Jump to content



Εργαλεία Χειρός (Κατσαβίδια, πένσες, κόφτες κλπ)


Recommended Posts

On 10/2/2017 at 11:23 PM, Seafalco said:

Λϊμες Unior δεν έχω δουλέψει, αλλά έχω αρκετά από τα εργαλεία της.

Είναι πάρα πολύ καλά και life time guarantie !

Δοκιμασες ποτε να αντικαταστησεις σπασμενο η φθαρμενο  UNIOR? Αν το κανεις ποτε,φωναξε με να τραβαω βιντεο,να το ανεβασουμε να σπασει ταμεια!!!!!!!!!!:hehe:

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου έχει τύχει !

Συμπεριφέρομαι ευγενικά στα εργαλεία μου ! :p

Τρίχες βοστρυχοειδείς τα περί εγγύησης δηλαδή !

Για πές γιατί φαίνεται να γελάς εκ πείρας ! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Πλεον δεν υπαρχει αντιπροσωπεια στην Ελλαδα,παραγγελνουν απο Σλοβενια οι εμποροι,προπληρωνοντας την αξια τους...

Κ πριν που υπηρχε ,ηταν υπερτιμημενα ως εργαλεια κ σε περιπτωση εγγυησης υπηρχε ενας γολγοθας με συνηθες τελικο αποτελεσμα να χρεωνεται η ζημια στο χρηστη,μετα απο πολλη ταλαιπωρια,τηλ,επισκεψεις,λογω λανθασμενης χρησης...

Οσοι προσπαθησαν να τ αλλαξουν στην εγγυηση σιχτηρισαν!

Μονο η facom στ αλλαζει διχως 2η κουβεντα κ ,πολλες φορες,ας ειναι το λαθος δικο σου...Κ η gedore νομιζω το ιδιο.

Για ολα τ αλλα που εχουν εφ ορου ζωης,κρατα μικρο καλαθι...:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ "ενδιαφέροντα" αυτά !   :wall:

Η αλήθεια είναι ότι δεν χαλάω εύκολα εργαλείο, γιατί γενικά προσέχω και καθώς συνήθως όταν ζορίζει το πράμα το λάθος είναι σε εμάς, απλά παίρνω το σωστό εργαλείο! :)

Φυσικά έχω τη "πολυτέλεια" να το κάνω αυτό, καθώς κατά κανόνα, το κέφι μου κάνω οπότε το να δουλεύεις σωστά έχει τη χάρη του!

Στα επαγγελματικά (ηλεκτρολογικά - ηλεκτρονικά) εκεί έχω κι εγώ τα "θυματά" μου, αλλά τα πιο πολλά απλά γιατί η υπηρεσία μερικές φορές αγοράζει "πατάτες" ! ! !

Ένα εργαλείο -το θυμάμαι ακόμα ! !- πήγε άκλαυτο, από κάποιο συνεργάτη που του το έδωσα να κόψει ένα καλώδιο και το καλώδιο είχε ρεύμα ! ! !

Μια πένσα της Bacho (με μαύρα χέρια) που έκοβε την "ατσαλόβιδα"  σαν καρότο!  

Ε έκανε δυο τρείς δοντιές από το τόξο και πια δεν ήταν να την χρησιμοποιείς επαγγελματικά! :(   

Και ένα κόφτη συρματόσχοινων της Kinipex -με τον οποίο έκοψα λόγω κακής συνενόησης με το κατάστημα- ένα ανοξείδωτο ηλεκτρόδιο και ψιλοδάγκωνε μετά.

Το έστειλαν πίσω και η εταιρία το άλλαξε συνοδεύοντάς το με τις ανάλογες προειδοποιήσεις : "Με αυτό κόβεις ΜΟΝΟ συρματόσχοινα ! ! ! "  :hehe: 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nομιζω οτι κ τα knipex τα αντιπροσωπευει ο Μπαρμπερης  που ειχε κ τα facom ως τωρα ,οποτε ναι,ισχυει η εγγυηση ακομα κ αν ειναι απο δικο σου λαθος οπως εγραψα ποιο πανω!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Seafalco έγραψε:

Ένα εργαλείο -το θυμάμαι ακόμα ! !- πήγε άκλαυτο, από κάποιο συνεργάτη που του το έδωσα να κόψει ένα καλώδιο και το καλώδιο είχε ρεύμα ! ! !

