Jump to content



Εργαλεία Χειρός (Κατσαβίδια, πένσες, κόφτες κλπ)


Recommended Posts

πριν 11 ώρες, το μέλος rory έγραψε:

@karmen1983 Αυτό κάθε πότε θα χρειάζεται να το επαναλαμβάνεις; Πόσο χρόνο σου πήρε περίπου;

Αν και σου απαντησε ο Στέλιος ας πω και εγώ.

Αυτό που έγινε σε υατό το βαθμό δε θα ξαναγίνει ποτέ εκτός και αν μου πέσει το σκαρπέλο και κάνει "δόντι", οπότε θα πρέπει να το ξαναφέρω σε τέτοια κατάσταση.

Υπο φυσιολογικές συνθήκες όμως δεν ξανα ασχολείσαι σε καμία περίπτωση τόσο πολύ. Ειδικά με την πίσω μεριά δεν ξανακάνεις κάτι. Αυτό που έκανα γίνεται την πρώτη φορά την στιγμή της αγοράς και τέλος.

 

Μου πήρε ούτε λίγο ούτε πολύ μία ώρα και δέκα λεπτά αυτό που φάνηκε στις φωτογραφίες. Οπως έγραψα θα μπορούσα να επιταχύνω την όλη διαδικασία με γυαλόχαρτο, αλλά ήθελα να εκπαιδεύσω να το πω έτσι απλά τα χέρια μου και το σώμα μου με τις διαμαντόπετρες. (κάτι τέτοια κάνω κατά καιρούς και δε χρειάζομαι γυμναστήριο :p )

 

Συνεπώς αφού πλέον έχω ένα σκαρπέλο κοφτερό, αν αύριο αρχίσω μία απαιτητική δουλειά που θέλει πολύ δουλειά με το σκαρπέλο μόλις το νιώσω ότι δεν κόβει καλά (συνήθως λένε μετά από 2 ώρες se συνεχή χρήση) τότε το περνάς στα γρήγορα από το Honing σου. Υπόθεση λιγότερο από λεπτό. Άλλοι το πάνε  απευθείας στο 1200 και μετά στο honing.

Θα δοκιμάσω και θα δω τι ταιριάζει σε εμένα. Αλλά σίγουρα δε νομίζω να φτάσω στο σημείο να θέλω κάθε 2 ώρες ακόνισμα. 

 

πριν 11 ώρες, το μέλος filarhos έγραψε:

Καλησπέρα, μετά από μια αποτυχημένη αλλαγή μπουζί από το συνεργείο που πάει ένας φίλος, αποφάσισα την αλλαγή μπουζί να την κάνω εγώ. Οπότε έψαξα λίγο και είδα ότι όλοι κατασκευαστές αυτοκινήτων και ανταλλακτικών δίνουν τιμές ροπών και επιβάλλουν την χρήση ροπόκλειδου (δυναμόκλειδου).

 

Οι ροπές που θέλω για αρχή είναι 25 με 30Nm τι μου προτείνετε;

Φίλος μου πρότεινε Norbar το 8-50Nm στα 90 από Πικουνι. 

 

Αν πάει καλά θα πάρω και για τα μπουλόνια όπου εκεί πάμε για 100 με 130Nm βέβαια αναλόγως την τιμή. Και θέλω να δω την φάτσα του λαστιχά όταν θα βγάλω το ροπόκλειδο...

 

Υ.Γ. Πήγα και πήρα μπουζόκλειδο γιατί θυμόμουν ότι έχουν γενικά 21άρι και τελικά το ένα έχει 16άρι και το άλλο 14άρι, ξέρουμε που μπορούμε να βρούμε;

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Καλημέρα!

Nobar είχε πάρει ένας γνωστός και είναι ευχαριστημένος. Σε αυτά τα λεφτά βλέπω και παίζουν και μερικά Unior

Παραπάνω δε ξέρω να σου πω μιας και δε το κατέχω το άθλημα. Εγώ πχ λάστιχο αλλάζω με ένα τέτοιο :p

 

PP_324734.jpg

 

 

Ο @Lakisss εχει δυναμοκλειδο οπότε ίσως μπορεί να σε βοηθήσει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος filarhos έγραψε:

Καλησπέρα, μετά από μια αποτυχημένη αλλαγή μπουζί από το συνεργείο που πάει ένας φίλος

Όταν λες αποτυχημένη; Κλώτσησε κανένα σπείρωμα;

 

πριν 52 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ο @Lakisss εχει δυναμοκλειδο οπότε ίσως μπορεί να σε βοηθήσει.

