Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

2 hours ago, DEADLAZARUS said:

Unusual high failure rates for GeForce RTX 2080 Ti?

Άκρη δεν βγαίνει πάντως. Πρόβλημα -φαίνεται να- υπάρχει, αλλά πόσο μεγάλο είναι, μένει να φανεί.

Απλά αραζεις(αλα παλια διαφημηση Jack Janiels) και περιμενεις(μας αρεσει δεν μας αρεσει)

Εναλλακτικα αν σου αρεσει ο τζογος, πονταρεις κ ελπιζεις η τυχη να ειναι με το μερος σου

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πάντως πως οι τιμές των 2080 επιστρέφουν σε φυσιολογικά νούμερα, όσο φυσιολογικό μπορεί να θεωρηθεί το 750άρι-800άρι που ζητούν. Υπομονή, έχει και καλύτερα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λεφτά (θα) υπάρχουν. Όχι για τη 2080. Για τη 2080ti. Αναζητείται κοινή λογική (και καμιά σφαλιάρα δεν θα πειράξει), για να βγάλει τον πειρασμό από μέσα μου....

Μ' αρέσουν αυτά τα αναθεματισμένα τα τεχνολογικά παιχνίδια.....

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Λεφτά (θα) υπάρχουν. Όχι για τη 2080. Για τη 2080ti. Αναζητείται κοινή λογική (και καμιά σφαλιάρα δεν θα πειράξει), για να βγάλει τον πειρασμό από μέσα μου....

Μ' αρέσουν αυτά τα αναθεματισμένα τα τεχνολογικά παιχνίδια.....

 

Η κάρτα σου (1080ti) είναι ήδη overkill για την 1080p Ultrawide σου!

Σφαλιάρες δεν διαθέτουμε!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος yog-sothoth έγραψε:

 

Η κάρτα σου (1080ti) είναι ήδη overkill για την 1080p Ultrawide σου!

Σφαλιάρες δεν διαθέτουμε!

Πάω για ultrawide στα 1440p σύντομα. Η οθόνη έχει ξεμείνει από το προηγούμενο σύστημα.....

Link to comment
Share on other sites

Just now, DEADLAZARUS said:

Πάω για ultrawide στα 1440p σύντομα. Η οθόνη έχει ξεμείνει από το προηγούμενο σύστημα.....

 

Ισχύει πάλι το ίδιο με παραπάνω!

Τουλάχιστον περίμενε να:

1) Φανεί πιο είναι το πρόβλημα που φαίνεται να έχουν κάποιες 2080ti

2) Μπας και πέσουν λίγο οι τιμές, αφού αυτοί που δεν κρατιούνται αγόρασαν παρ' όλο το φιάσκο της τιμολόγησης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DEADLAZARUS said:

1440p

Κ παλι ειναι αρκετη η Ti...και γω σε 1440p 144hz παιζω κ δεν εχω προβλήμα...:bleh:

 

Πες οτι σε τρωει η τσεπη σου ρεπαιδακιμου(οπως κ η δικη μου) να το καταλαβω :hehe:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος yog-sothoth έγραψε:

 

Ισχύει πάλι το ίδιο με παραπάνω!

Τουλάχιστον περίμενε να:

1) Φανεί πιο είναι το πρόβλημα που φαίνεται να έχουν κάποιες 2080ti

2) Μπας και πέσουν λίγο οι τιμές, αφού αυτοί που δεν κρατιούνται αγόρασαν παρ' όλο το φιάσκο της τιμολόγησης

Οι τιμές δεν πρόκειται να πέσουν. Και να πέσουν, μιλάμε για ποσά της τάξεως των 1.100-1.200 ευρώ (από 1.300, ας πούμε, που κάνουν τώρα κατά μέσο όρο). Τι Γιάννης, τι Γιαννάκης δηλαδή. Οι 2080, αντίθετα, τιμολογούνται σε λογικότερα πλαίσια.

Μόλις τώρα, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Κ παλι ειναι αρκετη η Ti...και γω σε 1440p 144hz παιζω κ δεν εχω προβλήμα...:bleh:

 

Πες οτι σε τρωει η τσεπη σου ρεπαιδακιμου(οπως κ η δικη μου) να το καταλαβω :hehe:

Κρύβε λόγια....

