Jump to content



DIY project 1: PC remote control


Recommended Posts

@DJD, όπως ίσως είδες από το επόμενο που ακολουθεί, ξεκίνησα από τα χαλαρά :hehe:

 

Χαλαρά .... η λέξη κλειδί ! ! :)

Γιατί τις βλέπω τις διαθέσεις να "αγριεύουν" και αν και  πολύ μου αρέσει, το "ένα βήμα τη φορά" θα μας βάλει σιγά σιγά στο παιχνίδι!

Ε και όταν "κολλήσουμε την αρρώστια..." δώσ' του να καταλάβει" !!!

 

Πάντως, κρίνοντας "εκ του όνυχος το λέοντα", προβλέπω πολλά και πολύ ενδιαφέροντα!!! :T:

@Jaco, συγχαρητήρια για την αναλυτική και εύληπτη δουλειά σου και ευχαριστούμε για την "πόρτα που μας ανοίγεις" !

Ανυπομονούμε για την επόμενη ! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Dj_ALeX, ευχαριστώ.

@Seafalco, το εκτιμώ ιδιαίτερα αυτό που λες, γιατί προέρχεται από κάποιο του οποίου η ποιότητα της δουλειάς του είναι γνωστή εδώ μέσα. Επίσης, ευχαριστώ και δημόσια για τις διορθώσεις και τις επισημάνσεις. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλημέρα συγχαρητήρια για τον οδηγό και που θέλεις να τα μοιραστείς μαζί μας.θέλω και εγώ να προχωρήσω στην αγορά των υλικών. Επειδή δεν βρίσκεται κάποιο κατάστημα με ηλεκτρονικά κοντά μου και αναγκαστικά πρέπει να τα παραγγείλω αυτά τα pcb κάνουν όλα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σ'ευχαριστώ πολύ.

Αυτά τα pcb κάνουν, τουλάχιστον τα περισσότερα που είδα στην πρώτη σελίδα.

Γενικά ότι μοιάζει οπτικά με αυτό.

Αρκεί δηλαδή η κάθε τρύπα από το pcb να μην συνδέεται με κάποιο τρόπο με την διπλανή της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλη επιτυχια! Ευχαριστουμε για τα αρθρα!!

θα ηθελα να ρωτησω με βαση τα υλικα που κυκλοφορουν στην ελληνικη αγορα αν θα μπορουσες να φτιαξεις

ενα συναγερμο σε fans η/υ τους 3 pin. Σε περιπτωση που διακοπει η λειτουργια τους.

Τροφοδοσια απο το ιδιο το καλωδιο 12βολτ κατα προτιμηση.

Ευχαριστω και συνεχισε την καλη δουλεια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@Jaco, έχω δύο ερωτήσεις:

 

1. Επειδή δεν έχω πιάσει κολλητήρι στη ζωή μου, μπορώ να το φτιάξω και με breadboard και jumper wires;

 

2. Εάν ναι, έχεις ιδέα ποιο είναι το μέγιστο μήκος καλωδίου με το οποίο θα μπορέσω να συνδέσω χωρίς πρόβλημα τον ir sensor με το υπόλοιπο κύκλωμα; Έχω σκεφτεί να κρύψω την πλακέτα πίσω από ένα έπιπλο και να βγάλω τον ir sensor με τρυπούλα κάπου που με βολεύει. Συζητάω για 50 cm το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

1.Θα μπορουσες, φυσικα. Αλλα θα σου προκυψει ενα ογκωδες πραγμα με καλωδια. Αν δεν εχεις αλλη επιλογη, μπορεις να κανεις και αυτο.

2. Βασικα το RC5 ειναι ενα απλο σειριακο πρωτοκολλο και ηλεκτρικα ειναι ενα TTL πρωτοκολλο. Οποτε θεωρητικα μεχρι 5 μετρα εισαι ενταξει, αλλα στην πραξη με ενα απλο καλωδιο, μην πας πανω απο 1-2 μετρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.