Jump to content



Εργαλεία Χειρός (Κατσαβίδια, πένσες, κόφτες κλπ)


Recommended Posts

Εγώ λέω να αφήσουμε τις νέες καταστάσεις να ηρεμήσουν, για να δούμε αν χρειάζονται ευχές και να επανέλθουμε στο θέμα μας ! :)

Και ερωτώ κάτι που εργαλείο δεν είναι, αλλά οδηγεί σε τέτοιο! ;)

 

"Τι κοιτάτε όταν πάτε να αγοράσετε μια πένσα, ένα μυτοτσίμπηδο,  ή ένα κόφτη;"

Τι είναι αυτό που αν δεν το έχει, προσπερνάτε και τι είναι αυτό, που σας κάνει να το αγοράσετε;

 

Δεν το κάνω από διάθεση για κουίζ, αλλά γιατί καλό είναι εδώ που αναφερόμαστε σε μια κατηγορία εργαλείων, να κουβεντιάσουμε και με ποιο κριτήριο τα αγοράζουμε !

Σχέδια, φωτό  και λοιπά εποπτικά μέσα θα εκτιμηθούν φαντάζομαι από όλους ιδιαίτερα ! :D

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Εγώ λέω να αφήσουμε τις νέες καταστάσεις να ηρεμήσουν, για να δούμε αν χρειάζονται ευχές και να επανέλθουμε στο θέμα μας ! :)

Και ερωτώ κάτι που εργαλείο δεν είναι, αλλά οδηγεί σε τέτοιο! ;)

 

"Τι κοιτάτε όταν πάτε να αγοράσετε μια πένσα, ένα μυτοτσίμπηδο,  ή ένα κόφτη;"

Τι είναι αυτό που αν δεν το έχει, προσπερνάτε και τι είναι αυτό, που σας κάνει να το αγοράσετε;

 

Δεν το κάνω από διάθεση για κουίζ, αλλά γιατί καλό είναι εδώ που αναφερόμαστε σε μια κατηγορία εργαλείων, να κουβεντιάσουμε και με ποιο κριτήριο τα αγοράζουμε !

Σχέδια, φωτό  και λοιπά εποπτικά μέσα θα εκτιμηθούν φαντάζομαι από όλους ιδιαίτερα ! :D

 

 

Πρωτα το ν ανοιγοκλεινει ελευθερα αλλα με μηδενικους τζογους, κατεργασια μεταλλουκ σκληροτητα κοπτικων ακμων,να καθετε καλα στο χερι μου, κ να συμβαδιζει οσο το δυνατον η ποιοτητα με την τιμη...Γι αυτο το τελευταιο λογο τελευταια εχω καταληξει στα facom:hehe:!   Aποφευγω καν να κοιταξω οτι ειναι σε καλαθακια με το σωρο,οτι ειναι μεσαιας κατηγοριας με πολλες ατελειες στην συναρμολογηση κ το τελικο φινιρισμα αν κ σχετικα επωνυμα κ οτι μου προτεινει πρωτο ο πωλητης,του στυλ ''παρτο να κανεις τη δουλεια σου"...  Επισης ψαχουλευω λιγο παραπανω οταν πετυχαινω στοκ περασμενων 10ετιων  --που ασχετως μαρκας--μπορεις να βρεις κομματια με αριστες προδιαγραφες σε τιμη χωμα.    Για σχεδια στηριζομαι στο συνονοματο,εγω δεν ξερω πως,για φωτο οταν βρω χρονο:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν την Αγορά

Κάνουμε μια έρευνα (internet, φίλοι γνωστοί κλπ)  και παίρνουμε μια γενική ή και ειδική ιδέα για το τι κυκλοφορεί στην αγορά από το συγκεκριμένο είδος εργαλείου που θέλουμε να αγοράσουμε.

Η έρευνα θα  μας βοηθήσει στην συνέχεια στην επιλογή των όποιων προδιαγραφών πρέπει να έχει το εργαλείο και γιατί, για να καλύψει τις τωρινές μας ανάγκες ή/και τις μελλοντικές.

Π.χ. κόφτη :

  • Για καλώδια, Ατσαλόσυρμα, ντίζες …  
  • Μέγιστη διάμετρος κοπής των παραπάνω.
  • Απλό ή με μονωμένες λάβες (1000V)
  • Σκληρότητα κοπτικών ακμών και είδος.
  • Υλικό κατασκευής και επεξεργασία κλπ, Ατσάλι/Χάλυβας, επιχρωμιωμένο, γυαλισμένο, χρωμιοβαναδιούχος χάλυβας απλός ή super κλπ.   
  • ...

 

 

Οι επώνυμες εταιρίες του χώρου αναφέρουν όλες τις προδιαγραφές των εργαλείων τους αναλυτικά στα Site τους σε σχέση με τις Μη όπου η εύρεση των προδιαγραφών είναι σαν να κυνηγάς το Jackpot.

