Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Αυτό το χταποδακι σπέρνει, απο που είναι ;

Edit

μόλις είδα ότι το τυπωσες εσύ;

 

Είναι σχέδιο ενός Ιταλού που το ανέβασε στο thingiverse. Είναι σχεδιασμένο για να φτιαχτεί από 3D εκτυπωτή. Και τα επιπλέον εξαρτήματα τα βρίσκεις εύκολα. Εγώ τα κροκοδειλάκια τα πήρα από το grobotronics και είναι της sparkfun. Από ότι κατάλαβα μπορεί να σου στείλει και ο σχεδιαστής από Ιταλία σετ με 79+25,4=104,4 ευρώ που έχει εκτυπώσει αυτός, αλλά νομίζω μπορείς να ρωτήσεις ένα 3D hub στην Ελλάδα να σου εκτυπώσουν ένα σετ και λογικά θα σου βγει φθηνότερο. Δες εδώ για περισσότερα. Ελπίζω αν αναφέρω ότι έχω και εγώ 3D hub χωρίς να επεκταθώ δεν παραβαίνω κάποιον κανόνα του forum.

 

@karmen1983

Μοιάζει με το bosch μου, νομίζω σε αυτού του τύπου 3,6v είτε 20 ευρώ δώσεις, είτε 80 πάνω κάτω το ίδιο είναι. Για μεγαλύτερη ροπή σε 10,8v νομίζω αξίζει να πας σε μάρκα γιατί θεωρητικά θα είναι για πιο συχνή ενασχόληση και πιο σοβαρά project. Μπορεί να κάνω και λάθος.

DSCN0610.jpg

 

Το πιο βαρύ project που έκανα με αυτό και το ζόρισα, είναι κάτι ζαρντινιέρες που έφτιαξα στο πατρικό μου.

10387044_924702010880266_549806981013673

 

Επί την ευκαιρία ένα εργαλείο που χρησιμοποιώ πολύ πιο συχνά από ότι περίμενα και ξέχασα να αναφέρω είναι ένα πολυτριβείο. Το πιο φθηνό bosch πάλι πήρα, το PSM 80 A. Κάνει καλή δουλειά ανάλογα το γυαλόχαρτο και το χρησιμοποιώ και σε αντικείμενα που εκτυπώνω στον 3D εκτυπωτή. Έχω και ένα no name heatgun που είχα πάρει για να λυγίζω acrylic ή petg σωλήνες για υδροψύξεις σε pc, αλλά το χρησιμοποιώ πάλι σε αντικείμενα από τον εκτυπωτή περισσότερο.

 

@Seafalco

Καταρχάς ευχαριστούμε για τις συμβουλές και τις πληροφορίες. Αυτό που έγραψες για τα φεράμια μου έδωσε να καταλάβω ότι έχω ακόμα μικρό λεξιλόγιο στο θέμα κατασκευών και εργαλείων. Θυμήθηκα όταν πριν χρόνια έψαχνα να βρω πως λέγονται τα tap and die στα ελληνικά (κολαούζος/σπειροτόμος και φιλιέρα) Βλέπετε το googling και τα how to μου έμαθαν ορολογία στα αγγλικά.

 

