Jump to content



Assetto Corsa tips and tricks


liakjim

Recommended Posts

γεια χαρα σε ολους και καλως σας βρηκα. θελω λιγο την βοηθεια σας. παιζω μεταξυ αλλων assetto corsa. προσφατα αλλαξα τηλεοραση απο 48αρα σε 4κ 65 αρα. εχω την τιμονιερα ακριβως μπροστα απο την τηλεοραση και λιγο αριστερα. το προβλημα μου ειναι λιγο περιεργο και δημιουργηθηκε με την καινουρια τηλεοραση. στην οδηγηση σου δινει την εντυπωση οτι καθεσαι στραβα (παρολο που ειναι ολα στην ευθεια), σαν το ταμπλο να κοιταει εκτος δρομου ενω εσυ οδηγας στην ευθεια πραγμα που σε μπερδευει. Ακομα ενα παραδειγμα ειναι σαν να οδηγας απο την θεση του οδηγου αλλα σαν να ειναι η καμερα προς την μεση του αυτοκινητου (σαν να κραταει την καμερα καποιος απο την μεση και λοξα προς το ταμπλο)...Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα παιζω με αναλυση 1440p σε 4κ τηλεοραση και εχω δωσει εντολη για full screen απο το control panel (nvidia)  . στις ρυθμισεις της καμερας την εχω τραβηξει λιγο αριστερα ετσι ωστε να βλεπω ολο τον αριστερο καθρεπτη και σχεδον μεχρι την κολονα δεξια. 

Link to comment
Share on other sites

Την τιμονιερα θα την έχεις στο νοητό κέντρο της τηλεόρασης.
Μετά θα υπολογίσεις το σωστό FOV σου. Ψαχτο στο γκουγκλ.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε γι αυτό σου φαίνεται λάθος, έχεις μετακινήσει την κάμερα. Κάμερα στο κέντρο και μείωσε το Fielf of View ώστε να βλέπεις περισσότερα, δες εδώ ενδεικτικά:

 

http://www.projectimmersion.com/fov/

 

Το νούμερο που θα σου βγάλει θα είναι μάλλον αρκετά μικρό και θα χρειαστεί να το αυξήσεις, ιδίως αν δεν παίζεις κολλημένος στην TV. π.χ. αν σου δείξει οτι θελεις 36 μοίρες, βάλε +10 και μπορεί να θες κι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω! Το προβλημα ομως δεν το ειχα με την προηγουμενη τηλεοραση. Μηπως το τραβηγμα που κανει η οθονη για να ταιριαξει με την 4κ αναλυση το κανει αυτο;  Παντα καθομουνα πιο αριστερα για να εχει την ιδια αισθηση με το πραγματικο αυτοκινητο. Καθομαι περιπου 60 εκ απο την τηλεοραση και το φοβ πρεπει να ειναι περιπου 67-70. Ειναι στραβο το ταμπλο αυτο ειναι το προβλημα μου ειναι σαν να το βλεπει καποιος απο την μεση (περιπου). Μαλλον πρεπει να αλλαξω επιπλακι και να βαλω την τιμονιερα στην μεση αλλα θα χασω την δεξια κολωνα μιας και θα πρεπει να μεταφερω την καμερα στο κεντρο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος liakjim έγραψε:

Την τιμονιερα θα την έχεις στο νοητό κέντρο της τηλεόρασης.
Μετά θα υπολογίσεις το σωστό FOV σου.
 

https://www.youtube.com/watch?v=ootHjKRdWGs

Κάπως έτσι.:p

 

Θα μας μαζεύουν για τεροριστα.

Αν γίνεται το παραπάνω :yikes: θα κρύβουμε τα τιμόνια μας.

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν μπορει να φανει στην φωτογραφια αλλα αν δειτε το ταμπλο ειναι σαν να κοιταει αριστερα εξω απο την πιστα. δεν εβγαλα φωτο το τιμονι αλλα νομιζω μπορειτε να φανταστειτε την νοητη ευθεια της...ακομα και το σκιαστρο απο τα οργανα φαινεται οτι ειναι σαν να τα τραβας φωτο απο δεξια

IMG_20170314_170248.jpg

Έγινε επεξεργασία από ARCADIOS
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ARCADIOS said:

δεν ξερω αν μπορει να φανει στην φωτογραφια αλλα αν δειτε το ταμπλο ειναι σαν να κοιταει αριστερα εξω απο την πιστα. δεν εβγαλα φωτο το τιμονι αλλα νομιζω μπορειτε να φανταστειτε την νοητη ευθεια της...ακομα και το σκιαστρο απο τα οργανα φαινεται οτι ειναι σαν να τα τραβας φωτο απο δεξια

 

