Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 12 ώρες, το μέλος salde έγραψε:


δοκίμασε κάνα τέτοιο κόλπο με παστό μπακαλιάρο. Να τον αφήσεις κάπου για ξαλμύρισμα και να είναι η μικρή σε ακτίνα χιλιομέτρου. Σε κλειδωμένο ντουλάπι, σε χρηματοκιβώτιο, στο ταβάνι, όπου νομίζεις ότι δεν θα τα καταφέρει η μικρή.
 

Να χεις και ρεζέρβα γεύμα στο πρόγραμμα όποτε το δοκιμάσεις. Θα χρειαστεί. :p

καλή χώνεψη με τις πικάνιες και τα φιλέτα σας δαίμονες.

Το χω δοκιμασει εγω...αφου μαζεψαμε τους μπακαλιαρους απ ολο το σπιτι κ καθαρισαμε ,κοψαμε μια σαλατα κ φαγαμε για μεσημερι!!!!!!!!!

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2020 at 7:02 PM, Stelios13 said:

Χτεσινο...τα τελευταια χρονια δεν ειχα βαλει στο στομα μου μπιφτεκι, τα καναν στο φουρνο,δεν ξερω με ποια συνταγη , κ δεν πηγαιναν κατω με τιποτα!!!!!

Οποτε πηρα την κατασταση στα χερια μου...ηθελα να ακουγεται το κρεας .

Κιμας, ελια  μοσχαρι 1κιλο, 2 μεγαλα κρεμμυδια στο μπλεντερ, μα'ι'ντανο κ φρεσκια ριγανη , ανθο αλατιου - μιγμα πιπεριων, ξερο ψωμι μουλιασμενο κ στιμμενο ,περιπου 200γρ. , κ μια χουφτα τριμμενη παρμεζανα...Αυτα!!!

Σχαροτηγανο ,γυρισμα καθε 2 λεπτα ,ΚΑΘΟΛΟΥ  πατημα, κ το αποτελεσμα αψογο...ολοι τα εκτιμησαν σε φαση να μην προλαβαινω να ψηνω κ να μου μεινουν μονο 2 τελευταια  απο 2 σχαροτηγανιες!!!!!!

 

Τα ετοίμασα και τα ψήνω το βράδυ σε φάση burger. Αν δεν βγουν καλά, θα σε βρω. ?

 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

@Stelios13

Τιτανομεγιστε. Συγγνωμη που αμφέβαλλα.  Υποκλινομαι στην αρχοντια σου. Τα μπιφτέκια εγιναν θεϊκα. Πρόσθεσα απλα λιγο νεράκι (50 ml) και λιγο λαδάκι (30 ml). 

1000 συγγνωμη, ξεχασα να γραψω για το λαδι,[με το ματι τοβαλα ,περιπου τοσο] νερο δε χρειαστηκα γιατι δεν εστιψα τελειως το ψωμι...

Κ ΞΕΧΑΣΑ απ τη βιασυνη μου να γραψω οτι ο κιμας θελει 1 περασμα κ ξεκουραση να δεσουν τα υλικα ,2-3 ωρες στο ψυγειο...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Stelios13 said:

1000 συγγνωμη, ξεχασα να γραψω για το λαδι,[με το ματι τοβαλα ,περιπου τοσο] νερο δε χρειαστηκα γιατι δεν εστιψα τελειως το ψωμι...

Κ ΞΕΧΑΣΑ απ τη βιασυνη μου να γραψω οτι ο κιμας θελει 1 περασμα κ ξεκουραση να δεσουν τα υλικα ,2-3 ωρες στο ψυγειο...

 

Τον ξεκουρασα εννοείται. Το ψωμι το εστιψα τελείως οποτε εβαλα λιγο γιατι το ειδα στεγνο.

Αψογα εγιναν. Επαθε πλακα και η κυρα.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
46 minutes ago, jax7480 said:

Άμα είναι μαλ@κας ο άνθρωπος...

μεγαλύτερος από μένα αποκλείεται. Δε μου φταίει ο Στέλιος όμως. Το θετικό είναι πως επιβεβαιώθηκε δια παντός, έχω ανακαλύψει το τέλειο σχέδιο. Καμία αγορά από ζαχαροπλαστείο, καμιά είσοδος με οποιονδήποτε τρόπο στο σπίτι πριν την 31 Δεκεμβρίου. Ο,τιδήποτε άλλο δεν λειτουργεί.
 

