Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:

Όχι αν σας πουλήσω 10€/lt περυσινό λαδάκι. 

 

Ρε νουμπά και εγώ έχω περσινό κάτι τόνους να δώσω άσε να καλλιεργήσουμε κλίμα πανικού. Δες τους άλλους με τις gpu τι μπαλίτσα έχουν παίξει.

 

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lakisss said:

0,6? Για βαλβολίνες στο Αυτοκίνηση thread παρακαλώ.:p

Γιατί έχεις βρει  καλύτερο ?

 

Για να μην γίνεται όμως παραπληροφόρηση μέχρι οξύτητα 2 το πουλάνε παρθένο ελαιόλαδο

WWW.EASK.GR

 

Εξαιρετικό (extra) παρθένο ελαιόλαδο: η καλύτερη ποιότητα ελαιολάδου με άμεμπτη γεύση και οσμή, του οποίου η περιεκτικότητα σε ελεύθερα λιπαρά οξέα, εκφραζόμενη σε ελαϊκό οξύ, δεν υπερβαίνει τα 0,8 g ανά 100 g ελαιολάδου (οξύτητα: 0 – 0,8%).

 

Παρθένο ελαιόλαδο: παρθένο ελαιόλαδο με καλή γεύση και οσμή, του οποίου η περιεκτικότητα σε ελεύθερα λιπαρά οξέα, εκφραζόμενη σε ελαϊκό οξύ, δεν υπερβαίνει τα 2 g ανά 100 g ελαιολάδου (οξύτητα: 0,8 – 2%).

 

Ελαιόλαδο λαμπάντε (labante): παρθένο ελαιόλαδο ακατάλληλο για κατανάλωση με κακή γεύση και οσμή και οξύτητα μεγαλύτερη από 2%. Προορίζεται μόνο για ραφινάρισμα ή βιομηχανική χρήση.

 

ΕΞΕΥΓΕΝΙΣΜΕΝΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ: Είναι ελαιόλαδο που προέρχεται από παρθένο ελαιόλαδο (lampante), το οποίο έχει υποστεί διάφορες φυσικοχημικές επεξεργασίες. Το εξευγενισμένο (ραφιναρισμένο) ελαιόλαδο έχει πολύ χαμηλή οξύτητα (μέγιστη 0,3%) και διαυγές ανοιχτό κίτρινο χρώμα. Βέβαια δεν έχει το χαρακτηριστικό άρωμα και γεύση του παρθένου ελαιόλαδου καθώς και πολλά συστατικά που κάνουν το παρθένο τόσο σημαντικό για την υγεία του ανθρώπου.

 

ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ (OLIVE OIL): Είναι το ελαιόλαδο που προέρχεται από μίξη παρθένου ελαιόλαδου, κατάλληλου προς κατανάλωση, και εξευγενισμένου ελαιόλαδου, με μέγιστη οξύτητα 1%.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

irak-santr-siti-ekriksi.jpg
M.NAFTEMPORIKI.GR

Τουλάχιστον 31 άνθρωποι, ανάμεσά τους γυναίκες και παιδιά, σκοτώθηκαν σήμερα και δεκάδες τραυματίστηκαν...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χ. Κάτσικας: «Απώλειες και σύγχυση εξαιτίας της Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής»

 

Παράθεση

«Δύο υποψήφιοι που ανταγωνίζονται για το ίδιο τμήμα – σημείωσε χαρακτηριστικά – μπορεί να έχει ο ένας περισσότερα μόρια από τον άλλο και αυτός που έχει τα περισσότερα να μην μπορεί να δηλώσει στο μηχανογραφικό τη σχολή της προτίμησής του και ο άλλος, με τα λιγότερα να μπαίνει στη σχολή

Για φέτος εκτίμησε ότι περίπου 37 πανεπιστημιακά τμήματα θα μείνουν χωρίς πρωτοετείς φοιτητές.