Για τη χαρά του unboxing, ρε γαμώτο, αγοράζουμε.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Λεφτά (θα) υπάρχουν. Όχι για τη 2080. Για τη 2080ti. Αναζητείται κοινή λογική (και καμιά σφαλιάρα δεν θα πειράξει), για να βγάλει τον πειρασμό από μέσα μου....

Μ' αρέσουν αυτά τα αναθεματισμένα τα τεχνολογικά παιχνίδια.....

Προβλέπεται να αυτοσφαλιαρίζεσαι αν από 1080 Ti πας σε 2080 Ti χωρίς να υπάρχει άφθονο RTX υλικό διαθέσιμο. Αν θέλεις να πετάξεις λεφτά, θα σου έλεγα να πας να πάρεις τον i9 9900K τον οποίο θα αξιοποιήσεις κατάλληλα με την 1080 Ti και αργότερα την RTX 2180 ti. Η Intel έχει χτυπήσει ταβάνι. Δεν θα δώσει κάτι ουσιαστικό του χρόνου να πεις ότι αξίζει να περιμένεις. Η Nvidia από την άλλη ίσως να έχει διορθώσει αρκετά πράγματα στο θέμα "Turing και gaming", θα έχει βελτιώσει το optimization των οδηγών, ενώ θα έχει σίγουρα σπαταλήσει ένα κάρο λεφτά για promotion του RTX.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DEADLAZARUS said:

Οι τιμές δεν πρόκειται να πέσουν. Και να πέσουν, μιλάμε για ποσά της τάξεως των 1.100-1.200 ευρώ (από 1.300, ας πούμε, που κάνουν τώρα κατά μέσο όρο). Τι Γιάννης, τι Γιαννάκης δηλαδή. Οι 2080, αντίθετα, τιμολογούνται σε λογικότερα πλαίσια.

 

Τι περιμένεις τότε;

Πέρα από την πλάκα εκεί βασίζεται και η nVidia και αυξάνει τις τιμές και φτάσαμε στα 1300 για το high end.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος idonthave έγραψε:

rtx off

:rofl:

vvty18zu3up11.jpg.a8b3fa6894ccc73be0abcbc8a33eb801.jpg

 

rtx on

(better look)

  Hide contents

20181101_11433.thumb.jpg.150d04e3b5d3450aea78d975b234ab2f.jpg  20181101_114407.thumb.jpg.c4935f704f4b7cd856ead0f67af13774.jpg

20181101_114119.thumb.jpg.98537e40a7b075ed13b1784d4b659ece.jpg

Σαν τούρτα αμυγδάλου είναι η strix. Ποιος διέπραξε τέτοιο ανοσιούργημα;

Ωραίος ο Δούκας. Καλορίζικος.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα περιμενω μεχρι τα Χριστουγεννα να δω τι θα γινει με το θεμα που φαινεται να υπαρχει...

 

Απο κει κ μετα ΑΝ δωσω την Ti θα ειναι μονο κ μονο για να μην την δωσω για ψιχουλα αργοτερα.

 

Μπορει κ να παρω μια 2080...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος yanni έγραψε:

Προβλέπεται να αυτοσφαλιαρίζεσαι αν από 1080 Ti πας σε 2080 Ti χωρίς να υπάρχει άφθονο RTX υλικό διαθέσιμο. Αν θέλεις να πετάξεις λεφτά, θα σου έλεγα να πας να πάρεις τον i9 9900K τον οποίο θα αξιοποιήσεις κατάλληλα με την 1080 Ti και αργότερα την RTX 2180 ti. Η Intel έχει χτυπήσει ταβάνι. Δεν θα δώσει κάτι ουσιαστικό του χρόνου να πεις ότι αξίζει να περιμένεις. Η Nvidia από την άλλη ίσως να έχει διορθώσει αρκετά πράγματα στο θέμα "Turing και gaming", θα έχει βελτιώσει το optimization των οδηγών, ενώ θα έχει σίγουρα σπαταλήσει ένα κάρο λεφτά για promotion του RTX.

