Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

38 minutes ago, karmen1983 said:

Μιχαλη ευχαριστω. Δεν νομίζω η διαφορα τιμης να ειναι μικρη. Εκτος αν βρηκες κατι που δεν εχω υποψιν μου

 

Μόνο ό,τι μου έδειχνε από κάτω στη σελίδα της Stanley:

 

Το πράσινο 2 σημείων:

https://www.stanleycenter.gr/LEIZER-STAVROU-KAI-2-SHMEIWN-PRASINHS-DESMHS-FATMAX-STANLEY-FMHT1-77438

 

και το 5 σημείων, που ξεφεύγει περισσότερο:

https://www.stanleycenter.gr/LEIZER-STAVROU-KAI-5-SHMEIWN-PRASINHS-DESMHS-FATMAX-STANLEY-FMHT1-77442

 

Το πακέτο του κόκκινου δείχνει στη φωτογραφία και τον ανιχνευτή, ενώ τα άλλα όχι, αλλά κανένα δεν τον αναφέρει στα περιεχόμενα, οπότε δεν ξέρω με βεβαιότητα. Αν η διαφορά είναι ~35€ για την ίδια λειτουργικότητα, ίσως έκλινα προς το πράσινο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎21‎/‎9‎/‎2018 at 11:16 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μιχαλη ευχαριστω. Δεν νομίζω η διαφορα τιμης να ειναι μικρη. Εκτος αν βρηκες κατι που δεν εχω υποψιν μου

 

Μηνα το ζυγι γιατι αυτο ουσιαστικα ειναι τα δυο σημεια πανω κατω σε διευκολύνει οποτε θες ενα σημειο στο πατωμα να παει κατακορυφα στην οροφη.

 

Ειτε γιατι θες να στησεις ενα χωρισμα, ειτε γιατι θες κανα κρεμαστο πανω απο παγκο κουζινας σε συγκεκριμενη συμμετρια δεξια αριστερα της νησιδας ή του πασου/παγκου ειτε χιλια δυο που θελουν ενα ζυγι για να γινουν :)

 

 

Έχω πάρει εδώ και κάποια χρόνια το GLL 380 P. Μεικτά , σημείων και γραμμών, δεν υπήρχαν τότε αλλά μου έκανε κλικ το συγκεκριμένο.

Προβάλει τρεις γραμμές, δυο κατακόρυφες υπό γωνία 90 μοιρών και μια οριζόντια αλλά σε 360 μοίρες και τις τρείς οπότε καλύπτει οποιαδήποτε ανάγκη.

Η εμβέλεια του είναι 20 μέτρα ακτίνα ή 40 μέτρα διάμετρο και στους τρεις άξονες χωρίς ανιχνευτή και 40/80 με ανιχνευτή.

 

GLL_380P.thumb.png.3f311205fcf53a2eb9dee6a737866fdb.png

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco τελικά με έβαλες στο τρυπάκι να δω τι ιδιαίτερο έχει αυτό το εξαιρετικό ατσάλι και η απαράμιλλη ποιότητα κατασκευής...

 

Παρελήφθησαν λοιπόν πριν λίγες ημέρες.

 

IMG_20180924_185757.jpgIMG_20180924_190143.jpg

 

Απλή συσκευασία, εντυπωσιακό φινίρισμα... Μα κάτι δεν πάει καλά...

 

IMG_20180924_190249.jpg

 

Ω ναι, ο βενιαμίν είναι στραβός!

 

IMG_20180924_190429.jpg

 

Μια και δυο, στέλνω ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στο κατάστημα. Με λίγη γκρίνια, μου λένε ότι θα μου στείλουν ένα βενιαμίν προς αντικατάσταση του στραβού και ότι δεν χρειάζεται να τους στείλω κάτι πίσω. Ευκαιρία λέω κι εγώ να δω πόσο σκληρό είναι το σούπερ ατσάλι τους... Βάζω τον βενιαμίν στη θήκη του και τραβάω στο περίπου με το χέρι...

