Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

trump-barrett.jpg
WWW.CNN.GR

Η Αμερικάνικη Γερουσία ενέκρινε με οριακή πλειοψηφία (52 ψήφοι υπέρ...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

 

Προς ενημέρωση σου το ΚΚΕ ασκεί κριτική στην καλή ευρωπαική ένωση που υποστηριζει εμμέσως πλην απόλυτα σαφώς την Τουρκία γιατί όλα τους τα εργοστάσια είναι εκεί πέρα.

Έχει μεν δίκαιο σε αυτό το ΚΚΕ αλλά ξεχνάει ότι έχει κάνει το παν (μαζί με τους υπόλοιπους) για να είναι τα εργοστάσια εκεί και όχι εδώ. Το ΚΚΕ είναι περισσότερο συνεπές με την ανθελληνική παρά με τη μαρξιστική ιδεολογία. Το ότι λέει και αλήθειες ενίοτε δεν μου λέει τίποτα. Αλήθειες λένε κι άλλοι ανάμεσα σε πολλά ψέματα.

Παράθεση

Και από τη στιγμή που μιλάς για "ολιγάρχες" παραδέχεσαι ότι το πράγμα μάλλον δε λειτουργεί δημοκρατικά.

Οι 《ολιγάρχες》 δεν έχουν την ίδια δύναμη όταν ο λαός ασχολείται σοβαρά με τα κοινά και ψηφίζει υπεύθυνα. Και δεν είναι αναγκαστικά ολιγάρχης όποιος έχει λεφτά.

Παράθεση

Το πρόβλημα μας δεν είναι οι τουρκοι συνομήλικοι μας που μπορεί να κάνουν την ίδια δουλεια (επάγγελμα εννοώ) με εμάς.

Μα ακριβώς αυτοί είναι που θα μας σφάξουν αν διαταχθούν (μαζί με πολλούς από αυτούς που μας έχουν κουβαλήσει ήδη και το ΚΚΕ χαϊδεύει μαζί με το υπόλοιπο πολιτικό σύστημα), δεν θα βάλει χακί ούτε η VW και η SEAT, ούτε η Μέρκελ, ούτε ο Χουάν Κάρλος, ούτε καν ο Ερντογάν.

Παράθεση

Το πρόβλημα είναι ότι ενδέχεται να υπάρξουν εκατόμβες νεκρών με μοναδικό αποτέλεσμα να παρουμε 10% των φυσικών πόρων εμείς, 10% οι τουρκοι και 80% οι καλοί νοικοκυραίοι καπιταλιστές. Αυτό φίλε μου έχει μεγάλο νόημα να το αναλογιστούμε.

Το αναλογιζόμαστε και εάν το αναλογιζόμασταν νωρίτερα και σοβαρότερα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Και μια σημείωση περί νοικοκύρηδων, όταν εγώ προσωπικά αναφέρομαι σε καλούς νοικοκυραίους εννοώ τους Έλληνες πολίτες, όχι αυτούς που ίσως εννοείς εσύ.

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

SYGROUSI-PLOION-1.jpg
WWW.CNN.GR

Συναγερμός έχει σημάνει στο λιμάνι του Πειραιά , καθώς το ναρκοθηρευτικό...

 

 Γιατί δε μου κάνει εντύπωση?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Γιάννης_84 και εγώ του 84 είμαι οπότε μάλλον έπεσα μέσα όταν μιλάω για συνομήλικους! :)

 

