Jump to content



Οι τεχνολογικές εξελίξεις στον κλάδο της ενέργειας και το ενεργειακό μέλλον της Ελλάδας


acct

Recommended Posts

3 λεπτά πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Ναι και αυτό είναι το πρόβλημα με δεδομένο ότι ο άνεμος έρχεται σε ριπές που ανεβάζουν και κατεβάσουν συνέχεια την απόδοση του με τεράστιο κίνδυνο αφοί το κύκλωμα κατανάλωσης πρέπει να είναι ισορροπημένο


Εγώ δεν ξέρω τίποτα από ανεμογεννήτριες, αλλά η Δανία πως έχει 56% παραγωγή από αυτές; Δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα που αναφέρεις ή άλλα προβλήματα; Τί έχουν κάνει αυτοί που δεν μπορούμε να το κάνουμε εμείς; Γνωρίζοντας πάντα ότι όσον αφορά τις ανανεώσιμες το δικό μας συγκριτικό πλεονέκτημα βρίσκεται στην ηλιακή ενέργεια και όχι στην αιολική.

Link to comment
Share on other sites

 

10 λεπτά πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Ναι και αυτό είναι το πρόβλημα με δεδομένο ότι ο άνεμος έρχεται σε ριπές που ανεβάζουν και κατεβάσουν συνέχεια την απόδοση του με τεράστιο κίνδυνο αφοί το κύκλωμα κατανάλωσης πρέπει να είναι ισορροπημένο

Αν διάβαζες πάρα πίσω γίνετε, οι Αυστραλοί έχουν βάλει μπαταρίες αλλά απέτυχαν να εκπληρώσουν τα προσδοκώμενα. Θα γίνει αλλά χρειάζεται να προχωρήσει η τεχνολογία των μπαταριών

 

Αν διαβάσεις πιο πίσω, οι Αυστραλοί βάλαν μπαταρίες για να παίρνουν τα spikes, να σταθεροποιούν τα Hz και να δώσουν μερικά λεπτά χρόνο να πάρουν μπρος τα θερμικά εργοστάσια, όχι για να δώσουν ρεύμα για ώρες σε περίπτωση που σταματήσει ο αέρας.

Στην Ευρώπη αυτό γίνεται χωρίς μπαταρίες γιατί όλες οι χώρες στην Ευρώπη είναι διασυνδεδεμένες για να μεταφέρεται η ενέργεια.

 

Αλλά γενικά γράφουμε για να γράφουμε.

Έγινε επεξεργασία από Nickzzz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Εγώ δεν ξέρω τίποτα από ανεμογεννήτριες, αλλά η Δανία πως έχει 56% παραγωγή από αυτές; Δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα που αναφέρεις ή άλλα προβλήματα; Τί έχουν κάνει αυτοί που δεν μπορούμε να το κάνουμε εμείς; Γνωρίζοντας πάντα ότι όσον αφορά τις ανανεώσιμες το δικό μας συγκριτικό πλεονέκτημα βρίσκεται στην ηλιακή ενέργεια και όχι στην αιολική.

Νερά που δεν έχουμε. Ανεβάζουν με αντλίες τα νερά σε ταμιευτήρες και τα αφήνουν να κυλάνε σε υδροηλεκτρικά

Αν διαβάσεις παραπίσω σελίδες εμείς τα υδροηλεκτρικά που έχουμε τα έχουμε καταργήσει γιατί δεν αφήνουν χαρτζιλίκι

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Εγώ δεν ξέρω τίποτα από ανεμογεννήτριες, αλλά η Δανία πως έχει 56% παραγωγή από αυτές; Δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα που αναφέρεις ή άλλα προβλήματα; Τί έχουν κάνει αυτοί που δεν μπορούμε να το κάνουμε εμείς; Γνωρίζοντας πάντα ότι όσον αφορά τις ανανεώσιμες το δικό μας συγκριτικό πλεονέκτημα βρίσκεται στην ηλιακή ενέργεια και όχι στην αιολική.

