Jump to content



Νέες ταυτότητες


deninho

Recommended Posts

Ας τα πληρωσουμε τα 10 ευρω αλλα ας ειμαστε αποδεκτοι σε ξενα αεροδρομια και οχι με βλεμματα χειροτερα απο οτι θα κοιταγαμε εμεις τιποτα τζιχαντιστες...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, acct said:

Αν έχουν πρόβλημα, να το λύσουν με τις Ελληνικές Αρχές ή να εκδώσουν επίσημες διευκρινίσεις που αφορούν στους Έλληνες που ταξιδεύουν στο "Fortress Britain". Μέχρι τότε, να κάνουν τη δουλειά τους και να κρατήσουν τις απειλές κατά μέρος. Καταντάει κουραστικό ο κάθε τυπάκος που φορά μια στολή να νομίζει ότι μπορεί να ασκεί πολιτική. Ειδικά όταν δεν ξέρει να κάνει κάτι άλλο από το να περνά απλώς τα διαβατήρια από τον ανιχνευτή.

 

Εμένα έτυχε στην Δανία, στον αδερφό μου στην Σουηδία. Που το κοίταγαν για 20 λεπτά και πάλι ήταν διστακτικοί. Αρκουδέηδες και αυτοί; Το θέμα είναι οτι οι περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες βλέπω έχουν ένα στάνταρ σχήμα εκτός από Ελλάδα και Ιταλία από οτι φαίνεται

220px-ID-card_CZ_2012.jpg

 

https://en.wikipedia.org/wiki/National_identity_cards_in_the_European_Economic_Area#Overview_of_national_identity_cards

 

και μπλοκάρουν προφανώς όταν βλέπουν την ελληνική ταυτότητα και λένε τι είναι αυτο. Ένα άλλο θέμα είναι οτι δεν γράφει ημερομηνία λήξης πάνω και έχουν κόλλημα με αυτό επίσης.

 

Πάντως δεν περίμενα τόσο ουου, 6-6-6 ,  εδώ για αυτό το θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να τους αρέσει η ταυτότητά μας. Ούτε εμάς μας αρέσει -και τους το λέω ακριβώς έτσι. Οφείλουν να καταγράψουν απλά τα στοιχεία και να σε αφήσουν να μας στην δουλειά σου. Αυτό είναι το νόημα της ελεύθερης μετακίνησης.

 

Πάντως κι εγώ στη Γερμανία έχω σιχτιρίσει, λιγότερο στη Αγγλία και πρακτικά καθόλου οπουδήποτε αλλού. Ειδικά στη Γερμανία μια φορά εκενευρίστηκα γιατί με σταμάτησε "δειγματοληπτικά" η αστυνομία μέσα στο αεροδρόμιο (δεν είμαι ξανθός με γαλάζια μάτια). Αφού τους έδειξα ευγενικά την ταυτότητα και συνέχισαν να με καθυστερούν, ζήτησα ακόμη πιο ευγενικά στα Αγγλικά να μου εξηγήσουν το λόγο (αφήνοντάς τους να εκτεθούν συζητώντας μεταξύ τους στα Γερμανικά).

 

Μόλις φάνηκε ότι απλά με ταλαιπωρούν, τους εξήγησα πλέον στα Γερμανικά ότι βιάζομαι και εφόσον δεν υπάρχει κάποιος λόγος να με καθυστερούν, επιθυμώ να πηγαίνω. Άλλαξαν δύο-τρία χρώματα, μου επέστρεψαν την ταυτότητα, με ευχαρίστησαν και έφυγαν.

 

Ένας γνωστός που σπούδαζε Γερμανία μου έλεγε ότι δεν είχε ποτέ πρόβλημα και τον εκπλήσσει ότι κάθε φορά με πρήζουν. Μέχρι που τον πέτυχαν σε σταθμό χωρίς ταυτότητα και τον κράτησαν 3 ώρες γιατί είναι σκούρος και μαλλιαρός... ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, είναι το λιγότερο, άκαιρο, να κάνουμε λόγο για ''φακέλωμα'', τη στιγμή που για όλες τις δημόσιες υπηρεσίες είμαστε ήδη προ πολλού φακελωμένοι. Ενδεικτικά αναφέρω:

1. Αριθμό φορολογικού μητρώου

2. Αριθμό κυκλοφορίας αυτοκινήτου / μηχανής (hint: προσπθήστε δε, να βρείτε αμιγώς Ελληνικούς χαρακτήρες σε μη υπηρεσιακά/ειδικά οχήματα, όπως Γ,Δ,Θ,Λ,Ξ,Π,Σ,Φ,Ψ,Ω)

3. Αριθμός μητρώου ασφαλισμένου

 