Αν μιλάς για μια ευρύτερη βελτίωση της δημοκρατικής διαδικασίας είμαι μαζί σου. Το τι σημαίνει ο λαός ψηφίζει υπεύθυνα είναι σχετικό αν δει κανείς τουλάχιστον την περίπτωση της Χρυσής Αυγής, η οποία έπαιξε και τεράστιο ρόλο στη διάλυση εργατικών δικαιωμάτων στις ναυτοκατασκευαστικές ζώνες και αλλού. Αν εσύ ήθελες εργοστάσια με μισθούς Τουρκίας εγώ διαφοροποιούμαι. Η γνωστή ιστορία ότι οι καλοί βιομήχανοι της Γερμανίας και της Ιαπωνίας μας αγαπούσαν και τελικά δεν τους κάναμε τα χατήρια και πήγαν αλλού είναι το λιγότερο αφελής και πρέπει να σταματήσει. Και δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αυτή τη στιγμή η Τουρκία τελεί υπό χούντα και για αυτό κάνει τα αίσχη που κάνει (τα περαστικά μου στους νοσταλγούς του Παπαδόπουλου). Υπάρχουν σκεπτόμενοι άνθρωποι εντός της που υφίστανται διωγμούς και ακόμη χειρότερες καταστάσεις και αυτό είναι θλιβερό. Η όλη κατάσταση έχει να κάνει με τον έλεγχο της δικής μας χώρας από τους ξένους, οι οποίοι θέλουν και να διαχειριστούν τους πόρους της. Και δυστυχώς για εμάς, από τους χειρισμούς που κάνουμε ούτε καν αξιοπρεπείς δείχνουμε. Μία σωστή κίνηση του Ερντογαν, από τη δική του οπτική πάντα, είναι να μποικοτάρει τα γαλλικά προιόντα. Είδες κανέναν από τους δικούς μας, πχ. τον Κούλη να προτείνει μποικοτάζ στα τουρκικά προιόντα; Όχι! Προτιμά να τα έχει καλά με τους μεγαλοεισαγωγείς από την Τουρκία και να συντηρεί μια ψευδαίσθηση πολέμου ώστε να θεωρήσουμε μετά από λίγο καιρό ότι η παραχώρηση γης και ύδατος θα είναι το καλύτερο σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Rusty_Cookie said:
SYGROUSI-PLOION-1.jpg
WWW.CNN.GR

Συναγερμός έχει σημάνει στο λιμάνι του Πειραιά , καθώς το ναρκοθηρευτικό...

 

 Γιατί δε μου κάνει εντύπωση?


 Υπηρετησα σε αυτο και ειμουν πληρωμα παραλαβης απο Αγγλια.  Οποτε ειμασταν εν πλω υπαρχαν  ΠΑΝΤΑ>..
1) Μεσα στην γεφυρα  1. Πηδαλιουχος (ναυτης η κατ. αξιωματικος) 2.) Αξιωματικος γεφυρας (ανωτ αξιωματκος) 3) Καποιος "ασυρματιστης" ειδικοτητας ΗΛ/ΗΤ (Ηλεκτρονικοι που ελεγχαν μονιτορ ρανταρ/ και τηλεπ. οπως UHF/VHF και του crypto.
2) Εξω απο την γεφυρα, στις 2 βαρδιολες (στο "μπαλκονακι" αριστερα και δεξια απο την γεφυρα) παντα 2 ναυτες η κατ αξιωματικοι και ελεγχαν κυκλοφορια. Αυτο μερα/νυχτα και μεχρι 5/6 μποφωρ εν καιρο ειρηνης...


Οποτε...5 ατομα δεν ειδαν ενα πλοιο 266 μηκος και υψους 30 + να ερχεται επανω τους, ειτε με 5 κομβους (οπως προβλεπεται μεσα στον διαυλο Πειραια)  ειτε με 16 που καποιοι λενε.....

 

  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

%CE%9D%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%
ARXIPELAGOS.GR

Ο φωτογραφικός φακός του Arxipelagos συνέλαβε δύο εντυπωσιακές στιγμές σήμερα το πρωί, ανοιχτά του Π

 

 

%CE%A0%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CF%83%CE%B9%CE%
ARXIPELAGOS.GR

Υπό αδιευκρίνιστες συνθήκες συγκρούστηκαν σήμερα το πρωί ανοιχτά του Πειραιά, το Ν/Θ του Π.Ν. Καλλισ

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

@Γιάννης_84 και εγώ του 84 είμαι οπότε μάλλον έπεσα μέσα όταν μιλάω για συνομήλικους! :)

 

Αν μιλάς για μια ευρύτερη βελτίωση της δημοκρατικής διαδικασίας είμαι μαζί σου.

