Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος pol77 έγραψε:

Εγώ γιατί στου Βράττη την είδα με το κουτί της πάνω στο τραπεζάκι με τα επετειακά;

Ετσι ,με κουτι, πωλειται σα μεμονομενο κομματι, στο σετ ειναι χωρις κουτι.....

Link to comment
Share on other sites

Εχω "φαει" 3 πιστολια για σαλαμι το τελευταιο 4μηνο και ειπα να δώσω το κατι παραπανω να παρω ενα και καλο. Εβγαλα απο το πορτοφολι 30 φεύγα ευρουλακια και πηρα το πιστολι της alchimica. 

Στα θετικα του οτι ειναι ολο μεταλλικο και οχι πλαστικο οπως αυτα που κατεστρεψα :p

Στα αρνητικα οτι δεν εχει στοπ. Αφηνεις την σκανδαλη και για λιγο ξερναει. Προσωπικα το βρισκω ελαφρως απαραδεκτο μιας και ενα πλαστικο που εκανε 10ευρω και nonane, το οποιο φαινεται παρακατω στη μεγγενη πανω, ειχε.

edit: Εχει στοπ τελικά απλά δεν λειτουργεί όταν το σαλάμι είναι καινούριο. Μόλις φύγει κάποια ποσότητα από το σαλάμι δεν ξερνάει το πιστόλι

 

Sorry που δεν σας το τραβηξα καινουριο απλα τελευταια δε προλαβαινω ουτε εγω να δω καθαρο εργαλειο μου :hehe:

 

20180901_102333-2016x980.jpg20180901_102337-2016x980.jpg20180901_104900.jpg

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Στα αρνητικα οτι δεν εχει στοπ. Αφηνεις την σκανδαλη και για λιγο ξερναει.

Δε ξέρω αν κατάλαβα καλά, αλλά βάλε μια φωτό - όταν μπορέσεις- να δούμε διαφορά.

Στο μεταξύ . . .Το πάτημα του λεβιέ απελευθέρωσης του εμβόλου πίεσης, το οποίο αναιρεί τη πίεση στο "σαλάμι"  (και έτσι σταματάει να στάζει) δε σε βοηθάει στο περιορισμό της διαρροής;

Καλημέρα και καλό μήνα! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στελιο το παλιο το πεταξα και δε παιζει να κανω κατάδυση στον καδο να το βρω :p

 

αυτο που λες να πατας καθε φορα το λεβιε απελευθερωσης του σαλαμιου θα ηταν οκ αν το ηθελα για ενα δυο πατηματα. Εδω μιλαμε οτι στο λεπτο μπορει να πατηθει και 10 φορες. Δεν ειναι εργονομικο αν κ αυτο εκανα.

 

Υπαρχουν πιστολια που κανουν μονα τους την ας πουμε αποσυμπίεση. Ειμαι απο κινητο οποτε δινω λινκ απο απλα πιστολια. 

 

αυτο εδω το εχω. Αφηνεις την σκανδαλη και δεν ξεφευγει τιποτα. Ειτε ειναι αραιο ειτε πηχτό το υλικο στο φυσιγγιο.

https://www.kentrovidas.gr/m/showprod.php?id=10539

Το ιδιο πραγμα βγαζει και η wolfcraft σε αλλη ποιοτητα

https://www.kentrovidas.gr/m/showprod.php?id=9780

 

Στα αγγλικά λεγεται direct stop ή auto drip stop για οποιον θελει να το ψαξει παραπανω.

 

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Πειράζει που μου αρέσει πάρα πολύ ο σχεδιασμός του Wolfcraft?

 

Γενικά μου αρέσουν οι καθαρές δουλειές και έχω την αίσθηση ότι είναι πιο εύκολο να μην το γεμίσεις σιλικόνη. Αν βέβαια κρατάει καλά τον κύλινδρο, πράγμα που το βλέπω δύσκολο στην τιμή του και προβλέπω πολλές εκτοξεύσεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται. Ωραία η ιδέα αλλά όπως είπα έχω τεράστιες επιφυλάξεις για την υλοποίηση. 

 

Μεταλλικό πάντα το πιστόλι όταν θέλεις να κάνεις δουλειά και από τη δική μου εμπειρία μόνο ανοιχτού τύπου γιατί είναι απλά θέμα χρόνου μέχρι να βρεθεί εκείνο το φυσίγγιο σιλικόνης που θα χάνει από πίσω και θα τα κάνει όλα...

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Προσωπικα μετα τα οσα περασα το μονο που δε θα αγοραζα θα ηταν :p

 

μεταλικο και παλι μεταλικο το πιστόλι :hehe:

 

Της SIKA το χεις δει?? εχει αλουμινενιο κυλινδρο  κ μενα δεν μου σταζε μια φορα που το χρειαστηκα....

Δεν ξερω τιμη, το χα βρει ξεχασμενο σε ταρατσα  κ το σουλουπωσα!:)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Stelios13 έγραψε:

το χα βρει ξεχασμενο σε ταρατσα  κ το σουλουπωσα!:)

Αυτό να μπει στις αξιόλογες εκφράσεις, σαν δείγμα διπλωματικής προσέγγισης στα μικρά και καθημερινά !  :p

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος pol77 έγραψε:

Κυκλοφορούν πολλά παρόμοια κινέζικα και με ένα σετ που έχω δεν έχω απογοητευτεί, αλλά όταν είδα την Ιαπωνική εκδοχή, είπα ναι...

Αν δεν έχετε, πάρτε έστω ένα φτηνό κινέζικο σετ!

