Jump to content



Εργαλεία Χειρός (Κατσαβίδια, πένσες, κόφτες κλπ)


Recommended Posts

πριν 6 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

^^αυτό το εργαλείο ακόμα δεν εχω καταλάβει με τι καρδιά του το επέστρεψα όταν μου το δάνεισε :p 

το ιδιο απο Γαλλια μερια:) το βρισκουμε 100-120...με 3 μητρες.

Έγινε επεξεργασία από Stelios13
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

αυτό το εργαλείο ακόμα δεν εχω καταλάβει με τι καρδιά του το επέστρεψα όταν μου το δάνεισε :p 

 

Αγάπη, σχώρα με για το  "ηθικό δίλημμα" που σ' έβαλα ! :p

Τώρα που το ξέρω . . .  Θα το ξανακάνω ! ! ! :hehe: 

 

Πέρα από τη πλάκα, με αυτήν τη πρέσα πρέσαρα ακροδεκτάκια σαν αυτά:

Hirose_DF11-22SC_terminal.jpg

και αν απορείς που είναι η δυσκολία δες στην επόμενη φωτο τις διαστάσεις . . .

 

Hirose DF11-22SCA Terminal_01.jpg

 

. . . Μιλάμε για χιλιοστά ! ! !

Το pits των ακροδεκτών στο βύσμα είναι 2mm !

Έβαλα το ένα γυαλί πάνω στο άλλο και έκανα "χειρουργείο" .

Μετά από ένα πατεντάρισμα (κόντεμα των πίσω ελασμάτων) το grimbing  έγινε έτσι:

 

20170527_124056-large.jpg  20170527_124316_cropedit.jpg

 

και τα δυο ζευγάρια ελασμάτων  του ακροδέκτη -όπως καταλαβαίνετε-  πατήθηκαν στο πρώτο μισό της πρέσας που είναι για το πρεσάρισμα των συρμάτων!

Αλλά τέλος καλό όλα καλά. . .

 

20170528_202814cropedit.jpg

 

.. . . αν και "ίδρωσα" λιγάκι ! :hehe:

 

Ηθικόν δίδαγμα . . . δε κωλώνουμε πουθενά !  :D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ηθικοτερον διδαγμα...επειδη με τα ρευματα δεν καταφερα ποτε μου να τα παω καλα,[σου ανατιναζω πολυκατοικια με 12βολτη μπαταρια:)] οποτε  εχω προβλημα θα βαζεις την τεχνη κ θα βαζω το κρασι κ τα ψητα!!!!!!!!!!!!!!!κ καμια σαλατουλα για το ξεκαρφωμα...:hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Stelios13 έγραψε:

οποτε  εχω προβλημα θα βαζεις την τεχνη κ θα βαζω το κρασι κ τα ψητα!!!!!!!!!!!!!!!κ καμια σαλατουλα για το ξεκαρφωμα...:hehe:

 

LOL! ! !

Άν μπορώ . . . ό,τι θές! :)

Αρκεί τα ψητά και κυρίως τα κρασιά, να μην προηγούνται της "τέχνης" γιατί τότε, μάλλον, τα έργα μας θα προκαλούν χαμόγελα για τους . . .  λάθος λόγους! :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος rory έγραψε:

Ο "κροκόδειλος" στην φωτογραφία ποιος είναι;

Να ΄σαι καλά ! :)

Αν μπορώ ας κάνω και αλλιώς ! !

To pits του βύσματος είναι μόλις 2mm!

 

Το κροκοδειλάκι, είναι από τα εξαρτήματα κάποιου επώνυμου οργάνου μέτρησης, αλλά κατασκευαστή δεν αναφέρει (προφανώς είναι ΟΕΜ προϊόν)

Tον έχω βρεί και εδώ :

https://www.caltestelectronics.com/ctitem/40-clips-alligator-clips/CT3251

 

Αν σε βοηθάει σου βάζω κάποιες φωτό:

 

20170610_234612-medium.jpg20170610_234623-medium.jpg20170610_234724-medium.jpg20170610_234757-medium.jpg

 

Όπως βλέπεις είναι λίγο "γαϊδουράκι"  και από άνοιγμα . . . ανάλογο! :)

 

20170610_234853-medium.jpg20170610_234928-medium.jpg

 

Μπορεί όμως να πιάσει και πολύ λεπτά καλώδια, και φυσικά έχει μπόρνα ασφαλείας.
 

