Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Έχει και το θετικό του αυτό το ψήσιμο: έμεινες στην ζούγκλα μόνος; Πιάνεις το θήραμα ανάβεις τον αναπτήρα και τρως..

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@fuz10n διαφωνώ με το σκέπασμα αλλά ωραίο κομμάτι όντως :)

 

Σήμερα το μενού είχε σουσι και noodles στο HOKYO στο Χολαργό. Δεν τρελάθηκα να πω την αμαρτία μου ούτε εγώ ούτε η παρέα

 

20170902_153150.jpg20170902_153156.jpg20170902_153153.jpg

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ του αλλουνού του τρώγανε το συκώτι καθημερινά οι αετοί για να μας δώσει τη φωτιά κι εμείς τρώμε το ψάρι ωμό. Ρε άντε να χαθείτε...

Για το steak, διαφωνώ με το ψήσιμο. Λίγο φούρνο πρώτα σε χαμηλή θερμοκρασία και μετά τηγάνι.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

όποιος είναι σε δίαιτα ή δεν θέλει να φάει βραδιάτικα don't open

02b.png.cadf40047293878f42167d570db9632c.png

πλάκα πλάκα οι γείτονες ψήνουν και μου έχει "σπάσει η μύτη" ....

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Γουρουνάκια πιάτσα update :p

 

Με τα τυλιχτά τους έμεινα 100% ευχαριστημένη. Με το κοτόπουλο όμως όχι.

 

παράγγειλα μισό κοτόπουλο χωρίς κόκαλα σχάρας μαζί με πατάτες.

Η περιγραφή ήταν η εξής

 

Κοτόπουλο μισό σχάρας μερίδα   6.50 €
Χωρίς οστά. Από μπούτι & στήθος. Συνοδεύεται από πατάτες τηγανητές φρέσκες ή ρύζι μπασμάτι & 2 πιτάκια

 

Αφού πέρασε μία ώρα και ένα τέταρτο ήρθε η παραγγελία :p

Δεν ήρθε μόνη της όμως :hehe: ήρθαν και τα κόκαλα από το κοτόπουλο  μαζί :p

 

Ειλικρινά αν ήμουν στο μαγαζί θα το γυρνούσα πίσω το πιάτο μιας και πέρα από τα κόκαλα ήταν πασαλειμμένο και με σος μουστάρδας που δεν αναφερόταν πουθενά... Τώρα απλά δε θα ξαναπάρω κάτι πέρα από τυλιχτό...

 

 

20170902_215946.jpg

 

Και κάπως έτσι διαγράφω τη σημερινή μέρα από τiς γαστρονομικά επιτυχημένες :p 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jax7480 said:

Εδώ του αλλουνού του τρώγανε το συκώτι καθημερινά οι αετοί για να μας δώσει τη φωτιά κι εμείς τρώμε το ψάρι ωμό. Ρε άντε να χαθείτε...

Για το steak, διαφωνώ με το ψήσιμο. Λίγο φούρνο πρώτα σε χαμηλή θερμοκρασία και μετά τηγάνι.

μηπως το φουρνιζεις για να το φερεις ολο σε θερμοκρασια οχι ψυγειου/καταψυξης; γι αυτο το βγαζω ωρες πριν απο το ψυγειο εγω. αμα δε ζεσταθει και μεσα δεν ειναι το ιδιο.

 

επισης @karmen1983 αμα δε σκεπασεις με αλουμινοχαρτο.... δε ψηνεται μεσα αυτο το λιγο που πρεπει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος fuz10n έγραψε:

επισης @karmen1983 αμα δε σκεπασεις με αλουμινοχαρτο.... δε ψηνεται μεσα αυτο το λιγο που πρεπει.

Με βρισκεις κάθετη και οριζοντια με αυτη τη τακτικη :)

Μια χαρα ψήνεται χωρις το αλουμινοχαρτο και μεσα ειδικα στο παχος που ηταν το κομματι σου.