Συνεπώς, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να φοβόμαστε το φακέλωμα πια. Απενατίας η ψηφιοποίηση όλων αυτών των στοιχείων, κάνει πρωτίστως, τη δική μας ζωή ευκολότερη. Διαφορετικά ας μη γκρινιάζουμε όταν αργεί να βγεί / μεταβιβαστεί η σύνταξη, όταν ''χάνονται οι φακέλοι'' και η δουλειά μας πάει πίσω, όταν -χτύπα ξύλο- μας συμβεί κάτι έκτακτο, ο γιατρός που θα μας παραλάβει, δεν έχει το ιστορικό μας, για να δεί π.χ. πώς στέκουμε απο υγεία, και τι πρέπει να προσέξει, και τέλος όταν μας ζητάνε ξανά και ξανά ''πιστοποιητικά'' που πρέπει εμείς να τρέξουμε να τα πάρουμε και να περιμένουμε τον υπάλληλο να βρεί ''το φάκελο μας''.

Η μόνη συζήτηση που πρέπει κατά τη γνώμη μου να γίνει, είναι αποκλιστικά και μόνο η διασφάλιση όλων αυτών των δεδομένων απο τους κακόβουλους, και εκεί δεν θα είχα καμμία αντίρρηση για εξοντωτικές ποινές πολυετούς αυστηρής κάθειρξης (ούτε 3/5, ούτε εξαγορές, ούτε μετατροπές)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, colt3003 said:

2. Αριθμό κυκλοφορίας αυτοκινήτου / μηχανής (hint: προσπθήστε δε, να βρείτε αμιγώς Ελληνικούς χαρακτήρες σε μη υπηρεσιακά/ειδικά οχήματα, όπως Γ,Δ,Θ,Λ,Ξ,Π,Σ,Φ,Ψ,Ω)

Αυτό που λες είναι απλά πρακτικό και ισχύει εδώ και δεκαετίες. Αν είχαν τα οχήματά μας το Ξ πχ και ταξίδευε στο εξωτερικό κι έκανε μια παράβαση, πως θα έλεγε ο ξένος αστυνομικός την πινακίδα στον ασύρματο;

 

Για τα υπόλοιπα τώρα, γνωρίζει κάποιος πότε θα αρχίσουν να είναι διαθέσιμες και μέχρι πότε θα πρέπει να αλλαχθούν οι υπάρχουσες;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Wizard! said:

Αυτό που λες είναι απλά πρακτικό και ισχύει εδώ και δεκαετίες. Αν είχαν τα οχήματά μας το Ξ πχ και ταξίδευε στο εξωτερικό κι έκανε μια παράβαση, πως θα έλεγε ο ξένος αστυνομικός την πινακίδα στον ασύρματο;

 

 

 

 

Χμμ. Αυτο δεν το ξέρω.... πως περιγράφει αντίστοιχα μια ιταλική / αγγλική / γερμανική πινακίδα (που έχει όλους τους λατινικούς χαρακτήρες) ο Έλληνας αστυνομικός ?? ;)

 

Δεν είναι αυτό το πρόβλημά τους.  Η καταχώρηση όλων των πινακίδων, όλων των οχηματων σε υπολογιστές του sis  είναι το ζητούμενο (και εν προκειμένο, αυτό που έχει προ πολλού επιτευχθεί).

 

Γιαυτό και δεν πρόκειται να δεις ποτέ αμιγώς Ελληνικό χαρακτήρα, ούτε και σε χαρτονόμισμα, αλλά ούτε και σε σειριακό αριθμό όπλου, ταυτότητας (απο το 1996 και ένθεν) σε βάρκα, σε άδεια ραδιοερασιτέχνη ακόμα και σε μελίσσοσμήνος (μαρκάρονται οι κυψέλες με τον αριθμό του παραγωγού για έκδοση βιβλιαρίου, και για την Ελλάδα έχει αποδοθεί το διακριτικό (EL))

 

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, colt3003 said:

Χμμ. Αυτο δεν το ξέρω.... πως περιγράφει αντίστοιχα μια ιταλική / αγγλική / γερμανική πινακίδα (που έχει όλους τους λατινικούς χαρακτήρες) ο Έλληνας αστυνομικός ?? ;)

 

Δεν είναι αυτό το πρόβλημά τους.  Η καταχώρηση όλων των πινακίδων, όλων των οχηματων σε υπολογιστές του sis  είναι το ζητούμενο (και εν προκειμένο, αυτό που έχει προ πολλού επιτευχθεί).