 

 

20170610_234819-medium.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είχα μια υποψία ότι θα είναι από κάποιο πολύμετρο της Fluke.

Κοιτάζω της τελευταίες μέρες για να πάρω ένα και είδα κάτι παρόμοια να δίνουν μαζί.

Αν αυτό που θα πάρω δεν θα έχει,θα τα τιμήσω γιατί όντως δείχνουν ποιοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Ένας από τους πιο χρήσιμους ακροδέκτες για πολύμετρο είναι οι  αλιγάτορες τύπου . . .  "Alien" :)

https://www.amazon.com/Fluke-AC220-SureGrip-Alligator-Clips/dp/B000NKC9C4

 

51an-G8jv1L._SL1000_.jpg

Κυριολεκτικά αναντικατάστατοι!

Ότι πιάσει δεν το αφήνει με τίποτε κάτι σαν μπουλντόγκ ένα πράμα! :)

Μπορείς να βρείς και σε άλλες εταιρίες (Π.χ HCK) σε πιο λογικές τιμές!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Ψάχνω να πάρω ένα πριόνι για κοπή διάφορων ξύλων γενικώς (όχι μελαμίνης).

 

Ρίχνω μια στο skroutz και θέλω να ρωτήσω ποια διαφορά της σεγάτσας από το πριόνι γενικού τύπου ή είναι το ίδιο?

 

Ακόμη ποια η διαφορά από το πριόνι με μαλακό ή σκληρό δόντι ?

 

Τέλος θα ήθελα προτάσεις για κάτι καλό μέχρι 25Ευρώ από Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Η σεγάτσα είναι κατασκευασμένη να κόβει όταν σπρώχνεις το πριόνι προς το ξύλο.

Γι' αυτό -προκειμένου να μην λυγίζει εύκολα- έχει πιο παχιά λάμα και αφήνει πιο φαρδύ λούκι κοπής.

Συνήθως προορίζεται για κοπές σε πρώιμα στάδια επεξεργασίας και σε σχετικά χοντρά ξύλα, γι' αυτό έχει γενικά σχετικά μεγάλα δόντια, πράγμα που τηξς επιτρέπει να έχει απόδοση στην κοπή (ταχύτητα) .

Ο ίδιος ο τρόπος που δουλεύει δεν την καθιστά κατάλληλη για δουλείες ακριβείας.

 

Τα πριόνια γενικού τύπου κόβουν όταν τραβάς το πριόνι προς το μέρος σου (αντίθετά από ότι στη σεγάτσα) .

Με το τρόπο αυτό η ίδια η δύναμη που χρησιμοποιείς για να πριονίσεις , τεντώνει τη λάμα και την κρατάει ίσια, χωρίς τάσεις να λυγίζει.

Αυτό δίνει τη δυνατότητα οι λάμες των πριονιών έλξης (κοινα΄πριόνια) να είναι πολύ λεπτές και να αφήνουν στενό λούκι κοπής.

Επίσης μπορούν καθοδηγώντας τη λάμα να ακουμπά μμε τον κατάλληλο τρόπο στο σόκορο κοπής, να το χρησιμοποιεί σαν οδηγό και να πετυχαίνει καμπύλες κοπές.

Υπάρχουν τέτοια πριόνια με πολύ λεπτά δόντια που μπορούν να πετύχουν πολύ μεγάλη ακρίβεια κοπής και γι' αυτό χρησιμοποιούνται σε δουλειές στα τελικά στάδια κατασκευής.

Με το κατάλληλο τρόχισμα των δοντιών τους και τροποποιώντας ή και καταργώντας το τσαπράζωμά τους,  μπορούν να επιτευχθούν εξαιρετικά καλού φινιρίσματος κοπές (πριόνια μελαμίνης).

Από άποψη ταχύτητας κοπής δεν υστερούν από τις σεγάτσες αισθητά γιατί το λούκι κοπής είναι πολύ μικρό και σαφώς χρειάζονται πολύ λίγη προσπάθεια για να κόψουν.

 

Το τρίτο είδος πριονιών που ανέφερες είναι τα λεγόμενα τοξοπρίονα.

Αυτά διατηρούν τη λάμα τους τεντωμένη μέσω ενός μεταλλικού τόξου.