Μια πένσα της Bacho (με μαύρα χέρια) που έκοβε την "ατσαλόβιδα"  σαν καρότο!  

Ε έκανε δυο τρείς δοντιές από το τόξο και πια δεν ήταν να την χρησιμοποιείς επαγγελματικά! :(   

Εντελως συμπτωματικα ιδια συζητηση ειχαμε σημερα στη δουλεια, κοιταζοντας τους απλους και τους μονωμενους στα 1000V κοφτες τις Knipex. Αναρωτιομασταν τις διαφορες που εχουν και ο παλιος ο μαστορας λεει οτι στη λαβη μπορει να αλλαζει μονο το χρωμα του πλαστικου, το ολο κολπο ειναι στο μεταλλικο μερος, που δε θα παθει κατι αν κοψει καλωδιο που εχει ρευμα. Εχει δει κοφτη να "εξαφανιζεται" απο τη μεση και μετα με το που εκοψε καλωδιο με ταση.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ZoSo said:

το ολο κολπο ειναι στο μεταλλικο μερος, που δε θα παθει κατι αν κοψει καλωδιο που εχει ρευμα

 

Πολύ φοβάμαι ότι και εκεί το μέταλλο δε θα βγει αλώβητο σε κάποιες περιπτώσεις. Πχ αν κόψεις ταυτόχρονα φάση και ουδέτερο και βραχυκυκλώσουν πάνω στον κόφτη ή αν κόψεις φάση με ρεύμα που αρκεί για να γεφυρώσει τον αέρα εκατέρωθεν της κοπής, η μόνωση απλά σου εγγυάται ότι δε θα πάθεις ηλεκτροπληξία. Όχι ότι το εργαλείο θα επιβιώσει χωρίς ζημιά.

 

Γενικά θα έλεγα ότι είναι πάντα κακή ιδέα να κόβεις καλώδιο υπό τάση, ακόμη και με καλά εργαλεία...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Γενικά θα έλεγα ότι είναι πάντα κακή ιδέα να κόβεις καλώδιο υπό τάση, ακόμη και με καλά εργαλεία...

 

Μα πάντα λέμε!
Χωρίς καμία εξαίρεση!

Δεν έχει σημασία το εργαλείο, γιατί ακόμα δεν έχουμε φτιάξει μέταλλα που να μη λιώνουν σε θερμοκρασία ηλεκτρικού τόξου!

Και σε αυτό που ήδη είπες πολύ σωστά, υπάρχει και κάτι σημαντικό ακόμα.

Εφόσον δημιουργηθεί σφάλμα και ηλεκτρικό τόξο, αυτό δεν σβήνει αν δεν διακοπεί η τάση τροφοδότησης του καλωδίου.

Οπότε αν είμαστε σε κάποιο σπίτι "λίγα" (!) πράγματα μπορεί να συμβούν καθώς οι ασφάλειες κατά κανόνα είναι μικρές, αν όμως έχεις να κάνεις με καλώδιο μεγαλύτερης ισχύος, τότε σίγουρα θα δημιουργεί πολύ ισχυρότερο τόξο και αντίστοιχα φλόγα, η οποία θα κάψει την απρόσεκτο / ανύποπτο μάστορα, άσχετα με το επίσης ενδεχόμενο της ηλεκτροπληξίας!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ψάχνω ένα αξιοπρεπές σετάκι με μυτοτσίμπιδα και μικροκοφτάκια για αγορά από Ελλάδα, κατά προτίμηση online.

Θέλω βασικά τα εξής: Ένα καλό κοφτάκι για χαλκό < 1mm2, δύο μυτοτσίμπιδα πλακέ (με σαγρέ και ίσια επιφάνεια) και ίσως ένα κωνικό.

Συνολικά θα ήθελα να δώσω έως 50€ για όλα.

Link to comment
Share on other sites

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7669 17.18

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=5895  20.69

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=5894 16,8

 

~55

 

 Υπάρχουν και σε πιο κάτω τιμές απλά εκεί τα βρήκα με τη μία μιας και ξέρω το μαγαζί.