 

Γιαυτό και δεν πρόκειται να δεις ποτέ αμιγώς Ελληνικό χαρακτήρα, ούτε και σε χαρτονόμισμα, αλλά ούτε και σε σειριακό αριθμό όπλου, ταυτότητας (απο το 1996 και ένθεν) σε βάρκα, σε άδεια ραδιοερασιτέχνη ακόμα και σε μελίσσοσμήνος (μαρκάρονται οι κυψέλες με τον αριθμό του παραγωγού για έκδοση βιβλιαρίου, και για την Ελλάδα έχει αποδοθεί το διακριτικό (EL))

H πινακίδα ΡΤΚ 30019 είναι Ελληνική ή άλλης ευρωπαϊκής χώρας; Πως θα τη διαβάσει ο Έλληνας, πως ο ξένος;

Ο Έλληνας αστυνομικός θα διαβάσει και την WZR 4392, γιατί απλά γνωρίζει το λατινικό αλφάβητο.

Ο ξένος, δε θα διαβάσει την ΞΨΣ που δεν έχει ιδέα ποιά είναι αυτά τα γράμματα.

Μην ψάχνουμε να βρούμε δαίμονες εκεί που δεν υπάρχουν.

Μπορεί στους υπολογιστές του SIS που λες να καταχωρούνται τα πάντα, αλλά δε θα ήταν καθόλου δύσκολο με τη χρήση UTF8 να καταχωρήσουν ακόμα και κινεζικούς χαρακτήρες με εξειδικευμένο προσωπικό.

Καθαρά πρακτικό είναι το θέμα, όπως είπα και φυσικά πάει πολύ πριν το 1996, από το 1971 που καθιερώθηκε η μορφή ΧΧ-0000. Από το 1956 μέχρι το 1971 ήταν μόνο αριθμητικές.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Αν έχουν πρόβλημα, να το λύσουν με τις Ελληνικές Αρχές ή να εκδώσουν επίσημες διευκρινίσεις που αφορούν στους Έλληνες που ταξιδεύουν στο "Fortress Britain". Μέχρι τότε, να κάνουν τη δουλειά τους και να κρατήσουν τις απειλές κατά μέρος. Καταντάει κουραστικό ο κάθε τυπάκος που φορά μια στολή να νομίζει ότι μπορεί να ασκεί πολιτική. Ειδικά όταν δεν ξέρει να κάνει κάτι άλλο από το να περνά απλώς τα διαβατήρια από τον ανιχνευτή.

τα μηχανήματα για τα διαβατήρια είναι αυτόματα.. εγώ πέρασα από face control όπως όλοι όσοι φορούσαν "σεντόνια" κ μπούργκες.. με περνούσαν από έλεγχο μισή ώρα κ κοιτούσαν το χαρτί της ταυτότητας με ειδικό φως κ μεγεθυντικό φακό.. στις "αρχές" δεν πουλάς νταηλίκι, ειδικά όταν η πτήση σου φτάνει 10π.χ. κ έχεις κλείσει εισιτήρια στις 11 παρά.. την πρώτη φορά, τους έδωσα ό,τι χαρτιά είχα, μέχρι κ το πού θα μένω, αλλιώς δεν με άφηναν να περάσω.. 

 

@DJD μετά τα χριστούγεννα, σε stopover στη γερμανία, μου έκανε ιστορία μέχρι μια της Lufthansa.. μου λέει πάτε αγγλία αλλά από πού έρχεστε.. ε λέω αθήνα.. κ γούρλωσε τα μάτια κ με ρώτησε 15 ερωτήσεις.. έχουν φάει κοκομπλόκο με τους μετανάστες μάλλον, που περνάνε από εμάς.. δεν εξηγείται αλλιώς.. 

 

Επίσης όσοι θεωρούν το ποσό των 10€ μεγάλο, ξέρουν άραγε τι τεχνολογία υπάρχει πίσω από όλο αυτό; Με 5€ δεν θα γκρίνιαζαν πάλι; Πληρώνουμε τα κέρατά μας, η ταυτότητα μας πείραξε;

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Wizard! said:

H πινακίδα ΡΤΚ 30019 είναι Ελληνική ή άλλης ευρωπαϊκής χώρας; Πως θα τη διαβάσει ο Έλληνας, πως ο ξένος;

Κανονικά, και οι 2 θα την διαβάσουν με το διεθνές φωνητικό αλφάβητο: Παπα Τανγκο Κιλο. Περαιτέρω πληροφορίες, θα τους δώσει το εθνικό διακριτικό (GR) ή όποιας άλλης χώρας, που περιλαμβάνεται πλέον βάσει κοινοτικής οδηγίας, στην αριστερή πλευρά της πινακίδας κυκολφορίας (στην προκειμένη περίπτωση στην πινακίδα του παραδείγματός σου, εφόσον είναι Ελληνική, στην Ελλάδα διαβάζεται με το Ελληνικό φωνητικό αλφάβητο: Ρήγας τίγρης Κενόν, ενώ στο εξωτερικό, με τον διεθνές που περιγράφω παραπάνω)

 

 

31 minutes ago, Wizard! said:

Ο Έλληνας αστυνομικός θα διαβάσει και την WZR 4392, γιατί απλά γνωρίζει το λατινικό αλφάβητο.