 

Με μεγάλη ευκολία ισιώνει! Ωχ, τι ατσάλι είναι αυτό; Εγώ έλεγα ότι θα έσπαγε!

 

Στο μεταξύ, έρχεται και ο αντικαταστάτης... Ίσιος.

 

IMG_20180924_191818.jpg

 

Όπως και ο πρώην στραβός πλέον...

 

IMG_20180924_191640.jpg

 

Δυστυχώς όμως, ο αντικαταστάτης βενιαμίν δεν είναι ούτε αυτός άψογος. Η βαφή είναι χάλια στο κάτω τελείωμα!

 

IMG_20180924_190604.jpg

 

Ανακεφαλαιώνουμε:

 

Ο Βενιαμίν ήρθε στραβός μέσα στη συσκευασία. Ίσιωσε όμως με ευκολία! Έπρεπε να είναι τόσο μαλακό το μέταλλο; Ο δε αντικαταστάτης, κακοβαμμένος.

 

Πάντως, για να λέμε και τα καλά κάποιων εταιριών, προτιμώ τη λύση της Wera, που κατασκευάζει το κλειδί των 1,5mm με χοντρό στέλεχος και λεπτά μόνο τα άκρα.

 

IMG_20180924_192650.jpg

 

Ελάτε μαστόρια. Ακούω απόψεις για το αν θα έπρεπε ο βενιαμίν να επανέλθει ή να σπάσει στην προσπάθειά μου να τον ισιώσω.

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Για την στραβομάρα . . .  απαράδεκτο !

Πιθανόν να έχει γίνει στραβή μετά την αναχώρησή του από το εργοστάσιο, γιατί θέλω να πιστεύω ότι αυτά τα  περί ασυμβίβαστης ποιότητας ότι δεν είναι φούμαρα!

Συνεπώς θα έπρεπε να το 'πιάνε ο ποιοτικός έλεγχος στο εργοστάσιο.

Τώρα για το  αν έπρεπε να σπάσει, σαφώς και όχι !

Για να σπάσει σημαίνει ότι δεν είναι σωστά βαμμένο (ανοπτημένο για την ακρίβεια)

Τώρα για το εύκολο ίσιωμα: Επειδή το αλλενάκι είναι μικρούλι  και ξέρω και τα "κουπιά" που εσύ λες χέρια, ας πούμε ότι δικαιολογείται !  :p

 

Μεγεία  και καλοδούλευτα ! !   :D

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω περισσότερες λεπτομέρειες περί βαφής - ανόπτησης. Πώς μπορεί να είναι το άλεν επαρκώς σκληρό για να κάνει τη δουλειά του αλλά και αρκετά μαλακό ώστε να ισιώνει χωρίς να σπάει;

 

Επίσης, για τον αντικαταστάτη που ήρθε με προβληματική βαφή τι λέει ο ποιοτικός έλεγχος; Νομίζεις ότι θα ήταν καλό να στείλω ένα email στην εταιρία να δούμε τη δική τους άποψη;

 

Τέλος, τα κουπιά μου είναι μεν από αυτά που στα αρχαία χρόνια έσπρωχναν τις τριήρεις, αλλά παράλληλα ιδιαίτερα καλά στη λεπτοδουλειά, οπότε όταν σου λέω ότι ίσιωσε με την καρδιά ενός μαρουλιού, (σχεδόν) το εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κάποτε έβαψα σε λάδι ένα ελατήριο που είχα φτιάξει από σύρμα για ελατήρια.

Έ έτσι όπως το είχα στον πάγκο (κρύο πλέον) , κάπως πήρα φόρα και έπεσε στο πάτωμα και . . . έσπασε ! !

Όσο και αν φαίνεται περίεργο, έσπασε σε δυο τρία κομμάτια σαν να ήταν από γυαλί! 

Εκ των υστέρων θυμήθηκα ότι αυτό ήθελε και επαναφορά για να γίνει ελατήριο !

Επαναφορά (και όχι ανόπτηση που κακώς είπα πριν, αυτή είναι μια διαδικασία που προηγείται της βαφής για πολλούς λόγους ανάλογα με την κατεργασία που έχει υποστεί αυτός).

