Jump to content



[Greek Gatherings 24-01-2016] Lotus Exige V6 Cup - Bridgehampton Race Circuit (Fall)


wolves

Recommended Posts

Αν ξέρεις οτι κάποιος δε θα σου δώσει ούτε στάλα δρόμου τι θα επιλέξεις,τη στούκα ή το να χάσεις μια θέση κ να συνεχίσεις απρόσκοπτα τον αγώνα σου?Ε για μένα ο Κυριάκος έπρεπε να τον αφήσει να περάσει.

 

Από οτι φαίνεται ο Παναγιώτης όχι μόνο δεν κατάλαβε οτι φταίει αλλά σκαρφίζεται κ μια δημιουργική ασάφεια στεκόμενος στην τραγική γραμματική μετάφραση του γράμματος του νόμου για να πει,εγώ δεν φταίω ήμουν σύννομος. -ηθικό νόμιμο φάση-

 

Αυτό όμως είναι στη διακριτική ευχέρεια των διοργανωτών του πρωταθλήματος να τον συνετίσουν.Η υπόλοιπη κοινότητα το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να ανέχεται απομονώνοντας το ''ατίθασο'' μέλος.

 

Εγώ για αυτό προσφέρθηκα να τους βοηθήσω με κάποια pointers εντός πίστας.

 

  :)

Δέχομαι την άποψη σου οτι φταίω.

Δεν σκαρφίζομαι δικαιολογίες..

Εχω απλά μια δογματική θέση και επιμένω σε αυτή.. Τα μόνα επιχειρήματα μου είναι οι κανονισμοί.

Ο Κυριάκος επέλεξε κλειστή γραμμή, ενδεχομένως για να μη δώσει χώρο στον πίσω του για προσπέραση..

Στο σημείο που τοποθέτησε το αυτοκίνητο του, βρέθηκε εκτός πίστας.

(Δεν μας απαντάει γιατί βρέθηκε εκτός πίστας..)

Προσπαθεί να αποπροσανατολίσει, ισχυριζόμενος οτι ήταν μέσα στην πίστα και φρέναρε για να αποφύγει την επαφή..

Τάπα γκάζι ας πήγαινε.. κανένας δεν τον ενοχλούσε.

Φρέναρε γιατί κατάλαβε οτι τον πετούσε το αυτοκίνητο ευθεία απέναντι, και θα έκοβε όλη την πίστα απο άκρη ώς άκρη

και ξέρουμε όλοι πόσους θα άρπαζε μαζί του..... Για αυτό παρέμεινε φρεναριστός.. Αλλά πάλι τον πετούσε..

Τα είδε όλα να περνούν μπροστά του σε κείνη τη φάση. Λούφαξε έξω απο την πίστα και περίμενε να ξαναμπεί μόλις θα έβγαινε στην ευθεία..

Δεν έκανε καν απόπειρα να πάρει τη στροφή, την είχε χάσει απο πρίν, έχοντας τα μάτια του στον καθρέπτη..

Και απόδειξη τρανή, ο πίσω απο τον Κυριάκο, είχε και αυτός γραμμή κίνησης έξω από την πίστα.

Ο Κυριάκος ποτέ δεν υπέθεσε οτι θα πέσω πάνω του, φυσικά και δικαίως υπολόγισε οτι θα πάω ανοικτά και θα γλυτώσει..

Ας απαντήσει στην απλή ερώτηση "γιατί πατούσε φρένο, γιατί βρέθηκε εκτός πίστας?

Είναι στροφή που δεν δικαιολογεί φρενάρισμα..

 

Του έκανα το απρόβλεπτο, να μην πάω ανοικτά, γιατί ήθελα να πλασαριστώ δεξιά για την επόμενη στροφή και να κολλήσω στον @panosdimp έχοντας

προσπεράσει το αυτοκίνητο που είχα μπροστά μου και αυτός πίσω του.

Δεν μου τον έδειξε το χέλι, υπέθεσα οτι είναι πίσω, πίσω αυτοκίνητο έβλεπα στο χέλι. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Οταν έκανα το σπάσιμο δεξια και άφησα το γκάζι, αν θυμάμαι τσίμπησα φρένο και ξαναπάτησα τάπα για να καρφωθώ δεξιά έχοντας ευθεία γραμμή

για να παρακάμψω αυτόν που ήταν πίσω απο τον @panosdimp.

