Jump to content



Assetto Corsa tips and tricks


liakjim

Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος wolves έγραψε:

Για πειτε, ρε παλλουκαρια, ρυθμισεις για dfgt (θα ρθει για δοκιμη μεσα στις επομενες μερες) ή να βαλω τις ρυθμισεις για g27 που εχετε ποσταρει?

Να φανταστώ ότι πλέον τα αφήνεις όλα σαν G27 και μετά βάζεις το δικό σου lut.

Effect , είναι υποκειμενικό το θέμα. Το βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Ενα βιντεάκι ακόμα με cardboard.

Αυτή την φορά χρησιμοποιώ το tridef για να κάνω 3d side by side την εικόνα (αντί του ψευδο3d) του trinus vr. 

Κάτι παραπάνω κάνει σε αίσθηση και εχει ρυθμίσεις βαθους και προοπτικής ανάλογο με αυτά που εχουν οι 3d τηλεοράσεις.(παρόλα αυτά δεν εμεινα και με τα σαγόνια κάτω)

Για motion track χρησιμοποιώ το opentrack με ενα aruco tracker (ενα τυπωμένο σε απλό Α4 aruco marker) και η κάμερα που κάνει το tracking είναι η sony ps3 eye ρυθμισμένη στα 640χ480 75hz με όλα τα settings της default

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος akis_z80 έγραψε:

@uhu την πάλεψες με το lag; Εγώ όχι.

Δοκίμασες με trinus και εσύ?

Μου προκαλεί ναυτία το μάπα tracking που εχω προς το παρόν.

Δεν εχω καταφέρει ακόμα σωστό headtracking. Το freetrack που δούλευα παλιά στο lfs (καλά μιλάμε 10 χρόνια μπροστά απο την τεχνολογία της εποχής ήμουν :p) μου κολλάει για κάποιο λόγο στα win7x64.

Με opentrack-aruco δεν γίνεται τόσο σωστή δουλειά και όταν επιλέγω freetrack για tracker μου κάνει πάνω στην γωνιά track ενα pixel σαν led απο point model και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω σωστά το παλιό 3 led point model που εχω.

Link to comment
Share on other sites

@uhu ναι με τη βοήθεια του @fuz10n που το είχε ψάξει αρκετά. Η καθυστέρηση (μπορεί να ήταν κοντά στο μισό δευτερόλεπτο) έκανε unplayable την οδήγηση. Στα replays πάντως ήταν ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος akis_z80 έγραψε:

@uhu ναι με τη βοήθεια του @fuz10n που το είχε ψάξει αρκετά. Η καθυστέρηση (μπορεί να ήταν κοντά στο μισό δευτερόλεπτο) έκανε unplayable την οδήγηση. Στα replays πάντως ήταν ωραίο.

Το delay δεν το νιώθω ιδιαίτερα στο ρολάρισμα του αυτοκινήτου. To νιώθω στο headtracking.

Και με τον lylankor (εχει πάρει το vive) που το δοκιμάζαμε του φάνηκε και αυτού κομπλέ.

To opentrack απο την άλλη είναι αργό θα το θελα πολύ πιο γρήγορο για να το νιώσω σαν να μπαίνω μέσα τώρα απλά είναι σαν να πατάω αριστερά δεξιά view κουνώντας το κεφάλι μου...

 

Άλλο που μου φάνηκε κάπως είναι το εξής.

Επειδή η οθόνη του κινητού χωρίζει στη μέση για το 3d, εχεις πολύ narrow screen ούτε καν 4/3 δεν είναι τα 2 κάδρα που δημιουργούνται και δεν εχεις και σωστό aspect ratio. 

Αυτό σε συνδυασμό με την μάπα λειτουργία του opentrack με κάνει να νιώθω πολύ κλειστοφοβικά απο άποψη fov.

 

Επίσης στο headtracking με κάμερα μπορείς να γυρνάς το κεφάλι σου max 70 άντε βαριά 90 μοίρες.

Μετά χάνει τα led η κάμερα.(με aruto marker τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα....)

 

Γενικά στα οθονάκια δεν νιώθω να δουλεύει σωστά η περιφεριακή μου όραση.

Στο ταμπλό του αυτοκινήτου ζορίζομαι να δω τα κάτω κάτω όργανα που θα ήθελα να βλέπω focused απλά γυρίζοντας τα μάτια μου προς τα κάτω. Ενω στα πλάγια το τέρμα που φτάνει το μισό οθονάκι του κινητού είναι η κολόνα του αυτοκινήτου αριστερά ενω στην πραγματικότητα με την περιφερειακή όραση βλέπεις πολύ πιο wide αριστερά και δεξιά έστω και unfocused.

 

Γενικά δύσκολο να το φτιάξεις σωστά μόνος σου.... 

Αλλά έχει πλάκα ακόμα και έτσι.;)

 

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Το βαζω εδω να το εχουμε, γιατι ειναι αρκετα ενδιαφερον...

 

 

Υπ οψιν, οτι το Discord ειναι free και με εξαιρετικη ποιοτητα στον ηχο. Πολυ καλυτερο του ts απο θεμα ηχου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.