 

Αν ηταν πιο χοντρη 4-5 ποντους να την τελειωνες στο φουρνο πχ. Αλλα σκεπασμα NO. Δοκιμασε μια μερα χωρις να τη σκεπασεις. Βγαλε την απο το τηγανι σου και ασε την 5 λεπτα να ξεκουραστει και μετα φαε. Μετα διαλεξε αν θα τη σκεπαζεις ή οχι :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Αλουμινιο + πετσετα μπαινει συνηθως σε μεγαλα πουλερικα οπως η γαλοπουλα και καθονται ετσι για τουλαχιστον 2-3 ωρες.. :p Το κοτοπουλο φουρνου επισης θελει σκεπασμα για να ιδρωσει και να κατεβασει τους χυμους του.

Οι μπριζολες αναλογα το παχος τους μερικες φορες χρειαζονται αλουμινοχαρτο,αλλες οχι.

Επισης παιζει ρολο και αν πριν μπει η μπριζολα εχει ερθει σε θερμοκρασια δωματιου και αν ειναι καυτο το τηγανι.Προσωπικα παντα τις περναω παντα απο τηγανι 2 λεπτα καθε πλευρα σε δυνατη φωτια,και μετα 180 για κανα 4 λεπτο και ξεκουραση για οση ωρα ψηθηκαν :p

 

Ενα αρνητικο του αλουμινιου ειναι ,αφου εχεις δωσει ενα σωστο χρωμα και μια ωραια υφη στο κρεας (πετσα π.χ),με το σκεπασμα πανιαζει και την κανει meh.

 

edit @fuz10n tefal expertise?

Έγινε επεξεργασία από eXhale
Link to comment
Share on other sites

λολ ναι ανετα. ειναι το 3ο τηγανι και η πολλοστη μπριζολα...

 

κοιταξτε να δειτε εχω δοκιμασει πολλα πραματα, εχω καταληξει σε συγκεκριμενη μεθοδο που δε διαφερει και πολυ απο αυτες που βρισκεις ονλαιν. σιγουρα με σκεπασμα και δε πανιαζει απο πανω. δεν εχω ιδεα απο οποιοδηποτε αλλο μαγειρεμα η κρεας, μεχρι και στο τηγανητο αβγο καμια φορα τα κανω χαλια ? αντε και λιγο καρβουνα με παιδακια.

 

το μονο δυσκολο στη μοσχαρισια ειναι η θερμοκρασια τηγανιου σε σχεση με το παχος και ο χρονος. τα αλλα ειναι μπουσουλας εντελως. μπορεις πανευκολα να ξεφυγεις σε medium well για δευτερολεπτα και να βριζεις ? αμα τρωγατε απο τη συγκεκριμενη παντως, ηταν εφαμιλλη base grill μπορω να πω ??? [proud]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος fuz10n έγραψε:

το αρνητικο δεν ειπες στο σκεπασμα παρολαυτα.

Ειναι σαν να εχεις μολις βγαλει απο το φουρνο μια ωραια σπανακοπιτα με τραγανο φυλλο κ να την σκεπασεις με το αλουμινοχαρτο. Πως θα γινει; :p

 

Αυτο ειναι το αρνητικο :)

Αν εσενα παντως σου αρεσει εμενα μου περισσεύει. Δε στο ειπα για κακο απλα σαν δευτερη γνωμη κ αν θες δοκιμαζεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, idonthave said:

ο δοκιμαστής είμαι , άλλοι τα ετοιμάζουν :hehe:

 

ΑΥΤΗ είναι η καλύτερη συνταγή!!!!

 

Χθες πήγα στο πρώτο Beer festival (με food street) της Θεσσαλονίκης. Είχε απίστευτα κόσμο, πολύ κακή διοργάνωση, ήταν λίγο beer festival από τα Lidl. Πραγματικά οι επιχειρηματίες της περιοχής είναι για γέλια, που είναι τα νέα ταλέντα με όρεξη και μεράκι για νόστιμο φαγητό; Επίσης πολλές μικρές ζυθοποιίες απουσίαζαν, ενώ κανένα από τα μεγάλα "αφεντικά" δεν έκοβε αποδείξεις παρά μόνο η ζυθοποιία Σαμοθράκης. (μέτρια η μπύρα τους).

Έγινε επεξεργασία από panos444
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.