Χαίρομαι γι' αυτό.

πριν 7 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

Το τι σημαίνει ο λαός ψηφίζει υπεύθυνα είναι σχετικό αν δει κανείς τουλάχιστον την περίπτωση της Χρυσής Αυγής, η οποία έπαιξε και τεράστιο ρόλο στη διάλυση εργατικών δικαιωμάτων στις ναυτοκατασκευαστικές ζώνες και αλλού.

Πότε πρόλαβε; :hehe:  Άρα τώρα που μπήκανε φυλακή θα επανέλθουν τα εργατικά δικαιώματα; :hehe:

πριν 7 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

Αν εσύ ήθελες εργοστάσια με μισθούς Τουρκίας εγώ διαφοροποιούμαι.

Ήθελα εργοστάσια με μισθούς Ελλάδας αλλά καταλήξαμε και χωρίς εργοστάσια και με μισθούς Βουλγαρίας.

πριν 7 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

Η γνωστή ιστορία ότι οι καλοί βιομήχανοι της Γερμανίας και της Ιαπωνίας μας αγαπούσαν και τελικά δεν τους κάναμε τα χατήρια και πήγαν αλλού είναι το λιγότερο αφελής και πρέπει να σταματήσει

Ποιος μίλησε για καλούς ξένους ή Έλληνες βιομηχάνους; Καλοί κακοί μέτριοι, ξένοι ή μη, οι βιομήχανοι κάπου έχουν τις βιομηχανίες τους. Αν είχαμε σοβαρό παραγωγικό μοντέλο, θα είχαμε και βιομηχανίες με κάποιο τρόπο. Τώρα που δεν έχουμε είναι καλύτερα; Το να πουλάμε γύρω από την Ακρόπολη τυρόπιτες κατεψυγμένες που έχουν έρθει από την Κίνα(!) σου φαίνεται λογικότερο; Υπάρχει κάποιος συμπαντικός απαράβατος νόμος που να λέει ότι εάν είχαμε βιομηχανίες θα είχαμε Χούντα και μισθούς Τουρκίας; Δηλαδή μόνο έτσι γίνεται να έχει μια χώρα βιομηχανίες;

πριν 7 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

Και δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αυτή τη στιγμή η Τουρκία τελεί υπό χούντα και για αυτό κάνει τα αίσχη που κάνει (τα περαστικά μου στους νοσταλγούς του Παπαδόπουλου).

Η Τουρκία ήταν, είναι και θα είναι κακός γείτονας ανεξαρτήτως πολιτεύματος και κυβερνώντων. Δεν μπορεί κάθε φορά που η Τουρκία κάνει αυτά που κάνει να τα αποδίδουμε στο ποιος και πως την κυβερνάει όταν ξέρουμε ότι κάνει τα ίδια ΌΠΟΙΟΣ κι αν τους κυβερνάει! Όποιος πιστεύει το αντίθετο ας κοιτάξει όλη τους την ιστορία κι αν βρει εξαιρέσεις να μας το πει.

πριν 7 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

Υπάρχουν σκεπτόμενοι άνθρωποι εντός της που υφίστανται διωγμούς και ακόμη χειρότερες καταστάσεις και αυτό είναι θλιβερό.

Αυτούς έπρεπε να τους είχαμε από κοντά αλλά που....