Ο ξένος, δε θα διαβάσει την ΞΨΣ που δεν έχει ιδέα ποιά είναι αυτά τα γράμματα.

Αυτό, που ο Έλληνας αστυνομος γνωρίζει οπωσδήποτε αγγλικά, ενώ ο ξένος πάσχει απο άνοια και δεν μπορεί να θυμηθεί 3 γράμματα, πραγματικά με ξεπερνάει. Επιπλέον, και σε αντίθεση με ότι μας διδάσκουν οι αστυνομικές ταινίες, κανένας εκ των 2 δεν χρειάζεται να δώσει φωνητικά στο κέντρο καμμία πληροφορία. Ο λόγος είναι ότι όλα τα περιπολικά των ευρωπαικών χωρών (και σιγά σιγά και τα δικά μας) διαθέτουν τερματικά, τα οποία λαμβάνουν πληροφορίες απο το SIS. Επιπλέον χαριν απλότητας του συστήματος (εναλλαγή γλωσσών, και περιορισμός τυχών λαθών στην αρχική καταχώρηση, η οποία μπορεί να γίνει χωρίς τη βοήθεια ''ειδικών'') διαβάζονται μόνο οι απλοί λατινικοί χαρακτήρες (π.χ. το εσ τσέτ των γερμανών απουσιάζει επίσης) αλλά και όλες οι μορφές τόνων (που ανάλογα τη γλώσσα δίνουν άλλον ήχο στο φωνήεν που τονίζουν).

 

31 minutes ago, Wizard! said:

Μην ψάχνουμε να βρούμε δαίμονες εκεί που δεν υπάρχουν.

Καμμία δαιμονοποίηση ! εδώ περιγράφω πράγματα που έχουν ήδη συμβεί, και το πώς δουλεύουν. Άλλωστε ανέκαθεν η δουλειά του κάθε κράτους ανα τον πλανήτη ήταν να γνωρίζει κάποια πράγματα για τους υπηκόους του. Το φακέλωμα είναι απόρροια αυτής της ''ανάγκης''.

 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κάνουν μήνες να σου βγάλουν ένα δίπλωμα, δε μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει με την μαζική αλλαγή των ταυτοτήτων...

Ααα, και άσχετο αλλά αν βγάλεις πχ για μηχανή που δεν είχες, στο ξανατυπώνουν απ την αρχή οι βλάχοι, ούτε καν να σου μετατρέψουν το ήδη υπάρχον.

 

Στο θέμα μας τώρα, γενικά χρειάζονται μια αλλαγή οι ταυτότητες. Είμαστε στο 2016 και παραμένουν ίδιες δε ξέρω και εγώ πόσα χρόνια.
Καλό θα ήταν και με την αλλαγή τους να αναγράφουν απαραίτητα ομάδα αίματος (και τώρα υποτίθεται υπάρχει αλλά οι μισές δεν αναγράφουν) και άλλα στοιχεία που θα χρειαστούν - βοηθήσουν σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης. Επίσης να μειώσουν με κάποιο τρόπο την γραφειοκρατία. Δε γίνεται πχ να πηγαίνεις στη τράπεζα και να σου ζητάνε χαρτιά από τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας και ένα σωρό άλλες βλακείες.

 

PS: Όποιοι φοβούνται ότι θα τους φακελώσουν το κάνουν ήδη, από τα νοσοκομεία μέχρι τον ΟΤΕ, ΔΕΗ κτλ. Η ταυτότητα θα είναι απλά ένα πιο γρήγορο και εύκολο μέσω παροχής των στοιχείων σου.

