Jump to content



Εργαλεία Χειρός (Κατσαβίδια, πένσες, κόφτες κλπ)


Recommended Posts

όχι με εξολκέα μου το είπε και ο Στέλιος αλλά δεν έχω δοκιμάσει

Ευχαριστώ για το Link την ειχα υπόψιν μου αυτή και το κρατάω

Ξέρει κανείς αν υπάρχει σε κάποιο ελληνικό μαγαζί;

Link to comment
Share on other sites

Ok το βρήκα στο fine tools που έτσι και αλλιώς θα κάνω παραγγελία οπότε θα βάλω και αυτήν

Αν κάποιος άλλος έχει καμια άλλη ιδέα ας την αφήσει :) 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις και κάτι τέτοιο. Με παλμικό για να γίνει και πιο γρήγορα η δουλειά σου.

Αν δεν έχουν σπείρωμα πάλι πιστεύω θα βγουν άμα πάρουν μια δυο στροφές.

Δεν την έχω δει Ελλάδα κάπου.Είναι πάρα πολύ δουλειά πάντως για να γίνει με πένσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ζητάω καμιά άλλη ιδέα επειδή ξέρω ότι θα απογοητευτώ μετά από κάποια ώρα :hehe: 

 

Είπα στον Στέλιο να δοκιμάσει με κανα εξωλκέα να μου πει αν δουλέψει μιας και εδώ που είμαι δεν έχω φωλιές τέτοιες μαζί μου. Αν δουλέψει θα έχω έναν στο δράπανο και θα τις πετάω μία μία έξω εύκολα και απλά. Ευχομαι να δουλέψει :amen:

Πάντως είχα στο μυαλό μου εργαλείο σαν τις προσέλες που λειτουργούν ανάποδα. Αυτές που πιέζοντας ανοίγουν τα σαγόνια τους.

Βέβαια έχω το κακό ότι θα πρέπει να χωράει σε οπή 7mm. Τόσο είναι το εσωτερικό της φωλιάς.

 

Αν υπάρχει κάτι τέτοιο θα το πληρώσω ακόμα και χρυσό :hehe: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αν υπάρχει κάτι τέτοιο θα το πληρώσω ακόμα και χρυσό :hehe: 

https://www.skroutz.gr/c/958/penses-koftes.html?keyphrase=ΜΥΤΟΤΣΙΜΠΙΔΑ+ΑΣΦΑλείας

Εσύ θες αυτά που ανοίγουν όταν τα πιέζεις. Λίμαρε το και λίγο να είναι τραχύ να μη γλιστράει η φωλιά και θα είσαι οκ.

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε λες να κάνω δουλειά με εξωλκέα ρουλεμαν;;;;;

 

http://toolsforlife.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=591&virtuemart_category_id=66&Itemid=148

 

Ειναι και δίπλα μου το μαγαζί. Οπότε θα πάρω μία φωλιά στο χέρι και θα πεταχτώ από βδομάδα να δω

Link to comment
Share on other sites

Για να μπούνε οι φωλιές έγιναν τρύπες στο ξύλο ... σίγουρα οι τρύπες θα έχουν λίγο περισσότερο βάθος από τις φωλιές.

Αν λοιπόν με μια μεταλλική ιδιοκατασκευή που να έχει ακίδα προς τα έξω μπορείς να πιάσεις την φωλιά από το μέσα τέρμα της και να την τραβήξεις προς τα έξω μπορεί να βγαίνει εύκολα. Αν δεν γίνομαι αντιληπτός πες μου να κάνω σκίτσο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα αντιληπτός έγινες και αυτό είχα στο μυαλό μου από την αρχή (αυτό ουσιαστικά είναι και ο εξολκέας ρουλεμάν που φαίνεται πιο πάνω)

Αν όμως δουλεύουν οι απλοί εξολκείς θα κάνω πολύ πιο γρήγορα δουλειά και ας τις καταστρέψω όλες κατά το βγαρσιμο.

Θα είναι ένα κλικ στο δράπανο η κάθε μια ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

κολλημένες είναι οι περισσότερες και θέλουν ζόρι δυστυχώς

Δοκίμασα με μαχαίρι αλλά έγδαρα τον καπλαμά ελαφρά. Εβαλα χαρτοταινία και πέτυχε αλλά δε λέει να κάθομαι να βάζω βγάζω χαρτοταινία μαχαίρια και τράβηγμα. Θα αλλάξω το 2017 εκει μέσα :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Ο εσωτερικός εξολκέας θα τα βγάζει σίγουρα, άλλα χρειάζεσαι και την γέφυρα.

Πάντως είναι πολλά για να βγουν με το χέρι. Θα πρέπει να γίνεται γρήγορα και σχετικά ξεκούραστα η δουλειά.

Αν τον πάρεις κάνε κάποια πατέντα να γυρίζει με δράπανο ή παλμικό.

