Jump to content



Εργαλεία Χειρός (Κατσαβίδια, πένσες, κόφτες κλπ)


Recommended Posts

Ενας Στέλιος θα με σωσει τελικα εμενα :hehe:

 

Ευχαριστω παρα πολυ ρε συ. Θα σου στειλω καμια τρακοσαρια φωλιές για ανταλλαγμα για οσες χαλασες :p

 

Στελιο και λοιποί πειτε τωρα και ενα λινκ με εξωλκεις να εχει το νουμερο αυτο να παω να τοθς παρω :) (θα εψαχνα αλλα ειπαμε κινητο γαρ)

 

 

Στελαρα ευχαριστω πολυ ρε συ. Χρωσταω ενα γαλακτομπουρεκο με το ταψι μαζι :T:

 

Ααααα να ειναι καλοιιιιιι αλλος θα πληρωσει :p

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑ! ! !

Πρόσεχε τι τάζεις γιατί αγοράκι είμαι (λέεεμε τώρα ! :p ) ! ! ! !

Τους εξολκείς θα τους πάρω μαζί μου αύριο και μιλάμε να συναντηθούμε (μπορεί να περάσω κι εγώ από σένα με τη δουλειά )  να στους δώσω να τους δοκιμάσεις κι εσύ και μετά παραγγέλνεις !

Σε λίγο θα σου βάλω και μερικες φωτογραφίες

 

Link to comment
Share on other sites

Εμποστευεσαι στη σιδηροφαγο να δανείσεις εργαλειο; χαχαχαχαχα

 

Οκ στείλε μου στο σκυπε τι ωρες δουλευεις. Θα ειμαι κεντρο το μεσημερι οποτε μπορει να βολεψει να περασω. Αλλιως μιλαμε τηλ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

ΧΑΧΑΧΑ! ! !

Πρόσεχε τι τάζεις γιατί αγοράκι είμαι (λέεεμε τώρα ! :p ) ! ! ! !

Τους εξολκείς θα τους πάρω μαζί μου αύριο και μιλάμε να συναντηθούμε (μπορεί να περάσω κι εγώ από σένα με τη δουλειά )  να στους δώσω να τους δοκιμάσεις κι εσύ και μετά παραγγέλνεις !

Σε λίγο θα σου βάλω και μερικες φωτογραφίες

 

Απ την κουραση μου νομιζα οτι αυτο που θελαμε να βγει ηταν ξυλινες καβιλιες με κεφαλι... μαλλον ειναι μεταλλικες φωλιες, οποτε με τη λυση του συνονοματου,εξολκεις για σπασμενες βιδες που δουλευουν με αναποδη φορα,αν καταλαβα κ παλι καλα,οντως θα ναι παιχνιδακι!!!!!!!!!! ΔΕΝ ξανααπανταω κουρασμενος!:(

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε φοβούμαι πράμα! ! :p

Οι φωτό :

20170414_213145-large.jpg20170414_213159-large.jpg

 

Ο εξολκέας ήταν το Νο 4 τελικά ! ( ο τρίτος από επάνω )

 

20170414_213234-large.jpg20170414_213252-large.jpg

 

Στην αριστερή φωτό , η κάτω δεξιά φωλιά ήταν με τη κόλλα.

Το χάλι που βλέπεις προήλθε από το ότι την έπιασα με την πένσα και πήγα να ξεβιδώσω τον εξολκέα , αλλά έκανα λάθος τη φορά στο δράπανο και φυσικά η πένσα έφαγε το φουρό της φωλιάς και ο εξολκέας βούτηξε μέσα στη φωλιά !

Η κάτω αριστερή φωλιά είναι αυτή που έγινε μόνο καρφωτή !

 

20170414_213259-large.jpg20170414_213304-large.jpg

 

Φυσιολογικά ο εξολκέας μένει μερικά χιλιοστά μέσα στη φωλιά .

 

20170414_213335-large.jpg

 

Άμα μπερδέψεις το σκόρδο με το κρεμμύδι όμως , . . .  έχουμε αυτά ! :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τετοιοι εξολκεις υπαρχουν συνηθως σε σετακια ,απο 5 ευρω το σετ εως τριψηφια νουμερα! δεν ξερω αν υπαρχουν ξεχωριστα ανα Νο ,υποθετω ναι, οποτε παιρνεις 3-4  το Νο που χρειαζεσαι κ  ολα οκ! Ετσι ειχα βγαλει σπασμενο βιδωτο ρακορ του αεροσυμπιεστη πανευκολα,αλλα ηταν μονο ενα!χεχε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ρε σεις...Μ.Παρασκευή και Σάββατο δεν κανει ο κόσμος δουλειές...τουλάχιστον οχι αυτές που δεν υποχρεωτικές και δεν επιβάλλονται...Μόνο προετοιμασίες για κοκορέτσια και σουβλισμα οβελία επιτρέπονται...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανείς γνώση στο θέμα δυναμόκλειδο; Θέλω να μάθω αν στο ξέσφιγμα παίζει ρόλο η ρύθμιση ροπής η όχι;

Για παράδειγμα αν έχω σφίξει μια βία στα 100Nm. και πάω να τη ξεσφίξω με το δυναμόκλειδο ρυθμισμένο στα 50, θα τη ξεσφίξει;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος νομίζω ότι δεν πρέπει να ξεβιδώνεις με το δυναμοκλειδο γιατί χαλάει. Άρα θα πρέπει να ξεβιδώσεις με κανονικό κλειδί την βίδα και να την σφίξεις με το δυναμόκλειδο στην επιθυμητή ροπή σταματώντας όταν λειτουργήσει η καστάνια και κάνει το κλακ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εξαρταται απο της προδιαγραφες του εκαστοτε κλειδιου. Ναι δεν κανουν ολα για ξεσφιγμα.

Υπαρχουν και δυναμοκλειδα αριστεροστοφα για βιδες αναλογες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω εγώ αυτόν εδω

https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/sfigtires-/sfigktiras-ravdou-dexter-me-megisto-anoigma-300mm-61353166/

και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Απλά δε θυμάμαι αν ειναι ο 30cm ή ο 60cm αυτη τη στιγμή

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Αγαπη. Λογικα και οι βιδωτοι θα ειναι καλοι τοτε!

Επισης ηθελα να ρωτησω για φρεζοτρυπανο. Εχω δει τα επομενα.

https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/axesouar-analosima-ilektrikon-ergaleion-/axesouar-diatrisis-trupania/trupani-xulou-stroggulo-o3mm-61794012/

 

http://www.vardakas-tools.gr/proionta/Freza-rythmizomenh-me-stoper-bathoys-PG-3mm-37403/catpageindex/13/txtSearch/pg

 

Του λερου ειναι μαρκα TIVOLY, αλλα εχει και WOLFCRAFT απο οτι ειδα.

Eχεις γνωμη για αυτα ή καποιο αλλο που εχεις δουλεψει?

 

Στο αλλο επρεπε να γραψω για τρυπανια, λαθος μου παλι γαμωτο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ερώτηση για το τρυπάνι καλό είναι να την κάνεις στα αναλώσιμα για να μη τα μπερδεύουμε :) 

 

Αλλά θα σου πω. Για τα τρυπάνια με φρέζα καλό είναι να επιλέξεις τρυπάνι που έχει 3 βίδες άλλεν και όχι μία. Θα σου βγει πιο ακριβό γύρω στα 12-14 ευρώ αλλά τα αξίζει. Εκεί που θα το βιδώνεις εκεί θα μένει και παντα θα είναι σωστά κεντραρισμένο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.