Μετά την Έρευνα «Προδιαγραφών» σειρά έχει η Έρευνα ποια εργαλεία (τύπος-μοντέλο) καλύπτουν τις ανάγκες μας και σε ποια τιμή είναι διαθέσιμα στην τοπική και στην διεθνή αγορά (Amazon. Ebay κλπ).

Γενικός κανόνας : Πάρτε επώνυμα για ιδίαν χρήση και κάποια του κιλού για να δανείζεται.

Μια βόλτα στα τοπικά καταστήματα μας βοηθάει στο να δούμε/περιεργαστούμε τα  εργαλεία από κοντά.

Κατά τη αγορά.

Μετά την παραπάνω Έρευνα ξέρουμε τι θέλουμε και σε τι τιμή είναι διαθέσιμο, οπότε ο φτηνότερος κερδίζει.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σημαντική και στις δύο κατηγορίες (μυτοτσίμπιδα/κόφτες) είναι η ευθυγράμμιση των δύο πλευρών. Θα πρέπει να μπορούν να πιάσουν και να κόψουν τρίχα, και χωρίς να αφήνουν γρέζια στο κόψιμο. Παρότι έχω κάτι παλιοκόφτες για ατσάλινο σύρμα, εκεί που χρειάζομαι ακρίβεια είναι ο χαλκός < 1mm².

Επομένως εάν ιεραρχούσα χαρακτηριστικά, θα έλεγα ακρίβεια, εργονομία, ανθεκτικότητα.

 

Αν καταλήξουμε και σε συγκεκριμένα εργαλεία δεν θα είναι κακό, φοβάμαι ότι κάποια στιγμή θα μου χαλάσουν ή θα χάσω το σετάκι που έχω βολευτεί τα τελευταία χρόνια και θέλω να έχω έτοιμες εναλλακτικές :).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωτίστως από την φήμη της μάρκας και από την εμφάνιση.  Δευτερευόντως μέγεθος και τι ταιριάζει στο χέρι.

Ανοχές ευθυγραμμίσεις και τέτοια αν δεν είναι από τα βάθη της Κίνας δεν υπάρχουν, αφού τα βοτ που τα κατασκευάζουν έχουν εξελιχθεί πάρα πολύ.

Οι κύριες διαφορές είναι στο υλικό αλλά αυτό το ανακαλύπτεις σε βάθος χρόνου και αφού το έχεις αγοράσει.

 

Είχα ένα μυτοτσίμπιδο μαύρη σειρά της Facom. Το χρειάσθηκα σε μια δουλειά, το έσφιξα πάρα πάνω κόβετε το ΄μάγουλο. Το πάω στον Κολέρη πέφτω πάνω στον γιο του πωλητή που μου το πούλησε.

-Που είναι το λαμόγιο ο πατέρας σου που μου πούλησε τη σαβούρα; Ούτε 20 χρόνια δεν κράτησε…

Μου δίνει ένα κόκκινο καινούριο και μου λέει:

-Κοροϊδεύεις αλλά με αυτό που σου έδωσα του χρόνου εδώ θα είσαι.

Έχτιζε με κόπο φήμη η Facom για να κάνει αρπραχτή η Stanley. Δεν αποτελεί εξαίρεση το εφήμερο έχει γίνει  κανόνας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Σημαντική και στις δύο κατηγορίες (μυτοτσίμπιδα/κόφτες) είναι η ευθυγράμμιση των δύο πλευρών. Θα πρέπει να μπορούν να πιάσουν και να κόψουν τρίχα, και χωρίς να αφήνουν γρέζια στο κόψιμο. Παρότι έχω κάτι παλιοκόφτες για ατσάλινο σύρμα, εκεί που χρειάζομαι ακρίβεια είναι ο χαλκός < 1mm².

Επομένως εάν ιεραρχούσα χαρακτηριστικά, θα έλεγα ακρίβεια, εργονομία, ανθεκτικότητα.

 

Αν καταλήξουμε και σε συγκεκριμένα εργαλεία δεν θα είναι κακό, φοβάμαι ότι κάποια στιγμή θα μου χαλάσουν ή θα χάσω το σετάκι που έχω βολευτεί τα τελευταία χρόνια και θέλω να έχω έτοιμες εναλλακτικές :).

Για κοπή χωρίς γρέζια χρειάζεσαι κόφτη με κοπτικές ακμές ακριβείας για καθαρή κοπή με μικρό φάλτσο ή καθόλου φάλτσο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πρακτική σοφία κρύβουν τα λόγια σας ! :T:

Πρακτικά, είτε έχοντας προαποφασίσει τι θα πάρω, είτε όχι (γιατί το καλύτερο κρύβεται σε αυτό που "ανακαλύπτεις") πάντα κοιτάω/δοκιμάζω μερικά πράγματα.

Και μιας και η κουβέντα είναι πολύ χρήσιμη, καλό είναι να πούμε δυο πράματα παραπάνω για τους λιγότερο έμπειρους, έτσι ώστε αυτά που λένε οι επαΐοντες να μην μοιάζουν κινέζικα  στους άλλους.