Τότε είδα ένα καπώ. 

Τρακάραμε, πετάχτηκε το αμαξάκι μου αριστερά..

Κοιτούσα τον καθρέπτη, κράτησα το αμάξι αριστερά μέχρι να περάσουν αυτοί που είχαν ταχύτητα, πήρα την στροφή, μπήκα στην πίστα

και ξαναβγήκα έξω απο την πίστα για να με περάσει ακόμα ένα αυτοκινητάκι που ερχόταν φορτσάτο για να μην τον αναγκάσω να κάνει μανούβρα

αποφυγής και χάσει τον έλεγχο με τερματισμένη πέμπτη.

Και εκεί είναι που σκέφτεσαι διαφορετικά..

Γιατί να φταίω εγώ;

όταν έκανα μανούβρα προσπέρασης και αναγκάστηκα να βγάλω όλο το αυτοκίνητο έξω απο την πίστα αλλά

συγκρούστηκα επειδή ο άλλος με είχε κλείσει, βάσει κανονισμών έφταιξα..

Δεν το κατάλαβα ποτέ, ούτε το θεωρώ σωστό που τιμωρήθηκα.

Αλλά αυτοί είναι οι κανονισμοί που ισχύουν. Και απλά το δέχτηκα.

Και το δέχτηκα απλά γιατί η σκέψη είναι απλή..... Τρέχεις με τους κανονισμούς, ή απλά δεν τρέχεις..

Το δέχτηκα λοιπόν, και έκτοτε δεν έδωσα δικαιώματα.

Ο κανονισμός είναι απλός..

Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να βρεθεί εκτός πίστας και να επανέλθει, χωρίς να διασφαλίσει οτι εισερχόμενος δεν θα επηρεάσει κανέναν.

Και αυτό είναι ευθύνη του.

Κανένας δεν έχει δικαίωμα να πατήσει με 4 τροχούς έξω απο την πίστα, και να μη θεωρηθεί οτι έχει αποκτήσει πλεονέκτημα..

Και αν τον κυνηγάνε πρέπει να παραχωρήσει τη θέση του..

 

Έχοντας πεί όλα αυτά επαναλαμβάνω.. 

Φταίω εγώ, έχασα τον έλεγχο έβγαλα τους 2 τροχούς έξω από την άσπρη γραμμή και έπεσα σε ένα αυτοκίνητο που βρισκόταν και εκτός δρόμου..

Συμβαίνουν αυτά..

Σπάνια αλλά συμβαίνουν.. ήταν ατυχία..

Link to comment
Share on other sites

Για να κλεισω και εγω γιατι ειναι ασχημο να υπαρχουν κοντρες μεταξυ μας η κεντρικη ιδεα ειναι οτι θα μπορουσες και εσυ να το ειχες αποφυγει (γνωριζες στην ευθεια οτι ο Κυριακος ειναι διπλα σου και μπορει να βγει εκτος)αλλα δε το εκανες οπως και ο Κυριακος θα μπορουσε να ειχε παρει αλλη γραμμη.Για μενα ειναι απλα.Αν και οι δυο σκεφτοσασταν λιγοτερο επιθετικα δε θα ειχαμε 4 σελιδες με χαρακτηρισμους και ειρωνιες..Που εκει διαφωνω.Αλλιως ας ειχαμε 10 σελιδες με αναλυσεις κοσμια ομως :)
Θα μου πεις το στυλ σου ειναι αυτο και δεν ηθελες να σκεφτεις λιγοτερο επιθετικα γιατι οι κανονισμοι ειναι αυτοι ; Ε θα σου πω πως θα εχεις πιο συχνα τετοια συμβαντα και αρκετοι αγωνες θα χαλανε λογω της τακτικης αυτης.Δεξου το!
Δε σε ενδιαφερει και να ρισκαρεις με τον τροπο οδηγησης ; Δεκτο , αλλα σιγουρα θα επηρεασει και καποιον αλλον οδηγο(τις περισσοτερες φορες)
Το ιδιο ισχυει και για τον Κυριακο και για ολους.
Οπως εμενα στην rebull που σκεφτηκα , "θα χωθω με ρισκο" Μπορει να μην εφταιγα βασει κανονισμων , αλλα ηταν ρισκο.
Φιλικα τελειως και οπως παντα , η αντικειμενικη μου αποψη ειναι αυτη γνωριζοντας και τους δυο :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ετσι για την κουλτούρα..