Τέλος πάντων. Για τα site που παρέθεσα-makerspace δεν ξέρω ακριβώς αν γνωρίζετε την νοοτροπία πίσω από αυτά. Θα ήθελα πάρα πολύ να ανοίξω ένα στην Αθήνα αρκετά εξοπλισμένο. Είναι ουσιαστικά το μηχανουργείο-εργαστήρι της κοινότητας. Ένα μέρος που έχει αρκετό και ακριβό εξοπλισμό και εργαλεία για πολλών ειδών project και κατασκευές. Συνήθως περνάς αρχικά ένα μάθημα εισαγωγής για θέματα ασφάλειας και μετά διαλέγεις το πακέτο συνδρομής-ενοικίασης που σε συμφέρει. Έτσι αποκτάς πρόσβαση σε cnc, laser cutter, 3d printer, δισκοπρίονα πάγκου, τόρνο, πλάνη ξεχονδριστηρα, αμμοβολή, ηλεκτροσυγκολληση, ηλεκτροστατική βαφή, κολλητήρια, πολύμετρα, ραπτομηχανή, λογισμικά σχεδίασης, αναλώσιμα, πρώτες ύλες κλπ, τα οποία απλώς ενοικιάζεις και κάνεις το project σου. Είναι περισσότερο δηλαδή γύρω από το "φτιάξτω μόνος σου" DIY, αλλά αν χρειαστείς βοήθεια θα την έχεις από διαχειριστές και μέλη. Και έτσι μπορείς να χρησιμοποιείς πιο κατάλληλα εργαλεία για την όποια ιδέα-δουλειά έχεις, πιο φθηνά από το να αγόραζες τα δικά σου και πολλές φορές πιο φθηνά από το να ζητούσες από επαγγελματία να το φτιάξει για εσένα. Φτιάχνεις αυτό που θες μόνος-μόνη σου φθηνά, αποκτάς δεξιότητες και γνώσεις και σίγουρα γνωρίζεις δημιουργικούς ανθρώπους.

Δεν είναι ενδιαφέρουσα ιδέα;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε δε το ήθελα για τρελά πράγματα, ήξερα τι αγόραζα. Για πιο σοβαρές δουλειές έχω άλλα. Το τριβείο είναι φοβερό εργαλείο έχω πάρει και εγώ ένα της bosch to PEX 300 AE και μου έχει γλυτώσει ώρες πολλές. χαλάλι τα λεφτά

Οσο για τα μπαταρίας δε παίζει να ξαναπάρω bosch ακόμα και απο τη μπλε σειρά. Θέλει δουλειά ακόμα σε αυτό το τομέα.

Link to comment
Share on other sites

@Seafalco,  που το βρηκες ;

Το βρήκα στον κατάλογο της Gedore ενώ ημουν στο μαγαζί που σου βάζω εδώ:

 

http://www.vrisko.gr/details/5h30d11_3j32207jd23aba557bcec27c

 

Του έδωσα παραγγελιά επιτόπου και το έφερε σε δυο βδομάδες.

 

Αλλά μπορείς να το βρείς και εδώ που είναι πολύ μεγάλο μαγαζί σε Gedore

 

http://www.labo.com.gr/-downloads-mainmenu-67/-gedore-mainmenu-69.html

 

Από τον κατάλογο της Gedore :

 

https://copy.com/token_download/TD-170c41099f32c40ae66327c6ec0416a4131fddcf

 

που στον βάζω για να γουστάρεις :hehe:

Πηγαινε σελίδα 159 και θα βρείς το εξάρτημα Νο 637

 

Ιάσονα ... καλή διασκέδαση ! ! !  :D

Αυτό φτιάχνεται εύκολα πάντως με ένα κομμάτι μέταλλο και ένα λαμαρινοψάλιδο.

Σωστός ! :T:

Αλλά με κόστος περίπου 5 με 6 € δεν αξίζει το κόπο να ασχοληθείς,

άσε που το έλασμα είναι "ατσαλάκι" και δεν κατεργάζεται και τόσο εύκολα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 με κόστος περίπου 5 με 6 € δεν αξίζει το κόπο να ασχοληθείς,

άσε που το έλασμα είναι "ατσαλάκι" και δεν κατεργάζεται και τόσο εύκολα!

Ένα σημείο χρήζει βελτίωσης κατά την άποψη μου. Δεν πρέπει κανονικά να είχε τρύπα ώστε να περνά μακρυά βίδα η ο άξονας απ' το παξιμάδι, ωσότου 

αυτό καργάρει;

sEgHg0a.png

Link to comment
Share on other sites

μα δε σε νοιαζει να το βιδωσεις ολο με αυτο το εργαλειο.2-3 στροφες αρκει για να πατησει και να αλλαξεις εργαλειο.

