Jump to content



Εργαλεία Χειρός (Κατσαβίδια, πένσες, κόφτες κλπ)


Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος panava έγραψε:

Μιάς και μιλάτε για πολυεργαλεία χειρός έχει κάποιος άποψη για αυτό εδώ;

Πένσα πολυεργαλείο FF Group - Σίντερ Ελλάς Ε.Π.Ε.

Αν και απ' ότι είδα δεν έχει θήκη.

 

 

Αντί 11.20 μπορείς  να δώσεις 17.97 και να πάρεις αρκετές παραπάνω χρήσεις.

 

http://www.ebay.com/itm/New-Arrival-Ganzo-G201-Outdoor-Multi-function-Pliers-Multi-Tools-Pocket-Plier-/252350582157?hash=item3ac1444d8d:g:wBoAAOSwsN9XCiH~

 

g201.thumb.jpg.8182c5cae8f1f3535c733e1a119e4713.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Όχι δυστυχώς ! :(

Αλλά με τόσα που κάνει δεν θα 'τανε ρίσκο να το πάρεις, ε και μετά μας λες εσύ τη γνώμη σου !  :T:

Παίζει να το δεις από κοντά και να το πάρεις στο χέρι ?

 

Ευχαριστώ. Θα πάω Τετάρτη από εκεί για κάποιες βίδες που θέλω αλλά και να το δώ δεν έχω προσωπική εμπειρία με άλλο για να συγκρίνω.

Έγινε επεξεργασία από panava
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Asxetius έγραψε:

 

Αντί 11.20 μπορείς  να δώσεις 17.97 και να πάρεις αρκετές παραπάνω χρήσεις.

 

New Arrival Ganzo G201 Outdoor Multi-function Pliers Multi Tools Pocket Plier | eBay

 

g201.thumb.jpg.8182c5cae8f1f3535c733e1a119e4713.jpg

Ευχαριστώ, θα το κοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή τα πολυεργαλεία, σκεφτόμουν τις τελευταίες ημέρες να ξεκινήσω μία συζήτηση για πυκνότητα εργαλείων ανά μονάδα μήκους/όγκου :)

Συγκεκριμένα το πώς οργανώνουμε τα "απαραίτητα" εργαλεία μας. Δεν το ξεκίνησα, γιατί αποφάσισα ότι εξαρτάται υπερβολικά από τις δουλειές που καλείται να κάνει συχνότερα ο καθένας (και πόσο στατικές είναι), οπότε αναμένω οι εργαλειοθήκες μας να έχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τους.

 

Τούτων λεχθέντων, εγώ έχω στριμώξει τα εργαλεία που χρειάζομαι για το 95% των εργασιών σε μία μικρή εργαλειοθήκη των 33cm/13". Κάθε εργαλείο έχει τη θέση του και είναι άμεσα αντιληπτό εάν λείπει οτιδήποτε. Ένα από αυτά είναι και ένα μικρό μεταχειρισμένο leatherman που το χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά ως πενσάκι και σφυράκι (δεν έχει σφυρί, απλά χτυπάω με αυτό ότι ψιλό χρειάζεται).

 

Θα κλείσω όμως με ένα ενδιαφέρον πρότζεκτ που συνάντησα: Custom εργαλειοθήκη με προκαθορισμένες θέσεις για τα (πολλά) εργαλεία και αναλώσιμα. Προσωπικά δεν θα κουβαλούσα ποτέ όλα αυτά, αλλά είπαμε - η εργαλειοθήκη είναι προσωπική υπόθεση ;).

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δυο πολυ καλα japan εργαλεια χειρος της HIT...Μικρος κοφτης πειρων κ κοφτης συρματοσκοινων,στη μιση τιμη των αντιστοιχων knipex.Πολυ δυνατα κ με πολυ καλης ποιοτητας ατσαλι απ οτι εχει αποδειχτει ως τωρα!Προσπαθω ν αποφευγω τα γερμανικα εργαλεια,αν κ μερικες φορες δεν εχεις εναλλακτικη αν θες κατι καλο κ σε σχετικα καλη τιμη, κ ετσι κοιταζοντας κ αλλες εταιρειες πετυχαινεις καποια ''διαμαντακια'' σαν αυτα!