Γιάννη, εκτιμώ τις γνώσεις σου, αλλά θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στο θέμα του cpu. Ο 8700k είναι υπεραρκετός για μένα. Από την πρώτη στιγμή είπα ότι η αγορά ενός 9900k, ειδικά υπό τη συνθήκη που αναφέρεις, ήτοι του ταβανιάσματος:p εκ μέρους της intel, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Ακόμα και αν δεν βγάλει η amd τους zen 2 του χρόνου, θα περιμένω την έλευσή τους, πριν αποφασίσω αν αξίζει η αλλαγή του επεξεργαστή μου. Η υπάρχουσα αρχιτεκτονική της intel μάς τελείωσε. Δεν έχει άλλο....

Το σίγουρο, επομένως, είναι ότι δεν πετάξω λεφτά σε έναν επεξεργαστή που είναι dead end (όπως ήταν-είναι και ο 8700k, για να μην γελιόμαστε, αλλά εδώ ισχύει πράγματι ότι το τερμάτισαν στους μπλε).

Αντίθετα, στις rtx προβλέπω (με κίνδυνο να διαψευστώ) ότι παρά την εξωφρενική τους τιμή (δεν γεννάται θέμα επ' αυτού), η αγορά μιας 2080/2080ti μπορεί και να "βγάλει" τα λεφτά της για 3 λόγους:

i)Έλλειψη ανταγωνισμού εκ μέρους της amd, οπότε η nvidia δεν έχει κανέναν απολύτως λόγο να κυκλοφορήσει νέα σειρά (όπως έκανε επί 2 χρόνια και με τις pascal) του χρόνου.

ii)Με βάση τον ανωτέρω λόγο, η πράσινη θα έχει τον απαραίτητο χρόνο για να ενσωματώσει/βελτιώσει/ωριμάσει το ray tracing/dlss στις rtx και να αποδείξει ότι καλώς βγήκαν αυτές οι κάρτες στην αγορά.

iii)Πόσο να χρεώσει την 2180/3080ti; 1.600; 1.700; Κάπου πρέπει να το τερματίσει κι αυτή, αλλιώς, σε μια niche έτσι κι αλλιώς κατηγορία, θα αγοράζουν high end κάρτες οι συγγενείς του Jensen.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Γιάννη, εκτιμώ τις γνώσεις σου, αλλά θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στο θέμα του cpu. Ο 8700k είναι υπεραρκετός για μένα. Από την πρώτη στιγμή είπα ότι η αγορά ενός 9900k, ειδικά υπό τη συνθήκη που αναφέρεις, ήτοι του ταβανιάσματος:p εκ μέρους της intel, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Ακόμα και αν δεν βγάλει η amd τους zen 2 του χρόνου, θα περιμένω την έλευσή τους, πριν αποφασίσω αν αξίζει η αλλαγή του επεξεργαστή μου. Η υπάρχουσα αρχιτεκτονική της intel μάς τελείωσε. Δεν έχει άλλο....

Το σίγουρο, επομένως, είναι ότι δεν πετάξω λεφτά σε έναν επεξεργαστή που είναι dead end (όπως ήταν-είναι και ο 8700k, για να μην γελιόμαστε, αλλά εδώ ισχύει πράγματι ότι το τερμάτισαν στους μπλε).

Αντίθετα, στις rtx προβλέπω (με κίνδυνο να διαψευστώ) ότι παρά την εξωφρενική τους τιμή (δεν γεννάται θέμα επ' αυτού), η αγορά μιας 2080/2080ti μπορεί και να "βγάλει" τα λεφτά της για 3 λόγους:

i)Έλλειψη ανταγωνισμού εκ μέρους της amd, οπότε η nvidia δεν έχει κανέναν απολύτως λόγο να κυκλοφορήσει νέα σειρά (όπως έκανε επί 2 χρόνια και με τις pascal) του χρόνου.

ii)Με βάση τον ανωτέρω λόγο, η πράσινη θα έχει τον απαραίτητο χρόνο για να ενσωματώσει/βελτιώσει/ωριμάσει το ray tracing/dlss στις rtx και να αποδείξει ότι καλώς βγήκαν αυτές οι κάρτες στην αγορά.

iii)Πόσο να χρεώσει την 2180/3080ti; 1.600; 1.700; Κάπου πρέπει να το τερματίσει κι αυτή, αλλιώς, σε μια niche έτσι κι αλλιώς κατηγορία, θα αγοράζουν high end κάρτες οι συγγενείς του Jensen.

