Jump to content



Εργαλεία Χειρός (Κατσαβίδια, πένσες, κόφτες κλπ)


Recommended Posts

Μια και βρήκαμε τον ειδικό να μαθαίνουμε και εμείς .....

Τι είναι το " τσαπράζωμα " ? :hmm:

 

Τα 450mm παραπάνω τα έβαλα τυχαία, αλλά από ότι είδα η Stanley ξεκινάει από τα 380mm, σαφώς και θα πάρω πιο κοντό πριόνι, κάπου στους 300-350mm υπολόγιζα.

 

5 hours ago, Seafalco said:

Τώρα για πηχάκια και καδρονάκια (ελπίζω με το πηχάκια να λές κάτι με πάχος κάνα πόντο και καδρονάκια κάτι έως 4 πόντους τετράγωνο) δεν χρειάζεσαι τέτοιο τέρας ! :)

Ένα μικρότερο με πιο πυκνά δόντια και θα είσαι Πασάς στα Γιάννενα! :D

Αναφέρομαι στην πυκνότητα των δοντιών , γιατί αυτή μας δίνει και το μέγεθος του ξύλου που μπορούμε να κόψουμε χωρίς το πριόννι να σκαλώνει και να μας σπάει τα νεύρα , ή και το ξύλο το ίδιο !

Άποψή μου είναι να πάρεις ένα Πιο κοντό πριόνι με πιο πυκνά δόντια και τρόχισμα νέου τύπου (jet cut).  Τώρα αν τα ξύλα σου είναι καδρόνια 8χ8 και τάβλες 2,5 χ 10 + τότε το δεύτερο που έβαλες είναι εντάξει και γι' αυτά και για πιο χοντρά ξύλα.

Μπορείς να κόψεις και πιο λεπτά , αλλά εκεί πρέπει να προσέξεις πως θα μπεις στο ξύλο και τη γωνία με αυτό διαφορετικά θα σε νευριάζει σκαλώνοντας.

 

 

Έχεις υπόψιν σου κάποιο άλλο εκτός από τα Stanley να μου προτείνεις ?

 

4 hours ago, Stelios13 said:

IMG_1332.thumb.JPG.e6d43f3deaa5ec837aad9564e37c97b4.JPGIMG_1339.thumb.JPG.e8784cbd976777428d8a82c48a7873be.JPGIMG_1340.thumb.JPG.c9c88e1a04275167285688b452df4b50.JPG

Σχετικα πυκνα δοντια,γρηγορη κ αρκετα καθαρη κοπη.Νομιζω οτι καποιος αν εχει μονο αυτο ,θα τον καλυψει απολυτα σχεδον στα παντα!

IMG_1333.thumb.JPG.111aab235393eaee76b8fbe5c72447b4.JPGIMG_1336.thumb.JPG.fde3ba09ee68b4cc7b20329ccbea8080.JPGIMG_1337.thumb.JPG.2ac60282f78571582443ff2c87d869e5.JPGIMG_1338.thumb.JPG.008f4ccd5a28bd31bb8b03b1958e00d2.JPG

Ποιο αραια δοντια με κενα αναμεσα για να μην μπουκωνει,ταχυτατη κοπη σε μεγαλα παχη,χοντρα κλαδια,μεγαλα δοκαρια.Παιρνει ανταλακτικες λαμες κ κλειδωνει σε δυο θεσεις κοπης. Η δευτερη ειναι αν θελουμε να κοψουμε κατι πανω απ το υψος του ωμου μας,για ποιο ξεκουραστη κοπη:)   Θελει μονο προσοχη στο να ελεγχουμε καλα  για τυχον ξεχασμενες προκες η διχαλα στο προς κοπη κομματι γιατι τα δοντια καταστρεφονται κ δεν μπορουν να τροχιστουν ξανα!!!!!!!   Ελπιζω να βοηθησα λιγο...:)

Έχω πάρει για κλάδεμα το κυρτό της SHOGUN το οποίο όντως είναι φανταστικό και η οδόντωση του μοιάζει νομίζω στο πρώτο, είχα την εντύπωση από το Site τους ότι προτείνονται για φρέσκα ξύλα και όχι ξερά για αυτό και τα περισσότερα λένε κλαδευτικά όπως και αυτό που πήρα.

Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι έχουν φέρει και ίσια για κανονική ξυλεία.

Θα τους ρίξω μια ματιά...

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απο κινητό και μαλιστα εν κινήσει! 

Για κοιτα στους οδηγους απο το εργαστήρι για το "θελει ζορι το πριόνι"

Θα λυθουν πολλες απο τις αποριες σου!:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

έχω την  Knipex 97 51 10, είναι εξαιρετική...την πήρα γιατί είχα μια noname που δεν πρέσαρε σωστά.

Μακριά από κινέζικες, στο πρώτο καλώδιο που θα χρειαστεί να ξαναπρεσάρεις θα τα βγάλει τα λεφτά της η Knipex

Η 97 51 12  πρεσάρει και 4πινα τηλεφωνικά βύσματα γι αυτό είναι και πιο ακριβή.

Για LAN Tester εγώ θα έπαιρνα το παρακάτω

http://www.greenlee.com/products/TESTER%40c-VDV-NETcat-(POP).html

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Magnum έγραψε:

Τι είναι το " τσαπράζωμα " ? :hmm:

Για να μην είναι εδώ ακάλυπτο το ερώτημά σου . . .