IMG_1272.thumb.JPG.5700119849c1ef84b890be9fff325e32.JPGIMG_1275.thumb.JPG.9cc2a6cab306c4e1e51a1877674e3926.JPGIMG_1273.thumb.JPG.7b6fb923861642ecbe9ed350fd9f1e67.JPGIMG_1274.thumb.JPG.5bb219f26496228856063dc205c57cde.JPG

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On ‎31‎/‎5‎/‎2017 at 8:11 ΜΜ, το μέλος minast έγραψε:

Με αφορμή τα πολυεργαλεία, σκεφτόμουν τις τελευταίες ημέρες να ξεκινήσω μία συζήτηση για πυκνότητα εργαλείων ανά μονάδα μήκους/όγκου :)

Συγκεκριμένα το πώς οργανώνουμε τα "απαραίτητα" εργαλεία μας. Δεν το ξεκίνησα, γιατί αποφάσισα ότι εξαρτάται υπερβολικά από τις δουλειές που καλείται να κάνει συχνότερα ο καθένας (και πόσο στατικές είναι), οπότε αναμένω οι εργαλειοθήκες μας να έχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τους.

 

Τούτων λεχθέντων, εγώ έχω στριμώξει τα εργαλεία που χρειάζομαι για το 95% των εργασιών σε μία μικρή εργαλειοθήκη των 33cm/13". Κάθε εργαλείο έχει τη θέση του και είναι άμεσα αντιληπτό εάν λείπει οτιδήποτε. Ένα από αυτά είναι και ένα μικρό μεταχειρισμένο leatherman που το χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά ως πενσάκι και σφυράκι (δεν έχει σφυρί, απλά χτυπάω με αυτό ότι ψιλό χρειάζεται).

 

Θα κλείσω όμως με ένα ενδιαφέρον πρότζεκτ που συνάντησα: Custom εργαλειοθήκη με προκαθορισμένες θέσεις για τα (πολλά) εργαλεία και αναλώσιμα. Προσωπικά δεν θα κουβαλούσα ποτέ όλα αυτά, αλλά είπαμε - η εργαλειοθήκη είναι προσωπική υπόθεση ;).

 

Φαντάσου τι μαϊμούδες έχει εκεί μέσα που τους βάζει και μπανάνα.:D

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, UltraB said:

Έχει πάρει κάποιος/α αυτούς τους σφιγκτήρες;

https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/sfigtires-/set-sfigktiron-elatiriou-4-temahion-61656350/

Έχω δουλέψει παρόμοιους, για τί δουλειά τους θέλεις? Κάνουν τη δουλειά τους για προσωρινά κρατήματα, αλλά μην περιμένεις ότι θα υποκαταστήσεις πλήρως τους σταθερούς σφιγκτήρες με αυτούς. Συνήθως έχουν και αρκτετά σκληρό ελατήριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Έχω δουλέψει παρόμοιους, για τί δουλειά τους θέλεις? Κάνουν τη δουλειά τους για προσωρινά κρατήματα, αλλά μην περιμένεις ότι θα υποκαταστήσεις πλήρως τους σταθερούς σφιγκτήρες με αυτούς. Συνήθως έχουν και αρκτετά σκληρό ελατήριο.

Για να κρατάνε τον οδηγό πάνω στο ξύλο που κόβω, να κρατάνε δύο ξύλα ενωμένα μεταξύ τους...

Δυστυχώς όμως δεν έχουμε Leroy Merlin εδώ, αλλά να τους έχω στα υπόψη μου αν γίνει καμία παραγγελία με αρκετά προϊόντα καθώς βλέπω ότι έχουν αρκετά καλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, UltraB said:

Για να κρατάνε τον οδηγό πάνω στο ξύλο που κόβω, να κρατάνε δύο ξύλα ενωμένα μεταξύ τους...

Δυστυχώς όμως δεν έχουμε Leroy Merlin εδώ, αλλά να τους έχω στα υπόψη μου αν γίνει καμία παραγγελία με αρκετά προϊόντα καθώς βλέπω ότι έχουν αρκετά καλές τιμές.

Τέτοια μπορείς να βρεις άπειρα σε καλή τιμή και στο ebay, απλά πρόσεξε το μέγεθος!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Τέτοια μπορείς να βρεις άπειρα σε καλή τιμή και στο ebay, απλά πρόσεξε το μέγεθος!

Λίγο που είδα παίζουν ίδιες τιμές με εδώ, ίσως και πιο ακριβά.

Εκτός αν τα έψαχνα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

IMG_1285.thumb.JPG.f9b04d30a4bd526bb0e5723157e72db6.JPG

Ενα απιστευτο εργαλειο που κανει 5 δουλειες πολυ καλα,facom φυσικα κ σε πολυ καλη τιμη...Απογυμνωνει καλωδια,πρεσαρει 2 τυπους ακροδεκτων,κοβει λαμαρινα η αλουμινιο στο μπροστα κομματι...

IMG_1284.thumb.JPG.0347909db918d87e8374a8b8809f3c0c.JPGIMG_1287.thumb.JPG.ba35a489b28f3623faf3e65b172af591.JPG

κ η μεγαλυτερη ευκολια που σου δινει...