 

Επιστολή μαθητή στην Κεραμέως: Με 20.988 μόρια “χάνω τη σχολή μου”

Παράθεση

 

Κατάφερα με κόπο να συγκεντρώσω 20.988 μονάδες στο σύνολο (17.898 μονάδες στα μαθήματα και 3.090 στο σχέδιο), δηλαδή 1838 μονάδες πάνω από την περσινή βάση. Όμως σήμερα έμαθα ότι παρότι αρίστευσα δεν θα μπορέσω να εισαχθώ στο ΕΜΠ, ούτε στην δεύτερη επιλογή μου που ήταν το ΑΠΘ. Αυτό συμβαίνει γιατί στο ελεύθερο σχέδιο η βαθμολογία μου ήταν 13.6 μονάδες ενώ η ΕΒΕ του αντίστοιχου ειδικού μαθήματος ήταν 14.03. Έτσι για 0.43 μονάδες στο ελεύθερο σχέδιο μου στερείται η θέση για την οποία πάλεψα.

Σκεπτόμενος τα παραπάνω και γνωρίζοντας ότι δεκάδες συμμαθητές μου βρίσκονται στην ίδια κατάσταση, μου δημιουργούνται οι εξής απορίες:

Δεν είναι άδικο το ίδιο νομοσχέδιο που «διακρίνει» τους άριστους να τους αποκλείει συγχρόνως και από τα πανεπιστήμια; Και

Πως καλείται ένας μαθητής που δεν κάνει σχέδιο στο σχολείο και διδάσκεται ελεύθερο και γραμμικό διαδικτυακά να μπορέσει να αποδώσει ικανοποιητικά;

 

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

emak_ipoirgioprostasias.jpg?itok=J47ZHkf
WWW.SKAI.GR

Στη θέση τους έρχονται, στην παρούσα φάση, τέσσερις συνάδελφοί τους από άλλες υπηρεσίες.


απόλυση χθες…

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

123-2.jpg
WWW.GARGALIANOIONLINE.GR

Δύο κάτοικοι των Γαργαλιάνων, καταγγέλλουν ότι αστυνομικοί μπήκαν σε ιδιωτικό χωράφι κατά την...

 

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να πιστέψω αυτό που διαβάζω αλλά δεν το πιστεύω.

leoforeio_ape.jpg?itok=vWZ7lWXm
WWW.SKAI.GR

Ένα ακόμη ηλεκτροκίνητο λεωφορείο, το πέμπτο κατά σειρά, ευρωπαϊκής τεχνολογίας 12μ Irizar ie tram, πραγματοποιεί δοκιμαστικά δρομολόγια στην γραμμή 2 Παγκράτι- Κυψέλη.

 

Δεν ξέρω που να το ποστάρω, Αυτοκίνηση? Εναλλακτικές μορφές ενέργειας? κλπ.

Η γραμμή 2 Παγκράτι - Κυψέλη, είναι γραμμή τρόλλευ.

 

Στυλό στο διάστημα? Μολύβι οι Ρώσοι.

Μπαταρίες στα λεοφωρεία? Τρόλλευ οι Ρώσοι.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ο Σαμαράς βάζει “κόκκινες” γραμμές στον Μητσοτάκη


 

Παράθεση

 

Πολλούς αποδέκτες, εντός και εκτός Ελλάδας, έχει η ηχηρή παρέμβαση που έκανε ο Αντώνης Σαμαράς, μετά τις νέες προκλητικές ενέργειες του Ερντογάν στην Κύπρο. Ο πρώην πρωθυπουργός ζητά την ενεργοποίηση των εθνικών “κόκκινων” γραμμών, μια περισσότερο ενεργητική εξωτερική πολιτική και στέλνει στον Μητσοτάκη το μήνυμα, ότι υπό αυτές τις συνθήκες δεν νοείται επίσημος διάλογος με την Τουρκία.

Συνεχίζοντας στο ίδιο πνεύμα, ο πρώην πρωθυπουργός δεν βγάζει από το κάδρο την ασκούμενη ελληνική εξωτερική πολιτική, τονίζοντας ότι «η Κύπρος και η Ελλάδα δεν μπορούν να είναι “αιχμάλωτες” των τουρκικών προκλήσεων και απειλών», αλλά «δεν μπορούν όμως να είναι ούτε και “αιχμάλωτες” μικρών ομάδων πίεσης που προωθούν συστηματικά την πολιτική της “αποδοχής τετελεσμένων”, του κατευνασμού και της υποταγής». Κάνει έτσι, περισσότερο σαφές από ποτέ ότι η ελληνική εξωτερική πολιτική απέναντι στην Τουρκία δεν μπορεί να παραμείνει εντός του πλαισίου της “διττής” προσέγγισης που επέβαλαν οι Βρυξέλλες και κυρίως η Μέρκελ. Μια πολιτική την οποία αποδέχθηκαν με περισσή σπουδή και κύκλοι στην Αθήνα.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

