Jump to content



Προσπάθεια για O/C σε i3-6100


Recommended Posts

Αγόρασα το pc μου όταν εμφανίστηκαν τα bios που επέτρεπαν το o/c σε κλειδωμένους επεξεργαστές, οπότε έχοντας αυτό στο μυαλό μου, καθώς και μία μελλοντική αναβάθμιση πήρα τα παρακάτω.

i3-6100
Αsrock z170 extreme4

Kingston HyperX FURY DDR4 2666MHz 2x8gb.

Το τροφοδοτικό δυστυχώς τα έχει τα χρονάκια του..  Είναι το OCZ StealthXstream 2 600 Watt.

Πάνω στην cpu έχω μία Zalman Reserator 3 Max υδρόψυξη.

 

Το thread που άνοιξε ο @TASOS μου θύμισε το bclk o/c οπότε here i am! 
Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν κάπου διαθέσιμα τα  ξεκλείδωτα bios καθώς και μερικά προτεινόμενα άρθρα για να δω πως πρέπει να προσεγγίσω το θέμα. Βέβαια όλα αυτά μόνο αν τα σηκώνει το τροφοδοτικό γιατί δεν είναι καιρός για αναβαθμίσεις... Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η Asrock στη λίστα με τα bios downlod , γράφει ξεκάθαρα πότε σταμάτησε να υποστηρίζει το o/c στους κλειδωμένους skylake. (βλέπε sky oc)

 

http://www.asrock.com/mb/Intel/Z170 Extreme4/?cat=Download&os=BIOS

Οπότε χρησιμοποιείς μέχρι το version 2.80

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό σου μπορεί να είναι παλιό , αλλά άν είναι σε καλή λειτουργική κατάσταση , τότε άνετα καλύπτει τις απαιτήσεις του συστήματος σου ακόμη και σε κατάσταση overclock.

 

Τα ίδια ισχύουν και για το Reserator , μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις ψύξης του επεξεργαστή σου.

 

Στο θέμα του o/c τα πράγματα είναι σχετικά απλά.

Θα ορίσεις μιά τιμή τάσης η οποία είναι ασφαλής για καθημερινή λειτουργία (π.χ. 1,25 volt)

... και θα ξεκινήσεις να ανεβάζεις (σταδιακά) το bclock , μέχρι να φτάσεις τον επεξεργαστή σε μιά ταχύτητα που θα είναι σταθερός και θα σε ικανοποιεί (π.χ. 4300 Mhz).

 

Τις μνήμες μπορείς να τις αφήσεις στο Auto ή να φορτώσεις το XMP τους.

 

Μπορείς να δείς και το παρακάτω link

http://overclocking.guide/asrock-z170-non-k-overclocking-guide/

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Νόμιζα πως τα παλιότερα bios που επιτρεπόταν το o/c τα είχαν αφαιρέσει..

Θα διαβάσω το κείμενο και θα αρχίσω τα πειράματα.

Πρέπει να τρέχω stability tests, σωστα? Χρειάζεται κάποιο άλλο εκτός από το XTU?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά σαν πρώτο βήμα τρέχω πάντα ένα superpi 32M , για να ξέρω ότι είμαι ok (σε μεγάλο βαθμό) από μνήμες.

 

Το πρώτο πολύ γρήγορο τέστ για system stability , είναι να τρέξεις ένα Cinebench R15.

 

Αφού περάσει εκεί με επιτυχία , μπορείς να δοκιμάσεις για περισσότερη ώρα , με stress tests τύπου XTU , aida64 , prime95

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με μία πρώτη πρόχειρη δοκιμή είμαι στα 4.3ghz (114 bclck)  με 1.29v και μνήμες στο 2734. Τα πρώτα test τα πέρασε επιτυχώς.
Δύο απορίες έχουν προκύψει.
1.Στο δίπλα thread αναφέρεις ότι δεν μετράει την θερμοκρασία από τον πυρήνα. Μπορώ να εμπιστευτώ τις ενδείξεις του HwMonitor?
2. Μέχρι τι τάση είναι ασφαλές να πειραματιστώ?

 

 

Edit: Υπάρχει κάποιος τρόπος να έχω διαφορετικά profile με ρυθμίσεις στο UEFI?

Έγινε επεξεργασία από konstantinakis
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές , με αξιοπρεπή ψύξη , μείνε κάτω από τα 1,40 volt.

Θα έλεγα ότι τα 1,35 volt είναι υπέρ-αρκετά για να αποδόσει ο επεξεργαστής αυτό που μπορεί.

 

Αν χρειαστεί να πειραματιστείς και άλλο , θα πρότεινα να κρατήσεις τις μνήμες σου κοντά στην default τους ταχύτητα και να προσπαθήσεις να ανέβεις μέχρι τα 4500 Mhz.

Είναι μιά ταχύτητα , που την έχουν τα περισσότερα αυτά cpu.

 

Πλέον , όλα τα software που μετράνε θερμοκρασία , θα σου δείχνουν για τον πυρήνα 100C ή δέν θα δείχνουν καθόλου (μιάς και δέν δουλεύει πλέον ο σένσορας).

 

Ο σένσορας της μητρικής όμως , που μετράει την (εξωτερική άς πούμε) θερμοκρασία του επεξεργαστή , θα έχει πραγματική ένδειξη.

Θα βλέπεις π.χ.

Μιά θερμοκρασίας 45C , όπου εμπειρικά θα προσθέτεις περίπου 20-25C , που θα αντιστοιχεί στην πραγματική του πυρήνα.