Επαναφορά λοιπόν, είναι η διαδικασία εκείνη που ένα βαμμένο και πολύ σκληρό έλασμα σε σημείο να είναι εύθραυστο, του επαναφέρει μέρος από την ελαστικότητα του , θυσιάζοντας μερικώς την σκληρότητά του έτσι ώστε να μην σπάει !

Το ότι μπορεί και πρέπει να λυγίσει βγαίνει από τους κανόνες ασφαλείας, αλίμονο κάθε κατσαβίδι ή κλειδί που "ασελγούμε" επάνω του να έσπαγε !

 

Το ότι μπορεί να λυγίσει έχει να κάνει με το μέγεθός του, αν είναι πολύ μικρό οι δυνάμεις που καλείται κανονικά να αναλάβει δεν είναι μεγάλες , στο κάτω κάτω αν το παραζορίσεις θα χαλάσει η βίδα !

Όπως λοιπόν ένα κατσαβίδι ψιλό μπορείς να το στραβώσεις έτσι και ένα αλενάκι. 

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι κακό.

Τώρα αν στραβώνει και επανέρχεται με παράλογα μικρή δύναμη , τότε υπάρχει θέμα !

 

Για τη βαφή τι να σου πω!

Εδώ τους λες για λυγισμένο και διαλέγουν το κακοβαμένο! ! !

Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι σου ΄έστειλαν από το μαγαζί ένα κομμάτι που κάποιος άλλος είχε επιστρέψει !

 

Σίγουρα το να επικοινωνήσεις με την ίδια την εταιρία , μόνο καλό θα φέρει και σε σένα και σε εμάς !

Από ότι φαίνεται ανταποκρίνονται καλά γιατί μέσα σε πέντε μέρες μου ήρθε ο κατάλογος με τα εργαλεία τους που παράγγειλα ηλεκτρονικά .

 

Άντε κάντο να δούμε τι θα γίνει !   :T:

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Seafalco έγραψε:

Τώρα για το εύκολο ίσιωμα: Επειδή το αλλενάκι είναι μικρούλι  και ξέρω και τα "κουπιά" που εσύ λες χέρια, ας πούμε ότι δικαιολογείται !  :p

 

Αποτέλεσμα εικόνας για Jeff Dabe

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Για Ελβετικα κ για την τιμη που τα δινουν ειναι απλα απαραδεκτο να φευγουν τετοια κομματια απο το εργοστασιο....

Συγκρινοντας [απο τις φωτο κ μονο], τα αντιστοιχα vessel που εχουμε κ οι δυο μας πρεπει να ναι αρκετα ανωτερα σ ολα τα επιπεδα.:)

Link to comment
Share on other sites

Τους έγραψα στο email που δίνουν στην ιστοσελίδα τους. Για να δούμε... 

 

Ακολουθεί το email:

 

Dear sir or madam,

 

Having read about the quality of your tools, I decided to go ahead and buy one of your L Key sets.

 

I purchased the PB 212.LH 12 RB set from a seller called YouTools in the UK Amazon Marketplace. The link to the listing is this:

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B005SJZOZY/ref=oh_aui_detailpage_o06_s00?ie=UTF8&psc=1

 

When I received the set, I noticed that the 1.5mm L Key was not straight! (Please see attachments 1 and 2)

 

I did not expect that from a quality tool, so I contacted the seller. They reluctantly offered a replacement (they said the functionality of the tool had not been compromised).

A few days later I received a replacement 1.5mm L Key, straight this time, but with a bad paint job. (Please see attachment 3)

 

I am writing to you to ask if this is representative of the quality you advertise on your website and also ask what you think of the situation.

 

Looking forward to your answer,

 

Kind regards,
Polymeros Achaniotis

 

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έλαβα απάντηση σε ελάχιστες ώρες. Ήταν η εξής:

 

Dear Mr. Polymeros Achaniotis
 
Thank you for contacting us and for giving us the opportunity to comment on your concerns.
 
We will immediately forward your message to the responsible person in the quality department. We will contact you again in the next few days.
 