 

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο δουλεια κ αν κ ειμαι κομματια μου ρθε αυτο σα σκεψη... Υπαρχει σε πολυ μεγαλυτερο μεγεθος κ ειναι πολυ κοφτερο μπροστα. Το εσωτερικο του μπορει ευκολα να διαμορφωθει στο σχημα που θες κ μ ενα κομματι σαμπρελλα ας πουμε  στην κοντρα  θελω να πιστευω οτι γινεται δουλεια! αν δεν σου καθεται σαν ιδεα θα το ξανακοιταξω μ ενα φιλο,Κυρο Γραναζη στην κυριολεξια, για αλλη λυση.

IMG_1019.JPG

IMG_1015.JPG

IMG_1014.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στέλιο σε ευχαριστώ!

Αν κατάλαβα καλά εννοείς να το κάνω μοχλό;

Αν ναι το απορρίπτω σαν ιδέα μιας και η φωλιές για να μπεις από κάτω τους πιέζεις τον καπλαμά και είναι κάτι που δε το θέλω

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Στέλιο σε ευχαριστώ!

Αν κατάλαβα καλά εννοείς να το κάνω μοχλό;

Αν ναι το απορρίπτω σαν ιδέα μιας και η φωλιές για να μπεις από κάτω τους πιέζεις τον καπλαμά και είναι κάτι που δε το θέλω

Δεν θα μπεις απο κατω...2 χιλιοστα πανω απ τον καπλαμα θα ΄΄σφαχτουν'' δεξια αριστερα απ το αιχμηρο μερος κ θα σηκωθουν. Κοιτα λιγο ξανα τις φωτο να δεις αν γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Μσλλον δε καταλαβα καλα αλλα δε βοηθαει και το κινητο. Ασε να το δω απο υπολογιστή καλυτερα και με πιο ξεκούραστο μυαλο γιατι ειμαι σε φαση που υπολειτουργω αυτη τη στιγμη και σε ενημερωνω :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μσλλον δε καταλαβα καλα αλλα δε βοηθαει και το κινητο. Ασε να το δω απο υπολογιστή καλυτερα και με πιο ξεκούραστο μυαλο γιατι ειμαι σε φαση που υπολειτουργω αυτη τη στιγμη και σε ενημερωνω :)

 

Μια απ τα ιδια!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν , έχουμε καλά νέα ! :)

Δοκίμασα και τις δυο εκδόσεις φωλεών !

Μια απλά καρφωτή και μια καρφωτή και με κόλα !

Έγινε τρύπα 8mm σε 22ρι κόντρα πλακέ και η φωλιά μπήκε με το σφυρί μέσα.

Η μία απλά με το σφυρί και ή άλλη πρόσθεσα και κόλα κυανοακρυλική τόσο στη φωλιά , όσο και στην τρύπα

Περίμενα κανα δεκάλεπτο και έκανα τη δοκιμή !

Από ένα σετάκι εξολκέων που έχω (Γερμανικό) πήρα το Νο 3 No 4 που έχει διάμετρο κορμού 8,8 mm

Αυτού ο κώνος μπαινει μέσα στη φωλιά αλλά δεν βγαίνει από την άλλη μεριά (πολύ καλό αυτό ! )

Έβαλα τον εξολκέα σε ένα δραπανάκι και με αντίθετη περιστροφή έχουμε τα εξής :

 

Α.   Η άνευ κόλλας . . . ούτε κατάλαβε τι την βρήκε , πετάχτηκε αμέσως έξω !

Β. Η με την κόλλα, αντιστάθηκε στιγμιαία , αλλά με το που αντιστάθηκε ο εξολκέας βούτηξε λίγο πιο μέσα στη φωλιά ανοίγοντας πάσο και η φωλιά υποτάχτηκε χωρίς αντιρρήσεις.

Υπόψιν ότι η φωλιά είχε πιάσει τόσο καλά πάνω στο ξύλο που αναγκάστηκα να το δέσω στη μέγγενη , αλλιώς μου έπαιρνε τα χέρια !

 

Συνεπώς στο διαδικαστικό , οι άνευ κόλα θα βγούν ακαριαία, οι με κόλλα σε ένα δευτερόλεπτο! :)

Το μόνο δύσκολο είναι να θυμάσαι ότι για να ξεβιδώσει ο εξολκέας από τη φωλιά πρέπει να στρέφει δεξιά !

Θα χρειαστεί και μια πένσα να πιάνεις τι φωλιές αφού τις βγάλει ο εξολκέας, αν αυτός έχει βιδώσει μέσα τους , για να μπορέσεις να τον ξεβιδώσεις !

Το όλο θέμα είναι άλλο ένα δυο δευτερόλεπτα !

 

Πιστεύω ότι αυτή η προσέγγιση είναι αρκετά αποτελεσματική !

 

Πέρα από αυτά δοκίμασα στην καρφωτή φωλιά και μια τρίγωνη λίμα .

Μπαίνει σφηνώνει σε τρία σημεία , δίνεις μια μικρή περιστροφή και τραβάς πίσω και η φωλιά έρχεται κανονικά !

Για να ξεμαγκώσει από τη λίμα ένα χτύπημα στο άνοιγμα μιας πένσας αρκεί !

 

Αυτά . . .  για περισσότερα , τα λέμε δια ζώσης ! :D

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.