Αυτο που θα βολευε , να ηταν σε καστανια το μαγνητικο δισκακι.Οστε να μη χρειαστει μεγαλη περιστροφη για να πατησει.Γιατι αν ειχες χωρο για περιστροφη , θα ειχες χωρο και για το χερι σου :p
 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2016 at 2:28 ΜΜ, το μέλος Lakisss έγραψε:

Ένα σημείο χρήζει βελτίωσης κατά την άποψη μου. Δεν πρέπει κανονικά να είχε τρύπα ώστε να περνά μακρυά βίδα η ο άξονας απ' το παξιμάδι, ωσότου 

αυτό καργάρει;

sEgHg0a.png

 

Νίκο θα μπορούσε να γίνει αυτό που λές.

Θα έπρεπε η άρθρωση να γίνει στην περιφέρεια αυτής της μαγνητικής ροδέλας, αλλά υπάρχουν δύο θέματα εδώ.

Το πρώτο και κύριο το είπε ο Ιάσονας, αρκεί να πιάσει η βίδα στο παξιμάδι, μετά βγάζεις το μαγνητικό ανταπτοράκι από το κλειδί και συνεχίζεις κανονικά!

Το δεύτερο είναι ότι αυτό το κολοκυθάκι μπαίνει σε διάφορα κλειδιά, εμείς το είδαμε κάπως έτσι :

 

gallery_33151_779_548076.jpggallery_33151_779_439703.jpg

 
Αλλά μπορεί να μπει και σε ένα 17ρι κλειδί ας πούμε...
 

gallery_33151_779_624822.jpggallery_33151_779_306116.jpg

 
Και άμα το παξιμάδι αρχίσει να μεγαλώνει, όπως στις επόμενες δύο που είναι 22ρι, τότε μάλλον δεν θα μείνει και πολύ δισκάκι αν του κάνουμε τρύπα!
 

gallery_33151_779_537636.jpggallery_33151_779_332278.jpg

 
Βέβαια αυτό που λέω είναι εσκεμμένα υπερβολικό 9θα μπορούσε να είναι ένα πιο μεγάλο δισκάκι για τα μεγαλύτερα παξιμάδια, οπότε επανερχόμαστε στον βασικό του στόχο που είναι απλά να σταθεί με σιγουριά το παξιμάδι στην βίδα και από εκεί και μετά δεν το χρειάζεσαι!
 
 
On 13/1/2016 at 3:50 ΜΜ, το μέλος GoMaR έγραψε:

μα δε σε νοιαζει να το βιδωσεις ολο με αυτο το εργαλειο.2-3 στροφες αρκει για να πατησει και να αλλαξεις εργαλειο.

Αυτο που θα βολευε , να ηταν σε καστανια το μαγνητικο δισκακι.Οστε να μη χρειαστει μεγαλη περιστροφη για να πατησει.Γιατι αν ειχες χωρο για περιστροφη , θα ειχες χωρο και για το χερι σου :p

 

 

Εσύ κάτι ξέρεις !!!:p

Για τα στενάχωρα σημεία υπάρχει ειδική καστάνια που μετά από αρκετό ψάξιμο την πήρα πριν από κανά δυο χρόνια και σκοπεύω να την δείξω εδώ

Αυτή δεν χρειάζεται καθόλου χώρο, ίσα να περνάει αρκεί !

Και όσο για το μαγνητικό του πράγματος, υπάρχουν μαγνητικά καρυδάκια, αλλά και ανταπτοράκια που μετατρέπουν κάθε καρυδάκι σε μαγνητικό !