Και αυτό ας είναι ένας "οδηγός" και στα επόμενα σχόλια   των εμπειροτέρων, έτσι που οι νεοφώτιστοι να έχουν ένα μπούσουλα.

Μπούσουλα που δεν είχα στο μυαλό μου όταν έθεσα το ερώτημα, αλλά που μου φάνηκε καλή ιδέα όταν άρχισα να γράφω εγώ, και "αντιπαρερχόμενος μετά βδελυγμίας" ( :p )τα ενδεχόμενα -και πλήρως δικαιολογημένα,  η μαύρη αλήθεια είναι ! - σχόλια περί Σεντονάτων Αγιών !  :hehe:  . . . συνεχίζω βασικά και κατ' αρχάς για τους κόφτες !

 

Ο τρόπος σύνδεσης του εργαλείου:

Επειδή η ασχολία με τα ηλεκτρονικά αφήνει κάποια κουσούρια ( :p ), το πρώτο που κοιτάω είναι αυτό!

Δηλαδή τις είδους άρθρωση / joint έχει το εργαλείο.  

 

29DCP-4-19_TBI_types_of_joint_.jpg

 

Aν είναι απλά lap joint συνήθως προσπερνάω, και ο λόγος είναι ότι αυτή η προσπάθεια περιορισμού του κόστους που δηλώνει η σύνδεση αποτελεί και μια έμμεση , αλλά σαφή πιθανότητα αυτή η προσπάθεια να μην έχει μείνει μόνο στη μοργή της σύνδεσης του εργαλείου, αλλά και στην ποιότητα κατασκευής του! 

Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις!

 

Αν είναι Single Joint, αξίζει τη προσοχή μας και ο λόγος είναι η πολύ καλύτερη στήριξη που έχουν τα δύο σκέλη του εργαλείου μεταξύ τους.

 

Αν δε, είναι Box Joint  τότε δεν αξίζει την προσοχή μας μόνο, αλλά και το σεβασμό μας ! :)

Ο λόγος φυσικά είναι ότι αυτός που αποφασίζει να χρησιμοποιήσει την ακριβότερη από τις τεχνικές σύνδεσης, σίγουρα δεν θα "τσιγκουνευτεί" στην ποιότητα του εργαλείου !

Το κακό βέβαια είναι ότι και οι τιμές τους βαίνουν με την ίδια σειρά με το τελευταίο είδος σύνδεσης να έχει τις πιο ψηλές απαιτήσεις από το πορτοφόλι μας ! :(

 

Φυσικά το είδος της σύνδεσης έχει σαν πρωταρχική αναφορά, το είδος της δουλειάς που θα κάνει, και κυρίως το πόσο απαιτητική όσον αφορά στις επιβαλλόμενες δυνάμεις, είναι.

Πρακτικά για την πλειοψηφία των εργασιών, μια καλή κατασκευή Single Joint είναι ότι πρέπει καθώς, συνδυάζει την σωστή δουλειά με ένα "λογικό" κόστος!

Για τις πιο βαριές εργασίες (π.χ. Bolt cutters) οι περισσότεροι κατασκευαστές που σέβονται τους πελάτες τους, έχουν υιοθετήσει την Box Joint, αλλά το θέμα της βαριάς δουλειάς είναι με την ευρύτερη σημασία του και πάντα σε σχέση με το μέγεθός του.

Για παράδειγμα, πολύ πιο συχνά θα δούμε box joint σε κοφτάκια για ηλεκτρονικά παρά για τις συνήθεις εργασίες.

 

Το είδος των κοπτικών ακμών

Εδώ, ακολουθώντας την ποικιλία των εργασιών, η ποικιλία των ακμών είναι πολύ μεγάλη. 

Και εδώ -χωρίς να αναφερθώ στην ποιότητα του εργαλείου- είναι δική μας η ευθύνη, να πάρουμε αυτό που είμαι καταλληλότερο για τη δουλειά μας !

Δεν μας φταίει κανείς σε περίπτωση αποτυχίας του εργαλείου, αν πάμε να κάνουμε κάτι για το οποίο δεν είναι σχεδιασμένο!

 

large.Main-cutting-types-of-pliers.jpg

Συνήθως όταν αγοράζουμε κοφτάκια -ενώ ξέρουμε τι δουλειές κατά κύριο λόγο θα κάνουμε- πολλές φορές δεν το κοιτάμε με την προσοχή που είναι απαραίτητη αυτό το θέμα.

Εδώ δε, είναι και το σημείο που καλά θα κάνουμε να ψιλοκοσκινίζουμε το τι μας λέει ο πωλητής, εκτός και αν του έχουμε εμπιστοσύνη εδραιωμένη από παλιότερες αγορές!

Και -δε χάθηκε και ο κόσμος- έχουμε μαζί μας και ένα δείγμα του προς κοπήν αντικειμένου, αν πάμε για ειδικές αγορές!