 

 

Πολύ καλά κοφτάκια και πενσοειδή βγάζει και η wiha αλλά θα ξεφύγεις. Ενδεικτικά

 

http://toolsforlife.gr/component/virtuemart/εργαλεια-χειρος/πενσεσ-τσιμπιδια-grips/πλαγιοκοφτεσ/πλαγιοκοφτησ-β-τ-wiha-mini-περιγραφη?Itemid=0 19

wiha Z05006

http://toolsforlife.gr/component/virtuemart/εργαλεια-χειρος/πενσεσ-τσιμπιδια-grips/μυτοτσιμπιδα/μυτοτσιμπιδα-ισια-wiha-γερμανιασ-1000v-απο-περιγραφη?Itemid=0 27,5 το 18αρι

wiha Ζ05005 ίσια επιφάνεια

http://toolsforlife.gr/component/virtuemart/εργαλεια-χειρος/πενσεσ-τσιμπιδια-grips/μυτοτσιμπιδα/μυτοτσιμπιδα-wiha-γερμανιασ-απο-περιγραφη?Itemid=0 24,5 το 20αρι

 

Πας αρκετά πάνω ~70 και οκ δεν νομίζω να αξίζει

 

 

Αν δεν τα θες τόσο ποιοτικά και καλά όπως τα παραπάνω παίζουν πολλοί άλλοι συνδυασμοί. Και ειδικά στο κοφτάκι μπορείς και πολύ πιο οικονομικά

Και φυσικά υπάρχει και η σειρά της Stanley fatmax

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σωστή η πρόταση και με λογικές τιμές, γιατί ειδικά στα ηλεκτρονικού, έχει τιμές ΌΣΟ θές ! :hehe:

Να ρωτήσω όμως κάτι, τα μυτοτσίμπιδα τα θες σε κανονικό μέγεθος ηλεκτρολόγου, ή τα θες σε μέγεθος ηλεκτρονικού?

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Seafalco said:

Σωστή η πρόταση και με λογικές τιμές, γιατί ειδικά στα ηλεκτρονικού, έχει τιμές ΌΣΟ θές ! :hehe:

Να ρωτήσω όμως κάτι, τα μυτοτσίμπιδα τα θες σε κανονικό μέγεθος ηλεκτρολόγου, ή τα θες σε μέγεθος ηλεκτρονικού?

Καλά το μυρίστηκες, η αλήθεια είναι ότι ψάχνω για μικρότερα μυτοτσίμπιδα - μεγαλύτερα όμως από λαβίδες, αν και οι προτάσεις της Αγάπης ήταν χρήσιμες ως σημείο εκκίνησης...

Αν έχεις και κάτι άλλο συγκεκριμένο να προτείνεις, μην συγκρατείσαι :).

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει 2 τετοια κοφτακια της Knipex, ενα για καλωδια και ενα για συρματακια. Αν κανεις λιγη υπομονη μεχρι να μου ερθουν θα σου πω εντυπωσεις. Γενικα ο,τι εργαλειο knipex εχω πιασει με εχει αφησει αφωνο, γι'αυτο και αν θελω κατι ποιοτικο ειναι σιγουρα μια απο τις επιλογες μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστοί οι προλαλήσαντες ! !  :T:

Βάλε αυτό στο γκούγλη :

Precision Electronic Pliers/Cutters

Κάτσε, πάρε κρύο νερό και κάνα ηρεμιστικό και καλή διασκέδαση ! 

Εγώ θα επανέλθω αργότερα να δω αν "ζείς" ! !  :p

H Knipex δεν είναι μόνο καλή είναι και σχετικά φτηνή ! ! ! 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Ψάχνω ένα αξιοπρεπές σετάκι με μυτοτσίμπιδα και μικροκοφτάκια για αγορά από Ελλάδα, κατά προτίμηση online.

Θέλω βασικά τα εξής: Ένα καλό κοφτάκι για χαλκό < 1mm2, δύο μυτοτσίμπιδα πλακέ (με σαγρέ και ίσια επιφάνεια) και ίσως ένα κωνικό.

Συνολικά θα ήθελα να δώσω έως 50€ για όλα.