 

Αντιμετωπίζουν και για αυτό έχουν συνδέσεις με Γερμανία, Σουηδία και Νορβηγία για να μεταφέρουν ή να παίρνουν όταν δεν φυσά μέχρι να βάλουν μπρος μερικά θερμικά που έχουν.

2 λεπτά πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Νερά που δεν έχουμε. Ανεβάζουν με αντλίες τα νερά σε ταμιευτήρες και τα αφήνουν να κυλάνε σε υδροηλεκτρικά

 

Η Δανία δεν έχει νερά για υδροηλεκτρικά.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

ο άνεμος έρχεται σε ριπές που ανεβάζουν και κατεβάσουν συνέχεια την απόδοση του με τεράστιο κίνδυνο αφοί το κύκλωμα κατανάλωσης πρέπει να είναι ισορροπημένο

 

Ό,τι θυμάσαι χαίρεσαι. Ελπίζω κάποια στιγμή να καταλάβεις ότι τα προπελάκια που έχεις δει στη δουλειά σου και οι υλοποιήσεις που τα περιλαμβάνουν δεν έχουν καμία σχέση με ό,τι συζητάμε εδώ.

 

1 minute ago, dfk_7677 said:

Δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα που αναφέρεις

 

Όχι. Αυτό το πρόβλημα δεν υπάρχει σε ένα σωστά σχεδιασμένο σύστημα διανομής με μηχανισμούς σταθεροποίησης, λίγη προσωρινή αποθήκευση και αφθονία διασυνδέσεων.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Ό,τι θυμάσαι χαίρεσαι. Ελπίζω κάποια στιγμή να καταλάβεις ότι τα προπελάκια που έχεις δει στη δουλειά σου και οι υλοποιήσεις που τα περιλαμβάνουν δεν έχουν καμία σχέση με ό,τι συζητάμε εδώ.

Ευνοείτε ότι δεν έχουν σχέση… εμπίπτουν στους νόμους της μαγειρικής

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Εγώ δεν ξέρω τίποτα από ανεμογεννήτριες, αλλά η Δανία πως έχει 56% παραγωγή από αυτές; Δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα που αναφέρεις ή άλλα προβλήματα; Τί έχουν κάνει αυτοί που δεν μπορούμε να το κάνουμε εμείς; Γνωρίζοντας πάντα ότι όσον αφορά τις ανανεώσιμες το δικό μας συγκριτικό πλεονέκτημα βρίσκεται στην ηλιακή ενέργεια και όχι στην αιολική.

 

Είναι εντελώς άτοπη η σύγκριση.

Η Δανία είναι μια φλατ χώρα. Το κόστος να βάλεις ανεμογεννήτριες είναι μηδαμινό. Επίσης είναι μια χώρα που φυσάει διαολεμένα. Όσες χώρες είναι κοντά σε ωκεανό χωρίς ορεινές μάζες, φυσάει διαολεμένα. Οπότε έχεις μικρό κόστος εγκατάστασης, μεγάλη απόδοση.

Επίσης, είναι μια χώρα η οποία έχει περιορισμένη βιοποικιλότητα σε σχέση με την Ελλάδα και τη Μεσόγειο, ακριβώς γιατί είναι μια φλατ χώρα χωρίς ιδιαίτερο ανάγλυφο. Όλες αυτές οι χώρες (Αγγλία / Δανία κλπ.) που έίχαν έντονη βιομηχανική επανάσταση έχουν καταστραφεί οικολογικά πολλάκις από το 1700-1800 και μετά. Η Ελλάδα αντίθετα παρέμενε (λόγω της αργής της ανάπτυξης) παρθένο έδαφος. 

Παρ'όλ'αυτά λοιπόν, το ρεύμα ήταν ιδιαίτερα ακριβό, και ακρίβυνε κι εκεί. Οι ανανεώσιμες πηγές είναι ένας ακριβός τρόπος παραγωγής ρεύματος, που μόνο αν artificially υποχρεωθείς να το κάνεις, έχει κάποιο νόημα (όπως τώρα με τις εξωφρενικές ρήτρες αναπροσαρμογής). 