Τα δόντια τους προορίζονται για αποδοτική κοπή σε πολύ χοντρά ξύλα, όπου δεν μας ενδιαφέρει καθόλου το φινίρισμα της κοπής, παρά μόνον η κατά το δυνατόν η  μεγαλύτερη ταχύτητά της.

Τα δό΄ντια τους είναι αριαά και έχουν ειδικό τρόχισμα και σχήμα προκειμένου να φεύγει εύκολα το πριονίδι μέσα από ενα μεγάλο ξύλο, το δόντι να μπορεί να δαγκώνει βαθειά στο ξύλο (εξ ού και τα αραιά δόντια) και ο απαιτούμενος κόπος να είναι κατά το δυνατόν μικρός.

 

Όσο για την πρόταση που ζητάς, θα πρέπει πρώτα να μας πεις τι περίπου σκοπεύεις να κάνεις.

Σαφώς το πρώτο χρειαζούμενο είναι ένα κανονικό πριόνι έλξης (κοινό πριόνι) σε συνέχεια η σεγάτσα και μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις θα χρειαστείς τοξοπρίονο.

 

Ελπίζω αυτά να ξεκαθαρίζουν λίγο την εικόνα, και να σου δώσουν την ιδέα για το τι περίπου χρειάζεσαι.

:)

 

edit:

Υπάρχουν και τα πριόνια που κόβουν στο σπρώξε (σαν τις σεγάτσες) αλλά μπορούν να κάνουν εξαιρετικά ακριβείς κοπές (ακριβέστερες και από αυτά της έλξης). Γαι να το εξασφαλίσουν αυτό , διατηρούν τη λάμα τους άκαμπτη, μέσω ενός μεταλικού στελέχους που έχουν στην επάνω πλευρά της , που την αγκαλιάζει και την διατηρεί ολόισια! 

Έτσι έχεις ακόμα καλύτερο έλεγχο κοπής σε δύσκολες και απαιτητικές δουλές (π.χ κόψιμο καπλαμάδων, χελιδονοουρών κλπ )

Το μόνο "μεινέκτημά τους είναι ότι η λάμα δεν μπορεί να μπεί όλη στο ξύλο, το τμήμα με την ενίσχυση ευθυγραμίας, αναγκαστικά μένει εκτός, γι' αυτό και στις κοπές αυτές πάς από "πάνω πρός τα  κάτω".

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Αψογος οπως παντα ο συνονοματος!!!!!!!!!Κοιτα  σε Σογκουν η Σαμουραι ,ειναι αρκετα καλα κ σε 24cm λαμα που ειναι η χρυση τομη για γενικα κοψιματα. Οσο ποιο αραια δοντια τοσο ποιο γρηγορη κοπη,ποιο πυκνα τοσο ποιο καθαρη...Υπαρχουν κ τα TΑJIMA αλλα ξεφευγουν λιιιγο στην τιμη:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικός όπως πάντα !   :)

 

Όμως από λάθος μου δεν αναφερόμουν στα τοξοπρίονα αλλά παρακάτω στην λίστα στα εξής :

Πριόνι Stanley JET CUT SP με μαλακό δόντι 450mm 2-15-283

Πριόνι Stanley Universal HP 450mm με σκληρό δόντι 1-20-003

 

Την διαφορά του ενός από το άλλο,  μαλακό δόντι με σκληρό δόντι, όταν κοίταζα σε Stanley.

 

Έχω πάρει για κλάδεμα ένα SHOGUN και έμεινα έκπληκτος από την χρήση του, αφού μου το κράτησε ο πατέρας μου όταν το κατέβασα στο εξοχικό.

 

Για αυτό αποφάσισα να ψάξω για αρχή ένα πριόνι (ανάλογης απόδοσης και ποιότητας) για γενικές κοπές διάφορων ξύλων πηχάκια, καδρονάκια κλπ (ΟΧΙ μελαμίνης που ξέρω πάμε σε ειδικά πριόνια) γιατί μέχρι τώρα είχα κάτι του κιλού...