 

Μιλάω σαν παθός και μαθός, γιατί πήρα ένα κόφτη συρματόσχοινου, της Knipex και πήγα να κόψω ένα ανοξείδωτο ηλεκτρόδιο των 2mm . . .  και φυσικά ο κόφτης έγινε "φαφούτης" ! !   Ευτυχώς η μακροχρόνια γνωριμία μου με το κατάστημα, με γλύτωσε από αγορά δεύτερου κόφτη, καθώς η Knipex τον αντικατάστησε (με αυστηρές οδηγίες βεβαίως βεβαίως ! :blush: )

 

Η κατά μήκος σύγκλιση των κοπτικών ακμών

 Εδώ και πάλι το ζήτημα είναι απολύτως δικό μας !

Σηκώνουμε στο φως το εργαλείο (προσοχή όχι κόντρα σε πολύ έντονο φώς, γιατί η περίθλασή του στις ακμές δεν θα μας αφήσει να δούμε αυτό που πρέπει! ) και ανοιγοκλείνοντας αργά το εργαλείο  παρατηρούμε τον τρόπο που συναντιούνται οι δύο κοπτικές ακμές.

Θα πρέπει να συναντώνται ταυτόχρονα σε όλο τους το μήκος, διαφορετικά αυτό σημαίνει αχρείαστη καταπόνηση τόσο του εργαλείου , όσο και των χεριών  μας!

Πολύ μικρές διαφορές -ιδιαίτερα αν ακουμπάνε πρώτα προς την μύτη οι ακμές και μετά με μια μικρή πίεση συναντιώνται και προς την άρθρωση του εργαλείου-, είναι αποδεκτές καθώς πολλές φορές αυτό είναι υπολογισμένο με βάση την ελαστικότητα του εργαλείου.

Μπορούμε βέβαια να κάνουμε το μπαρμπέρη στις τρίχες του χεριού μας, αλλά μια επίσης καλή μέθοδος είναι να δούμε το ίχνος που αφήνει το εργαλείο σε ένα λεπτό χαρτί.

Αν το κόψει "τσακ" με τη μία και χωρίς να κάνουμε τον Ταρζάν, τότε έχουμε μια καλή μαρτυρία! :)

 

Η εγκάρσια σύγκλιση των κοπτικών ακμών

Αυτό είναι λίγο πιο δύσκολο να το ελέγξουμε, αλλά καλό είναι να το κάνουμε.

στρέφουμε το εργαλείο έτσι ώστε να βλέπουμε τις ακμές του με τρόπο ανάλογο της εικόνας που έβαλα πιο πάνω και το κλείνουμε, παρατηρώντας αν οι ακμές του συναντήθηκαν όπως πρέπει κατά μέτωπο ακριβώς!   Στη συνέχεια πιέζουμε το εργαλείο δυνατά και παρατηρούμε αν υπάρχει έστω και η παραμικρή τάση οι δυο ακμές να πλευρίσουν η μία την άλλη! Αν δούμε κάτι τέτοιο . . . το εργαλείο θα μας προδώσει πολύ εύκολα !

 

Ο τζόγος της άρθρωσης

Θεωρητικά αυτός πρέπει να είναι ο ελάχιστος δυνατός, αλλά δυστυχώς δεν είναι πάντα!

Μιλάω για τα εργαλεία που δεν έχουν box joint και ειδικά για τους κόφτες, όπου η ακρίβεια κίνησης των κοπτικών ακμών είναι κρίσιμη!

Κοιτάμε προσεκτικά αν ο πίρος σύνδεσης είναι ορατός στις πλευρές του εργαλείου και αν υπάρχει ορατός τζόγος, αν υπάρχει πάει κάδο!

Αν δεν υπάρχει ορατός τζόγος, πιάνουμε από τις δύο χειρολαβές τος εργαλείο (μια στο κάθε χέρι ) και γυρνώντας το έτσι που να βλέπουμε τον πίρο, προσπαθούμε να "διαμελίσουμε"  το εργαλείο κινώντας τα χέρια μας εμπρός πίσω εναλλάξ και σε αντίθεση μεταξύ τους, όπως θα κάναμε αν προσπαθούσαμε να ξεχωρίσουμε δυο σανίδια καρφωμένα μεταξύ τους με μια πρόκα.

Αν αισθανθούμε την παραμικρή αίσθηση κίνησης (ένα τακ στο εμπρός και ένα στο πίσω σαν να τερματίζει η κίνηση) τότε και πάλι κάδο!

 

Πριν πάω στο επόμενο, να πω ότι οι πίροι σύνδεσης είναι δύο βασικών ειδών (υπάρχουν και άλλα είδη βέβαια, όπως οι πίροι που ασφαλίζουν με βίδα κλπ)

 

gelenkverb.gif 

Ο επάνω είναι ανεξάρτητος από το εργαλείο και συνδέεται με αυτό με αμφοτερόπλευρη "σφυρηλάτηση" / εκτόνωση , ο κάτω είναι ήδη διαμορφωμένος στο ένα από τα δύο σκέλη του εργαλείου και με ανάλογο τρόπο συνδέεται με το άλλο σκέλος του εργαλείου.