Link to comment
Share on other sites

οι ταυτότητες είχαν αλλάξει προ ετών, το 2007 νομίζω η αλλαγή ήταν υποχρεωτική και στις καινούργιες έλεγαν ότι θα είχαν ισχύ για 10 χρόνια και μετά θα χρειαζόταν πάλι αλλαγή. Πλήρωνες και παράβολο σε Δημόσιο Ταμείο, δλδ το 10€ δεν είναι νέα φάμπρικα εκτός αν το εννοούν επιπλέον του παράβολου. Οι δε νέες ταυτότητες (άλλαξα τη δική μου το 2007) έχουν τα στοιχεία και με λατινικούς χαρακτήρες. Το μεγάλο σιχτίρισμα είναι ότι το πρότυπο ΕΛΟΤ που ακολουθούν για να εγγράφουν τα ελληνικά ονόματα με λατινικούς χαρακτήρες είναι για τα πανηγύρια μην έχοντας καμία σχέση με τον συνήθη τρόπο που γράφουμε τα ονόματά μας σε ξένες γλώσσες. Αυτό πέρα των προβλημάτων αισθητικής που δημιουργεί είναι ιδιαιτέρως προβληματικό για όσους έχουν έγγραφα από ξένες χώρες όπου φυσικά το όνομα είναι γραμμένο διαφορετικά (διπλώματα, λογαριασμοί τράπεζας, ξένο διαβατήριο κλπ). Τότε που άλλαξα τη δική μου υπήρχε μία προσωρινή εγκύκλιος που σου επέτρεπε να επικαλεστείς λόγους προσωπικούς και να κρατήσεις με μία υπεύθυνη δήλωση τον τρόπο γραφής που επιθυμούσες. Ακόμη κι αυτό όμως στην περίπτωσή μου χρειάστηκε «καβγά» στο Τμήμα Ασφαλείας κι υποχώρησαν μόνο όταν είδαν πως αφενός γνώριζα την εγκύκλιο κι αφετέρου θα το τραβούσα.

Στη Γερμανία με την ταυτότητα που είχε τα λατινικά στοιχεία έχω ταξιδέψει τουλάχιστον 7 φορές (14 μπες-βγες) χωρίς πρόβλημα αλλά όπως γράφει ο acct παραπάνω είναι να μην σου τύχει, σε συνδυασμό με αυτό που γράφει ο Delijohn, δεν κάνεις μαγκιές τέτοιου τύπου σε ξένη χώρα ειδικά όταν βιάζεσαι. Αν οι ταυτότητες είναι του παλαιού τύπου (χωρίς να αναγράφεται το όνομα με λατινικούς χαρακτήρες) τότε δεν είναι υποχρεωμένοι να τις δεχθούν εκτός Ελλάδας. Θεωρητικά είχαν καταργηθεί και εντός Ελλάδας κι έπρεπε όλες να έχουν αλλαχθεί.

 

On 3/13/2016 at 2:08 PM, acct said:

Οφείλουν να καταγράψουν απλά τα στοιχεία και να σε αφήσουν να μας στην δουλειά σου. Αυτό είναι το νόημα της ελεύθερης μετακίνησης.

μόνο αν έχει λατινικά στοιχεία αλλιώς δεν οφείλουν τίποτα και χρειάζεσαι διαβατήριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, salde said:

Στη Γερμανία με την ταυτότητα που είχε τα λατινικά στοιχεία έχω ταξιδέψει τουλάχιστον 7 φορές (14 μπες-βγες) χωρίς πρόβλημα...

Ναι μεν αλλά... Την πρώτη φορά που ήρθα Ιρλανδία, με Ryanair, επειδή δεν έχουν πτήσεις transit, δηλαδή πρέπει να πάρεις τη βαλίτσα σου, να πας στην έξοδο, aka έλεγχος και να μπεις πάλι μέσα, aka ξανά έλεγχος, η ουρά στο Λονδίνο ήταν πάνω από 1000 άτομα και παραλίγο να χάσω την πτήση μου. Η ουρά για τις ταυτότητες με τα λατινικά.

Όσοι είχαν διαβατήριο, ή ταυτότητα με chip, όπως οι νέες, περνούσαν αέρα από άλλο σημείο ελέγχου που δεν είχε ούτε ένα άτομο αναμονή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παίδες, όσοι ταξιδεύτετε εξωτερικό γιατί δεν βγάζετε διαβατήριο? 

Δεν με έχουν ταλαιπωρήσει ποτέ στην Ευρώπη, μία φίλη μου Ιταλίδα είχαν κρατήσει λίγο στο Μόναχο γιατί δεν είχε υπογράψει το διαβατήριο ( :p ).

Οι Γερμανοί είναι ... αυστηροί στα σύνορα, τώρα με 1.000.000 ελεγχμένους από την κυρά Τασία θα στρώσουν.

 

Ειδικά Αγγλία εμένα έχει λήξει και ταλαιπωριέμαι συχνά με το ότι δεν μπορώ να περνάω από τα αυτόματα μηχανήματα εισόδου που περνάς με το διαβατήριο.

Περνάς τα σύνορα φέτες και ούτε κουβεντολόι ούτε τίποτα.