 

Πολύ γουστάρω πάντως αυτή του κουβέντα ! :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πάρα πολύ να ανοίξω ένα στην Αθήνα αρκετά εξοπλισμένο. Είναι ουσιαστικά το μηχανουργείο-εργαστήρι της κοινότητας. Ένα μέρος που έχει αρκετό και ακριβό εξοπλισμό και εργαλεία για πολλών ειδών project και κατασκευές. Συνήθως περνάς αρχικά ένα μάθημα εισαγωγής για θέματα ασφάλειας και μετά διαλέγεις το πακέτο συνδρομής-ενοικίασης που σε συμφέρει. Έτσι αποκτάς πρόσβαση σε cnc, laser cutter, 3d printer, δισκοπρίονα πάγκου, τόρνο, πλάνη ξεχονδριστηρα, αμμοβολή, ηλεκτροσυγκολληση, ηλεκτροστατική βαφή, κολλητήρια, πολύμετρα, ραπτομηχανή, λογισμικά σχεδίασης, αναλώσιμα, πρώτες ύλες κλπ, τα οποία απλώς ενοικιάζεις και κάνεις το project σου. Είναι περισσότερο δηλαδή γύρω από το "φτιάξτω μόνος σου" DIY, αλλά αν χρειαστείς βοήθεια θα την έχεις από διαχειριστές και μέλη. Και έτσι μπορείς να χρησιμοποιείς πιο κατάλληλα εργαλεία για την όποια ιδέα-δουλειά έχεις, πιο φθηνά από το να αγόραζες τα δικά σου και πολλές φορές πιο φθηνά από το να ζητούσες από επαγγελματία να το φτιάξει για εσένα. Φτιάχνεις αυτό που θες μόνος-μόνη σου φθηνά, αποκτάς δεξιότητες και γνώσεις και σίγουρα γνωρίζεις δημιουργικούς ανθρώπους. Δεν είναι ενδιαφέρουσα ιδέα;

 

Η ιδέα είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρουσα, ιδιαίτερα αν τίθεται στη βάση της διάθεσης των απαραίτητων μηχανημάτων σε ένα "φιλικό" "δικό σου " χώρο, μπορεί πράγματι να δώσει λύση, σε αρκετές περιπτώσεις.

Άμεσα μου έρχεται η περίπτωση στο μυαλό να θες ας πούμε να κόψεις ένα πλεξι στο λέιζερ και μετά να του κάνεις αμμοβολή!

Τέτοιες περιπτώσεις  όπου αυτό που κάνεις είναι δομικό μέρος ενός project και θα μπορούσες κάλλιστα αντί να πας σε ένα επαγγελματία απλά, να πας στους δικούς σου ανθρώπους και να δουλέψεις (με τη βοήθειά τους αν είναι απαραίτητο) και να μαθαίνεις παράλληλα ενώ κάνεις τη δουλειά σου και επιπλέον, να βλέπεις και ποία άλλη δυνατότητα υπάρχει γι' αυτό που σκέφτεσαι, θα είναι πράγματι πολύ "πορωτικό" :)

 

Ο ενδοιασμός που έχω αναφέρεται σε δυσμετακίνητα project και κυρίως σε περπτώσεις που αυτό που σκέφτεσαι (τα επόμενα βήματα) δεν είναι και πολύ καθαρό (είσαι στη φάση του βλέποντας και κάνοντας.

Σε αυτή τη περίπτωση, και ιδιαίτερα αν ο χρόνος που έχεις (αλλά και η διάθεση) είναι ακατάστατος και σποραδικός, θα σου βάζει θέμα στην εξέλιξη του project αν δεν έχεις επιτόπου τα μέσα να προχωρήσεις!

 

Βέβαια εδώ εγώ κοιτάω την "μεγάλη" εικόνα και μάλιστα μόνο από προσωπική πείρα, σίγουρα όμως η μετατροπή ενός λίγο πολύ προδιαγεγραμμένου  project (όπως είναι ας πούμε ένα μοντάρισμα ενός κουτιού)  σε επιμέρους βήματα με βάση την δυνατότητα κατασκευής τμημάτων του εκτός του χώρου ανάπτυξής του (π.χ. κατασκευή καλύπτρας για το τροφοδοτικό, ή κατασκευή βάσης για ένα reservoir) , θα δώσει πολύ προοπτική σε αυτή τη μονάδα τεχνικής DIY υποστήριξης που σκέφτεσαι! :)

 

Σε όλα αυτά αν συνυπολογιστεί το γεγονός ότι η πλειοψηφία των κατασκευών είναι του τύπου που προανέφερα, επαυξάνει τις θετικές προοπτικές!

