Jump to content



Assetto Corsa tips and tricks


liakjim

Recommended Posts

@ARCADIOS To view είναι 3D perspective. Από τη στιγμή που μεταθέτεις την κάμερα δεξιά για να έρθει αριστερά το τιμόνι φυσιολογικό είναι να βλέπεις υπό γωνία elements όπως τα σκίαστρα του ταμπλό. Είναι σχεδιασμένα να τα βλέπεις όταν είσαι στην ευθεία. Γιατί ασχέτως που κάθεσαι εσύ στην οθόνη, αυτή κοιτάει από το κέντρο. Δεν είναι 3D ολόγραμμα η τηλεοράσεις μας. Αν ήταν 2D/3D orthografic τότε θα μπορούσες να κάνεις αυτό που λες. Μπορείς να "μειώσεις" το φαινόμενο αν ανοίξεις το fov σου. Αλλά εκεί θα έχεις άλλα προβλήματα. Δεν παίζει ρόλο αν άλλαξες οθόνη, αν δεν άλλαξε ο λόγος της  2K 16/9 => 4K 16/9, ως προς το αποτέλεσμα. Αν είχες πριν 21/9 τότε λόγο του φαρδιού λόγου της δεν θα ήταν τόσο έντονο το φαινόμενο. Αλλά όπως και να 'χε το 'χες και πριν κι ας μην το 'χε προσέξει.

 

Όπως και να 'χει, είναι λάθος το στήσιμό σου, έχεις λάθος οπτική, χάνοντας πολύ πληροφορία. Καταλαβαίνω θες να βλέπεις όλο το ταμπλό, αλλά αυτό μόνο εν μέρη με 21/9 οθόνη θα το κάνεις, είτε με triple monitor.

Έγινε επεξεργασία από jumaru99
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ετσι μπροστα απο την τηλεοραση αν αυτο εννοεις
Αυτος καθεται μπροστα απο μια 65αρα τηλεοραση το λεει στα σχολια του βιντεο


Τσάμπα προσπαθείς. Αυτό που κάνει είναι με υπολογιστή σε πράσινο ύφασμα.
Εσύ θα έχεις κάποια περιφερειακή όραση μόνο με 3οθονο ή ιδανικά με VR.
Οπότε θα έλεγα ότι θα πρέπει σιγά σιγά να επιστρέψεις σε...παραδοσιακά μονοπάτια [emoji4]

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος ARCADIOS έγραψε:

Αυτος καθεται μπροστα απο μια 65αρα τηλεοραση το λεει στα σχολια του βιντεο

Ωραία αν δεν είναι green-screen, τότε αν μετρήσεις τις αποστάσεις που έχει από τα όρια τις αριστερά-δεξιά, συν το ότι δεν βλέπεις τα bezels της!, τότε σίγουρα κάθεται στη μέση, έχει ανοίξει το fov του και έχει κάνει πίσω τη θέση του για να έχει περισσότερη ορατότητα του ταμπλό, όπως θες κι εσύ. Αν το 'χε πάει κι εκείνος αριστερά όπως προσπαθείς κι εσύ δεν θα είχε όλο του τον καθρέπτη in-screen και σίγουρα έχει κι άλλο μέχρι το bezel.

Έγινε επεξεργασία από jumaru99
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η μετάβαση σε 21:9 αξίζει? Είμαι με μια Dell U2414h τώρα και αναγκάζομαι να παίζω με αρκετά παραπάνω FOV  από όσο θα πρεπε για να βλέπω και λίγο προς τα δεξιά του ταμπλό. Αν πουλούσα την Dell και έβαζα 150€ ακόμα ίσως μπορούσα να πάω σε 21:9. Χώρος-λεφτά για triple δεν παίζουν ενώ για VR ακόμα πιστεύω είναι νωρίς και η κάρτα μου δεν θα το αντέξει για καιρό(r9 fury).

 

Επίσης μία απορία, την ώρα που παίζω, κάποιες στιγμές τα fps πέφτουν για 5secs και σπάει πάρα πάρα πολύ η κίνηση. Αυτό γίνεται περίπου μία φορά μέσα σε μία ώρα παιχνιδιού. Είχα διαβάσει ότι ίσως είναι το ptracker. Ξέρει κανεις κάτι παραπάνω? Δεν είναι θέμα του pc δεν το κάνει σε κανένα άλλο παιχνίδι, και ούτε οι drivers είναι γιατί το έκανε και με παλαιότερους. Τό έχω checkαρει με το In game app και η κόκκινη γραμμή αν θυμάμαι καλά, εκεί που είναι σταθερή ευθεία ανεβοκατεβαίνει και μετά συνεχίζει πάλι καρφί στα 60 που έχω βάλει όριο. Είναι επικίνδυνο γιατί αν το πάθω όταν είναι άλλος κοντά μειώνεται πάρα πολύ ο χρόνος αντίδρασης μου και μπορεί να πάρω κάποιον μαζί μου. Είμαι 90% σίγουρος ότι το παθαίνω και offline, ενώ δεν έχω ψάξει ποτέ σε replay αν καταγράφεται.