 

Link to comment
Share on other sites

Knipex Πρέσα Ακροδεκτών 190mm 975110--> 33 ευρώ 

20170522142822_knipex_presa_akrodekton_9[/img]
την έχει καποιος ? αξίζει ? ή να πάρω κάποια κινέζικη ποιο οικονομική 

και ποια η διαγορα με αυτην που ειναι 100+

Knipex Πρέσα Ακροδεκτών 200mm 975112

 

φις από που αγοράζετε συνήθως ? rj45 ( cat5e,cat6 ktl) και με μεταλλικό περίβλημα για γειώσει καλωδίου   

 

και κάποια πρόταση απο κίνα. και να είναι δοκιμασμένα ότι δουλεύουν σωστά !  αν έχετε κάποιο και εσεις  προτείνεται  μου. 

1) LAN Network cable tester 

2)γεννήτρια θορύβου

3) ένα ψαλίδι ηλεκτρολόγου

 

Link to comment
Share on other sites

Το μαλακό και το σκληρό αντίστοιχα δεν αναφέρονται στο δόντι το ίδιο, δεν έχει να κάνει δηλαδή με το υλικό τους.

Αλλά με το τι αποτέλεσμα έχουν στο ξύλο.

Το πρώτο https://www.stanleycenter.gr/prionia-ksylou/prioni-universal-hp-skliro-donti-450mm-9tpi-stanley-1-20-003?limit=15

Έχει κλασική μορφή πριονιού που κόβει στο σπρώξε και είναι αν δε με γελάνε τα μάτια μου και τσαπραζωμένο ανάλογα.

Οπότε όταν κόβει (ιδιαίτερα εκεί που η λάμα βγαίνει από το ξύλο (η κάτω πλευρά μιας σανίδας που την κόβεις από πάνω ) πετάει αρκετές σκλήθρες.

Το άλλο που έβαλες https://www.stanleycenter.gr/prioni-jet-cut-sp-malako-donti-450mm-7tpi-stanley-2-15-283

έχει τρόχισμα νέου τύπου (σαν τα Tajima) και δεν έχει τσαπράζωμα, οπότε δεν πετάει πολλές σκλήθρες έως καθόλου, αν κόβει ξυράφι.

Και επιπλέον κόβει και λίγο στο τράβα.

Είναι "ευγενικό" με το ξύλο , το πάει με το "μαλακό" ! :)

 

Τώρα για πηχάκια και καδρονάκια (ελπίζω με το πηχάκια να λές κάτι με πάχος κάνα πόντο και καδρονάκια κάτι έως 4 πόντους τετράγωνο) δεν χρειάζεσαι τέτοιο τέρας ! :)

Ένα μικρότερο με πιο πυκνά δόντια και θα είσαι Πασάς στα Γιάννενα! :D

Αναφέρομαι στην πυκνότητα των δοντιών , γιατί αυτή μας δίνει και το μέγεθος του ξύλου που μπορούμε να κόψουμε χωρίς το πριόννι να σκαλώνει και να μας σπάει τα νεύρα , ή και το ξύλο το ίδιο !

Άποψή μου είναι να πάρεις ένα Πιο κοντό πριόνι με πιο πυκνά δόντια και τρόχισμα νέου τύπου (jet cut).  Τώρα αν τα ξύλα σου είναι καδρόνια 8χ8 και τάβλες 2,5 χ 10 + τότε το δεύτερο που έβαλες είναι εντάξει και γι' αυτά και για πιο χοντρά ξύλα.

Μπορείς να κόψεις και πιο λεπτά , αλλά εκεί πρέπει να προσέξεις πως θα μπεις στο ξύλο και τη γωνία με αυτό διαφορετικά θα σε νευριάζει σκαλώνοντας.

Είναι πολύ σημαντικό το μήκος του λουκιού κοπής σε σχέση με την απόσταση των δοντιών μεταξύ τους. Μια τάβλα την κόβεις με ένα μεγάλο πριόνι, αρκεί η κοπή να κόβει στο φαρδύ μέρος της τάβλας, αν όμως πάς με το ίδιο πριόνι να την κόψεις μπαινοντας στη στενή της πλευρά , τότε θα αγανακτήσεις μέχρι να τελειώσεις καιθα έχεις και μια χάλια κοπή , Εκεί χρειάζεσαι ε΄να πιο πυκνόδοντο πριόνι , έτσι ώστε πολλά δό΄ντια του να πατάνε στο πυθμένα του λουκιού κοπής και να μην αρπάζουν στο ξύλο περισσότερο από ότι πρέπει !