Δοκίμασες να χρησιμοποιήσεις το Onboard settings app που βρίσκεται στη μπάρα των apps δεξιά... Και να πας το in-game κεφάλι σου, αριστερά!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν μπορει να φανει στην φωτογραφια αλλα αν δειτε το ταμπλο ειναι σαν να κοιταει αριστερα εξω απο την πιστα. δεν εβγαλα φωτο το τιμονι αλλα νομιζω μπορειτε να φανταστειτε την νοητη ευθεια της...ακομα και το σκιαστρο απο τα οργανα φαινεται οτι ειναι σαν να τα τραβας φωτο απο δεξια
IMG_20170314_170248.thumb.jpg.1c8051fb2b4687cd3071f545711041fb.jpg


Πατα auto position στο app που ελέγχει την κάμερα ( δεν θυμάμαι πως λέγεται αυτό με το εικονίδιο με τα μάτια )

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν σε πάει αλλού, κάτι παίζει με την ανάλυση της οθόνης σου.
Δοκιμάσε αν στο κάνει και στην εγγενή ανάλυση της οθόνης δλδ.4Κ.
Αν είναι οκ κάπου θέλει ρύθμιση. Με alt-tab φτιάχνει?

Εγώ έχω κάνει το ανάποδο.
Έχω 1080p και παίζω σε 1440p μέσω του VSR της AMD.

Αλλά πρέπει να πατάω alt-enter κάθε φορά.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

με το auto pos μου παει το ταμπλο στο κεντρο της τηλεορασης . αν η τιμονιερα μου ηταν στο κεντρο θα ηθελε μικροδιορθωσεις. την εχω ομως αριστερα της τηλεορασης. το εχω δοκιμασει και με την native αναλυση αλλα μου κανει το ιδιο. Δεν ειναι το προβλημα αυτο ειναι οτι αν δεις το ταμπλο ειναι σαν να το κοιτας σχεδον πανω απο το χειροφρενο (κατεβασμενο ετσι). Η τιμονιερα μου ειναι τοποθετημενη εκει που πρεπει και τα χειρηστηρια του τιμονιου φαινονται μια χαρα πισω απο την τιμονιερα μου. εχω βαλει με κοκκινο καποια σημεια που φαινεται το προβλημα

IMG_20170314_170248.jpg

Έγινε επεξεργασία από ARCADIOS
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις την τιμονιερα σου αριστερά.
Πρέπει να την έχεις στο κέντρο της τηλεόρασης.
Επίσης δεν μπορώ νομίζω ακόμα να καταλάβω το πρόβλημα.
Θες να σηκωθεί η εικόνα προς τα πάνω? Δλδ η κλίση?

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος liakjim έγραψε:

Βασικά, ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις την τιμονιερα σου αριστερά.
Πρέπει να την έχεις στο κέντρο της τηλεόρασης.
Επίσης δεν μπορώ νομίζω ακόμα να καταλάβω το πρόβλημα.
Θες να σηκωθεί η εικόνα προς τα πάνω? Δλδ η κλίση?

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ανεβασα στο προηγουμενο ποστ μια φωτο που εχω ζωγραφισει τα σημεια που φαινεται το προβλημα. εβαλα σε κυκλο τα σκιαστρα των οργανων που ειναι σαν να τα κοιτας απο δεξια ενω εσυ στεκεσαι μπροστα τους. το βελανι πανω απο το ταμπλο δειχνει που κοιταει (εξω απο τον δρομο) ενω εσυ πας ευθεια. Αυτο ειναι το προβλημα μου που απο οτι καταλαβα πρεπει να φερω την τιμονιερα μου στο κεντρο...

Link to comment
Share on other sites

Στης ρυθμίσεις υπάρχει μία που λέει κάτι για το που να κοιτάει το κεφάλι του οδηγού.. Λογικά απο κει θα μπορέσεις να το φτιάξεις.

Αν και πραγματικά έιναι τελείως λάθος να την έχεις αριστερά της οθόνης τη τιμονιέρα! Χάνεις μεγάλο κομμάτι του οπτικού σου πεδίου, το οποίο είναι και πολύ σημαντικό 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Georgiadis Giorgos έγραψε:

Στης ρυθμίσεις υπάρχει μία που λέει κάτι για το που να κοιτάει το κεφάλι του οδηγού.. Λογικά απο κει θα μπορέσεις να το φτιάξεις.

Αν και πραγματικά έιναι τελείως λάθος να την έχεις αριστερά της οθόνης τη τιμονιέρα! Χάνεις μεγάλο κομμάτι του οπτικού σου πεδίου, το οποίο είναι και πολύ σημαντικό 

δεν ειναι αυτη με τα βελακια που λεγαμε πριν; γιατι εμενα δεν μου βγαζει αλλες επιλογες. μονο εκει που λεει reset. ayto pos, save τα βελακια, fov κλπ...

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το κατάλαβα. Φέρε το τιμόνι σου στο κέντρο και πάτα auto pos. Μετά ρύθμισε το fov ώστε όταν κάθεσαι να επικαλύπτονται τα 2 τιμόνια και να έχεις εικόνα σαν να κάθεσαι εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.