Jump to content



Εργαλεία Χειρός (Κατσαβίδια, πένσες, κόφτες κλπ)


Recommended Posts

Η νικητρια ειναι πενσα σχιστοματα και ακουει στο ονομα

Keiba 

 

Για την hit διαβασα θαυμαστα λογια, το κοφτη της knipex δουλευω και σκιζει, αλλα η πενσα τουτη με ξαφνιασε. Δεν της φαινοταν.

Δεν μπορω να μεταφερω το feeling αλλα εχει αισθητη διαφορα με το κοφτη και εμφανη διαφορα με τη μεγαλη hit στη συγκεκριμενη κοπη. 

CB33BA4D-8F16-4785-93B3-5BA48AC70A0A.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου κάνει κλίκ και εμένα για την κιτρινούλα!

Ίσως να φταίει ο Γιάγκος! :)

Edit: δεν είχα δεί την απάντηση !

:D

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει πένσες profit και άλλες φτηνιάρικες οι οποίες μετά από λίγο καιρό δεν έκοβαν όπως πρέπει. Πήρα ένα σετ wurth αλλά είναι μικρή και δεν την χρησιμοποιώ πού.  Πλέον και ενώ δεν την ήξερα σαν μάρκα έχω σωθεί με την nws. Προσέχω μόνο να μην κόβω σύρματα εκτός από καλώδια αλλά κατά τα αλλά σκυλί. Την χρησιμοποιώ σαν σφυρί, βιδώνω παξιμάδια την στραμπουλάω και κόβω νοβοπανόβιδες για να τις κοντύνω, έχει φάει και έχει μείνει με νερά και με λίγο σπρέι δουλεύει σαν καινούργια. Θα έπαιρνα Knipex αλλά βρέθηκε αυτή πρώτα μπροστά μου:D

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Nektar2018 έγραψε:

Η νικητρια ειναι πενσα σχιστοματα και ακουει στο ονομα

Keiba 

 

Για την hit διαβασα θαυμαστα λογια, το κοφτη της knipex δουλευω και σκιζει, αλλα η πενσα τουτη με ξαφνιασε. Δεν της φαινοταν.

Δεν μπορω να μεταφερω το feeling αλλα εχει αισθητη διαφορα με το κοφτη και εμφανη διαφορα με τη μεγαλη hit στη συγκεκριμενη κοπη. 

CB33BA4D-8F16-4785-93B3-5BA48AC70A0A.jpeg

Aν προσεξετε εχει ενα δαχτυλιδι απο διαφορετικο κραμα στη συνδεση του πειρου,  που ,εγω προσωπικα, το εχω ξαναδει σε καποια ποοοολυ ακριβα οπλα....

Ξερω οτι ειναι για αντοχη , μηδενικες ανοχες  κ μηδενικες  τριβες....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Κ ενα αξιοπρεπες σετακι ,που καλο ειναι να μη χρειαστει ποτε, αλλα αν ... ειναι σωτηριο!

Μεγειές Στέλιο! ! :)

Από περιέργεια, μιας και μοιάζει πολύ με το δικό μου σετάκι, της Volkel είναι ?

Πολύ πρώτα εργαλεία και από τιμές επίσης πολύ καλές ακόμα και χωρίς αξιοποίηση, καλών γνωριμιών! :D

 

Όσο για την καστάνια . . .  μπελάς  λίγο, αλλά Κτήνος, δεν καταλαβαίνει τίποτε ! ! :T: 

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2018 at 12:49 ΠΜ, το μέλος Seafalco έγραψε:

Μεγειές Στέλιο! ! :)

Από περιέργεια, μιας και μοιάζει πολύ με το δικό μου σετάκι, της Volkel είναι ?

Πολύ πρώτα εργαλεία και από τιμές επίσης πολύ καλές ακόμα και χωρίς αξιοποίηση, καλών γνωριμιών! :D

 

Όσο για την καστάνια . . .  μπελάς  λίγο, αλλά Κτήνος, δεν καταλαβαίνει τίποτε ! ! :T: 

Το ψαξα με τον κωδικο που γραφει μεσα, ΜΑΝΝΕSΜΑΝΝ  μου το βγαλε:), αλλα τα φτιαχνει η vollkel  φασον κ για αλλες εταιρειες... εδω δεν μπορεσα να βρω τιμη , εξω που το πετυχα , εχει 35 λιρες... για καθαρα ερασιτεχνικη χρηση ειναι μια χαρα...το δοκιμασα,δεν κρατηθηκα!:p σημαντικο ρολο  παιζει  το λαδακι  κ το σταθερο χερακι!

Οσο για την καστανια , μονιμα με σωληνα-προεκταση θα δουλευει!:D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ράσπα/λίμα ξύλου....

θέλω να είναι πυκνή .... με μέτρια προς λεία κοπή ....

Θέλω να είναι πλακέ....

Θέλω να έχει πλάτος 2εκ...

Πάνω από 15εκ λάμα μήκος.....

Σε μαλακό ξύλο θα χρησιμοποιηθεί για να δώσω κλίση εσωτερικά στο θυληκό/φωλιά της μόρσας

:T:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν να έχεις πλάνη στα χέρια σου και να θέλεις να πάρεις γυαλόχαρτα για να ισιώσεις μία επιφάνεια :p 

Ράσπα να πάρεις καθώς χρειάζεται, αλλά όχι γι αυτή τη δουλειά... Το σκαρπέλο σου ξαναλέω τα κάνει όλα και συμφέρει απλά θέλει υπομονή από τη μεριά σου.