Δεν τρακάραμε επειδή βγήκα έξω, αλλά επειδή ο Κυριάκος επέστρεψε εντός πίστας χωρίς να ελέγξει..

https://drive.google.com/file/d/0B81zEBE8GoIlQmpHbEVHbG5nSXc/view?usp=sharing


Για να κλεισω και εγω γιατι ειναι ασχημο να υπαρχουν κοντρες μεταξυ μας η κεντρικη ιδεα ειναι οτι θα μπορουσες και εσυ να το ειχες αποφυγει (γνωριζες στην ευθεια οτι ο Κυριακος ειναι διπλα σου και μπορει να βγει εκτος)αλλα δε το εκανες οπως και ο Κυριακος θα μπορουσε να ειχε παρει αλλη γραμμη.Για μενα ειναι απλα.Αν και οι δυο σκεφτοσασταν λιγοτερο επιθετικα δε θα ειχαμε 4 σελιδες με χαρακτηρισμους και ειρωνιες..Που εκει διαφωνω.Αλλιως ας ειχαμε 10 σελιδες με αναλυσεις κοσμια ομως :)
Θα μου πεις το στυλ σου ειναι αυτο και δεν ηθελες να σκεφτεις λιγοτερο επιθετικα γιατι οι κανονισμοι ειναι αυτοι ; Ε θα σου πω πως θα εχεις πιο συχνα τετοια συμβαντα και αρκετοι αγωνες θα χαλανε λογω της τακτικης αυτης.Δεξου το!
Δε σε ενδιαφερει και να ρισκαρεις με τον τροπο οδηγησης ; Δεκτο , αλλα σιγουρα θα επηρεασει και καποιον αλλον οδηγο(τις περισσοτερες φορες)
Το ιδιο ισχυει και για τον Κυριακο και για ολους.
Οπως εμενα στην rebull που σκεφτηκα , "θα χωθω με ρισκο" Μπορει να μην εφταιγα βασει κανονισμων , αλλα ηταν ρισκο.
Φιλικα τελειως και οπως παντα , η αντικειμενικη μου αποψη ειναι αυτη γνωριζοντας και τους δυο :)

Στην Σπίλμπεργκ μου χάλασες τον αγώνα έτσι??

Είδες να το συζητάμε?

Έκλεισα απο αριστερά τέρμα άπεξ δεξιά.

Πήρα ρίσκο, πήρες και εσύ..

Είδες να το συζητάμε?

Υ.Γ. Δεν έκανα θέμα την επαφή με τον Κυριάκο.. Ούτε θεωρώ χάλασε ο αγώνα μου εκεί..

Στην απογείωση χάλασε ο αγώνας..

Έγινε επεξεργασία από rapid_fast
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου ειδα κ ξαναειδα το δικο μου replay, δεν μπορω να μην δωσω δικιο στον Κυριακο.....αλλά κ στον βητα :)

 

Αλλά δεν εχει σημασια. Αυτο που μετραει ειναι να μαθαινουμε κ τιποτα απο τα λαθη και να μην εχουμε επαναλαμβανομενα συμβαντα

 

Τελος, ενα γενικο σχολιο. Ναι να οδηγει κανεις με τον δικο του στυλ, φτανει να μην χαλαει το παιχνιδι των υπολοιπων...Και λιγο νερακι στο κρασι μας δεν κανει κακο

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

¨Ολα καλά. Θα συμφωνούσα αν στην φωτογραφία δεν έβλεπα το μαύρο αμάξι να έχει μια ολοφανερη τάση να πάει πιο δεξιά από την αγωνιστική.

Αν δεν ήταν το άσπρο, νομίζω ότι με την δυναμική που είχε, απλά θα κατέληγε εκτός πίστας.

