Jump to content



Aspire 5820tg Κάρτες Γραφικών


Recommended Posts

Καλησπέρα κόσμε…

 

Χωρίς να χρονοτριβώ θα περάσω στο πρόβλημα αμέσως.

 

Έπεσε στα χέρια μου ένα laptop Acer aspire 5820tg και δεν ανοίγει η οθόνη, το πρόβλημα έχει ως εξής, αυτά τα αναθεματισμένα λαπτοπια δουλεύουν με switchable και δυο κάρτες γραφικών, το πρόβλημα είναι ότι επειδή ο κάτοχος του δεν είχε περάσει τους drivers της ATI και του έκανε κάποια προβληματάκια, μπηκε στις ρυθμισεις και απενεργοποιησε την ATI…

 

Μέχρι εδώ καλά δούλευε με την Intel, πάει ένας σουπερ τεχνικαριος να του το φτιάξει και μπαίνει στο bios και του κάνει την επιλογή switchable disable. (Ήταν μπροστά το παιδί και το είδε)

 

Από τότε δεν ξανά άνοιξε και του λέει είναι καμένη η πλακέτα και θέλω 300 ευρώ να στο φτιάξω, του σπας το κεφάλι;

Του λέω φέρε το σε μένα να βγάλουμε τη μπαταρία να έρθει στα αρχικά του το bios να μπούμε να ενεργοποιήσουμε την ATI να δουλέψουμε άνετα.

 

Έβγαλα τη μπαταρία 5-10 λεπτά την ξανά βάζω τίποτα. Ενώ ανοίγει κανονικά οι ρυθμίσεις του bios δεν άλλαξαν οπότε δεν μπορούσα να έχω εικόνα. Την βγάζουμε 1 ωρα τα ίδια 2 ώρες τα ίδια, λέω οκ θα το συνδέσουμε με HDMI να μας δώσει εικόνα στη TV να μπορέσουμε να ενεργοποιήσουμε την ATI από windows να έχουμε εικόνα.

 

Έλα ντε που ακόμα και από HDMI δεν φέρνει εικόνα!!!

Βάζω VGA τα ίδια.

 

Καμία ιδέα πως μπορώ να ενεργοποιήσω την ATI η γενικός να κάνω reset το bios;

Link to comment
Share on other sites

Πες του παιδιού να το πάει στο τεχνικό που του άλλαξε τηε ρύθμιση και να του πει να το κάνει όπως ήταν αλλιώς θα τον σπάσει στο ξύλο :) Αλλιώς μπές http://forum.notebookreview.com/threads/acer-aspire-timelinex-4820tg-5820tg-modded-bios-insyde.568951/ και κάνε reset το original bios. Αν θές  δοκιμάζεις και το modded.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πες του παιδιού να το πάει στο τεχνικό που του άλλαξε τηε ρύθμιση και να του πει να το κάνει όπως ήταν αλλιώς θα τον σπάσει στο ξύλο :) Αλλιώς μπές http://forum.notebookreview.com/threads/acer-aspire-timelinex-4820tg-5820tg-modded-bios-insyde.568951/ και κάνε reset το original bios. Αν θές  δοκιμάζεις και το modded.

OK, ωραία μου έδωσες ένα link το οποίο γνωρίζω και γω και σε ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά πώς να δω ο έρμος;

Αφού δεν έχω εικόνα, δεν στρώνει με το να βγάλω τη μπαταρία, βίδες το κάνα και δεν έκανε reset με τίποτα.

 

Όπως καταλαβαίνεις το να το πάει στο service δεν θα βρει άκρη αφού κάλλιστα θα πει εγώ δεν πείραξα τίποτα απλά το άνοιξα να δω (όπως και είπε).

 

Λύση ψάχνω να βρω πριν το στείλουμε στην acer.

Είναι και θέμα εγωισμού ρε παιδί μου, όχι να μας κουνιέται και ένα laptop…

Έγινε επεξεργασία από rackal
Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα που σου έδωσε υπάρχουν οδηγίες για emergency bios recovery απο στικάκι, που γίνεται ακόμα κ όταν δεν κάνει POST ο υπολογιστής. Την έχω κάνει παλιότερα σε διάφορα λάπτοπ στο κιτρινομάγαζο και δουλεύει, καλό είναι να έχεις στικάκι με λαμπάκι για να ξέρεις ότι παίζει. Υποθέτω ότι αν το κάνεις θα επανέρθουν οι ρυθμίσεις στο switchable.

Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα που σου έδωσε υπάρχουν οδηγίες για emergency bios recovery απο στικάκι, που γίνεται ακόμα κ όταν δεν κάνει POST ο υπολογιστής. Την έχω κάνει παλιότερα σε διάφορα λάπτοπ στο κιτρινομάγαζο και δουλεύει, καλό είναι να έχεις στικάκι με λαμπάκι για να ξέρεις ότι παίζει. Υποθέτω ότι αν το κάνεις θα επανέρθουν οι ρυθμίσεις στο switchable.

Θα το επιχειρήσω και θα αναφέρω αποτελέσματα, πάντως αν μπορούσες να βοηθήσεις με κάποιο συγκεκριμένο link μέσα από τη μεγάλη λίστα που μου δόθηκε θα το εκτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το ZQ1X64.fd πάτησα το συνδυασμό fn+esc για κανένα λεπτό είχα μαύρη οθόνη.

Έκανε restart μόνο του και είχα εικόνα, οπότε έκανα τις τροποποιήσεις που ήθελα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.