 

Amfodontosi_Evgenidio_s.jpg

 

Για τα υπόλοιπα, όποιος ενδιαφέρεται. . .

...όπου θα ζητήσω την κατανόησή σας, γιατί κάποια από τα παράπλευρα προβλήματα της μετάβασης στη νέα πλατφόρμα, δεν έχουμε προλάβει να τα συμμαζέψουμε ακόμα ! 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Seafalco said:

Για να μην είναι εδώ ακάλυπτο το ερώτημά σου . . .

 

Amfodontosi_Evgenidio_s.jpg

 

Για τα υπόλοιπα, όποιος ενδιαφέρεται. . .

...όπου θα ζητήσω την κατανόησή σας, γιατί κάποια από τα παράπλευρα προβλήματα της μετάβασης στη νέα πλατφόρμα, δεν έχουμε προλάβει να τα συμμαζέψουμε ακόμα ! 

Όταν είχα διαβάσει τον οδηγό μου είχε μείνει ο όρος "αμφοδόντωση"  και όχι το "τσαπράζωμα" ;).

 

Πάντως είναι φοβερός οδηγός !! :T:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε και ένα ιδιαίτερο εργαλείο μιας και το παρέλαβα σήμερα. Καλά τα ηλεκτρικά εργαλεία αλλά στα χειρός έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία και ειδικά σε αυτά που σου λύνουν τα χέρια στις στιγμές που απαιτείται μεγαλύτερη προσοχή.

Παρακάτω βλέπουμε ένα σημαδευτήρι για ξύλο της αγαπημένης μου veritas ή αν θέλετε veritas marking gauge με micro-adjust στην μετρική του έκδοση

http://www.veritastools.com/Products/Page.aspx?p=102

 

Είναι ένα από τα πιο χρήσιμα εργαλεία όταν θες να κάνεις ενώσεις σε ξύλα. Οπότε μιας και θα έχω δουλειές με φούντες σε λίγο καιρό, έκανα το μεγάλο βήμα και το πήρα :)

Είναι 155γρ και έχει πολύ καλό πιάσιμο αλλά και ζύγισμα στο χέρι. Η επεξεργασία του μετάλλου είναι αψεγάδιαστη και τα εκατοστά που φαίνονται επάνω στην μπάρα πολύ βολικά για τις χοντροδουλειές. Αν θες όμως πολύ μικρή μετακίνηση του ορειχάλκινου "φράκτη" έχει την δυνατότητα αυτή η έκδοση.

Ενα ακόμα θετικό του είναι το γεγονός ότι ο δίσκος κοπής στο μπροστινό μέρος ουσιαστικά είναι και το σημείο μηδέν. Η βίδα που τον συγκρατεί είναι χωνεμένη μέσα και δεν προεξέχει όπως άλλα. Οπότε μετρήσεις πάχους υλικού ή αποστάσεων είναι παιχνιδάκι και ακριβέστατες

 

 

Αυτά για την ώρα και παρακάτω ένα mini φωτορεπορτάζ :) 

 

veritas_marking_gauge_micro_adjust_metric_version_image001.jpg

veritas_marking_gauge_micro_adjust_metric_version_image008.jpgveritas_marking_gauge_micro_adjust_metric_version_image009.jpgveritas_marking_gauge_micro_adjust_metric_version_image007.jpgveritas_marking_gauge_micro_adjust_metric_version_image006.jpgveritas_marking_gauge_micro_adjust_metric_version_image005.jpgveritas_marking_gauge_micro_adjust_metric_version_image004.jpgveritas_marking_gauge_micro_adjust_metric_version_image003.jpgveritas_marking_gauge_micro_adjust_metric_version_image002.jpg

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι μεγειές. Πάντως επειδή είμαι και πολύ γκαντέμης,  όποιο προϊόν θέλω απ το amazon.de, δεν έρχεται Ελλάδα. Οπότε (για να μην σε πω μοναχοφάισα :hehe::hehe:) λέγε πότε σκοπεύεις να κάνεις την επόμενη αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Μπα από εξωτερικό τελείωσαν οι αγορές μου για φέτος. Μία μεγάλη θα μπει από ελληνικό μαγαζί και κλείσαμε μία και εξω με τις αγορές εργαλείων από εδώ και πέρα :) 

 

 

ΥΓ το συγκεκριμένο το στέλνει Ελλάδα βρε. Το dictum είναι το κατάστημα που το στέλνει

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μπα από εξωτερικό τελείωσαν οι αγορές μου για φέτος. Μία μεγάλη θα μπει από ελληνικό μαγαζί και κλείσαμε μία και εξω με τις αγορές εργαλείων από εδώ και πέρα :) 

 

:hehe::hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος osa έγραψε:

:hehe::hehe:

Μη γελας καθολου καθως μετα δε θα εχω χρονο για τιποτα :)

Το πιο πιθανο ειναι να πουλησω ολα μου τα εργαλεία το 2018 :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μπα από εξωτερικό τελείωσαν οι αγορές μου για φέτος. Μία μεγάλη θα μπει από ελληνικό μαγαζί και κλείσαμε μία και εξω με τις αγορές εργαλείων από εδώ και πέρα :) 

 

Θα το κάνω κορνίζα αυτό που είπες και θα γράψω και την ημερομηνία :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μη γελας καθολου καθως μετα δε θα εχω χρονο για τιποτα :)

Το πιο πιθανο ειναι να πουλησω ολα μου τα εργαλεία το 2018 :)

 

Αγοραζωωωω!:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.