 

Ολοκληρώνοντας νομίζω πως γίναν ως εξης:

 

  1. Ο Κυριάκος τήρησε γραμμή τέρμα δεξιά (όπως κ εγώ) για να εξαλείψει την πιθανότητα επαφης με κάποιον.
  2. Ο Παναγιώτης δεν κατάλαβε ποτέ πως στα δεξιά του είχε αντίπαλο. ( φταίει το helicorsa , με τιμή 45 στην γωνία δεν θα ξανα γίνει νομίζω).
  3. Ο Παναγιώτης μπήκε ζεστά στην Τ1 κ του πέταξε λίγο κώλο. Πήγε να μαζέψει αλλά το αμάξι έφυγε πιο δεξιά από την αγωνιστική.
  4. Εκεί ήταν ο Κυριάκος που η γραμμή του τον ξανα έφερνε πάλι στην γραμμή.

Αυτά.

 

Ηθηκό δίδαγμα ( για μένα ) :

 

  1. Ποτέ δεν θα ξανα ακολουθήσω γραμμή τύπου Κυριάκου, γιατί θα βρεθώ από κερατάς και δαρμένος. Άλλη φορά πιο εκδηλωτική συμπεριφορά. Δλδ παίρνω την γραμμή, είμαι από μέσα , σου έχω κάνει overlap , έχω δικαίωμα , θα κάτσω εδώ και δεξιά
  2. Αλλαγή στο helicorsa ώστε να πιάνει κ τα λίγο πιο μπροστά αμάξια.

Νομίζω κάτι καλό θα βγεί από την υπόθεση. :)

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Ο Κυριάκος επέλεξε κλειστή γραμμή, ενδεχομένως για να μη δώσει χώρο στον πίσω του για προσπέραση..

εχεις καταντησει κουραστικος με χαζες δικαιολογιες σου........Πηγα οσο κλειστα μπορουσα για να δωσω σε εσενα και στον οιποιδηποτε χωρο μιας και η στροφη ηταν επικινδυνη ειδικα για αυτον που ηταν απο την εξωτερικη(ειναι ολοφανερο τι κανω και γιατι το κανω) ...ρισκαροντας να χασω μια θεση ΚΛΑΙΝ,ανετα μπορουσες να περασεις αρκει να εμενες στην γραμμη σου ως οφειλες(ειχες τοσο χωρο που και απο την δικια μου γραμμη μπορουσες να περασεις "αν και δεν ειχες καμια δουλεια εκει").....Δεν σκεφομασται ολοι σαν και σενα..(ΝΙΚΗ Η ΘΑΝΑΤΟΣ) και εξω να εβγενα οπως υποστιρηζεις παρε τον δρομο σου και περνα εγω δεν κανω καμια κινηση να ξαναμπω εσυ εχεις λοκαρει για κοπανημα

Κανονικα επρεπε να φας BAN και restart επιτοπου....και θα σου λεγα αν το ξανακανες

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Οκ, αφήστε το να πάει να γ@μηθεί.

 

Την επόμενη φορά θα είμαστε όλοι πιο προσεχτικοί. Φαντάζομαι κανείς δεν θέλει να είναι αιτία φασαρίας ή να τεθεί τελικά στο περιθώριο.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οκ, αφήστε το να πάει να γ@μηθεί.

 

Την επόμενη φορά θα είμαστε όλοι πιο προσεχτικοί. Φαντάζομαι κανείς δεν θέλει να είναι αιτία φασαρίας ή να τεθεί τελικά στο περιθώριο.

στον προηγουμενο αγωνα εκανε μια προσπεραση που αν δεν παταγα φρενο θα στουκερναμε...εχω μπροστα μου τον uhu για 2γυρους περιπου και προσπαθω να βρω καταληλη ευκαιρια να περασω,ερχεται ο παναγιωτης και με την μια κανει τριπλη προσπεραση αναγκαζοντας με να φρεναρω για να περασει γιατι αλλιως θα κοπαναγαμε Οκ! δεν μπορω να πω τιποτα γιατι δεν υπηρχε επαφη το αναφερα ομως να το εχει στο νου του.Ουτε θα ρισκαρω να κοπανηθω για να τα λεμε την δευτερα για το ποιος εχει δικιο και αδικο ΚΛΑΙΝ........εκει που ημουν ομως αυτη την φορα δεν μπορουσα να κανω κατι αλλο 

Δεν ζηταω ουτε ζητησα να μπει κανει στο περιθωριο απλα να ειμαστε ολοι συνετισμενοι στα πλαισια ευγενης αμμιλας και σεβασμου τιποτα αλλο και για ακραιες περιπτωσεις ενα ban δεν ειναι κακο για λιγο