Σε αυτή δεύτερη  σύνδεση ο αρμός του πίρου είναι ορατός μόνο από τη μία πλευρά του εργαλείου.

 

Αν δεν αισθανθούμε καμία κίνηση, παρατηρούμε πολύ προσεκτικά τον αρμό γύρω από το πίρο και ταυτόχρονα ανοιγοκλείνουμε -πάντα προσπαθώντας να το διαμελίσουμε ! :) - το εργαλείο.

Αν δούμε ίχνη λαδιού να προβάλουν στον αρμό και αυτά να έχουν την  τάση να ακολουθούν το ανοιγόκλεισμα, και σε ένα σημείο του αρμού "ξεχειλίζουν" και στο αντιδιαμετρικό του, ρουφιούνται μέσα σε αυτόν,  τότε η σύνδεση δεν είναι πρώτης ποιότητας και με το χρόνο θα γίνει χειρότερη.  Αν όμως δούμε αυτό το λίγο λάδι να είναι σταθερό και όμοια μοιρασμένο στην περίμετρο της άρθρωσης, έχουμε να κάνουμε με μια σωστά αρθρωμένη σύνδεση!

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν το λάδι που θα προβάλει δεν είναι καθαρό, αλλά έχει καφετί ίχνη, τότε το εσωτερικό  της επαφής του πίρου με τα τοιχώματα της οπής έχει οξειδωθεί.

Αν αυτά τα ίχνη είναι λίγα και καθώς κινείτε το εργαλείο δεν έχουν τάση αύξησης τότε η κατάσταση είναι ανεκτή (έως φυσιολογική σε ένα ατημέλητα φυλαγμένο εργαλείο), αν όμως αυτά ολοένα γίνονται και περισσότερα και πιο σκούρα, τότε τα μαντάτα δεν είναι καλά!  Η άρθρωση φαίνεται σφιχτή και καλή, απλά γιατί είναι οξειδωμένη και με την χρήση του εργαλείου, αυτή η σκουριά θα "σπάσει" και στη θέση της θα αφήσει έναν αισθητό τζόγο!

 

Η διαδρομή των σκελών του εργαλείου

Παράλληλα με όλη την προαναφερθείσα "εξομολόγηση"  του εργαλείου, θα έχετε ήδη αντιληφθεί αν ανοιγοκλείνει σωστά και ομαλά, χωρίς μαγκώματα στα άκρα της διαδρομής του.

Εδώ όμως λίγο προσοχή, λίγα είναι τα εργαλεία που ανοιγοκλείνουν πανεύκολα με την πρώτη χρήση χωρίς να έχουν τζόγους και κατά κανόνα αυτά ανήκουν στα υψηλής ποιότητας.

Έτσι ο κόφτης ανοίγει με το ίδιο το βάρος της λαβής του!

Αυτό αν δεν το βρούμε σε ένα εργαλείο, και αυτό είναι λίγο πιο "σφιχτό", δεν είναι μεγάλο πρόβλημα, αρκεί να μην έχουμε απαίτηση ειδικά γι' αυτό το χαρακτηριστικό.

Με λίγο λάδωμα και με μικρή χρήση, το εργαλείο θα έρθει στα τέμπα του!  :)

Το μάγκωμα στο τέλος του ανοίγματος του εργαλείου -μολονότι δείχνει κάποιο θέμα κατασκευής- και πάλι δεν θα μας απασχολήσει αν δεν έχει προβλήματα αλλού!

Πρώτον γιατί σπάνια θα χρειαστεί (η και δεν είναι σχεδιασμένο να λειτουργεί σε τέτοιο άνοιγμα) να ανοίξουμε τόσο τα σαγόνια του, και δεύτερον, με τη χρήση θα στρώσει!

Αν όμως το μάγκωμα είναι έντονο και ιδιαίτερα αν το εργαλείο φρακάρει πριν τα τερματίσει την λογική και ορατή διαδρομή του, τότε σκεφτείτε το δυο φορές πριν αγοράσετε!

Ο λόγος είναι ότι αυτό το μάγκωμα μαρτυρά ασυμμετρία τις σύνδεσης και τελικά φτωχή ποιότητα. Εδώ καλό είναι να προσπαθήσετε να διακρίνεται αν το μάγκωμα οφείλεται σε επαφή των κινητών σκελών του εργαλείου, πράγμα που είναι λιγότερο σοβαρό σε εργαλεία με single joint, καθώς δεν μαρτυρά κατ' ανάγκην κακή σύνδεση άρα και μελλοντικό τζόγο, αλλά κάποια μικρή ασυμμετρία στα εν επαφή τμήματα των δύο σκελών του εργαλείου.  Αν είναι αυτό το θέμα μας, τότε προχωρήστε, και απλά θα ξέρετε ότι για αρκετό καιρό (μέχρι να στρώσει) θα έχετε αυτό το μικρό πρόβλημα.