φωτο-σκίτσο-μητρόπουλος-πήδα.jpg
WWW.OT.GR

Τα τελευταία μόλις πενήντα χρόνια ο παιδικός πληθυσμός της χώρας μας, δηλαδή ο πληθυσμός της ομάδας...

 

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:
φωτο-σκίτσο-μητρόπουλος-πήδα.jpg
WWW.OT.GR

Τα τελευταία μόλις πενήντα χρόνια ο παιδικός πληθυσμός της χώρας μας, δηλαδή ο πληθυσμός της ομάδας...

 

Δεν βλέπω ομως να ιδρώνει το αυτί κανένός....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

image.png.674997413d187713cc86e6f2c5f96b3d.png

 

Οσο αυτος πληρωνεται 4-5-6-10Κ συνταξη απο τα 40 του, ειναι συνειδητη επιλογη καθε κυβερνησης (κ των πολιτων που τις ψηφιζουν) πως χεστηκανε για υπογεννητικοτητες κ γενικα για το μελλον της χωρας. Ο παραπανω κυριος ειναι το προτυπο καθε ελληναρα.

ΥΓ. Κακως γραφει ΠΑΣΟΚ στην εικονα.

  • Like 1
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Θέλεις απάντηση σε αυτό;

 

 

Μπα. Την ξέρω την απάντηση

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

image.png.674997413d187713cc86e6f2c5f96b3d.png

 

Οσο αυτος πληρωνεται 4-5-6-10Κ συνταξη απο τα 40 του, ειναι συνειδητη επιλογη καθε κυβερνησης (κ των πολιτων που τις ψηφιζουν) πως χεστηκανε για υπογεννητικοτητες κ γενικα για το μελλον της χωρας. Ο παραπανω κυριος ειναι το προτυπο καθε ελληναρα.

ΥΓ. Κακως γραφει ΠΑΣΟΚ στην εικονα.

Να δεις ομως που εχουν αρχισει και δεν ενδιαφέρει ουτε τους πολίτες αυτής της χώρας η υπογεννητικότητα ούτε και το μέλλον της.

Έγινε επεξεργασία από wesker
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος wesker έγραψε:

 

Μπα. Την ξέρω την απάντηση

 

Να δεις ομως που εχουν αρχισει και δεν ενδιαφέρει ουτε τους πολίτες αυτής της χώρας η υπογεννητικότητα ούτε και το μέλλον της.

 

 

Δεν ειναι δουλεια των πολιτων για να τους απασχολει η υπογεννητικοτητα ουτε και το μελλον της 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

 

 

Δεν ειναι δουλεια των πολιτων για να τους απασχολει η υπογεννητικοτητα ουτε και το μελλον της 

Θα μπορούσε να είναι. Τώρα απλά παντρευονται για το τυπικό (ή κανουν ενα σύμφωνο συμβίωσης) και δεν σκέφτονται καν να κανουν παιδί. Οταν σε ενα ζευγάρι δουλεύουν και οι δυο με 500€ ο καθένας, εχουν ενοίκιο και δάνειο να τρέχει, το τελευταιο που τους ενδιαφέρει ειναι ενα παιδι και τα έξοδά του.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και σε ιδανικες συνθηκες , δεν νομιζω η συζητηση να πηγαινει "μωρο μου ειμαστε τελεια οικονομικα , εχουμε και την μανα σου νεα γυναικα να τα κρατησει , ας κανουμε 3+ παιδια να σωσουμε την ελλαδα... " 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Ακομα και σε ιδανικες συνθηκες , δεν νομιζω η συζητηση να πηγαινει "μωρο μου ειμαστε τελεια οικονομικα , εχουμε και την μανα σου νεα γυναικα να τα κρατησει , ας κανουμε 3+ παιδια να σωσουμε την ελλαδα... " 

Κανεις δεν κανει παιδιά για να σώσει την Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.