 

Εγώ πήρα δοκιμαστικά ένα του Lidl. Φυσικά δεν ψώνισα ποιότητα (αν και σε ξένα φόρουμ λενε ότι είναι καλούτσικο), απλά ήθελα μια σχετική ακρίβεια στο σφίξιμο. Θέλω να το συγκρίνω κάποια στιγμή με ακριβό πιστοποιημένο να δω τι ψάρια πιάνει. Κάποτε έκανα μια ζημιά στο μηχανάκι σε σφίξιμο και την πλήρωσα ακριβούτσικα, οπότε ακόμα και ένα φτηνό δυναμόκλειδο θα με γλύτωνε.

 

edit:

@filarhos Μιας και θέλεις τιμές 30 και 100 με 130Nm. μην πάρεις κανένα με εύρος λειτουργίας 30-200. Απ' όσο ξέρω τα δυναμόκλειδα δεν αποδίδουν στα άκρα της κλίμακας τους σωστά.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Όταν λες αποτυχημένη; Κλώτσησε κανένα σπείρωμα;

 

Εγώ πήρα δοκιμαστικά ένα του Lidl. Φυσικά δεν ψώνισα ποιότητα (αν και σε ξένα φόρουμ λενε ότι είναι καλούτσικο), απλά ήθελα μια σχετική ακρίβεια στο σφίξιμο. Θέλω να το συγκρίνω κάποια στιγμή με ακριβό πιστοποιημένο να δω τι ψάρια πιάνει. Κάποτε έκανα μια ζημιά στο μηχανάκι σε σφίξιμο και την πλήρωσα ακριβούτσικα, οπότε ακόμα και ένα φτηνό δυναμόκλειδο θα με γλύτωνε.

 

edit:

@filarhos Μιας και θέλεις τιμές 30 και 100 με 130Nm. μην πάρεις κανένα με εύρος λειτουργίας 30-200. Απ' όσο ξέρω τα δυναμόκλειδα δεν αποδίδουν στα άκρα της κλίμακας τους σωστά.

 

 

Ευχαριστώ πρώτα από όλα!

 

Ναι κλώτσησε και τελικά έψαχνε καπάκι γιατί δεν έπαιρνε επισκευή. Το θέμα είναι ότι ο "επισκευαστής" δεν το παραδεχόταν ότι το πρόβλημα είναι που σφίγγει τα μπουζί με το χέρι...

 

Θα προτιμούσα να βγάλουν ένα για.κάθε δουλειά...

 

Δοκιμή είναι αυτό γιατί μετά θέλω και άλλες επισκευές να κάνω, που χρειάζομαι μέτρηση ροπής.

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/14/2017 at 3:53 PM, Nameless1 said:

 

τέλεια σε ευχαριστώ πολύ θα τα τσεκάρω! μπορεί να πάω και από το κατάστημα να δω και από κοντά!

είδα και αυτό TACTIX - Κατσαβίδι CR-V, με καστάνια, 45 δόντια (και στό AmazonUK με άλλο brand CONNEX COXB973943 Ratchet Screwdriver Set (43 Pieces) φαντάζομαι το ίδιο είναι),

να είναι της προκοπής;;

 

αα και @karmen1983 επειδή είδα στο πόστ σου που έκανες quote είχες κάτι αντίστοιχα bits, όπως έψαχνα στο amazon έπεσα πάνω σε αύτο: Makita P-79158 Screwdriver Bit Set (39 Pieces) δες μήπως σε ενδιαφέρει ;)  (edit: πφφφ μπέρδεψα τα bits της metabo με τα makita που σου έκανα link..τυφλός <_<:hehe:)

Το TACTIX είναι εξαιρετικής ποιότητας. Τα είχα πάρει από το amazon στα 45 ευρώ (μαζί με μεταφορικά). Τα bits είναι ποιοτικά και αρκετά. Ότι βίδα χρειάστηκα να ανοίξω την άνοιξα. Το αρνητικό που έχει ίτι είναι λίγο χοντροκομμένο και το όλο κουτί έχει ένα βάρος. Το κατσαβίδι έχει και τον μηχανισμό να γυρίζει και μπρος και πίσω.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Τελευταια επιδρομη στο ξεστοκαρισμα:). Ψαλιδια λαμαρινας,δεξι,αριστερο. Παρ ελπιδα κοβουν παρα πολυ καλα,καλυτερα απο ενα UNIOR που εχω!  Μεσαια πλανη ,δοκιμαστηκε,συμπαθητικη αλλα σιγουρα θελει τροχισμα το μαχαιρι της... Απο 5 ευρω το καθενα!  Μια 20μετρη μετροταινια ,[μεχρι 5μ ειχα] ενα κατσαβιδι νο3 κ ενα κοφτακι καλωδιων μικρο κ πρακτικο. Κοβει αρκετα καλα σε οτι καλωδιο δοκιμαστηκε...3 ευρω το καθενα:)