 

Στο θέμα του επεξεργαστή συμφωνώ μαζί σου. Ειδικά σε 1440p Ultrawide δεν έχει κανένα νόημα είτε 8700κ, είτε 2700χ, είτε 9700κ είτε 9900κ έχεις. Οπότε καλά κάνεις και περιμένεις Zen 2 (αλλά και πάλι δεν θα κερδίσεις τίποτα, πέραν της αναβάθμισης πλατφόρμας που θα αντέξει ίσως μια ακόμη γενιά).

 

Η 2080ti βγάζει τα λεφτά της σε professional workloads που χρησιμοποιούν τα tensor core της. Τώρα για Ray tracing πιστεύω ότι θα χρειαστεί επόμενη γενιά. Το μόνο σωτήριο ίσως είναι το DLSS αλλά χωρίς παραδείγματα από τουλάχιστον 5-6 μεγάλους τίτλους να το χρησιμοποιούν αυτή τη στιγμή, είναι κάτι το οποίο θα απαντηθεί στο μέλλον (και ίσως να περιμένεις μήνες).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DEADLAZARUS said:

Αντίθετα, στις rtx προβλέπω (με κίνδυνο να διαψευστώ) ότι παρά την εξωφρενική τους τιμή (δεν γεννάται θέμα επ' αυτού), η αγορά μιας 2080/2080ti μπορεί και να "βγάλει" τα λεφτά της για 3 λόγους:

i)Έλλειψη ανταγωνισμού εκ μέρους της amd, οπότε η nvidia δεν έχει κανέναν απολύτως λόγο να κυκλοφορήσει νέα σειρά (όπως έκανε επί 2 χρόνια και με τις pascal) του χρόνου.

 

Ο μόνος λόγος που βγήκαν τώρα οι κάρτες είναι διότι ήθελε να "ξαναπουλήσει" σε όλους όσους είχαν αγοράσει τις Pascal ασχέτου τι κάνει η AMD. Στην ουσία όταν δεν έχεις ανταγωνισμό πρέπει να "ξεπερνάς" τα δικά σου προϊόντα ώστε να πείθεις του πελάτες σου να αγοράσουν κάτι νέο. Αλλιώς σιγά σιγά η αγορά θα μείνει στάσιμη....και αυτό δεν αρέσει καθόλου στους μετόχους και πέφτουν φάπες..Και η Intel μόνη της ήταν τόσα χρόνια αλλά νέα προϊόντα έβγαζα......ναι ξέρω με το στανιό τις βελτιώσεις αλλά έβγαζε....

 

Επίσης καθυστέρησε διότι περίμενε το 10nm production process από την TSMC το οποίο φυσικά θα αργούσε για large scale production οπότε αναγκάστηκε και τις έβγαλε τώρα με αποτέλεσμα το τεράστιο die και το υπερβολικό κόστος. H turing δεν ήταν για 12nm αλλά λόγω πίεσης (από μετόχους) δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα μείνει δυο χρόνια με αυτό το κτήνος die γιατί και κοστίζει παραπάνω απ΄ότι πρέπει και δεν μπορεί να το κάνει scale down (κάτω από 2070) γιατί πολύ απλά δεν έχει νόημα (το RT κτλ) σε μικρότερα μοντέλα. Θα δείξουν βέβαια και οι πωλήσεις αν πρέπει να πιεστεί με τις τιμές (αρά καλύτερα με 7nm) ή όχι. 

 

Με το που θα είναι έτοιμη η TSMC με το 7nm production process θα βουτήξει η NVIDIA με τα μούτρα όπως κάνουν και η SONY/MS με τις consoles για να μειώσουν το κόστος των πρώτων εκδόσεων. Έχει είδη δώσει παραγγελίες και η TSMC έχει πει πως η NVIDIA είναι major 7nm partner. 