Thank you for your understanding and patience.
 
Best regards
 
Martina Oppliger
Trainee Communication
Phone +41 34 437 71 71 
 
PB Swiss Tools Bahnhofstrasse 24
CH-3457 Wasen/Bern Fax +41 34 437 71 90
 

 

Στην οποία απάντησα:

 

Dear Mrs. Martina Oppliger,

 
Thank you very much for your swift reply.
 
I appreciate it and will be waiting the response from your colleague.
 
Kind regards,
Polymeros Achaniotis  
 
Λίγο αργότερα μου ήρθε και η απάντηση από τον αρμόδιο συνάδελφο:
 
Dear Polymeros
 
This should not happen and normally does not happen. We really apologize for the inconvenience. We would like to send you directly a replacement in the usual PB Swiss Tools quality.
 
Please let us know your address. Thank you.
 
Kind regards
 
Andreas Burkhalter
Manager Order Processing
Phone +41 34 437 71 16 
 
PB Swiss Tools Bahnhofstrasse 24
CH-3457 Wasen/Bern Fax +41 34 437 71 90
 
 
Στην οποία απάντησα:
 
Dear Andreas,
 
Thank you for your email.
 
It is good to know that this is not normal. I am attaching more photographs of the product, so you may be able to trace the problem to your production line / quality control through the serial numbers of the other L keys, even though the affected one, the 1.5mm, does not have a serial number.
 
If you are able to trace the problem, I would really like to know how this happened, as the occurence is being discussed in an online forum and there are relevant questions from users.
 
Also, thank you for providing a direct replacement of the faulty product. My address is:
 
Polymeros Achaniotis
Chickenshed Theatre
290 Chase Side
Southgate
London
N14 4PE 
United Kingdom
 
Kind regards,
Polymeros Achaniotis
 
Τώρα περιμένω την απάντηση και το 3ο αλλενάκι, ελπίζοντας να είναι και το τυχερό. Πάντως και γρήγορα απάντησαν και ευγενικά και προσφέρθηκαν να στείλουν δωρεάν αντικατάσταση. Όχι ότι τους κοστίζει κάτι, ειδικά για τόσο μικρό άλλεν, αλλά η συμπεριφορά τους είναι εξαιρετική.
 
 
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος pol77 έγραψε:

as the occurence is being discussed in an online forum and there are relevant questions from users.

A! ! ! ! 

Αυτό πονάειιιιιιιιι  ! !  ! ! !

Μια χαρά το είπες ! ! :)

Πάντως πραγματικά, ή έχουν εξαιρετικό σύστημα επικοινωνίας με τον πελάτη, ή έχουν τόσο λίγα παράπονα που οι αρμόδιοι κάνουν κρά για κάνα παράπονο να μην αισθάνονται άχρηστοι !   :hehe:

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι συνήθεια λόγω επαγγέλματος. Ξεκινάω γλυκά και μετά πατάω εκεί που πονάει για να χτυπήσω καλή συμφωνία για την εταιρεία μου.

 

Όχι ότι παίζει κάτι τέτοιο εδώ, αφού έτσι κι αλλιώς το καινούριο, και αυτή τη φορά σίγουρα προσεγμένο, αλλενάκι είπαν ήδη ότι θα το στείλουν.

 

Απλά θέλω να δω πώς θα το χειριστούν όταν ξέρουν ότι τους βλέπουν εκατομμύρια :jumpy: αναγνώστες.

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει να ηταν ακριβη αντιγραφη? 

Οσο για τα κατσαβιδια που στραβωνουν, το διαβασα και στραβωσα ?

τα μονα κατσαβιδια που εχω στραβωσει ηταν απο τενεκε Κινας. Οποιαδηποτε αλλη φθιρα αφορουσε απλα σπασιμο μυτης. Ουτε καν του κορμου.

Δεν κρυβω παντως πως λεπτα ισια κατσαβιδια, Ν1-2 θα ελεγα και παει το μυαλο μου σε κατι wera εχουν μια υπονοια ευλυγισιας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.