IMG_1089.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβώς εργαλείο χειρός, αλλά νομίζω δεν υπάρχει πιο κοντινό θέμα σε αυτό :p Πάντως σε δουλειές γραφείου είναι εργαλείο :hehe: 

Πριν καιρό είχα ανεβάσει κάποια βίντεο για το πως να μεταφέρουμε κάτι στο ξύλο μέσω εκτυπωτών. Από φωτογραφίες, μέχρι λογότυπα.

Μετέφερα το λογότυπο 3-4 φορές αλλά ήταν σιχτίρι κάθε φορά να πρέπει να κόβω λαδόκολλα σε μέγεθος Α4 να εκτυπώνω και να μεταφέρω με προσοχή.

Οπότε πήγα σήμερα σε κατάστημα με σφραγίδες και έφτιαξα μία για να μεταφέρω το λογότυπο σε μία κατασκευή όσο πιο γρήγορα γίνεται.

 

Κόστος 13 ευρώ αν θυμάμαι καλά (ήταν και άλλα μέσα και κόπηκε τιμολόγιο οπότε δε θυμάμαι με σιγουριά την τιμή) και το μόνο που χρειάζεται είναι το λογότυπό σας σε ένα αρχείο corel.

Διάμετρος 3 εκατοστά και ξεμπερδέυουμε εύκολα και γρήγορα :) 

Μάλλον θα κάνω και μία πυρογραφίας αν και το σχέδιο έχει πολλές κοντινές γραμμές και δε ξέρω κατά πόσο θα το επιτρέψει...

 

P1020066.JPGP1020065.JPGstamp.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πενσες...Εκτος απο διαφορες του κιλου που ολοι εχουμε ας δουμε 3 επωνυμες.Αριστερα η 16αρα knipex, βολικη κ με καλη λαβη για μικροδουλεις, στη μεση μια facom no187, ισως πανω απο 30 χρονων!18cm η ποιο βολικη για μενα,τη χρησιμοποιω στο 90% των εργασιων που χρειαζετε πενσα:).Καιρος να ξεκουραστει,θα δωθει σε φιλικο καταστημα facom για να μπει σε εκθετηριο με παλια εργαλεια κ θα αντικατασταθει με νεα...Θα μου λειψει αλλα θα ξερω οτι ειναι σε καλα χερια:(!Για το τελος μια fat max που ρυθμιζετε σε 3 θεσεις ανοιγματος, 20cm. Πολυ καλη ως ιδεα πολυ αβολη ,βαρια κ δυσχρηστη στην πραξη!!!!!!!!! Αποφυγετε τη,ελπιζω να μου χρειαστει καποτε να μην πανε χαμενα τα 12e:hehe:!

IMG_1137.JPG

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Και μια αναβαθμιση στο σετ 3/8 της proxxon...Bγαζουμε την καστανια της κ βαζουμε μια facom!:hehe: Oι διαφορες μεταξυ τους μεγαλες,στο βαρος,στο ζυγισμα στη λαβη αλλα ποιο πολυ στη λειτουργια της καστανιας.Πολυ ποιο γλυκο δουλεμα που το ακους κ το νοιωθεις,λιγοτερες μοιρες ανα κλικ κ ποιο καλο κλειδωμα στο καρυδακι!

IMG_1141.JPG

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έτσι !
Αυτό είναι καλή αναβάθμιση, αλλά σου έχω και καλύτερη !

 

http://catalogue.facom.com/en/categorie/ratchets-sockets-accessories/junior-3-8-range/ratchets-3-8/produit/3-8-fast-action-twist-handle-ratchet

 

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=d5Gs_ezEsbY

 

Μεγειές ! ! ! :D 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Έτσι !
Αυτό είναι καλή αναβάθμιση, αλλά σου έχω και καλύτερη !

 

Facom - web-catalogue

 

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=d5Gs_ezEsbY

 

Μεγειές ! ! ! :D 

 

Θαρθει την αλλη βδομαδα η 360 σε 1/2 :) .Την εχει φιλος σε συνεργειο μοτο ,εχει φαει πολυ  ''ξυλο'' για χρονια κ ειναι ακομα σαν καινουρια!Σε μενα θα αντεξει 3 γενιες:hehe:!Αλλωστε το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο πλεον,ειναι σε προσφορα!