πριν 2 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

 

Δες και τα PIERGIACOMI  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Ψάχνω ένα αξιοπρεπές σετάκι με μυτοτσίμπιδα και μικροκοφτάκια για αγορά από Ελλάδα, κατά προτίμηση online.

Θέλω βασικά τα εξής: Ένα καλό κοφτάκι για χαλκό < 1mm2, δύο μυτοτσίμπιδα πλακέ (με σαγρέ και ίσια επιφάνεια) και ίσως ένα κωνικό.

Συνολικά θα ήθελα να δώσω έως 50€ για όλα.

TOPTUL ,οτι καλυτερο  απο ταιβαν κ με εγγυηση στο MAXTOOLS, κανα 7ευρω το κομματι υπολογισε κ EXPERT TOOL ,η οικονομικη σειρα της facom,φτιαγμενα στη Γαλλια,κανα 10ρικο το κομματι στον ΠΡΟΜΗΘΕΑ στον πειραια...

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος dfa19mj έγραψε:

Δες και τα PIERGIACOMI  

Τα χρησιμοποιω στη δουλεια. πολυ καλα εργαλεια. Συγκεκριμενα ενα απογυμνωτη και ενα κοφτακι. Απ'οτι ακουω ομως πολυ ακριβα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ZoSo said:

Τα χρησιμοποιω στη δουλεια. πολυ καλα εργαλεια. Συγκεκριμενα ενα απογυμνωτη και ενα κοφτακι. Απ'οτι ακουω ομως πολυ ακριβα.

Τέτοια θέλω να αντικαταστήσω, επειδή τα έχουν πιάσει πολλά χέρια, με ό,τι αυτό συνεπάγεται...

Ακριβά δεν τα λες, στο 10άρικο που τα βρίσκεις είναι τίμια εργαλεία. Δυστυχώς σε αυτά δεν βρίσκω πλήρη γκάμα μυτοτσίμπιδα.

 

Από τα Wiha μου αρέσουν οι σειρές Electronic και Professional ESD, αλλά είναι πάνω από τον τρέχοντα προϋπολογισμό :).

Knipex ακόμη δεν έχω ούτε ένα κομμάτι, και φοβάμαι ότι ούτε τώρα θα βολέψει να σπάσω το ρόδι.

 

edit: Εννοείται ότι περιμένω σχόλια όταν δουλέψεις τα δικά σου και ότι ευχαριστώ όλους σας για τις προτάσεις.

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

Κοπιδια ,ζουμπαδες, ποντες κ λοιπες δημοκρατικες δυναμεις!:p

IMG_1960.thumb.JPG.5ec22a8e28d5630a83bc42e39295e98d.JPG

Ενα πολυ καλο κοπιδι που λυνει τα χερια σε πολλες περιπτωσεις,το αγαπημενο μου 

IMG_1961.thumb.JPG.6ce547dd550d0aef2ba90566f6b8012b.JPGIMG_1962.thumb.JPG.6dbaa4b5023c6c1ba106fad633840267.JPGIMG_1964.thumb.JPG.3a7c33944a4c120af90339ed1edf2d09.JPG

απ τα εργαλεια που προσεχω πολυ !:)

IMG_1968.thumb.JPG.6bacf57240c4c66b8d7b29893eb87e29.JPG

Ζουμπαδες κ κοπιδακια ,ακριβως τα ιδια σε πολλες μαρκες με διαφορετικο αυτοκολλητο!!!!!!!!!!:p

Ιδιο εργοστασιο παραγωγης,διαφορετικη τιμη αναλογα με τη μαρκα...

IMG_1969.thumb.JPG.551ee34d6cffd971fc9dce69cfff9afb.JPG

Καντε συγκριση των 3 καινουριων με το παλιο[50+ χρονων!]!!!!!!!!!!!!!!!!;)

IMG_1970.thumb.JPG.b687e61160371e9f84015ab182ca546f.JPG

Η αυτοματη ποντα της athlet  κ μια για ποιο βαρβαρες περιπτωσεις της facom....:)

IMG_1971.thumb.JPG.dea63385b58614414b48bb625226c189.JPG

k ενα σετακι σγρομπιες,φτηνες,για οταν χρειαστουν! Σε διαφορα μεγεθη για πολλα  υλικα...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.