 

πριν 20 λεπτά, το μέλος tromeross έγραψε:

Knipex Πρέσα Ακροδεκτών 190mm 975110--> 33 ευρώ 

imageproxy.php?img=&key=ae3e259fe6d476e420170522142822_knipex_presa_akrodekton_9[/img]
την έχει καποιος ? αξίζει ? ή να πάρω κάποια κινέζικη ποιο οικονομική 

και ποια η διαγορα με αυτην που ειναι 100+

Knipex Πρέσα Ακροδεκτών 200mm 975112

 

φις από που αγοράζετε συνήθως ? rj45 ( cat5e,cat6 ktl) και με μεταλλικό περίβλημα για γειώσει καλωδίου   

 

και κάποια πρόταση απο κίνα. και να είναι δοκιμασμένα ότι δουλεύουν σωστά !  αν έχετε κάποιο και εσεις  προτείνεται  μου. 

1) LAN Network cable tester 

2)γεννήτρια θορύβου

3) ένα ψαλίδι ηλεκτρολόγου

 

Η τιμή είναι πολύ καλή , σε σχέση με αυτό που βλέπω:

https://www.amazon.com/Knipex-Crimping-Pliers-Western-Plugs/dp/B000XUJQJS

Οπότε προχώρα και θα έχεις ένα καλό εργαλείο!

 

Υπάρχει βέβαια και πιο καλό, αλλά πονάει ! ! !

http://www.conrad.com/ce/en/product/812558/Knipex-97-51-12-Crimping-Pliers-for-Western-Plugs

Η διαφορά είναι ότι το δεύτερο , πρεσάρει το βύσμα μετακινώντας τις σιαγόνες του, αυστηρώς παράλληλα και όχι υπό κάποια -μικρή έστω- γωνία όπως το πρώτο.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Magnum έγραψε:

Αναλυτικός όπως πάντα !   :)

 

Όμως από λάθος μου δεν αναφερόμουν στα τοξοπρίονα αλλά παρακάτω στην λίστα στα εξής :

Πριόνι Stanley JET CUT SP με μαλακό δόντι 450mm 2-15-283

Πριόνι Stanley Universal HP 450mm με σκληρό δόντι 1-20-003

 

Την διαφορά του ενός από το άλλο,  μαλακό δόντι με σκληρό δόντι, όταν κοίταζα σε Stanley.

 

Έχω πάρει για κλάδεμα ένα SHOGUN και έμεινα έκπληκτος από την χρήση του, αφού μου το κράτησε ο πατέρας μου όταν το κατέβασα στο εξοχικό.

 

Για αυτό αποφάσισα να ψάξω για αρχή ένα πριόνι (ανάλογης απόδοσης και ποιότητας) για γενικές κοπές διάφορων ξύλων πηχάκια, καδρονάκια κλπ (ΟΧΙ μελαμίνης που ξέρω πάμε σε ειδικά πριόνια) γιατί μέχρι τώρα είχα κάτι του κιλού...

 

Απο καθαρα υποκειμενικη αποψη, αυτου του τυπου τα πριονια δε μ εχουν βολεψει σχεδον ποτε...Υπαρχουν ακομα τετοιου τυπου αρκετα στο Πρακτικερ της Ιερας Οδου της ΚREATOR  που ειναι ισαξια της stanley στα 5ε νομιζω,λογω ξεστοκαρισματος....

Link to comment
Share on other sites

§

17 minutes ago, tromeross said:

Knipex Πρέσα Ακροδεκτών 190mm 975110--> 33 ευρώ 

imageproxy.php?img=&key=ae3e259fe6d476e420170522142822_knipex_presa_akrodekton_9[/img]
την έχει καποιος ? αξίζει ? ή να πάρω κάποια κινέζικη ποιο οικονομική 

και ποια η διαγορα με αυτην που ειναι 100+

Knipex Πρέσα Ακροδεκτών 200mm 975112

 

φις από που αγοράζετε συνήθως ? rj45 ( cat5e,cat6 ktl) και με μεταλλικό περίβλημα για γειώσει καλωδίου   

 

και κάποια πρόταση απο κίνα. και να είναι δοκιμασμένα ότι δουλεύουν σωστά !  αν έχετε κάποιο και εσεις  προτείνεται  μου. 