 

Κάπου εδώ όμως θα σταματήσω γι' απόψε !
Προσβλέποντας στην συνέχεια της συμβολή των εμπειροτέρων, εύχομαι  καλό Σαββατοκύριακο σε όλη τη παρέα ! :D

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Seafalco said:

Μιλάω σαν παθός και μαθός, γιατί πήρα ένα κόφτη συρματόσχοινου, της Knipex και πήγα να κόψω ένα ανοξείδωτο ηλεκτρόδιο των 2mm . . .  και φυσικά ο κόφτης έγινε "φαφούτης" ! !   Ευτυχώς η μακροχρόνια γνωριμία μου με το κατάστημα, με γλύτωσε από αγορά δεύτερου κόφτη, καθώς η Knipex τον αντικατάστησε (με αυστηρές οδηγίες βεβαίως βεβαίως ! :blush: )

Οι οδηγίες ποιές ήταν? :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κόφτης συρματόσχοινου= ακμές που δεν συναντώνται , απλά περνούν η μία δίπλα στην  άλλη όπως στα ψαλίδια.

 

9561190-01-3.jpg

Αυτός μπορεί να σχίσει (διατμήσει) τα λεπτά συρματάκια ενός συρματόσχοινου, ένα ένα καθώς τα στριμώχνει στις ειδικής μορφής ακμές του.

Αν όμως του βάλεις ολόκληρο σύρμα ο΄πως έκανα εγώ, τότε πετάει "βυζάκι" στην κοπτική ακμή καθώς αυτή υποχωρεί από την πίεση και αποκτά ένα αδιόρατο μεν , κρίσιμο δε, μάγκωμα, που σημαίνει ότι μόλις πιάσει στο μάγκωμα, ήδη οι δύο ακμές δεν ακουμπούν μεταξύ τους, όποτε χάθηκε το παιχνίδι της κοπής του συρματόσχοινου.

Οι οδηγίες ήταν :  ΑΥΤΟ, είναι κόφτης ΜΟΝΟΝ  για συρματόσχοινα ! ! ! !   :hehe: 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η χρήση εντός προδιαγραφών ποτέ δεν οδηγεί σε μερική ή ολική καταστροφή ενός εργαλείου για αυτό πάντα πρέπει να διαβάζουμε και να κατανοούμε τις προδιαγραφές πριν την πρώτη χρήση του εργαλείου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απο αυτούς που ασπάζονται τη λογική της αγοράς ακριβών εργαλείων. Προτιμώ να πάρω έναν κόφτη απο ένα τεχνικό s/m με 5 - 6 ευρά αρκεί να κάθεται καλά στο χέρι μου και να πληρεί δικές μου ιδιαίτερες ανάγκες παρά οτιδήποτε ακριβότερο. Τι εννοώ: 

 

Στη δουλειά μου υπάρχει πίεση χρόνου σε περιβάλλον ....όχι φιλόξενο. Όταν λοιπόν έχω π.χ. να περάσω καμμιά 50αρια φις τύπου F 

fff.jpg.d3e3b306310bb2371c49e33c17549116.jpg

πάνω σε μια σκεπή (ή ακόμα χειρότερα, κάτω απο μια σκεπή .... :) ) στριμωγμένος και ασθμαίνων, θέλω μόνο 2 εργαλεία: ενα καλό ξυράφι και τον κόφτη που θα με βοηθήσει να τα βάλω γρηγορότερα και ευκολότερα 

594d92e091e98_sidecutter.thumb.jpg.4bc8f1663d9b91d7a5d74ef7026f5f48.jpg

παρατηρήστε το οδοντωτό κομμάτι πριν τη μόνωση. Αυτό πιάνει το σώμα του φις και το περιστρέφει με χαλαρή λαβή, και το φις βιδώνει για πλάκα. Με τα χέρια, στο 3ο φις θέλω 10λεπτο διάλειμμα και στο 10ο φις σύνταξη...  Σε ακριβότερους κόφτες που έχω συναντήσει αυτό το κομμάτι είναι ντυμένο με μόνωση μέχρι πάνω, καθιστώντας το (για τη δουλειά που το θέλω) παντελώς άχρηστο.

 

Γενικά, η φύση της δικής μου δουλειάς, δεν έχει τρελές απαιτήσεις απο τα εργαλεία, και αυτά που αγόρασα (αρκετά οικονομικά) προ 20ετίας στη συντριπτική τους πλειοψηφία μου κρατάνε ακόμα παρέα. Εξαιρέσεις αποτελούν κάτι πολύ μικρά κοφτάκια, που πηγαίνοντας εγώ γυρεύοντας (προσπαθώντας να κόψω πολύ χοντρότερο σύρμα) τους χάλασα τις κόψεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα μου όμως που μερικές φορές, δεν τα ξέρουμε όλα και δρούμε λίγο "ελεύθερα" και τότε μαθαίνουμε από τα λάθη μας, με το δύσκολο τρόπο ! :)

Ε και μετά προσπαθούμε -όσο περνάει από το χέρι μας- να μην την ξαναπατήσουμε ούτε εμείς ούτε και όσοι μπορούν να μας ακούσουν !