 

Στο bios μπορείς να φτιάξεις διαφορετικά profiles , ναί.

Το ίδιο μπορείς να κάνεις και μέσα στα windows , νομίζω το A-tuning utility της asrock , το υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.
 

4 hours ago, TASOS said:

Σε γενικές γραμμές , με αξιοπρεπή ψύξη , μείνε κάτω από τα 1,40 volt.

Θα έλεγα ότι τα 1,35 volt είναι υπέρ-αρκετά για να αποδόσει ο επεξεργαστής αυτό που μπορεί.

Αυτά τα νούμερα είναι τα μέγιστα που πρέπει να βάλω στο bios ή είναι η μέγιστη ένδειξη που πρέπει να δω στο Core voltage του cpu-z?

 

 

4 hours ago, TASOS said:

Πλέον , όλα τα software που μετράνε θερμοκρασία , θα σου δείχνουν για τον πυρήνα 100C ή δέν θα δείχνουν καθόλου (μιάς και δέν δουλεύει πλέον ο σένσορας).

 

Ο σένσορας της μητρικής όμως , που μετράει την (εξωτερική άς πούμε) θερμοκρασία του επεξεργαστή , θα έχει πραγματική ένδειξη.

Θα βλέπεις π.χ.

Μιά θερμοκρασίας 45C , όπου εμπειρικά θα προσθέτεις περίπου 20-25C , που θα αντιστοιχεί στην πραγματική του πυρήνα.

Το XTU δείχνει 100 βαθμούς αλλά στο HWMonitor που υπάρχει μέτρηση CPUTIN, βλέπω κανονικά την θερμοκρασία. Σε stock ρολόγια το CPUTIN ταυτίζεται με το Core package, οπότε υποθέτω πως μπορώ να εμπιστευτώ τις μετρήσεις του. 

 

4 hours ago, TASOS said:

Στο bios μπορείς να φτιάξεις διαφορετικά profiles , ναί.

Το βρήκα αυτό λίγο μετά το post μου :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα το blck σε 115 και η συχνότητα του επεξεργαστή έφτασε 4,25Ghz με 1.3 τάση στο bios, που όμως μέσα στο σύστημα και κατά την διάρκεια ενός cinebech run το cpuz έδειχνε 1.328. Έκανα μερικά τεστ που πέρασε επιτυχώς αλλά τελικά μου κόλλησε σε κάποια τυχαία στιγμή. Τις μνήμες τις είχα ρίξει ελάχιστα..
Δεν είναι πολύ ψηλά η τάση για να μην μένει σταθερός σε τέτοιες συχνότητες?

Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2016 at 4:03 ΜΜ, το μέλος konstantinakis έγραψε:

Ανέβασα το blck σε 115 και η συχνότητα του επεξεργαστή έφτασε 4,25Ghz με 1.3 τάση στο bios, που όμως μέσα στο σύστημα και κατά την διάρκεια ενός cinebech run το cpuz έδειχνε 1.328. Έκανα μερικά τεστ που πέρασε επιτυχώς αλλά τελικά μου κόλλησε σε κάποια τυχαία στιγμή. Τις μνήμες τις είχα ρίξει ελάχιστα..
Δεν είναι πολύ ψηλά η τάση για να μην μένει σταθερός σε τέτοιες συχνότητες?

 

Με αυτές τις ρυθμίσεις , είχες τρέξει superpi 32M ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Load Line Calibration. Αυτή η λειτουργία πολλών μητρικών που περιορίζει την πτώση της τάσης(το λεγόμενο Vdroop) και έχουν by default όλες οι mobo.

Το Vdroop προστατεύει από τέτοιες αστάθειες σαν και τη δική σου, όπου κρασάρεις σε χαμηλό φόρτο. Θα έχεις δει σε πολλούς οδηγούς να προτείνουν να τρέχεις LLC, αλλά αυτό δεν είναι καλό για πολλές μητρικές.

Ελπίζω ακόμα να τρέχεις default τις μνήμες, γιατί παίζει να ήταν και από εκεί η αστάθεια.

Τροφοδοτικό λίγο δύσκολο. Θα σου κράσαρε και ενδιάμεσα όχι μόνο στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

On 10/28/2016 at 9:44 PM, Petrossortep said:

Η χρήση υπερβολικού LLC εμφανίζει παρόμοια συμπτώματα. Δοκιμάζεις με καθόλου;

Όλες οι προσπάθειες έγιναν με καθόλου LLC.  Έτσι το πρότεινε και ο οδηγός που έστειλε ο Τάσος.

Τις μνήμες τις έχω σε default τάσεις.

Link to comment
Share on other sites

 

On 11/1/2016 at 3:19 PM, konstantinakis said:

Όλες οι προσπάθειες έγιναν με καθόλου LLC.  Έτσι το πρότεινε και ο οδηγός που έστειλε ο Τάσος.

Τις μνήμες τις έχω σε default τάσεις.

Το πιθανότερο τότε είναι να φταίει κάποιο υποσύστημα που δεν σηκώνει το ανεβασμένο BCLK. Μπορεί να είναι η cache, οι μνήμες ή το FCLK. Οπότε ή χαμηλώνεις τους πολλαπλασιαστές τους(όπου επιτρέπεται) ή αυξάνεις τις τάσεις τους.

Οι μνήμες είναι σταθερές στα 2133. Οι default τάσεις/timings αυτό έχουν ως στόχο. Ξεκίνα από δω.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.