Jump to content



Εργαλεία Χειρός (Κατσαβίδια, πένσες, κόφτες κλπ)


Recommended Posts

Το είδα κι εγώ αυτό... Θα σας πω όταν παραλάβω. Πάντως είναι εντελώς διαφορετική από αυτές στο φυλλάδιο που ανάρτησε ο Στέλιος, γι αυτό λέω ότι έχει την παλιά λαβή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος pol77 έγραψε:

Το είδα κι εγώ αυτό... Θα σας πω όταν παραλάβω. Πάντως είναι εντελώς διαφορετική από αυτές στο φυλλάδιο που ανάρτησε ο Στέλιος, γι αυτό λέω ότι έχει την παλιά λαβή.

Πιθανοτατα ,αλλα ειναι πολυ ανατομικη λαβη κ εχει επαναφορα....δες σελ. 15  εδω ,στο ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ...  κ οταν με το καλο παραλαβεις θα δεις τι καλα καθετε στο χερι κ μοιραζει την πιεση της λαβης....:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος να την δοκιμάσω μιας και έχει γίνει αλλαγή στο είδος μετάλλου κατασκευής.

Η προηγούμενη σειρά πάντως δεν ήταν και ότι καλύτερο.

Μια έλλειψη/πρόβλημα που βλέπω είναι ότι έχει έλασμα για επαναφορά,αλλά δεν έχει κάτι για να κρατάει το εργαλείο κλειστό όταν δεν χρησιμοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος rory έγραψε:

Είμαι περίεργος να την δοκιμάσω μιας και έχει γίνει αλλαγή στο είδος μετάλλου κατασκευής.

Η προηγούμενη σειρά πάντως δεν ήταν και ότι καλύτερο.

Μια έλλειψη/πρόβλημα που βλέπω είναι ότι έχει έλασμα για επαναφορά,αλλά δεν έχει κάτι για να κρατάει το εργαλείο κλειστό όταν δεν χρησιμοποιείται.

Ισοβια εγγυηση...επαθε κατι στην πορεια??? την πας πισω κ σου δινουν το νεο μοντελο!!!!!!!!!!!!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

@Stelios13, την είδα, αλλά στη σελίδα 16, όχι 15.

 

@rory, τι είχαν τα μέταλλα; Στα specs λέει HRC 61-63.

 

2 minutes ago, Stelios13 said:

Ισοβια εγγυηση...επαθε κατι στην πορεια??? την πας πισω κ σου δινουν το νεο μοντελο!!!!!!!!!!!!!!!!:)

Ισχύει και για εμάς τους εκ Λονδίνου;

Έγινε επεξεργασία από pol77
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος pol77 έγραψε:

@Stelios13, την είδα, αλλά στη σελίδα 16, όχι 15.

 

@rory, τι είχαν τα μέταλλα; Στα specs λέει HRC 61-63.

 

Ισχύει και για εμάς τους εκ Λονδίνου;

Σελ 15  στη μεση περιπου μου τη δειχνει εμενα την πενσα!!!!!!!!!!!!:) 

Ισχυει σε ολο τιν πλανητη,δεν χρειαζετε ουτε καν αποδειξη να χεις, ουτε μετραει το ποσο παλιο ειναι το εργαλειο...ας το χεις κ 30 χρονια!

Τα μεταλλα ηταν κ ειναι μια χαρα....αν την κοπανας με βαριοπουλα  το συζηταμε , τοτε ενα θεμα θα το χουν!!!!!!!!!!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Για προσωπική χρήση δεν έχω Facom,μόνο Knipex και noname.

Στην προηγούμενη δουλειά που ήμουν χρησιμοποιούσα Facom γιατί αυτές έπαιρνε η επιχείρηση.

Δεν είχαν την ίδια αντοχή στο χρόνο όπως οι Knipex,αλλά πάθαιναν και πολύ πιο εύκολα ζημιά, συνήθως το μέρος που κόβει.

Από εγγύηση είναι πάντως η καλύτερη εταιρία πιστεύω, @Stelios13 ναι σου αλλάζουν πένσες και κατσαβίδια χωρίς πολλά πολλά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος rory έγραψε:

Για προσωπική χρήση δεν έχω Facom,μόνο Knipex και noname.

Στην προηγούμενη δουλειά που ήμουν χρησιμοποιούσα Facom γιατί αυτές έπαιρνε η επιχείρηση.