Ο σεβασμός στις οδηγίες έχει κάποια  μεγάλα εμπόδια και γι' αυτό πολλές φορές την "πατάμε" και άλλες βγαίνουμε "κερδισμένοι"  :

1. Πολλές φορές θεωρούν πολλά σαν αυτονόητα (γνώση του χρήστη ας πούμε).

2. Ο ενθουσιασμός και η "ευκολία" της στιγμής -που είναι πολύ κακός σύμβουλος-  κάνει πολύ συχνά παρέα στους ερασιτέχνες!

3. Αρκετές φορές απλά δεν πάει το μυαλό σου στο ενδεχόμενο ζημιάς.

4. Σε μια αγορά όπου ο καθένας επιτρέπεται να ισχυρίζεται ότι θέλει, δεν είναι λίγες οι φορές που μπορεί να βρεθείς με ένα μόνο κατ' όνομα κατάλληλο εργαλείο στα χέρια.

5. Δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι πάντα θα έχουμε το πιο κατάλληλο εργαλείο και δεν θα χρειαστεί να αυτοσχεδιάσουμε ελπίζοντας ότι όλα θα πάνε καλά.

 

Και άλλα πολλά που όλοι τα γνωρίζουμε μέσες άκρες, και έτσι έχουμε το σκηνικό που οι αποκλίσεις από την by the book χρήση των των εργαλείων, κάποιες φορές είναι "αναπόφευκτες".

Για παράδειγμα, τις προάλλες πρεσάρισα κάποιους ακροδέκτες με ακατάλληλη γι' αυτούς πρέσα, αναγκάστηκα να τροποποιήσω τον ακροδέκτη, γιατί η σωστή πρέσα είχε 900€ !!!

Ευτυχώς μου έκατσε καλά και ο ακροδέκτης έγινε μια χαρά. Κέρδισα !

Στην περίπτωση του κόφτη συρματοσχοίνων, η "ευκολία" της στιγμής ,  η άγνοια του πόσο "στιφό" σαν μέταλλο μπορεί να είναι ένα ανοξείδωτο ηλεκτρόδιο και φυσικά, το ότι δεν σκέφτηκα  τι ακριβώς πάω να κάνω και σε τί επάνω, με έκανε να χάσω!

 

Το θέμα είναι η πείρα αυτή, να αξιοποιείται όσο καλύτερα γίνεται και για να κερδίζει έδαφος η σωστή χρήση των εργαλείων, και να είμαστε εμείς πιο κοντά στις σωστές αποφάσεις. 

Να μας έρχονται οι σωστές κινήσεις πιο φυσικές, είτε αυτές προέρχονται από κάποια οδηγία, είτε είναι η διδάσκουσα πείρα !

Προσωπικά -το έχω πεί και άλλες φορές- πιο πολλά έχω μάθει από τα λάθη μου -γιατί μου κόστισαν- παρά  από τα σωστά μου! :)

Και δεν εννοώ ότι κάνω συχνά λάθη, (με τη δουλειά που κάνω . . . δεν θα ήμουν εδώ τώρα ! ) αλλά αυτά τα λίγα, τα σκέφτηκα πολύ και το περισσότερο γιατί με πείραξαν, υπενθυμίζοντάς μου, ότι το κανείς δεν είναι αλάθητος, μας περιμένει όλους στη γωνία, αρκεί για μια στιγμή να χάσουμε τη συγκέντρωσή μας !

Όπως και να είναι λοιπόν, το βέβαιο είναι ότι  δεν έχει καμία λογική, να  "ανακαλύπτουμε τη φωτιά" και να μαθαίνουμε τις προδιαγραφές και τις οδηγίες, μέσω των επιπτώσεων της παραβίασής τους ! ! :wall:

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

Δεν είμαι απο αυτούς που ασπάζονται τη λογική της αγοράς ακριβών εργαλείων. Προτιμώ να πάρω έναν κόφτη απο ένα τεχνικό s/m με 5 - 6 ευρά αρκεί να κάθεται καλά στο χέρι μου και να πληρεί δικές μου ιδιαίτερες ανάγκες παρά οτιδήποτε ακριβότερο. Τι εννοώ: 

 

Στη δουλειά μου υπάρχει πίεση χρόνου σε περιβάλλον ....όχι φιλόξενο. Όταν λοιπόν έχω π.χ. να περάσω καμμιά 50αρια φις τύπου F 

fff.jpg.d3e3b306310bb2371c49e33c17549116.jpg

πάνω σε μια σκεπή (ή ακόμα χειρότερα, κάτω απο μια σκεπή .... :) ) στριμωγμένος και ασθμαίνων, θέλω μόνο 2 εργαλεία: ενα καλό ξυράφι και τον κόφτη που θα με βοηθήσει να τα βάλω γρηγορότερα και ευκολότερα 