Αλλά ακόμα και στις περιπτώσεις των μηχανολογικών εκ βάθρων κατασκευών (π.χ. scratch build κουτιού) όπου υπάρχει ο πλήρης -ή σχεδόν πλήρης-  σχεδιασμός, θα ήταν ταμάμ να υπάρχει ένα τέτοιο μέρος το οποίο θα αποσυνδέσει την κατασκευή από την "συμφορά" στο πορτοφόλι που σημαίνει συνήθως η τεχνική υποστήριξη σε  αυτά και που παράλληλα θα μαθαίνεις  κι όλας!!! 

Σου είπα ...ΠΟΡΩΣΗ ! ! ! !

 

Για τα άλλα project όπου πάς για κάτι "μεγάλο" και πας ψάχνοντας, πιστεύω ότι πρακτικά εφαρμόζεται η αρχή του "Αυτός που έχει τα γένια, έχει και τα χτένια!"

Με άλλα λόγια, όταν κάποιος φτάνει στο σημείο να μπορεί να σχεδιάσει τις βάσεις για κάτι πραγματικά περίπλοκο (και στο οποίο θα ενσωματωθούν πράγματα που στην ουσία είναι  πρωτότυπα, και άρα όχι σίγουρο ότι θα κάνουν τη δουλειά τους, κλπ κλπ ) τότε αυτός κατά πάσα πιθανότητα θα κατέχει όλο το απαραίτητο εξοπλισμό για να προχωράει την έμπνευσή του στο χώρο του!

Ας πούμε -χωρίς να είναι μεγάλης κλίμακας κατασκευή- η κατασκευή του "Ήφαιστου" που δοκιμάζουμε τις ψύκτρες, θα ήταν αδύνατο να γίνει σε ένα μήνα αν δεν υπήρχαν τα πάντα στο εργαστήριό μου, γιατί έλυνα ένα πρόβλημα και ξεφυτρώναν δύο στη θέση του! :hehe:

Για να μην μιλήσω για την κατασκευή της Λερναίας Ύδρας που ακούει στο όνομα  "Inferno" και αρχίσω να ψάχνω πάλι για την ημέρα με τις 36 ώρες (!) και  με πιάσει "στεναχώρια" ! :p  

Όπως όμως καλά και εσύ θα γνωρίζεις, αυτού του είδους οι κατασκευές είναι λίγες και σαφώς δεν μπορούν να αποτελέσουν το κριτήριο για την χρησιμότητα αυτού που συζητάμε εδώ ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.amazon.co.uk/Decker-PP360LNKA-Lithium-Screwdriver-Accessories/dp/B004P5PD5I

 

Ο πιστός μου σκύλος το έχω ξεπατώσει από το 2011 που το έχω (και αντέχει για μικρά τρυπήματα σε τοίχο και πλακάκι)

Έγινε επεξεργασία από dellman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρε παίδες επειδή μπήκα ξαφνικά σε δίλημμα. Ελεγα να πάρω ένα κρουστικό μπαταρίας 18άρι και σκεφτόμουν να πάω στην αγαπημένη μου Dewalt και συγκεκριμένα σε αυτό

 

https://www.pavlatos-tools.gr/kroustiko-drapanokatsabido-dewalt-mpatarias-dcd776c2-1-3ah-p-3177-html

 

Χαζεύοντας όμως έπεσα σε αυτό εδώ

 

https://www.pavlatos-tools.gr/Set-AEG-JP2B18LI-152B-18V-Drapanokatsabido-BS18G2-Kroystiko-Drapanokatsabido-BSB18G2-1-5Ah-Li-on-JP2B18LI-152B?search=aeg

 