 

Σε εμάς λοιπόν σωστά, η ηλιακή ενέργεια είναι το κόλπο. Το θέμα όμως είναι πόσο συμφέρει να αλλάζεις τα αιολικά πάρκα ανά 25-35 χρόνια. Είναι όντως ανανεώσιμη πηγή ενέργειας κάποια η οποία ναι μεν δεν τελειώνει η ίδια η πηγή της ενέργειας, αλλά τελειώνει η ... συσκευή παραγωγής? Αυτό πρέπει να συγκριθεί με το χρόνο ζωής ενός πυρηνικού, υδροηλεκτρικού και λιγνιτικού εργοστασίου και να δούμε πόσο είναι το κόστος / MWh και τι προσδόκιμο ζωής έχουν. Το zero carbon είναι μια σημαντική οικολογική παράμετρος, αλλά πρέπει να δούμε:

1. πότε επιτυγχάνεται

2. αν όντως ισχύει

 

Και για να κάνουμε πλάκα:

Είμαι σίγουρος ότι με τη C5 που πήρα και την έχω παρκαρισμένη γιατί περπατάω αντί να οδηγάω, παρ'όλο που δεν σκέφτηκα καμία οικολογική παράμετρο πριν το πάρω παρά μόνο το τι γαμάτη ανάρτηση έχει και το πως πάει στο δρόμο, τελικά χωρίς σκέψη είναι πιο οικολογική από ένα tesla που το χρησιμοποιείς για να πας στο περίπτερο να πάρεις τσιγάρα. Οπότε το zero carbon είναι κυρίως θέμα φιλοσοφίας και κυρίως θέμα αστικής ανάπτυξης (π.χ. μόνωση, ενεργειακή αναβάθμιση, μετακίνηση με τα πόδια / ΜΜΜ κλπ) και δευτερευόντως θέμα του τρόπου παραγωγής της ενέργειας. Ειδικά δε στην Ελλάδα, είναι υποκρισία να πληρώνεις το φόρο για το διοξείδιο όταν η συνεισφορά σου στο πρόβλημα είναι μικρότερη από το στατιστικό λάθος της συνεισφοράς της Ε.Ε. 

 

Αν η πράσινη ανάπτυξη είναι να σηκώνουμε μπουρί με το Κοζλοντούι (γιατί αυτό έχει γίνει, αν δεν το έχουμε καταλάβει), τότε ευχαριστώ, προτιμώ το λιγνιτάκο που τη μαυρίλα τη βλέπω με γυμνό μάτι.

16 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Ποιο είναι το μεγαλύτερο αγκάθι για την υπάρχουσα τεχνολογία πυρηνικής ενέργειας; Ο κίνδυνος ατυχημάτων ή η δυσκολία/επικινδυνότητα των αποβλήτων; Έχει αποκλειστεί κάποια ρεαλιστική θεαματική βελτίωση σε κάποιο από τα δύο ή και στα δύο; Το ITER μου φαίνεται πολύ δύσκολο και πολύ μακρινό το να βγάλει συνολικό θετικό ισοζύγιο και όμως το παλεύουν. Θα άξιζε τον κόπο αντίστοιχη προσπάθεια για την ήδη υπάρχουσα τεχνολογία σχάσης;

 

Άπαξ και δουλεύει η μπόμπα, θα δουλέψει και το ελεγχόμενο. Θερμοδυναμικά θα γίνει. Πότε θα μπορέσουμε, θα δείξει.

Λύνει κι άλλο ένα πρόβλημα, το ήλιο που είναι limited resource, οπότε προσωπικά είμαι μεγάλος φαν γιατί θα έχω δουλειά μέχρι τη σύνταξη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

Οπότε το zero carbon είναι κυρίως θέμα φιλοσοφίας και κυρίως θέμα αστικής ανάπτυξης (π.χ. μόνωση, ενεργειακή αναβάθμιση, μετακίνηση με τα πόδια / ΜΜΜ κλπ) και δευτερευόντως θέμα του τρόπου παραγωγής της ενέργειας


Κατά τη γνώμη σου. Εγώ πάλι πιστεύω ότι η μόνωση, η ενεργειακή αναβάθμιση και τα ΜΜΜ, έχουν μεγάλο κόστος. Έχουμε κάποια σχετική έρευνα για το ποιο είναι το πρωτεύον και ποιο το δευτερεύον;

Περί του λιγνίτη, σε παρακαλώ ούτε καν να το ακούω δε θέλω. Εντελώς ξεπερασμένη τεχνολογία, όσο αναβάθμιση και να κάνεις (με μεγάλο κόστος), το αρχικό καύσιμο είναι της χειρότερης ποιότητας. 