 

Η ταυτότητά μας έχει το πρόβλημα ότι δεν έχει κανένα στοιχείο τύπου υδατογράφημα κλπ. Επειδή πρόσφατα είδα τη νέα γερμανική ταυτότητα, έχει μέχρι και υδατογράφημα τη ... φωτογραφία του κατόχου. Αυτό που δεν τους δικαιολογεί με τίποτα είναι ότι δεν περνάει 1ας ή 2, αλλά πάρα πολλοί έλληνες καθημερινά και θα έπρεπε να γνωρίζουν την ταυτότητα. Στην κοπέλα μου τις έβγαλαν την προστατευτική ζελατίνα στο Μάντσεστερ, και η ΕΛ.ΑΣ. εννοείται δεν στην επαναπλαστικοποιεί αλλά πρέπει να σου εκδώσει καινούρια..........

 

Όσον αφορά ιστορίες από ελέγχους, σαν το Ισραήλ δεν έχει. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο Ισραήλ δεν υπάρχει web-checkin, διότι πρώτα περνάς τον "έλεγχο αποσκευών" (=έλεγχο από τον Ισραηλινό στρατό) και μετά πας στο check-in. Έχω κάνει εσωτερική πτήση Eilat-Tel Aviv το 2014 και με ανέκριναν περίπου 1 ώρα, διαφορική ανάκριση με μια συνάδελφό μου που πετάγαμε μαζί (εάν είμαστε ζευγάρι, εάν είμαστε σίγουροι ότι δεν είμαστε ζευγάρι, πότε πήγα Κατάρ / Ιορδανία, ποιους συνάντησα εκεί, γιατί πήγα εκεί, σίγουρα δεν συνάντησες κάποιον άλλον, καταλαβαίνεις ότι εάν βρούμε κάτι θα πας μέσα κλπ.). Και φυσικά το ότι σου ανοίγουν τις αποσκευές και ξεβιδώνουν laptop / κάμερες κλπ. Το λάπτοπ μου το βρήκα στραβο-βιδωμένο (ήταν στο checked-in luggage). Αυτά με διαβατήριο πάντα, απλά ακόμη και το διαβατήριο με λάθος σφραγίδες μπορεί να είναι ... επικίνδυνο ταξιδιωτικό έγγραφο!

Πάντως οι φανταρίνες είναι πολύ δυνατές, ισχύουν αυτά που κυκλοφορούν ανά καιρούς στα στρατόκαβλα site "δείτε τις κοπέλες του Ισραηλινού στρατού" κλπ. 

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Καλά ρε παίδες, όσοι ταξιδεύτετε εξωτερικό γιατί δεν βγάζετε διαβατήριο? 

Πας να αποκτήσεις ένα point...

πριν 16 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Ειδικά Αγγλία εμένα έχει λήξει και ταλαιπωριέμαι συχνά με...

...κι εδώ το χάνεις...!  :rolleyes: 

Εφόσον είμαστε (ακόμα) μέσα στην Ευρωπαϊκή Ένωση και ισχύει (ακόμα) η Σένγκεν, γιατί να μπει στη διαδικασία κάποιος κ να πληρώνει; Όλοι λένε σε μένα θα τύχει; Σε όποιον είπα ότι δε μπορούσα να ανοίξω λογαριασμό σε αγγλική τράπεζα, γελούσαν.. μου έλεγαν αποκλείεται.. 

Η ταυτότητά μας, αντιγράφεται για πλάκα. Οποιοσδήποτε με έναν καλό εκτυπωτή κ ένα καλό πλαστικοποιητή, κάνει παπάδες. Όσο κι αν σας φανεί κουλό, μόνο το "χαρτάκι" το μπλε είναι το "ξεχωριστό". Ας μην μπω σε λεπτομέρειες. Είναι τραγικό σαν έγγραφο.. στο Μάντσεστερ είχαν βάλει τη δικιά μου ψηλά κ τη φώτιζαν.. τι μεγεθυντικούς φακούς δοκίμαζαν.. με ρωτούσαν με τι σκοπό ήρθα κ πόσο θα μείνω.. γιατί δεν πήγα αλλού κι επέλεξα αυτό το αεροδρόμιο.. αν ξέρω κάποιον που μπορεί να εγγυηθεί για μένα.. πού θα μείνω κι αν έχω διεύθυνση κ αν με περιμένουν.. μπλέξιμο.. με άφησαν ίσα ίσα να προλάβω το τρένο, έτσι για το σπάσιμο..

 

Το συγκεκριμένο αεροδρόμιο έχει ιστορικό με την "αυστηρότητα". Μάλιστα έβαλαν κ μηχανήματα (9 μύρια) για σκανάρισμα ίριδας λόγω ολυμπιακών κ αναγκάστηκαν να τα αχρηστεύουν μετά τους ολυμπιακούς (μέσα σε μήνες δηλαδή) όταν είδαν ότι παρόλο που έκαναν 12'' ανά άνθρωπο, ο κόσμος δεν τα προτιμούσε κ τα απέφευγε λόγω φοβίας ή άρνησης. Τα νέα μηχανήματα που έχουν τώρα, τσεκάρουν γεωμετρία προσώπου κ παλάμη κι είναι πιο γρήγορα.. ο περισσότερος κόσμος που έχει διαβατήριο με βιομετρικά χαρακτηριστικά (το έχει το χαρακτηριστικό σηματάκι κ το δικό μας διαβατήριο), πάει από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, sotiris said:

Καλά ρε παίδες, όσοι ταξιδεύτετε εξωτερικό γιατί δεν βγάζετε διαβατήριο? 