1) LAN Network cable tester 

2)γεννήτρια θορύβου

3) ένα ψαλίδι ηλεκτρολόγου

 

Τα αξίζει τα λεφτά της. Την έχω κανα δυο χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Η πιο ακριβή είναι και για 4πολα καλώδια τηλεφώνου αν θυμάμαι καλά. 

Φις από κινα παίρνω τίποτα το "εξωτικό" και μεταλλικά για ftp καλώδιο και απλά.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Seafalco said:

Η διαφορά είναι ότι το δεύτερο , πρεσάρει το βύσμα μετακινώντας τις σιαγόνες του, αυστηρώς παράλληλα και όχι υπό κάποια -μικρή έστω- γωνία όπως το πρώτο.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει γωνια ουτε στο πρωτο γιατι το στελεχος που πρεσαρει κινειται παντα καθετα προς το βυσμα.

Αυτο που αλλαζει για μερικα χιλιοστα ειναι το σημειο επαφης του αξονα που συγκρατει το στελεχος προς αυτο.

Απλα πιστευω οτι ειναι μια πιο φτηνη κατασκευη εναντι ακριβου και με λιγοτερες δυνατοτητες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

IMG_1331.thumb.JPG.c0124b863814f8e30359beb19164b964.JPG

Mιας κ το φερε η κουβεντα,μετα απο πολλες δοκιμες με διαφορους τυπους πριονιων εχω καταληξει να χρησιμοποιω τα 3 συγκεκριμενα μονο, που καλυπτουν το 90% των εργασιων.

IMG_1334.thumb.JPG.0c28e8c54554500cebc6945345f97d9a.JPGIMG_1335.thumb.JPG.177271d3b6386d5212909299ecb13fa2.JPG

Οτι καλυτερο για λεπτες,πεντακαθαρες κ γρηγορες κοπες σε ευαισθητα υλικα...

IMG_1332.thumb.JPG.e6d43f3deaa5ec837aad9564e37c97b4.JPGIMG_1339.thumb.JPG.e8784cbd976777428d8a82c48a7873be.JPGIMG_1340.thumb.JPG.c9c88e1a04275167285688b452df4b50.JPG

Σχετικα πυκνα δοντια,γρηγορη κ αρκετα καθαρη κοπη.Νομιζω οτι καποιος αν εχει μονο αυτο ,θα τον καλυψει απολυτα σχεδον στα παντα!

IMG_1333.thumb.JPG.111aab235393eaee76b8fbe5c72447b4.JPGIMG_1336.thumb.JPG.fde3ba09ee68b4cc7b20329ccbea8080.JPGIMG_1337.thumb.JPG.2ac60282f78571582443ff2c87d869e5.JPGIMG_1338.thumb.JPG.008f4ccd5a28bd31bb8b03b1958e00d2.JPG

Ποιο αραια δοντια με κενα αναμεσα για να μην μπουκωνει,ταχυτατη κοπη σε μεγαλα παχη,χοντρα κλαδια,μεγαλα δοκαρια.Παιρνει ανταλακτικες λαμες κ κλειδωνει σε δυο θεσεις κοπης. Η δευτερη ειναι αν θελουμε να κοψουμε κατι πανω απ το υψος του ωμου μας,για ποιο ξεκουραστη κοπη:)   Θελει μονο προσοχη στο να ελεγχουμε καλα  για τυχον ξεχασμενες προκες η διχαλα στο προς κοπη κομματι γιατι τα δοντια καταστρεφονται κ δεν μπορουν να τροχιστουν ξανα!!!!!!!   Ελπιζω να βοηθησα λιγο...:)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος rory έγραψε:

Δεν νομιζω οτι υπαρχει γωνια ουτε στο πρωτο γιατι το στελεχος που πρεσαρει κινειται παντα καθετα προς το βυσμα.

Να σου πω δεν την έχω δουλέψει.

Αν τα στελέχη πίεσης (που πιάνουν με τα αξονάκια), έχουν ένα μικρό περιθώριο να κινηθούν δεξιά αριστερά μέσα στο έλασμα /οδηγό τους, τότε ναι, πρακτικά αυτή η μικρή ελευθερία κίνησης τους επιτρέπει καθώς πιέζουν να παραλληλιστούν σωστά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.