594d92e091e98_sidecutter.thumb.jpg.4bc8f1663d9b91d7a5d74ef7026f5f48.jpg

παρατηρήστε το οδοντωτό κομμάτι πριν τη μόνωση. Αυτό πιάνει το σώμα του φις και το περιστρέφει με χαλαρή λαβή, και το φις βιδώνει για πλάκα. Με τα χέρια, στο 3ο φις θέλω 10λεπτο διάλειμμα και στο 10ο φις σύνταξη...  Σε ακριβότερους κόφτες που έχω συναντήσει αυτό το κομμάτι είναι ντυμένο με μόνωση μέχρι πάνω, καθιστώντας το (για τη δουλειά που το θέλω) παντελώς άχρηστο.

 

Γενικά, η φύση της δικής μου δουλειάς, δεν έχει τρελές απαιτήσεις απο τα εργαλεία, και αυτά που αγόρασα (αρκετά οικονομικά) προ 20ετίας στη συντριπτική τους πλειοψηφία μου κρατάνε ακόμα παρέα. Εξαιρέσεις αποτελούν κάτι πολύ μικρά κοφτάκια, που πηγαίνοντας εγώ γυρεύοντας (προσπαθώντας να κόψω πολύ χοντρότερο σύρμα) τους χάλασα τις κόψεις. 

 

 

Η καταλληλότερη λέξη για να στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ακατάλληλο και όχι άχρηστο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος IOANNISTSA έγραψε:

 

 

Η καταλληλότερη λέξη για να στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ακατάλληλο και όχι άχρηστο.

Η λέξη που χρησιμοποίησε ιδιαιτέρως με την υποσημείωση εντός εισαγωγικών έχει το ίδιο νόημα.

Άχρηστο = όχι χρήσιμο. Δηλαδή δεν κάνει για την χρήση που το θέλει

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Η λέξη που χρησιμοποίησε ιδιαιτέρως με την υποσημείωση εντός εισαγωγικών έχει το ίδιο νόημα.

Άχρηστο = όχι χρήσιμο. Δηλαδή δεν κάνει για την χρήση που το θέλει

Σήμερα χρειάστηκε να βιδώσω μια βίδα. Παίρνω το Knipex Cobolt αλλά όσο και να προσπάθησα δεν τα κατάφερα.

Αυτό το εργαλείο μπορεί να κάνει ένα σκασμό λεφτά αλλά (για τη δουλειά που το θέλω) είναι παντελώς άχρηστο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος IOANNISTSA έγραψε:

Σήμερα χρειάστηκε να βιδώσω μια βίδα. Παίρνω το Knipex Cobolt αλλά όσο και να προσπάθησα δεν τα κατάφερα.

Αυτό το εργαλείο μπορεί να κάνει ένα σκασμό λεφτά αλλά (για τη δουλειά που το θέλω) είναι παντελώς άχρηστο.

Τι θέλει να πει ο ποιητής;

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη κατασκευη σουβλιου --σημαδευτηριου,  αρκετα χρησιμο εργαλειακι!  Αρκετα σκληρο αξονακι που τροχιστηκε μπροστα κ κομματι απο σκουποξυλο:p

IMG_1328.thumb.JPG.44186f9626e5da7f2c9b25669c6775f7.JPGIMG_1329.thumb.JPG.e4b94e0cc50118eb64bdb515757b6e60.JPG

Ενας πριτσιναδορος,διαφορετικος απ τους αλλους,δουλευεται κ με τα 2 χερια κ γυριζοντας εκεντρα το μπροστα μερος δεχετε διαφορετικου παχους πριτσινια...Τον δοκιμασα λιγο,οντως ειναι ποιο ξεκουραστος κ δειχνει αρκετα ποιοτικος!

IMG_1379.thumb.JPG.2fc2b845b2e8515ca2c44b7b6adb630a.JPGIMG_1383.thumb.JPG.808a843a793f4a6863fecd5382805850.JPGIMG_1381.thumb.JPG.9cac8604350ba70b5bc6d14887a1d605.JPGIMG_1380.thumb.JPG.7675f2cc9e98b02fcbeb54dce0e5c99e.JPG

Κ  3 ποντες για καρφια με μαλακο κ βολικο πιασιμο, 3 ευρα οι ποντες κ 10 ο πριτσιναδορος,στο πρακτικερ της ΙΕΡΑΣ ΟΔΟΥ... Επισης εχει ακομα πολλα αλφαδια SOLA στα 10ευρω, απο 60--120 cm. Οι κανονικες τους τιμες ειναι 3πλασιες+ κ θεωρω αμαρτια καποιος που χρειαζεται αλφαδι να μην παρει αυτα που θεωρουνται κορφη σε τιμη χαρισμα:)

IMG_1327.JPG

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.