 

Είναι για φαγωμένες βίδες. Η μία πλευρά τρυπάει το κέντρο της φαγωμένης βίδας και η άλλη πιάνει μέσα σε αυτή την τρύπα και την ξεβιδώνει. Σε όλη τη διαδικασία, το τρυπάνι πρέπει να δουλεύει αριστερόστροφα.

 

IMG_20180905_134418.jpgIMG_20180905_134512.jpgIMG_20180905_134540.jpg

 

 

Αν σου είναι εύκολο πες μας από που τα πήρες .

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2018 at 9:52 PM, karmen1983 said:

Προσωπικα μετα τα οσα περασα το μονο που δε θα αγοραζα θα ηταν :p

 

μεταλικο και παλι μεταλικο το πιστόλι :hehe:

 

 

Το wolcraft (αν και προκειται για μια ετιαρεία που για κάποιο λόγο αντιπαθω τρομερά) ειναι το μονο που έχει αντέξει έναντι όλων των άλλων (απο 5 εως 15 ευρώ) μεταλλικών και πλαστικών. Η ποιότητα κατασκευής του είναι πολυ στιβαρή και δεν θυμίζει σε τιποτα αντίστοιχες πλαστικές υλοποιήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος pol77 έγραψε:

Οι σιαγόνες εφάπτονται μόνο στην άκρη και το φινίρισμα δεν αντιστοιχεί δυστυχώς στο κόστος του εργαλείου.

 

IMG_20180905_133926.jpgIMG_20180905_133830.jpg

 

Ακόμα και οι άκρες, που εφάπτονται δεν έχουν ακριβώς το ίδιο πλάτος.

 

IMG_20180905_134249.jpg

 

Ντροπή Knipex...

 

Βρε πάρε τα λόγια σου πίσω λέμε ! :p

Πολύμερε, το εργαλείο είναι επίτηδες κατασκευασμένο έτσι και πολύ προσεκτικά μάλιστα !

Αυτά τα λεπτά και μακριά μυτοτσίμπιδα είναι για να πιάνουν λεπτά αντικείμενα όχι μόνο σε διαστάσεις (ένα βιδάκι ας πούμε) αλλά και πολύ μικρού πάχους, όπως ας πούμε μια λωρίδα από πάφυλα αλουμινίου.

Έτσι λοιπόν επειδή το εργαλείο έχει ούτως ή άλλως ελαστικότητα , η κατασκευάστρια -όταν ξέρει τη δουλειά της ! - βάζει αυτή την ελαστικότητα να δουλέψει υπέρ της.

Ας πούμε λοιπόν ότι έχεις πιάσει ένα παφυλάκι μεταλλικό, το οποίο είναι πιασμένο από την μύτη του εργαλείου μέχρι και την καμπή του.

Έχουμε δυο περιπτώσεις :

Αλλά για να αποφύγουμε τα σεντόνια . . . . πάρε χίλιες λέξεις ! :D

 

 

1752887731_-_01.jpg

 

Καθώς σφίγγεις τις λαβές οι μύτες του πατάνε αρχικά στην άκρη και σταθεροποιούνται εκεί, καθώς συνεχίζεις το σφίξιμο, οι μύτες λυγίζουν ελαφρά και χωρίς να αφήνουν την άκρη , κάνουν επαφή και πιο μέσα και έτσι τα σημεία επαφής γίνονται πολλά και το κομμάτι πλέον παγιδεύεται σίγουρα σε μια θέση!

 

Μα άλλα λόγια, το εργαλείο σου είναι τεφαρίκι για την δουλειά που προορίζεται να κάνει !

Ο κατασκευαστής κάτι ήξερε που το έκανε έτσι !

Όσο αφορά στο φινίρισμα, αυτά είναι σφυρήλατα όλα, οπότε ναι θα μπορούσαν να το προσέξουν λίγο περισσότερο, αλλά στο κάτω κάτω αυτός που το αγοράζει , το προσαρμόζει σε αυτό που θέλει ακριβώς !

 

Μεγειά λοιπόν και καλοδούλευτο ! ! ! :T: 

 

 

 

  • Like 2
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco

Δεν το έγραψα καλά μάλλον. Εννοείται ότι δε με ενοχλεί που οι σιαγόνες εφάπτονται μόνο στην άκρη, έτσι πρέπει να είναι. Ετσι είναι και το Engineer. Το φινίρισμα δε μου αρέσει και η ανομοιότητα των σιαγόνων στη μύτη.

 

@rory 

Τα συγκεκριμένα Γιαπωνέζικα παραγγέλθηκαν στις 10 Αυγούστου και ήρθαν 4 Σεπτεμβρίου. Ο χρόνος ποικίλει από 1 εβδομάδα έως πάνω από μήνα. Συνηθέστερα, 15-20 μέρες. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος pol77 έγραψε:

@Seafalco

Δεν το έγραψα καλά μάλλον. Εννοείται ότι δε με ενοχλεί που οι σιαγόνες εφάπτονται μόνο στην άκρη, έτσι πρέπει να είναι. Ετσι είναι και το Engineer. Το φινίρισμα δε μου αρέσει και η ανομοιότητα των σιαγόνων στη μύτη.

 

@rory 

Τα συγκεκριμένα Γιαπωνέζικα παραγγέλθηκαν στις 10 Αυγούστου και ήρθαν 4 Σεπτεμβρίου. Ο χρόνος ποικίλει από 1 εβδομάδα έως πάνω από μήνα. Συνηθέστερα, 15-20 μέρες. 

31_25_160.thumb.jpg.56bc0f506fc966a2fdcd19e0cdd3f53c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.