 

Αν ειναι να μπω στο περιθωριο για τετοια ζητηματα και συμεριφορες ΟΚ!...ετσι κι αλλιως δεν εχω σκοπο να τρεξω στο gatherings ξανα

Έγινε επεξεργασία από kyr..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από την επόμενη φορά προτείνω η αν θέλετε διατάσσω :-P :-P οι εμπλεκόμενοι σε συμβάν απλώς να το αναφέρουν χωρίς να σχολιάζουν η να εκθέτουν τις απόψεις τους γι αυτό, πόσο μάλλον να προβαίνουν σε άσχημους χαρακτηρισμούς. Τα σχόλια και τα συμπεράσματα θα γίνονται από τους υπόλοιπους που δεν θά ναι και φορτισμένοι συναισθηματικά κι αν καταλήγουμε κάπου καλώς αλλιώς παρακάτω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στον προηγουμενο αγωνα εκανε μια προσπεραση που αν δεν παταγα φρενο θα στουκερναμε...εχω μπροστα μου τον uhu για 2γυρους περιπου και προσπαθω να βρω καταληλη ευκαιρια να περασω,ερχεται ο παναγιωτης και με την μια κανει τριπλη προσπεραση αναγκαζοντας με να φρεναρω για να περασει γιατι αλλιως θα κοπαναγαμε Οκ! δεν μπορω να πω τιποτα γιατι δεν υπηρχε επαφη το αναφερα ομως να το εχει στο νου του.Ουτε θα ρισκαρω να κοπανηθω για να τα λεμε την δευτερα για το ποιος εχει δικιο και αδικο ΚΛΑΙΝ........εκει που ημουν ομως αυτη την φορα δεν μπορουσα να κανω κατι αλλο 

Δεν ζηταω ουτε ζητησα να μπει κανει στο περιθωριο απλα να ειμαστε ολοι συνετισμενοι στα πλαισια ευγενης αμμιλας και σεβασμου τιποτα αλλο

 

Αν ειναι να μπω στο περιθωριο για τετοια ζητηματα και συμεριφορες εκθετει την κοινοτητα κατι τετοιο...ετσι κι αλλιως δεν εχω σκοπο να τρεξω στο gatherings ξανα

 

Δεν αναφέρθηκα σε εσένα ;)

 

Όσο για τους επόμενου αγώνες, νομίζω θα είναι καλύτερα. Απλά ήσουν άτυχος κ σε φάγαμε μπαμπέσικα 2 στην σειρά.

 

Από την επόμενη φορά προτείνω η αν θέλετε διατάσσω :-P :-P οι εμπλεκόμενοι σε συμβάν απλώς να το αναφέρουν χωρίς να σχολιάζουν η να εκθέτουν τις απόψεις τους γι αυτό, πόσο μάλλον να προβαίνουν σε άσχημους χαρακτηρισμούς. Τα σχόλια και τα συμπεράσματα θα γίνονται από τους υπόλοιπους που δεν θά ναι και φορτισμένοι συναισθηματικά κι αν καταλήγουμε κάπου καλώς αλλιώς παρακάτω.

 

+1

 

Μάλιστα , είναι καλό να το καθιερώσουμε. Μόνο έτσι θα βγει κάτι καλό για όλους κ θα μας ανεβάσει ως κοινότητα συνολικά.

 

Link to comment
Share on other sites

λιακ εχω κανει edit στο σχολειο μου πριν ποσταρεις αν θελεις διρθωσετο και εσυ  :)

 

 

Από την επόμενη φορά προτείνω η αν θέλετε διατάσσω :-P :-P οι εμπλεκόμενοι σε συμβάν απλώς να το αναφέρουν χωρίς να σχολιάζουν η να εκθέτουν τις απόψεις τους γι αυτό, πόσο μάλλον να προβαίνουν σε άσχημους χαρακτηρισμούς. Τα σχόλια και τα συμπεράσματα θα γίνονται από τους υπόλοιπους που δεν θά ναι και φορτισμένοι συναισθηματικά κι αν καταλήγουμε κάπου καλώς αλλιώς παρακάτω.

 

καποια στιγμη ομως πρεπει να παρει θεση...αυτα τα ζητηματα λυνονται δεν διαιωνιζονται,χαλαν το κλιμα και τον αγωνα καποιον

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.