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 10 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Θαρθει την αλλη βδομαδα η 360 σε 1/2 :) .Την εχει φιλος σε συνεργειο μοτο ,εχει φαει πολυ  ''ξυλο'' για χρονια κ ειναι ακομα σαν καινουρια!Σε μενα θα αντεξει 3 γενιες:hehe:!Αλλωστε το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο πλεον,ειναι σε προσφορα!

Καλώς να σου έρθει ! :)

Θα την ευχαριστηθείς όσο δεν παίρνει !

Αλλά με την ευκαιρία να κάνουμε μια αναδρομή ! :)

 

Αυτές οι περιστρεφόμενες καστάνιες δεν είναι πατέντα της Facom, είναι ενός άλλου μικρού κατασκευαστή:

 

20170508_144525pse-large.jpg20170508_144556pse-large.jpg20170508_144604pse-large.jpg20170508_144614pse-large.jpg

 

Δεν έχει μπίλια κλειδώματος του καρυδιού, και η λαβή της περιστρέφεται μέν CW  και CCW αλλά μόνο η μια φορά περιστρέφει την καστάνια!

 

20170508_144631pse-large.jpg20170508_144645pse-large.jpg

 

Το μέγεθός της είναι πολύ μικρό και ίσα που περισσεύει από το χέρι!

Επίσης δεν έχει τον τρόπο να στρέψεις τη καστάνια με τα δάχτυλα σαν να βιδώνεις μια βίδα!

Αυτή την είχα πάρει αρκετό καιρό πριν κυκλοφορήσει της Facom (η οποία αγόρασε την πατέντα και την εξέλιξε πολύ)

 

20170508_144707pse-large.jpg20170508_144724pse-large.jpg

 

Εδώ η καστάνια γυρίζει όπως και να στρέφεις τη λαβή.

Η λαβή έχει μεγάλη διάμετρο και μπορείς να την ζορίσεις στο στρίψιμο.
 

20170508_144812pse-large.jpg20170508_144821pse-large.jpg

 

Το ροδάκι μπορεί να περιστρέψει την καστάνια και το κουμπί κινεί το μηχανισμό κλειδώματος του καρυδιού

 

20170508_144949pse-large.jpg20170508_145124pse-large.jpg

 

Και αυτά τα πέτυχε σε ένα μέγεθος ακόμα μικρότερο από το αρχικό μοντέλο!

 

20170508_145047pse-large.jpg

 

Η σύγκριση μιλάει μόνη της ! :)

 

Εξαιρετικά βολικό και ποιοτικό εργαλείο και αναντικατάστατο αν έχεις να δουλέψεις σε στριμώκολα σημεία !  :D

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο χρειαζομαι για κατι τετοιες περιπτωσεις που εχω συναντησει και πρεπει να μπει η καστανια απο μεσα να βιδωσει μπουλονια και παιρνει μονο ενα κλικ  τη φορα. 
 20153261339400.jpg

Με σωσατε :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μαλλον το καλυτερο κοπιδι απ οσα εχω δοκιμασει...Οι λαμες του κρατανε τουλαχιστον το διπλασιο απ τις υπολοιπες "καλες" κ δεν οξειδωνονται με τιποτα!:)

IMG_1155.thumb.JPG.c5a0c0f1d5d557f47e5de2ec8263d648.JPGIMG_1157.thumb.JPG.812c906f156fc0dd1baa67ac29544166.JPG

Κ ενα χειρουργικο νυστερακι με ανταλλακτικες λαμιτσες,να υπαρχει...

IMG_1156.thumb.JPG.8b17add42f3f90bbc8df9523cd4661d9.JPG

Έγινε επεξεργασία από Stelios13
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2016 at 4:36 ΜΜ, το μέλος Seafalco έγραψε:

 

Εχθές "επανεμπλούτισα" τη εργαλειοθήκη με ένα απαραίτητο για μένα εργαλείο,  που κατά περίεργη συγκυρία χάθηκε* παρέα με ένα επίσης απαραίτητο εργαλείο !

(* Το πιο πιθανό είναι να τα φύλαξα κάπου και .... μόνο ο Ύψιστος ξέρει! :(  )

large.Eclipse-Center-Punch-Ball-headed_0

 

@Seafalco Στέλιο μπας και θυμάσαι τιμή για την αυτόματη πόντα; 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.