Jump to content



Assetto Corsa tips and tricks


liakjim

Recommended Posts

πριν 24 λεπτά, το μέλος sosna έγραψε:

Έχετε το νου σας οτι με Kerb 30% | Road 30% | Slip 10%  το τιμόνι θα ακούγεται από τα διπλανά τετράγωνα.Εκτός αν παίζεται σε ανηχοικούς θαλάμους :hehe:

 

Προσωπικά αυτά τα χω όλα 0%.

Μπα, δεν ακούγεται τπτ (άντε λίγο). Στην τελική βάλτε το kerb στο 20% ή πιο κάτω ή λίγο filter πχ 5%.

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2016 at 6:04 PM, sosna said:

Έχετε το νου σας οτι με Kerb 30% | Road 30% | Slip 10%  το τιμόνι θα ακούγεται από τα διπλανά τετράγωνα.Εκτός αν παίζεται σε ανηχοικούς θαλάμους :hehe:

 

Προσωπικά αυτά τα χω όλα 0%.

Ε πες το έτσι!! Γι αυτό ξεσκίζεσαι στα cut κάθε φορά!! Δε καταλαβαίνεις οτι πατάς kerb...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι ρυθμίσεις προτείνετε να κάνω ώστε να βελτιώσω την οδήγηση με το χειριστήριο του 360; Ευχαριστω

 

Βρήκα τις παρακάτω φωτο στο reddit τις οποίες χρησιμοποίησα αλλά το τιμόνι φεύγει σαν τρελό :p

chMV5Ch.png

vWErogQ.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Παιδιά τι ρυθμίσεις προτείνετε να κάνω ώστε να βελτιώσω την οδήγηση με το χειριστήριο του 360; Ευχαριστω

 

Βρήκα τις παρακάτω φωτο στο reddit τις οποίες χρησιμοποίησα αλλά το τιμόνι φεύγει σαν τρελό :p

chMV5Ch.png

vWErogQ.png

 

 

STEER_GAMMA=2.2
STEER_FILTER=0.85
SPEED_SENSITIVITY=0.28
STEER_DEADZONE=0.05
STEER_SPEED=1
RUMBLE_INTENSITY=0.65

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δε ξέρω αν έχει ξαναποσταριστεί. Ορίστε ένα γρήγορο guide για τροποποιήσεις στο setup. Εμένα προσωπικά με βοήθησε πάρα πολύ!! Ειδικά έχοντάς το δίπλα και αλλάζοντας πραγματάκια σιγά σιγά μέχρι να έρθει το αμάξι στα μέτρα μου. (στο R8 GT3 αναφέρομαι που το default του είναι για τα πανηγύρια)

 

http://www.racedepartment.com/threads/assetto-corsa-car-setup-guides.99049/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για δείτε έναν τέλειο (για μένα) οδηγό για τα γραφικά του Assetto . 

 

Σε εμένα με τις κάτωθι ρυθμίσεις , μου έδωσε πολύ καλύτερη και crisp εικόνα με καμία επίπτωση στα frames :

 

Capture.jpg

Capture2.jpg

Capture3.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος wolves έγραψε:

Για πειτε, ρε παλλουκαρια, ρυθμισεις για dfgt (θα ρθει για δοκιμη μεσα στις επομενες μερες) ή να βαλω τις ρυθμισεις για g27 που εχετε ποσταρει?

Α είπα και εγώ - χτες νόμισα ότι ήσουν με την DFGT και πανικοβλήθηκα από τις επιδώσεις σου - λέω μέσα μου τόσο γρήγορα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α είπα και εγώ - χτες νόμισα ότι ήσουν με την DFGT και πανικοβλήθηκα από τις επιδώσεις σου - λέω μέσα μου τόσο γρήγορα!!!

Είπε , "θα έρθει", οπότε μπορείς να ξανα πανικοβληθείς...

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος wolves έγραψε:

Για πειτε, ρε παλλουκαρια, ρυθμισεις για dfgt (θα ρθει για δοκιμη μεσα στις επομενες μερες) ή να βαλω τις ρυθμισεις για g27 που εχετε ποσταρει?

Σωστός.

Και εγω ψιλοαναβαθμίστικα αφού με κούρασε η DFP (πολύ αργό μοτέρ) και μικρό τιμονάκι, και χτύπησα μια G25 απο insomnia.

Την κυριακή που μας πέρασε πήρε και το βάπτισμα, του πυρός και ήταν πολύ μεγάλη βοήθεια στο consistency των γύρων μου.

Απο ότι θυμάμαι η DFGt ήταν πιο κοντά στην G25 παρά στην DFpro, οπότε είναι στάνταρ τίμια αγορά.

 

Απλά αυτή που πήρα δεν είχε το shifter. Σε όποιον περισσεύει κανά G25 shifter ας μου το σφυρίξει.

Και το αγοράζω και ακόμα καλύτερα το δανείζομαι :hehe: (αν κάποιος δε θέλει να σπάσει το σετάκι σε τυχόν μελλοντική πώληση της g25 του).

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα.

Εχω στα χέρια μου μια dfgt στην οποία δουλεύουν τα κουμπιά τα πενταλ και τα λοιπά αλλά δεν εχει ούτε ρεύμα στο τιμόνι ούτε όταν το περιστρέφω βλέπω να δουλεύει η περιστροφή στον logitech profiler.

Και δεν ανάβει κανένα λαμπάκι πάνω της.

Δοκίμασα και με το τροφοδοτικό της DFP μου (το ίδιο ακριβώς) δεν φταίει αυτό.

Την άνοιξα και την επιθεώρησα και δεν φαίνεται καμένη η μητρική. Τα mosfet που έλπιζα να είχε ξεκολλήσει κανένα τπτ, στην θέση τους όλα, o optical sensor επίσης σωστά στο αξονάκι του.

20160506_190647.jpg

Τι μπορεί να είναι? μοτέρ? ( εγώ το αποσύνδεσα στην φώτο)

20160506_190756.jpg

 

20160506_190857.jpg

Έχει καμιά άλλη πλακέτα μέσα στο τιμόνι η DFGt?

 

Ο παλιός της χρήστης και παλιός συνlfsας (diplomenos) μου είπε πως απλά την ζόρισε σε κάποιο drift και σαν να είδε φλογίτσα και μύρισε καμένο.:hehe:

O fuzzion που είχε αγοράσει μοτέρ για g25 μπορεί να μας δώσει links και κοστολόγιο για το μοτέρ.

Μπορώ να βάλω και απο g25 moter???

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.