Άραγε θα εξαφανιστούν οι θερμίδες αν αλλάξω ημερομηνία στο pc...
 

(moi aussi σκέτο κιμά όταν έφτιαχνα μπέργκερ)

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Η χθεσινη μερα για αλλους ειναι αργια και για αλλους ειναι συνδεδεμενη με το μαρτυριο της απογραφης. 

Αφου μας βγηκε η πιστη ακολουθησε το κερασμα. Πληροφοριες βεβαια λενε οτι καποιος πρασινος απο εδω εφαγε οσο 10 συναδελφοι :hehe:

Παρολο που κουραστηκαμε νομιζω περασαμε καλα. Ευχομαι να ειμαστε καλα να κουραστουμε και του χρονου!!

 

 

20210102_175145.jpg

20210102_175150.jpg

20210102_175152.jpg

20210102_175157.jpg

20210103_153206.jpg

Όχι ρε συ. Ο πράσινος έφαγε κανονικά και πήρε απλά και για το σπίτι, τα οποία έφαγε σήμερα :hehe: 

πριν 1 ώρα, το μέλος psyber έγραψε:

Με το καλό παιδιά! Πάντα τέτοια! Σε τι κατάστημα εργάζεστε και ειχατε απογραφη;

Βιβλιοπωλείο. A big one. A huge one για να ακριβολογούμε :p 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites


δε νομίζω να είσαι εσύ με καρότα και καλαμάκια κοτόπουλο! είπαμε, να σκουπίζεις, να μη δέρνεις στο σπίτι, να κάνεις τίποτα ψώνια, να σφουγγαρίζεις αλλά όχι και καλαμάκι κοτόπουλο ρε φίλε! Μέχρι κι ο αστρολάβος που ναι λίγο soft, το τρώει το χοιρινό το κρεατάκι.

Btw με τον καφέ, ασχέτως που διαφωνώ με το ποσόν και νομίζω θα την έβγαζες πολύ φθηνότερα με pour over, αν πάρεις μηχανή από αλυσίδα περίμενε τις εκπτώσεις μήπως γλυτώσεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:


δε νομίζω να είσαι εσύ με καρότα και καλαμάκια σουβλακια κοτόπουλο! είπαμε, να σκουπίζεις, να μη δέρνεις στο σπίτι, να κάνεις τίποτα ψώνια, να σφουγγαρίζεις αλλά όχι και καλαμάκι κοτόπουλο ρε φίλε! Μέχρι κι ο αστρολάβος που ναι λίγο soft, το τρώει το χοιρινό το κρεατάκι.

Btw με τον καφέ, ασχέτως που διαφωνώ με το ποσόν και νομίζω θα την έβγαζες πολύ φθηνότερα με pour over, αν πάρεις μηχανή από αλυσίδα περίμενε τις εκπτώσεις μήπως γλυτώσεις κάτι.

φιξεντ ?

 

  • Like 1
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:


δε νομίζω να είσαι εσύ με καρότα και καλαμάκια κοτόπουλο! είπαμε, να σκουπίζεις, να μη δέρνεις στο σπίτι, να κάνεις τίποτα ψώνια, να σφουγγαρίζεις αλλά όχι και καλαμάκι κοτόπουλο ρε φίλε! Μέχρι κι ο αστρολάβος που ναι λίγο soft, το τρώει το χοιρινό το κρεατάκι.

Btw με τον καφέ, ασχέτως που διαφωνώ με το ποσόν και νομίζω θα την έβγαζες πολύ φθηνότερα με pour over, αν πάρεις μηχανή από αλυσίδα περίμενε τις εκπτώσεις μήπως γλυτώσεις κάτι.

Eyesight deteriorating :hehe: ? Μόνο κοτόπουλα βλέπεις;;;;;;;;; Έχει 4 διαφορετικά κρέατα, πατάτες, σαλάτες, ΑΛΟΙΦΕΣ, πίτες. Δεν φαίνονται όλα :p 

Εγώ είμαι ο ακούρευτος, χοντρός, ο μόνος που δεν έχει καλυμένη μάπα :bleh: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.