πριν 7 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

Η όλη κατάσταση έχει να κάνει με τον έλεγχο της δικής μας χώρας από τους ξένους, οι οποίοι θέλουν και να διαχειριστούν τους πόρους της. Και δυστυχώς για εμάς, από τους χειρισμούς που κάνουμε ούτε καν αξιοπρεπείς δείχνουμε. Μία σωστή κίνηση του Ερντογαν, από τη δική του οπτική πάντα, είναι να μποικοτάρει τα γαλλικά προιόντα.

Συμφωνώ

πριν 7 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

Είδες κανέναν από τους δικούς μας, πχ. τον Κούλη να προτείνει μποικοτάζ στα τουρκικά προιόντα; Όχι! Προτιμά να τα έχει καλά με τους μεγαλοεισαγωγείς από την Τουρκία και να συντηρεί μια ψευδαίσθηση πολέμου ώστε να θεωρήσουμε μετά από λίγο καιρό ότι η παραχώρηση γης και ύδατος θα είναι το καλύτερο σενάριο.

Άντε ρε παλιοχρυσαυγίτη! ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

@Γιάννης_84  ο χαρακτηρισμός χρυσαυγίτη προς εμένα προκύπτει από κάπου ή είναι χιούμορ;

Εννοείται πως είναι χιούμορ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

boycot.jpg
WWW.IN.GR

Κορυφαίοι τούρκοι αξιωματούχοι καταδίκασαν σήμερα σκίτσο που...

Εμείς πρέπει να είμαστε ανεκτικοί μέχρι τέλους (δικού μας). Οι φίλοι μας οι μουσουλμάνοι, όπως βλέπετε, δεν σηκώνουν μύγα (εμάς δηλαδή) στο σπαθί τους. Είναι καλοακονισμένο...

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

lemesos-epeisodia-pigi-sigmalive.jpg?ito
WWW.SKAI.GR

Οι διαδηλωτές έκαψαν περιπολικά και προκάλεσαν εκτεταμένες ζημιές, ενώ υπάρχουν πληροφορίες για τραυματισμούς αστυνομικών.

 

The coronavirus 5G conspiracy theory: What is it and is it true?

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος mstrsensei έγραψε:

spacer.png

Το σκίτσο που ζορίζει τον επίδοξο σουλτάνο.

Επίθεση με μαχαίρι πριν λίγο σε εκκλησία στη Γαλλία. Δυο νεκροί, ο ένας αποκεφαλίστηκε. Αρκετοί τραυματίες, ο δράστης συνελήφθη. 

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

gallia-epitheseis-tromokratia-islamofasi
WWW.IEFIMERIDA.GR

Σε πόλεμο με την ισλαμική τρομοκρατία -τον ισλαμοφασισμό, όπως είπε ο δήμαρχος της Νίκαιας- βρίσκεται η Γαλλία μετά τις σημερινές ταυτόχρονες επιθέσεις, με μαχαίρι, στη Νίκαια, στην Αβινιόν και στο...

 

 

2 επιθέσεις σε Γαλλικό έδαφος και 1 στο προξενείο στην Τζέντα στη Σ. Αραβία. 

 

Όλα ΟΚ μωρέ, σε κάνα - δυο χιλιάδες χρόνια, θα προσαρμοστούν..... στοργή και προδέρμ χρειάζονται μόνο 

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στη γελοιογραφία του “CHARLIE HEBDO” και στη νέα κλιμάκωση τρομοκρατικών επιθέσεων”

 

Παράθεση

Οφείλω λοιπόν να θυμίσω ότι αν μπάζει από κάπου η συγκεκριμένη γελοιογραφία έγκειται στο ότι απουσιάζει από την εικόνα η Τουρκόφιλη Γερμανική Ευρώπη. Αυτή που θα όφειλε επίσης να σατιριστεί, στο ίδιο σκίτσο. Μια στάση που πέραν από την χωρίς αντίκρισμα κυρωσιολογία, μόνο σαν χάδι, αν όχι επιβράβευση, προς τον Ερντογάν, μπορεί να θεωρηθεί.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.