση) 8χρονο στο μπροστά κάθισμα, ακόμα ψάχνει να δει απο που του ρθε. Είμαι σίγουρος πως ζώο μπορεί να παραμείνει. Λεφτά δεν ξέρω που θα βρει την 2η φορά. Δεν μιλάω βέβαια για παρόνομη στάθμευση. Θα δηλώσω μόνιμος στο "σώμα". Άλλο το να διπλαπαρκάρεις στο κέντρο της Λάρισας γιατί έρχεσαι με το βρέφος στο γιατρό, καί άλλο να αράζεις την αμαξάρα σου σε εντός πλατείας που παίζουν παιδιά. Πλέρωνε να σε δω....

 

 

Γι''αυτο εχω πει οτι τα προστιμα πρεπει να ειναι αναλλογα με το εισοδημα του καθενος. ΓΙα εναν με 500€ μισθο τα 35 ευρω θα του λειψουν απο καπου. Για εναν με 2000€ μισθο ουτε που θα τον νοιαξουν.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί στο μπροστά  κάθισμα όμως δεν έχει 2η ζωή. Αν δεν έχει λεφτά, αφαίρεση διπλώματος με την μια και ίσως μέσα. Ευελιξία μπορεί να υπάρξει. Ο x "οδηγός που το κάνει αυτό είναι εν δυνάμε φονιάς. Αν δεν δίνει σημασία για την ζωή του παιδιού του, φανταστείτε που έχει γραμμένες τις ζωές των άλλων.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Snips έγραψε:

Το παιδί στο μπροστά  κάθισμα όμως δεν έχει 2η ζωή. Αν δεν έχει λεφτά, αφαίρεση διπλώματος με την μια και ίσως μέσα. Ευελιξία μπορεί να υπάρξει. Ο x "οδηγός που το κάνει αυτό είναι εν δυνάμε φονιάς. Αν δεν δίνει σημασία για την ζωή του παιδιού του, φανταστείτε που έχει γραμμένες τις ζωές των άλλων.

Αυτο ας το κλαψει ο πατερας που το εξεθεσε σε εγκληματικκες συνθήκες, και το κράτος ας τον καταδικασει σε ανθρωποκτονια απο πρόθεση. Αν δεν εχει λεφτα, αφαιρεση του διπλωματος, κατασχεση του οχήματος και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, wesker said:

Αυτο ας το κλαψει ο πατερας που το εξεθεσε σε εγκληματικκες συνθήκες, και το κράτος ας τον καταδικασει σε ανθρωποκτονια απο πρόθεση. Αν δεν εχει λεφτα, αφαιρεση του διπλωματος, κατασχεση του οχήματος και φυλακή.

 

.....και αν εχει λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wesker said:

Το προστιμο να ειναι αναλογο του εισοδηματος του ωστε να τον τσουξει αρκετά.

+αφαιρεση του διπλωματος,+ κατασχεση του οχήματος + φυλακή.

γιατι θα βρεθουν τα λεφφφτα για μην μπει φυλακη ο κανακαρης

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος makio έγραψε:

+αφαιρεση του διπλωματος,+ κατασχεση του οχήματος + φυλακή.

γιατι θα βρεθουν τα λεφφφτα για μην μπει φυλακη ο κανακαρης

αυτα εξυπακούονται. Ο ελληνακος μονο ετσι καταλαβαινει. σε οσες ευρωπαικές χωρες εχω ταξιδέψει (και δεν εχω παει και σε λίγες) το οδηγικό χάλι το δικο μας δεν το εχω δει σε καμια. Ακομα και η Ιταλια ειναι σε καλυτερη μοιρα απο εμας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος makio έγραψε:

και φτανουμε στο ρεζουμε που λεει "ελλειματικη παιδεια" που πλεον εχει κυριαρχησει στον κοινωνικο ιστο απο τον πατο εως την κορυφη...

Παντα ελλειματικη παιδεια ειχαμε. Τσακωνομαστε για το αν τα παιδια θα μαθουνε θρησκευτικα, αλλα για να μαθουνε να ειναι καλύτεροι ανθρωποι ουτε λόγος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει περισσότερο καθώς πλέον εδώ και αρκετούς αιώνες η φύση του ανθρώπου είναι ατομικιστική, εγωιστική. Βέβαια εδώ στην Ελλάδα είναι στο μέγιστο βαθμό. 

Τόσο απλά. Η έλλειψη παιδείας είναι το κερασάκι στη τούρτα. Κι ούτε πρόκειται φυσικά ως δια μαγείας να αλλάξει σαν διακόπτης αυτό το πράγμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στον δρόμο προς Παναγιούδα (η οποία απέχει 5 λεπτά από την πόλη), αρκετοί τρέχουν παριστάνοντας τον Βαλεντίνο Ρόσι. Έχει δύο τρεις πολύ επικίνδυνες στροφές-κούρβες (εφόσον τρέχεις) και θέλει ιδιαίτερη προσοχή.

Έχουν συμβεί πολλά ατυχήματα στον ανωτέρω δρόμο, καθώς χρησιμοποιείται σαν πίστα αγώνων επίδειξης.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.