 

 

Τώρα αν θα βγάλει refreshes ή νεες κάρτες σε 10 μήνες ή 18 δεν το γνωρίζω και εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Σίγουρα δεν πρόκειται να δεις τρελή υποστήριξη RT από developers διότι πολύ απλά κάρτες με RTX δεν έχει ούτε το 0,05% της αγοράς ούτε πρόκειται τη στιγμή που η μόνη κάρτα που μπορεί υποστηρήξει RT είναι η 2080Ti και αυτή σε 1080p....μ'άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε....καλή κίνηση αλλά έχει μέλλον. Αν δεν βγάλει κάρτες mainstream που σημαίνει πιο δυνατές high-end και 7nm, RT ευρείας αποδοχής δεν πρόκειται να δούνε παρά μόνο σε παιχνίδια που το έχουν πληρώσει μέσω sponsoring. Και να μην ανφερθούμε στις κονσόλες γιατί μας βλέπω για 10ετία με το RT.  

 

 

Μετά έχεις τα 4Κ Monitors που έχουν ακόμα δρόμο (τα χάλια τους δηλαδή) και οι τιμές για τα καλά είναι στο θεό ειδικά για 27 και 32' (εμένα με ενδιαφέρει μόνο 32" και πάνω)... 

 

Συνεπώς και μιλάω συγκεκριμένα για κατόχους 1080Τι που ΔΕΝ έχουν 4Κ μόνιτορ (και δεν θέλουν τις φλόμπες που κυκλοφορούν) τι θα κερδίσει κάποιος αγοράζοντας μι 2080Τι ΣΗΜΕΡΑ??? Αν μου απαντήσει κάποιος με απτά επιχειρήματα να κοιτάξω βρε παιδί μου να πάρω κι εγώ μια...

 

Έχω τη Strix 1080Τi με το νερό της και το overclock της από τη μια και 1560 Ευρώ για την Asus Strix OC 2080Ti + Waterblock από την άλλη. Σκέφτομαι τα παραπάνω και τι άλλο μπορώ ν'αγοράσω με 1560 Ευρω....όπως

 

..ένα ωραιότατο NAS Synology DS1618+ Extra RAM +Dual port 10GB κάρτα δικτύου για τρελές storage επιδόσεις + 2X 10TB Western Digital Gold....άσε που θα συνεχίσει να δουλεύει άψογα για αρκετά χρόνια.

 

*ΥΓ. Σε περίπτωση που υποκύψω στον πειρασμό και αγοράσω 2080Ti τελικά – τα παραπάνω δεν τα γράφω για να τα διαβάσω εγώ αλλά άλλοι πιο δυνατοί χαρακτήρες…..?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο μονος λογος ειναι να μην χασεις δινοντας την αργοτερα.

Αν αυτο δεν σε ενδιαφερει τοτε οχι δεν υπαρχει λογος.

Ποιος μου λεει εμενα ομως οτι δεν θα βγαλει σε λιγους μηνες - ενα χρονο μια "νεα" με τιμη 1700 πχ

Εμενα με ενδιαφερει μιας κ παντα κανω σκατζα την παλια συν μαρουλι για να παρω καινουργια...

 

Αν λοιπον κρατησω την 1080 για ακομη ενα χρονο θα τη δωσω 3 κατοσταρικα κ θα πρεπει να σκασω κανα 1000ρι για την καινουργια

Αν τη δωσω τωρα θα σκασω καποια φραγκα για μια 2080 την οποια αργοτερα πουλωντας την δεν θα χασω κ τοσα μιας κ θα εχει μεταπωλητικη αξια

 

Εξαρταται τι θελει ο καθενας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Lazy Dog said:

Αν λοιπον κρατησω την 1080 για ακομη ενα χρονο θα τη δωσω 3 κατοσταρικα κ θα πρεπει να σκασω κανα 1000ρι για την καινουργια

Αν τη δωσω τωρα θα σκασω καποια φραγκα για μια 2080 την οποια αργοτερα πουλωντας την δεν θα χασω κ τοσα μιας κ θα εχει μεταπωλητικη αξια.

 

 Θα έχει όμως; Η ti ναι το καταλαβαίνω, την απλή δε βλέπω να πουλιέται τόσο εύκολα. Διότι, όπως είπαν και πιο πάνω, θα σου βγάλει μια 3070 ή 3060 με παρόμοιες επιδόσεις και θα μείνεις με την κάρτα στο χέρι, μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.