Οπου με λίγα παραπάνω παίρνω 2 κομμάτια 2 μπαταρίες και φορτιστή. Και το Dewalt και τα AEG είναι 18άρια και τα AEG βάση χαρακτηριστικών τουλάχιστον φαίνονται καλύτερα. Που είναι η φάβα και που ο λάκκος; Εχει κανεις κάποιο απο αυτά να μου πει; Ειδικά τα AEG Με ενδιαφέρουν μιας και το Dewalt το δούλεψα για λίγο. Ξέρετε κάτι περαιτέρω; 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και ένα σοβαρό μπαταρίας γιατί άρχισε και έχει θέμα στα γρανάζια το bosch Και το parkside το 14άρι που έχω δεν εχει το νεύρο που θα ήθελα (οτι πληρώνεις παίρνεις)

Σε άλλα νέα παρέλαβα πριν λίγο κάτι πραγματάκια. Το ενδιαφέρον ειναι το Pocket hole jig της wolfcraft.

jOUs6Jo.jpg

Για όποιον ενδιαφέρεται παίζουν πολύ πιο σοβαρά jigs με δύο ονοματα να κυριαρχούν

Την Kreg και την Trend. Δεν ήθελα να δώσω τόσα για να είμαι ειλικρινής και απλά θα ασχοληθώ να φτιάξω εγώ μία βασούλα για το wolfcraft.

Το τι ακριβώς κάνουν αυτά τα μπλιμπλικια μπορείτε να το δείτε σε βίντεο εδώ

Το Stanley είναι για να παίρνει πρόσωπο και απο τις δύο μεριές τις ταινίες απο μελαμίνη και το κοκκινάκι είναι κόλλα σπειρωμάτων.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για το τέλος το αγαπημένο μου νυστέρι swann morton. Νομίζω λίγο πολύ τα έχετε δει ακόμα και σε νοσοκομεία   :p

Απο ebay και τη λαβή αλλά και τα ανταλλακτικά. Δε θυμάμαι τιμές αλλά νομίζω περι τα 5 ευρώ. Το αν κόβει μη το ρωτήσετε. Νυστέρι είναι   :p
 

 

Έψαχνα κάτι αντίστοιχο και είχα βρει τα X-acto και τώρα βλέπω αυτά σε καλή τιμή 7 ευρώ συνολικά και φθηνά ανταλλακτικά και από αγγλία αλλά θέλω λίγη βοήθεια βλέπω υπάρχει σειρά 3 και η σειρά 4 σε λαβές με τις ανάλογες λεπίδες ποιο να διαλέξω από τα 2.

Έγινε επεξεργασία από mer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 3 ή το 4 είναι μέγεθος ουσιαστικά.

Το 3 μπορεί να παρει απο 10-15 λεπιδες ενώ το 4 τα πιο μεγάλα νούμερα

Αν δεις παρακάτω το σχέδιο που είναι κομμένο πάνω στις λεπίδες είναι η υποδοχή της χειρολαβής που μου έδειξες.

Η πάνω σειρά έχει μικρή πατούρα ενώ η κάτω πιο μεγάλη. οπότε τα πάνω για λεπτοδουλειές (βινύλια κλπ και τα κάτω για πιο χοντρά)

Επίσης ανάλογα το νούμερο τις λεπίδας παίζουν και διάφορα σχήματα. Αλλα ειναι ίσια άλλα κάνουν καμπύλες και γενικά καλό είναι να δεις τι δουλειά θες να κάνεις και να αγοράσεις το ανάλογο. εγώ σαν καταναλωτικό όργιο είχα πάρει και τα 2 νούμερα και έπαιξα με διάφορες λεπίδες

Swan_Morton.jpg

Επίσης τέτοιο νυστέρι μπορείς να βρεις και στο κέντρο (Αθήνα εννοω)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βρε παίδες επειδή μπήκα ξαφνικά σε δίλημμα. Ελεγα να πάρω ένα κρουστικό μπαταρίας 18άρι και σκεφτόμουν να πάω στην αγαπημένη μου Dewalt και συγκεκριμένα σε αυτό