Γιατί είναι σα να εξαγοράζουμε την αβελτηρία της Ελληνικής Δημοκρατίας με ~100€ ανά πενταετία για μια σποραδική διευκόλυνση. Και γιατί δεν είναι απαραίτητο. Και γιατί δικαιούμαστε να απαιτούμε από τον Δημόσιο Υπάλληλο στη Γερμανία το ίδιο που απαιτεί εκείνος από τον Δημόσιο Υπάλληλο στην Ελλάδα -να ξέρει τη δουλειά του. Δεν είναι δυνατό να προσποιούνται ακόμη ότι δεν γνωρίζουν τις ταυτότητες των κρατών-μελών της ΕΕ, όσο παρωχημένες κι αν είναι αυτές.

 

Πάντως, ακόμη και με διαβατήριο, οι "δειγματοληπτικοί" έλεγχοι πάντα θα είναι συχνότεροι σε εμάς τους νοτιοευρωπαίους. Θυμάμαι χαρακτηριστικά -πάλι στη Γερμανία, από την οποία διερχόμουν- υπάλληλος περιεργαζόταν την πλαστική μεμβράνη του (παλαιού τύπου) διαβατηρίου μου με ξυραφάκι, για να βεβαιωθεί ότι δεν είναι πλαστό.

 

Πάντως, να επισημάνω ότι δεν είναι "νταηλίκι" το να ζητάς από τους ανθρώπους που σε εξυπηρετούν να κινούνται εντός των νόμιμων ορίων. Θεωρώ απαράδεκτο πχ να καταστρέφουν την ταυτότητα για να ελέγξουν τη γνησιότητά της...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 13/03/2016 at 5:41 PM, colt3003 said:

Κανονικά, και οι 2 θα την διαβάσουν με το διεθνές φωνητικό αλφάβητο: Παπα Τανγκο Κιλο. Περαιτέρω πληροφορίες, θα τους δώσει το εθνικό διακριτικό (GR) ή όποιας άλλης χώρας, που περιλαμβάνεται πλέον βάσει κοινοτικής οδηγίας, στην αριστερή πλευρά της πινακίδας κυκολφορίας (στην προκειμένη περίπτωση στην πινακίδα του παραδείγματός σου, εφόσον είναι Ελληνική, στην Ελλάδα διαβάζεται με το Ελληνικό φωνητικό αλφάβητο: Ρήγας τίγρης Κενόν, ενώ στο εξωτερικό, με τον διεθνές που περιγράφω παραπάνω)

 

 

Αυτό, που ο Έλληνας αστυνομος γνωρίζει οπωσδήποτε αγγλικά, ενώ ο ξένος πάσχει απο άνοια και δεν μπορεί να θυμηθεί 3 γράμματα, πραγματικά με ξεπερνάει. Επιπλέον, και σε αντίθεση με ότι μας διδάσκουν οι αστυνομικές ταινίες, κανένας εκ των 2 δεν χρειάζεται να δώσει φωνητικά στο κέντρο καμμία πληροφορία. Ο λόγος είναι ότι όλα τα περιπολικά των ευρωπαικών χωρών (και σιγά σιγά και τα δικά μας) διαθέτουν τερματικά, τα οποία λαμβάνουν πληροφορίες απο το SIS. Επιπλέον χαριν απλότητας του συστήματος (εναλλαγή γλωσσών, και περιορισμός τυχών λαθών στην αρχική καταχώρηση, η οποία μπορεί να γίνει χωρίς τη βοήθεια ''ειδικών'') διαβάζονται μόνο οι απλοί λατινικοί χαρακτήρες (π.χ. το εσ τσέτ των γερμανών απουσιάζει επίσης) αλλά και όλες οι μορφές τόνων (που ανάλογα τη γλώσσα δίνουν άλλον ήχο στο φωνήεν που τονίζουν).

 

Καμμία δαιμονοποίηση ! εδώ περιγράφω πράγματα που έχουν ήδη συμβεί, και το πώς δουλεύουν. Άλλωστε ανέκαθεν η δουλειά του κάθε κράτους ανα τον πλανήτη ήταν να γνωρίζει κάποια πράγματα για τους υπηκόους του. Το φακέλωμα είναι απόρροια αυτής της ''ανάγκης''.

