Jump to content



Assetto Corsa tips and tricks


liakjim

Recommended Posts

8 hours ago, GoMaR said:

Μα 0.5 εβαλα.Εκτος αν καταλαβα κατι λαθος..Τι θα πρεπει να κανω για να εχω 4 βαθμους διαφορα ;

Εσύ μιλάς για 5 βαθμούς και βγάζεις ένα 40 στο ενδιάμεσο βήμα, που καταλήγει σε 0.5 .

Για 4, πράγματι είναι 4*0.125, αλλά είναι και διαισθητικά προφανές: Αφού θέλω το μισό στην κλίμακα του 8 (4), καταλήγω στο μισό στην κλίμακα του 1 (0.5).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς ρυθμίσεις για g27;(να δοκιμάσω)εχω απελπηστει απο τις δικές μου..οι ρυθμησεις που εχει αναρτήσει ο Δημήτρης ειναι χωρις το LUT εάν καταλαβα καλα ετσι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αλλα κατι ολο μου φταιει..δεν μου αρέσουν..ισως φταιει το AMS...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εχω βάλει το LUT,πως το αφαιρώ δηλ.να γυριςω παλι σε default του assetto;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

στο προβλημα με την ανάλυση που δεν έκανε scale to fit μετα το 1.9.3 UPdate του παιχνιδιου, το έλυσα ως εξής:

Επειδή το laptop εχει δυο GPU intel hd3000 και nvidia Gt540m, ακομα και αν βάλω σαν default στο συστημα την 540Μ , οι ρυθμισεις του display δεν υπάρχουν στο control panel της nvidia. Εκει έχω διαθέσιμες μονο επιλογές για 3d settings. Για ότι αλλαγές έχουν να κάνουν με το display πρεπει να ανοιγω το control panel της intel HD. Εκει εχω επιλογές για ανάλυση , HZ και aspect ratio. Δεν έχω επιλογή για fullscreen klp.

αυτό που τελικά δούλεψε ειναι να κάνω edit to video.ini ( documents/assetocorsa/cfg/....) και να προσθέσω δυο γραμμές :
[REFRESH]
VALUE=60

το προβλημα δημιουργουνταν απο τη μη επιλογή της σωστής συχνότητας της οθόνης.

Ισως για αυτό δεν έχουν όλοι προβλημα, αν έχει κάποιος px 150hz οθόνη ή AMD GPU.

Επίσης για καλο και για κακό , ενω στο παιχνίδι έχω off το VSYNC , στα 3d settings στο control panel της nvidia το έβαλα ON.

(Παρένθεση : σε παλιότερες εκδόσεις του assetto διπλα στην επιλογή της ανάλυσης εγραφε και HZ , οπότε ειχες πολλές επιλογές  για την ίδια ανάλυση. Τωρα έχει σκέτο μια φορά την κάθε ανάλυση)

Ψαχνοντας να βρω λύση για το πρόβλημα της ανάλυσης  ανακάλυψα και κάτι σχετικά με το FFB. Ενω παλιότερα έχω κανει δοκιμές το LUT generator και αρχικά νομιζα ότι ειναι καλύτερα τελικά  επέστρεψα το default FFB .

Προχθές στο forum του steam καποιος ανέφερε μια πειραματική ρυθμιση , το GYRO. To οποίο χρησιμοποιει τιμές απο το γυροσκόπιο για να βελτιώνει την απόσβεση του τιμονιού και να δίνει πιο ρεαλιστική αίσθηση. Το δοκίμασα και μου φάνηκε λιγο καλύτερο σαν αίσθηση , αλλα στα ανάποδα δεν το ένοιωθα τόσο καλά. Αν θέλει κανεις να το δοκιμάσει ειναι στο :

 

\Steam\steamapps\common\assettocorsa\system\cfg\assetto_corsa.ini

to default einai :
[FF_EXPERIMENTAL]
ENABLE_GYRO=0
DAMPER_MIN_LEVEL=0.0
DAMPER_GAIN=1.0     ; Set to 0 for Logitech g920

 

και το άλλαξα σε :

[FF_EXPERIMENTAL]
ENABLE_GYRO=1
DAMPER_MIN_LEVEL=0.0
DAMPER_GAIN=0.1     ; Set to 0 for Logitech g920

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία.
Να σου πω, είσαι σίγουρος πως το παιχνίδι τρέχει στην 540m και όχι στην hd3000?

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Nai , γιατι οταν τρεχει με την HD3000 , το παιχνιδι δεν μπορει να πιασει πανω απο 18Fps
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Με αφορμή κουβέντα σε άλλο τοπικό να ρωτήσω γιατί δεν ρυθμίζουμε caster σε κανένα αυτοκινητο; 


Ο Αριστοτέλης έχει γράψει σχετικά ότι είναι εναντίον της ρύθμισης γωνίας κάστερ , διότι αλλοιώνει τα χαρακτηριστικά και τη γεωμετρία της ανάρτησης.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Dimitris Pappas έγραψε:

Η db μαλλον υπαρχει,δεν ειδα κατι στο φορουμ της Eksimracing να κατεβασουμε.

Τωρα ειμαι εκτος,θα το κοιταξουμε το απογευμα?

Στο 2ο λινκ είναι το αρχείο . Θέλει register στο forum τους. Αν το κάνεις, στείλε το αρχείο please. Θα λείπω το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.