Δεν είχαν την ίδια αντοχή στο χρόνο όπως οι Knipex,αλλά πάθαιναν και πολύ πιο εύκολα ζημιά, συνήθως το μέρος που κόβει.

Από εγγύηση είναι πάντως η καλύτερη εταιρία πιστεύω, @Stelios13 ναι σου αλλάζουν πένσες και κατσαβίδια χωρίς πολλά πολλά.

 

το προτεινα κ ποιο πανω, ΚΝΙΡΕΧ ποιο στιβαρη κ γερη,  FACOM  ποιο λεπτεπιλεπτη εργονομικη κ ξεκουραστη σε συνεχομενη δουλεια....

Οχι χωρις πολλα πολλα , ΑΜΕΣΩΣ!!!!!!!!! αν δεις τι εργαλεια  αλλαζουν εδω, [κοφτες κ πενσες που εχουν κοψει καλωδια ΜΕ ρευμα, πενσες που εχουν εμφανεστατες σφυριες πανω , κατσαβιδια που εχουν δουλευτει ως καλεμια, κ πολλα αλλα που πρεπει να τα δει καποιος για να τα πιστεψει] κ ησουν εσυ που επρεπε να τους τ αλλαξεις ,θα τους τα κοπαναγες στο κεφαλι, δεν θα τους τα αλλαζες...:p

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Καστανια μονης φορας UNIOR απ τον παλιατζη ,για βαρβαρες καταστασεις,  3 ευρω...

IMG_2357.thumb.JPG.b0ff6d4d179fef4bf1c4bc9865e021a3.JPGIMG_2358.thumb.JPG.d2557cf8a58ecff582895fcdbbc4a109.JPGIMG_2359.thumb.JPG.ccb39c1fa8f377b19c69062be2b1e779.JPGIMG_2360.thumb.JPG.6dbb1e416c70a696206375979f0a3172.JPG

Λιγο μπελαλιδικη στη χρηση της αλλα  σκυλι απο αντοχη κ αθανατη...

 

Κ ενα αξιοπρεπες σετακι ,που καλο ειναι να μη χρειαστει ποτε, αλλα αν ... ειναι σωτηριο!

Ειχα ενα του lidl κ μια φορα που χρειαστηκε , απλα ολοκληρωσε την καταστροφη...:p Εφυγε συσπιτο στο βυθο του μεγαλου μας λιμανιου...:)IMG_2361.thumb.JPG.0f4184d1e3a6bf97935b480c3a8b20d9.JPGIMG_2362.thumb.JPG.c74f48949c729b4773dfd28d7bec8e81.JPG

Με μετρικο συστημα για το μεγεθος σπειρωματων...

IMG_2363.thumb.JPG.6515feaa401bcdfc5746cd4bc53269dc.JPG

 

Κ με 3 διαφορετικα στελεχη ανα  Νο σπειρωματος....

IMG_2364.thumb.JPG.7fd252f3741a361c515f83f7d135dd0f.JPGIMG_2365.thumb.JPG.fa80501cad43b6d118060770b499e7bf.JPG

Πρωτα περναμε το στελεχος με τη  1  γραμμη , μετα με τις 2  γραμμες κ τελευταιο αυτο που δεν εχει καθολου γραμμη...

Αν δειτε τις κορυφες των στελεχων θα καταλαβετε οτι ανεβαινοντας το σπειρωμα γινετε ποιο '' καθαρο''  κ τελειοποιει τη δουλεια που κανουμε...

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Κυριοι, δοκιμασα να κοψω ενα 16mm  καλωδιο-πολυκλωνο ΝΥΑ με πενσοειδη που εχω. 

 Ειναι λιγακι δυσκολη κοπη οποτε δεν ηταν ευκολο και δυνατο για ολα. Αυτα τα τρια ξεχωρησαν και το κοψαν με τη χρηση ενος χεριου σχετικα ευκολα. Ενα ομως ξεχωρισε, μπορειτε να μαντεψετε  ποιο?

 

 

3507D704-9EA8-416B-810A-D1E3B1BA5E9E.jpeg

F659268A-33F0-4EAD-BB11-51F163DDFAC0.jpeg

DABAB41F-513B-487F-82DF-C43D5571D510.jpeg

80E69BDA-8A2B-4744-9129-24102F971828.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.