 

Είμαι με 4790K,R9 Fury,16GB ram και το παιχνίδι το έχω σε SSD αν βοηθάει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν στο κάνει όταν περνάς την γραμμή εκκίνησης/τερματισμού τότε 100% φταίει είτε ptracker ή RSR! Ειδικά το RSR είναι ύπουλο. Προσοχή ακόμα και μη visible να είναι, αυτά τρέχουν. Πρέπει να τα κάνεις deactivate. Κλείσ' τα και δοκίμασε. Αν πάλι έχεις θέμα κάνε ένα delete το video.ini από το folder του AC στα documents και ξανασέταρε τα γραφικά σου σταδιακά. Προσοχή στα reflections και στο smoke. Δοκίμασε και για pp filter το Natural_Mod. Βοηθάει αρκετά και στα frames.

 

Όσο για το την οθόνη δεν έχω δοκιμάσει 21:9, αλλά σύμφωνα με το παρακάτω βίντεο έχεις περισσότερη ορατότητα. Τώρα αν αξίζει, η τσέπη σου το ξέρει :p

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η μετάβαση σε 21:9 αξίζει? Είμαι με μια Dell U2414h τώρα και αναγκάζομαι να παίζω με αρκετά παραπάνω FOV  από όσο θα πρεπε για να βλέπω και λίγο προς τα δεξιά του ταμπλό. Αν πουλούσα την Dell και έβαζα 150€ ακόμα ίσως μπορούσα να πάω σε 21:9. Χώρος-λεφτά για triple δεν παίζουν ενώ για VR ακόμα πιστεύω είναι νωρίς και η κάρτα μου δεν θα το αντέξει για καιρό(r9 fury).
 
Επίσης μία απορία, την ώρα που παίζω, κάποιες στιγμές τα fps πέφτουν για 5secs και σπάει πάρα πάρα πολύ η κίνηση. Αυτό γίνεται περίπου μία φορά μέσα σε μία ώρα παιχνιδιού. Είχα διαβάσει ότι ίσως είναι το ptracker. Ξέρει κανεις κάτι παραπάνω? Δεν είναι θέμα του pc δεν το κάνει σε κανένα άλλο παιχνίδι, και ούτε οι drivers είναι γιατί το έκανε και με παλαιότερους. Τό έχω checkαρει με το In game app και η κόκκινη γραμμή αν θυμάμαι καλά, εκεί που είναι σταθερή ευθεία ανεβοκατεβαίνει και μετά συνεχίζει πάλι καρφί στα 60 που έχω βάλει όριο. Είναι επικίνδυνο γιατί αν το πάθω όταν είναι άλλος κοντά μειώνεται πάρα πολύ ο χρόνος αντίδρασης μου και μπορεί να πάρω κάποιον μαζί μου. Είμαι 90% σίγουρος ότι το παθαίνω και offline, ενώ δεν έχω ψάξει ποτέ σε replay αν καταγράφεται.
 
Είμαι με 4790K,R9 Fury,16GB ram και το παιχνίδι το έχω σε SSD αν βοηθάει.
 
 


Καταρχάς για οθόνη, προσωπικά με την 43αρα τηλεόραση έχω βολευτεί.
Στην αρχή άργησα να προσαρμοστώ αλλά πλέον όλα καλά.
Αξίζει σαν επιλογή.

Μακάρι να είχα άποψη και για wide screen να σου έλεγα αλλά δεν ξέρω.

Πάντως η τηλεόραση έχει 290€ και σου δίνει αυτό

74d8b62ff4abb089dd10ee1724ac2416.jpg

Ενώ μια wide 29 στα 233€

e3fdb827378e6b5f96e02e2f6a8f4269.jpg

κ μια 34 στα 376€

dbf49d7be02809abe7a861f543abc1db.jpg


Ενώ η τηλεόραση ως προς την 29 wide

b41584420e144c23c0bb1e37838c0ecb.jpg

Όπως είπα δεν ξέρω να σου πω.

Για το άλλο που λες, σβήσε τον φάκελο στα documents , σβήσε όλα τα apps και τσέκαρε ένα ένα.




Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, khr1s said:

Παιδιά η μετάβαση σε 21:9 αξίζει? Είμαι με μια Dell U2414h τώρα και αναγκάζομαι να παίζω με αρκετά παραπάνω FOV  από όσο θα πρεπε για να βλέπω και λίγο προς τα δεξιά του ταμπλό. Αν πουλούσα την Dell και έβαζα 150€ ακόμα ίσως μπορούσα να πάω σε 21:9. Χώρος-λεφτά για triple δεν παίζουν ενώ για VR ακόμα πιστεύω είναι νωρίς και η κάρτα μου δεν θα το αντέξει για καιρό(r9 fury).