 

Δεν το κάνουμε μόνο εμείς έτσι.

Ρωσία (που δεν είναι και στην ΕΕ): The current format uses a letter followed by 3 digits and two more letters. To improve legibility of the numbers for Russian cars abroad, only a small subset of Cyrillic characters that look like Latin characters are used (12 letters: А, В, Е, К, М, Н, О, Р, С, Т, У, Х). Finally, the region number (77, 97, 99, 177, 197, 199, and 777 for Moscow, 78, 98, and 178 for Saint Petersburg, etc.) and letters "RUS" are included, as well as the national flag (the flag was not used on some of the earliest plates of this format). There is a different format for trailers (2 letters and 4 digits).

Σερβία: Χρησιμοποιούν λατινικό και κυριλλικό.

Ουκρανία: Ukrainian regular license plates are issued in European style, using the format AB1234CE (the prefix refers to the region), using Cyrillic letters that resemble Roman letters (A,B,C,E,H,I,K,M,O,P,T,X)

Βουλγαρία: Since 1992, only letters (rather, glyphs) that are common to both the Cyrillic and the Latin alphabets are used on Bulgarian plates

 

Να μην πλατειάζουμε υπάρχει η Συνθήκη της Βιέννης για τις συγκοινωνίες. Για να επιτρέπεται η οδήγηση διεθνώς θα πρέπει να υπάρχουν λατινικοί χαρακτήρες και αραβικά νούμερα στην πινακίδα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Delijohn Απ'ότι καταλαβαίνω μένεις μόνιμα Αγγλία και μάλιστα μετακόμισες τώρα, οπότε μάλλον πρέπει να βγάλεις διαβατήριο :)

Η Αγγλία δεν είναι χώρα Σένγκεν, οπότε γι' αυτό και οι έλεγχοι, σε χώρα Σένγκεν δεν με έχουν ελέγξει ποτέ.

 

Εάν διαβάσεις δε τι γράφει το διαβατήριο θα δεις ότι λέει ότι για παραμονή πάνω από 3 μήνες σε κάποια χώρα του εξωτερικού πρέπει να ενημερώσεις την εκάστοτε προξενική αρχή :p (εντάξει φυσικά δεν ισχύει αλλά μην νομίζεις ότι δεν υπάρχουν σύνορα κλπ. αυτά τα λέει ο Τσίπρας, πήγαινε εκτός Ε.Ε. και εκτός Σένγκεν να δεις πως είναι να έχεις σύνορα).

 

@acct Ε και στην Αγγλία έχει ένα κόστος το ταξιδιωτικό έγγραφο, δεν είναι δωρεάν. 72 λίρες λέει το κανονικό 85 το jumbo :p Παίζει να είναι δεκαετές αλλά ούτως ή άλλως εάν ταξιδεύεις σε χώρες που στο σφραγίζουν οι σελίδες τελειώνουν πιο γρήγορα απ'ότι πρέπει (π.χ. μού χουν σφραγίσει στην Κωνσταντινούπολη για 1 μέρα διαμονής-transit πτήσης).

 

Συμφωνώ ότι για κάποιον που μένει Ελλάδα είναι περιττό έξοδο τα 100 ευρώ, αλλά πόσες χώρες της Ε.Ε. είναι εκτός Σένγκεν (=δέχονται ταυτότητα)? Μόνο η Αγγλία και η Νορβηγία. Νορβηγία δε νομίζω να πηγαίνουν πολλοί για τουρισμό, οπότε μόνο η Αγγλία είναι το πρόβλημα με την ταυτότητα, πάντα σε αφήνουν αλλά ναι παρατυπούν και κάνουν κατάχρηση εξουσιών. 

Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2016 at 07:12, το μέλος kpetros έγραψε:

Εγω ειμαι υπερ νεων ταυτοτητων 

Και μονο που δεν χωρανε στο πορτοφολι οι "παλιες" μου την σπαει 

Αυτο που θελω , ειναι να εχει επανω αφμ-αμικα-αμκα και ολες τις αλλες μπουρδες , ετσι ωστε πηγαινοντας σε μια υπηρεσια να δειχνεις μονο ταυτοτητα και να μην πρεπει να μαζεψεις 100 κολοχαρτα απο αριστερα και δεξια  . Τραπεζικους λογαριασμους μια χαρα τους εχει η αλλη καρτα..... 

σωστος-σωστοτατος.Και ρε παιδια ας φυγουμε απο τις αντιληψεις οτι θα γινουμε σκλαβοι του σατανα κλπ.Δεν χρειαζομαστε καμμια καρτα για να γινουμε βλακες και ρομποτακια.Μια χαρα τα καταφερνουμε και μονοι μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.