IMG_1288.thumb.JPG.cb568d97506e4b4aa610f38365c3fa90.JPGIMG_1289.thumb.JPG.a1de3dd3f497619b6e08466fa5131421.JPGIMG_1290.thumb.JPG.bb206a5a0476888f025717cabd441a42.JPGIMG_1291.thumb.JPG.5b274a090044a7180d8055ac56bb8e83.JPG

Οταν θελουμε να κοντυνουμε μια βιδα η βαζουμε το παξιμαδι ,κοβουμε κ μετα ξεβιδωνουμε να στρωσει το σπειρωμα της, η κοβουμε κ λιμαρουμε περιμετρικα της κοπης για τον ιδιο λογο.Εδω δεν χρειαζετε τιποτα!!!!!!!! Το ανω μερος που βαζουμε την ,προς κοπη,βιδα εχει εσωτερικο σπειρωμα.Ετσι βγαζοντας την βιδα που κοντυναμε μας καθαριζει αυτοματα το σπειρωμα κ βαζουμε κατευθειαν το παξιμαδι!!!!!!!:) Εστω κ μονο γι αυτη τη δουλεια αξιξει να το χεις!!!!;) + ολα τα αλλα βεβαια...

IMG_1286.thumb.JPG.996dfa91862009164e434a404c372b6d.JPG

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το εργαλείο ! :T:

Ο κόφτης πάντως πιο πολύ για καλώδια μου κάνει και όχι για λαμαρινάκια, έστω και αν τα κόβει και αυτά ! :)

Δοκίμασες να πρεσάρεις fast-On αυτοκινήτου? 
Πως το φτιάχνει , τυλάει καλά τα ελάσματα σύσφιξης ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Ωραίο το εργαλείο ! :T:

Ο κόφτης πάντως πιο πολύ για καλώδια μου κάνει και όχι για λαμαρινάκια, έστω και αν τα κόβει και αυτά ! :)

Δοκίμασες να πρεσάρεις fast-On αυτοκινήτου? 
Πως το φτιάχνει , τυλάει καλά τα ελάσματα σύσφιξης ?

 

Οχι,δεν εχω δοκιμασει,το πηρα πριν λιγες βδομαδες...Μαλλον λογω ποιο στενου πατηματος θα θελει διπλο πατημα για σιγουρια.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Οχι,δεν εχω δοκιμασει,το πηρα πριν λιγες βδομαδες...Μαλλον λογω ποιο στενου πατηματος θα θελει διπλο πατημα για σιγουρια.:)

Δυο πατήματα θα θέλει σίγουρα και μάλιστα σε δυο διαφορετικά νούμερα!

Στο πιο μικρό για να σφίξει τους αγωγούς του καλωδίου και σε ένα λίγο πιο μεγάλο για να σφίξει τα ελάσματα που πιάνουν πάνω στη μόνωση του καλωδίου.

Όταν δοκιμάσεις, δες πόσο εύκολα και σωστά "τυλίγει" τα ελάσματα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να κατεβασεις τον καταλογο προσφορων 16-17 εχει κ τις φαρδιες πρεσες ενος πατηματος ...εγω ειμαι του παλιου κλασσικου εντυπου καταλογου ακομα λογω αγνοιας!  :hehe: ειναι γαλαζιο χρωμα κ αν χρησιμοποιεις τετοια εργαλεια κ χρειαζεσαι κατι θα το βρουμε σε τιμη κινεζικου.

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2017 at 11:01 ΜΜ, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Αν μπορεις να κατεβασεις τον καταλογο προσφορων 16-17 εχει κ τις φαρδιες πρεσες ενος πατηματος ...εγω ειμαι του παλιου κλασσικου εντυπου καταλογου ακομα λογω αγνοιας!  :hehe: ειναι γαλαζιο χρωμα κ αν χρησιμοποιεις τετοια εργαλεια κ χρειαζεσαι κατι θα το βρουμε σε τιμη κινεζικου.

Από πρέσα ακροδεκτών είμαι καλυμμένος! :)

Έχω αυτήν:

https://www.kctoolco.com/gedore-s-8140-j-crimping-pliers-set-industrial/

GR1830899-2__19634__27806.1461701113.jpg

και ότι νέος ακροδέκτης προκύψει , απλά παίρνεις τις αντίστοιχες σιαγόνες!

Πρεσάρει κυριολεκτικά τέλεια, γιατί έχει παράλληλη μετακίνηση των σιαγόνων και πολύ καλό φινίρισμα στις επιφάνειες που διπλώνουν τα ελάσματα.

Αλλά ο λόγος σου σημειώνεται για το μέλλον ! ;)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.