Ακούω τώρα τελευταία επίσης και κουβέντες για πυρηνική ενέργεια στην Ελλάδα, μάλλον λόγω της ανόδου της τιμής του ΦΑ και συνεπώς του ρεύματος. Θέλετε στο Ελλαδιστάν να φτιάξουμε πυρηνικό αντιδραστήρα; Ξεχνώντας το τεράστιο κόστος και ότι θέλει πάνω από μια δεκαετία για να φτιαχτεί, εσείς εμπιστεύεστε τη χώρα μας να φροντίσει να μη γίνει ατύχημα; Ειλικρινά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Κατά τη γνώμη σου. Εγώ πάλι πιστεύω ότι η μόνωση, η ενεργειακή αναβάθμιση και τα ΜΜΜ, έχουν μεγάλο κόστος. Έχουμε κάποια σχετική έρευνα για το ποιο είναι το πρωτεύον και ποιο το δευτερεύον;

Περί του λιγνίτη, σε παρακαλώ ούτε καν να το ακούω δε θέλω. Εντελώς ξεπερασμένη τεχνολογία, όσο αναβάθμιση και να κάνεις (με μεγάλο κόστος), το αρχικό καύσιμο είναι της χειρότερης ποιότητας. 

Ακούω τώρα τελευταία επίσης και κουβέντες για πυρηνική ενέργεια στην Ελλάδα, μάλλον λόγω της ανόδου της τιμής του ΦΑ και συνεπώς του ρεύματος. Θέλετε στο Ελλαδιστάν να φτιάξουμε πυρηνικό αντιδραστήρα; Ξεχνώντας το τεράστιο κόστος και ότι θέλει πάνω από μια δεκαετία για να φτιαχτεί, εσείς εμπιστεύεστε τη χώρα μας να φροντίσει να μη γίνει ατύχημα; Ειλικρινά;

 

 

Είμαι εναντίον της πυρηνικής μετά τη Φουκουσίμα, αλλά δεν εμπιστεύομαι ούτε την όμορη Βιλγαρία και την όμορη Τιρκία (που θα αποκτήσει).

 

Κατά τη γνώμη μου ναι, η ενεργειακή αναβάθμιση στη θεωρία είναι εις το διηνεκές (φυσικά στην πράξη δεν ισχύει, αλλά λέμε τώρα!).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

China govt be like  -->

 

  Reveal hidden contents

image.png

 

Μπαα περισσότερο στους ηλίθιους Ευρωπαίους και τα πράσινα άλογα τους...Αλλά και οι Κινέζοι πουλούν στην Ευρώπη αέριο που αγόρασαν φθηνά από τους Ρώσους, βγάζοντας κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

revma1.jpg?itok=Ga6Jtucq
WWW.SOFOKLEOUSIN.GR

Καταρρέουν οι τιμές του ρεύματος στη Γερμανία, με «βουτιά» κατά 66%, ενώ η Ελλάδα παραμένει σταθερά η ακριβότερη χώρα της...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2022 at 11:03 ΠΜ, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:
share-of-wind.gif?date=2022-02-17&time=0
WINDEUROPE.ORG

On some days, wind energy covers more than 100% of some Member State's electricity demand. Find out how much wind was in the...

 

 

Έσκαψε η wind εδώ Αθήνα κι έβαλε δίκτυο παντού!

Θα πέσει το ρεύμα φίλοc?

 

(η απελπισία είναι αυτού του επιπέδου).

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Έσκαψε η wind εδώ Αθήνα κι έβαλε δίκτυο παντού!

Θα πέσει το ρεύμα φίλοc?

 

(η απελπισία είναι αυτού του επιπέδου).

 

Η απάντηση είναι στα ορυχεία. Όχι στον ήλιο ή τον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.