 

https://www.pavlatos-tools.gr/kroustiko-drapanokatsabido-dewalt-mpatarias-dcd776c2-1-3ah-p-3177-html

 

Χαζεύοντας όμως έπεσα σε αυτό εδώ

 

https://www.pavlatos-tools.gr/Set-AEG-JP2B18LI-152B-18V-Drapanokatsabido-BS18G2-Kroystiko-Drapanokatsabido-BSB18G2-1-5Ah-Li-on-JP2B18LI-152B?search=aeg

 

Οπου με λίγα παραπάνω παίρνω 2 κομμάτια 2 μπαταρίες και φορτιστή. Και το Dewalt και τα AEG είναι 18άρια και τα AEG βάση χαρακτηριστικών τουλάχιστον φαίνονται καλύτερα. Που είναι η φάβα και που ο λάκκος; Εχει κανεις κάποιο απο αυτά να μου πει; Ειδικά τα AEG Με ενδιαφέρουν μιας και το Dewalt το δούλεψα για λίγο. Ξέρετε κάτι περαιτέρω; 

 

Εγώ δεν θα έπαιρνα AEG.Όχι πως τα έχω δουλέψει,αλλά το να δίνουν δυο στην τιμή του ενος μου φαίνεται κάπως.

Θα σου πρότεινα καλύτερα αυτό http://www.amazon.de/gp/product/B00OQP4FVU?keywords=Dewalt%20Brushless%20DCD995N&qid=1452883890&ref_=sr_1_fkmr1_3&sr=8-3-fkmr1 και με πιο πολλά αυτό http://www.amazon.de/gp/product/B00FBPMAP2?keywords=MAKITA%20-%20DHP456ZJ&qid=1452870341&ref_=sr_1_fkmr0_2&sr=8-2-fkmr0

 

Το Dewalt έχει μεγαλύτερη ροπή και μπαταρία από αυτό που παραθέτεις και το Makita ελάχιστα μεγαλύτερη ροπή ,αλλά έχει δυο πολύ μεγάλες μπαταρίες που για μένα είναι πολύ σημαντικό.

Επίσης μπορείς να δεις και τα GSB 18 V-LI και GSB 18 2 LI σε Bosch,αλλά είναι λίγο πιο ακριβά.

 

Εκανα edit γιατι το dewalt που ειχα κανει ποστ δεν ηταν κρουστικο. :)

Έγινε επεξεργασία από rory
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ότι διαβάζω στο internet τα AEG (πορτοκαλί σειρά) πλέον μετά από εξαγορά είναι μεσαίας κατηγορίας, τύπου bosch πράσινα περίπου και δεν φτιάχνονται Γερμανία όπως παλιά, αλλά Κίνα φυσικά. Θα κάνουν δουλειά σίγουρα, αλλά το πόσο θα αντέξουν στο χρόνο (ειδικά οι μπαταρίες που λένε ότι σε ένα χρόνο τα φτήνουν) και πόσο θα μείνεις ευχαριστημένη σε δουλειές που θα δυσκολευτούν είναι το ερώτημα. Δεν έχω πιάσει ούτε ένα AEG για να εκφέρω γνώμη όμως. Τα 3 χρόνια εγγύηση που λέει είναι και για τις μπαταρίες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ AEG φριτεζες ξέρω μόνο. Τα DeWalt είναι επαγγελματικά εργαλεία, δεν συγκρίνονται. Από χαρακτηριστικά μπορούν να γράφουν τη μάνα κ τον πατέρα τους αλλά κάτι μου λέει οτι είναι σαν τα κινέζικα powerbanks που έχουν το 1/3 από τη χωρητικότητα που διαφημιζουν.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aeg-powertools.eu/header/about-aeg/history/

 

http://www.aeg-ibo.com/download/web_aeg_history_e.pdf

 

....ε μην τα ξεφτιλίζουμε και όλα ! :)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.