 

Επίσης μία απορία, την ώρα που παίζω, κάποιες στιγμές τα fps πέφτουν για 5secs και σπάει πάρα πάρα πολύ η κίνηση. Αυτό γίνεται περίπου μία φορά μέσα σε μία ώρα παιχνιδιού. Είχα διαβάσει ότι ίσως είναι το ptracker. Ξέρει κανεις κάτι παραπάνω? Δεν είναι θέμα του pc δεν το κάνει σε κανένα άλλο παιχνίδι, και ούτε οι drivers είναι γιατί το έκανε και με παλαιότερους. Τό έχω checkαρει με το In game app και η κόκκινη γραμμή αν θυμάμαι καλά, εκεί που είναι σταθερή ευθεία ανεβοκατεβαίνει και μετά συνεχίζει πάλι καρφί στα 60 που έχω βάλει όριο. Είναι επικίνδυνο γιατί αν το πάθω όταν είναι άλλος κοντά μειώνεται πάρα πολύ ο χρόνος αντίδρασης μου και μπορεί να πάρω κάποιον μαζί μου. Είμαι 90% σίγουρος ότι το παθαίνω και offline, ενώ δεν έχω ψάξει ποτέ σε replay αν καταγράφεται.

 

Είμαι με 4790K,R9 Fury,16GB ram και το παιχνίδι το έχω σε SSD αν βοηθάει.

 

 

34αρα ultra wide μονο..και οχι τις 1080p.
Curved δε χρειαζεται.
Ξερω σε βαζω σε εξοδα, αλλα μια φορα θα παρεις οθονη.
Παντως πρωτου παρεις, ψαξε βρες στο youtube πως ειναι το AC σε 34αρα UW

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια 34αρα εχει παραπανω.
αλλα θα την εχει για ολα τα παιχνιδια + αν χρησιμοποιει προγραμματα compositing.

Το Rift μονο για το AC
Αν παιζει ΜΟΝΟ AC, ναι σαφως το ριφτ ειναι πιο σωστη αγορα

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, liakjim said:

 


Καταρχάς για οθόνη, προσωπικά με την 43αρα τηλεόραση έχω βολευτεί.
Στην αρχή άργησα να προσαρμοστώ αλλά πλέον όλα καλά.
Αξίζει σαν επιλογή.

Μακάρι να είχα άποψη και για wide screen να σου έλεγα αλλά δεν ξέρω.

Πάντως η τηλεόραση έχει 290€ και σου δίνει αυτό

74d8b62ff4abb089dd10ee1724ac2416.jpg

Ενώ μια wide 29 στα 233€

e3fdb827378e6b5f96e02e2f6a8f4269.jpg

κ μια 34 στα 376€

dbf49d7be02809abe7a861f543abc1db.jpg


Ενώ η τηλεόραση ως προς την 29 wide

b41584420e144c23c0bb1e37838c0ecb.jpg

Όπως είπα δεν ξέρω να σου πω.

Για το άλλο που λες, σβήσε τον φάκελο στα documents , σβήσε όλα τα apps και τσέκαρε ένα ένα.




Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Εχω ακριβως διπλα στο pc μου 42αεα tv για τις κονσολες και ταινιες, αλλα 1080p. Αν επαιζα εκει θα πρεπε να παιζω απο τον καναπε(1μιση με 2 μετρα) με το wheelstand και δεν εχω χώρο για καποιο playseat.

 

Μου φαινεται θα αρχισω τις οικονομιες για 34αρα wide 1440p!

 

Όσο για το RSR εκανα προσφατα format και δεν το βαλα, αλλα εκανα paste τον φακελο στα εγγραφα οπως ηταν πριν. Θα το κοιταξω κρατωντας μονο τα setups.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Ιάσονα, ultrawide μονο αν ειναι >34'' αξίζει. Αν μεινεις στις ιδιες ιντσες το ύψος της οθόνης θα μειωθει , θα εχεις την αισθηση οτι πήγες σε μικρότερη οθόνη... οπότε αναγκαστικά πας σε 34" που ειναι πολυ περισσότερα τα λεφτα... 

Πριν κανα εξαμηνο σκεφτόμουν και εγω το ιδιο.... και κατέληξα σε 16:9  32" TV monitor fullHD (samsung ) που βρήκα σε προσφορά με 199€... γενικά ειμαι πολύ ευχαριστημένος οσον αφορά παιχνιδια και TV, σε κείμενο δεν ειναι και πολύ καλο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος khr1s έγραψε:

Εχω ακριβως διπλα στο pc μου 42αεα tv για τις κονσολες και ταινιες, αλλα 1080p. Αν επαιζα εκει θα πρεπε να παιζω απο τον καναπε(1μιση με 2 μετρα) με το wheelstand και δεν εχω χώρο για καποιο playseat.

Χρίστο, εγώ έχω 40άρα στο 1 μέτρο - super - και ακόμα καλύτερα ήταν με 49άρα που είχα για λίγο χρόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.