 

btw Το ποστ σου μάλλον ταιριάζει στα εργαλεία χειρός :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπομονη....?

αχμ....θα ακονισω φουλ το σκαρπελο να κοβει τριχα σε καθε επαφη...οπως λεει ο κυριουλης....με ολα τα γυαλοχαρτα...αμα δεν κοψει το ξυλο στις καθετες ινες θα και ειναι σχεδον το ιδιο....δεν...δενννν....

Για πειτε λοιπον τωρα λιμες/ρασπες οπως την περιγραφω....

Rory....χαχαχα...και πηρα του λιδλ πουνε φαρδι γμτ...χαχαχα....@karmen1983

n .μετεφερε το πλζζζ

Link to comment
Share on other sites

Όταν ακονίσεις το σκαρπέλο και γίνει ξυράφι, είναι το μοναδικό εργαλείο που σου προσφέρει απόλυτο έλεγχο στο πόσο υλικό θα αφαιρέσεις!

Και στη συγκεκριμένη δουλειά που θέλεις αυτό είναι κρίσιμο!

Τώρα που είναι τα σκαρπέλα σου καινούρια, κάν' τους το ακόνισμα και μη βάλεις ράσπες κλπ άγρια πράματα! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η λίμα είναι "ευγενική" με το ξύλο (αν είναι και second cut ακόμα καλύτερα) το κακό που έχει είναι ότι το υλικό που αφαιρεί δεν παράγεται σε μια "μετρήσιμη" οπτικά μορφή.

Δηλαδή, ΟΚ θα δείς τα ρινίσματα, αλλά από αυτά δεν μπορείς να εκτιμήσεις αν είναι οκ.

Θα πρέπει να προχωράς πολύ αργά  για να έχεις τον έλεγχο.

Δεύτερο θέμα είναι το κατά πόσο θα την κινείς σε "απόλυτη ευθεία" και όχι σε μια καμπύλη διαδρομή (που είναι και το πιο φυσικό που παράγει η κίνηση των χεριών του ανθρώπου, ιδιαίτερα όταν δεν έχει αποκτήσει ακόμα την πείρα της λίμας.

Το σκαρπέλο από την άλλη μεριά παράγει το "ροκανίδι" που το βλέπεις πόσο είναι σε πάχος, βλέπεις αν πάει να γίνει πιο παχύ και αλλάζεις ελαφρά τη κλίση του σκαρπέλου και διορθώνει στο επόμενο χιλιοστό που λέει ο λόγος.  Και πέρα από αυτό το φυσικό της κίνησής του είναι η ευθεία, που εν προκειμένω το χρειάζεσαι περισσότερο από οτιδήποτε άλλο!

Συνεπώς, αν πάς με τη λίμα, θέλει πολύ προσοχή και ελαφριές και ευθείες κινήσεις για να μην ξεπεράσεις το σημείο που ανάβουν καντήλια και πολυέλεοι! :p

Εν προκειμένω και λόγω του ότι το φάλτσο που θέλεις να φτιάξεις είναι για να δοθεί χώρος στο αρσενική μόρσα να ανοίξει όταν βάλεις τις σφήνες, δεν είναι δραματικά κρίσιμο, να είναι απόλυτη ευθεία.

Το ξύλο είναι μαλακό και θα συμπιεστεί από τη σφήνα και θα κάνει καλή επαφή, το γενικότερο θέμα όμως επιβάλει σκαρπέλο!

Να προσέξεις την γωνία που θα φτιάξεις , να μην είναι μεγάλη γιατί μπορεί να σου σπάσει το κομμάτι που ανοίγει από την εισχώρηση της σφήνας! 

 

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω Nickolson και Bahco λίμες και κάνα δυο ράσπες. Πολύ καλές και οι δυο μάρκες ποιοτικά.

Τις Nickolson τις είχα πάρει από το praktiker,αλλά δεν ξέρω αν τις φέρνουν ακόμα.

Αν τελικά κάνεις την δουλειά με λίμα πάρε και μια βούρτσα καθαρισμού να καθαρίζεις τη λίμα. Θα κάνεις την δουλειά πιο γρήγορα!

 

Έγινε επεξεργασία από rory
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που να πάω να δω για κατσαβίδια?

Μιλάω για Αθήνα κέντρο και προς Ηλιούπολη.

Θέλω ένα μπόμπο σταυρό και ένα μεγάλο σταυρό. 

Τον μπόμπο που είχα τον έχασα πριν 3-4 χρόνια και το σταυρό που είχα τον έχασα τον προηγούμενο μήνα. Ήταν ένα philips πορτοκαλί το οποίο με την χρήση είχε μαγνητιστεί κιόλας και ήταν όνειρο.

Σκέφτομαι να πάρω από την αρχή μαγνητισμένα. τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, AlexanderK said:

Ήταν ένα philips πορτοκαλί το οποίο με την χρήση είχε μαγνητιστεί κιόλας και ήταν όνειρο.

Σκέφτομαι να πάρω από την αρχή μαγνητισμένα. τι προτείνετε?

 

Μαγαζιά αφήνω να σου προτείνουν οι εν Αθήναις. Για προμαγνητισμένα, μη σε απασχολεί καθόλου. Απλά τα περνάς 3-4 φορές με την ίδια φορά πάνω σε έναν μόνιμο μαγνήτη και τελείωσε. Αν θέλεις και να τα απομαγνητίζεις εύκολα, παίρνεις ένα τέτοιο:

 

Image result for screwdriver demagnetizer

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.