Jump to content



Εργαλεία Χειρός (Κατσαβίδια, πένσες, κόφτες κλπ)


Recommended Posts

πριν 6 ώρες, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

 

Τα Tactix είναι τα ίδια με τα Dexter του Leroy Merlin και τα Jakemy που θα δεις σε άλλα μαγαζιά. Θα τα δεις ίδια και με άλλα ονόματα, είναι φασόν κινέζικα. Έχω αρκετά από το Leroy Merlin. Facom δεν είναι αλλά για απλές δουλίτσες είναι ΟΚ.

 

Οι τιμές αυτές όμως για αυτά τα σετ είναι αστείες. Το πολύ 17-20€ αξίζουν. 

 

Μπορείς να πάρεις αυτό που είναι κατσαβίδι καστάνιας (επιμηκύνεται κιόλας) με 10€. Το ίδιο πράγμα ποιοτικά αγοράζεις, από το ίδιο εργοστάσιο. Και δεν είναι και κακό, το έχω χρόνια.

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/karudakia-kastanies/kasetina-dexter-48-temahion-62137250/

 

(και το αντίστοιχο tactix σε ολόιδιο)

 

Αν θέλεις και κλασσική καστάνια για να το συμπληρώσεις, έχει 1/4" καστάνιες κινέζικες με 2.5€ (δεν σφίγγεις διαφορικό με αυτές, αλλά δουλεύουν). Και κασετίνα δεύτερη ολόκληρη παίρνεις με 7€.

 

Βέβαια, αν θέλεις την γνώμη μου, αν έχεις σκοπό να τα κρατήσεις σαν κύρια εργαλεία για καιρό, πάρε κάτι καλύτερο. Το φτηνό το πράγμα το πληρώνεις πολλές φορές λέγανε από παλιά και ισχύει ακόμη. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Wera vs Facom. Προτίμηση στα Facom από εμένα. 

Είχα αρχικά τα Wera. Ωραία κατσαβίδια, αλλά: η λαβή τους δεν με βόλεψε ποτέ, το μέγεθος τους μου φάνηκε ελαφρώς πιο μικρό από ότι θα ήθελα(σύγκριση στα set που δίνουν με 4 ίσια και 2 philips). To lasertip δουλεύει αλλά για τα ίσια είναι τελείως άχρηστο. Τα άλλαξα κυρίως γιατί η λαβή των Wera είναι πολύ μαλακή και μαζεύει όλη την βρωμιά, οπότε για χρήση για εργασίες σε αμάξι που ήθελα είναι ακατάλληλα. 

Τα Wera chiseldriver(κίτρινα, χτυπήματος) είναι το κάτι άλλο και τα συνιστώ σαν κατσαβίδι.  Το αντεκατέστησα και αυτό με το αντίστοιχο της Facom, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Ωστόσο το Wera μου είχε αφήσει καλύτερη εντύπωση εδώ.

Θέλω να εμπλουτίσω και κανένα ακόμα από Facom με την isoryl λαβή και ίσως κανένα με την ξύλινη. 

Αν θα επέλεγα κάποια άλλη μάρκα θα ήταν τα PbSwiss (ακριβά) ή τα Felo, που έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

IMG_20171014_150200846.jpg

Έγινε επεξεργασία από Spira
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

σωστός.... δεν ειναι για να το αλλάζεις σε στυλ...ααααααααααα κάτσε να κόψει με το POWER.... καπακια να κοψεις χωρις κουμπι...καπάκια με κουμπί...πρέπει να μάθεις το σημείο το οποιο κλειδώνει και ξεκλειδώνει.... θα τραβήξω τώρα ένα με την καμερούλα και θα το ανεβάσω σε λίγο να δεις τι εννοώ..

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

απλά θέλει λίγο να το μάθεις... για μένα αυτό το εργαλείο είναι ένας κόφτης  και απλά όταν χρειαστείς να κόψεις κάτι για να μην σου βγει η πανάγια και κάνεις μπράτσα πατάς το κουμπάκι και τέλος...το κοψε.... άμα θες κάθε μέρα να κόβεις πρόκες θα το κάνει αλλά δεν πιστεύω οτι είναι το ιδανικό...ούτε οτι θα αντέξει για πάντα ο μηχανισμός...δεν ξέρω...για να κόβει με μεγάλο άνοιγμα και μικρό άνοιγμα τα πολύ δύσκολα είναι ιδανικός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2018 at 8:46 ΠΜ, το μέλος Spira έγραψε:

Wera vs Facom. Προτίμηση στα Facom από εμένα. 

Είχα αρχικά τα Wera. Ωραία κατσαβίδια, αλλά: η λαβή τους δεν με βόλεψε ποτέ, το μέγεθος τους μου φάνηκε ελαφρώς πιο μικρό από ότι θα ήθελα(σύγκριση στα set που δίνουν με 4 ίσια και 2 philips). To lasertip δουλεύει αλλά για τα ίσια είναι τελείως άχρηστο. Τα άλλαξα κυρίως γιατί η λαβή των Wera είναι πολύ μαλακή και μαζεύει όλη την βρωμιά, οπότε για χρήση για εργασίες σε αμάξι που ήθελα είναι ακατάλληλα. 

Τα Wera chiseldriver(κίτρινα, χτυπήματος) είναι το κάτι άλλο και τα συνιστώ σαν κατσαβίδι.  Το αντεκατέστησα και αυτό με το αντίστοιχο της Facom, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Ωστόσο το Wera μου είχε αφήσει καλύτερη εντύπωση εδώ.

Θέλω να εμπλουτίσω και κανένα ακόμα από Facom με την isoryl λαβή και ίσως κανένα με την ξύλινη. 

Αν θα επέλεγα κάποια άλλη μάρκα θα ήταν τα PbSwiss (ακριβά) ή τα Felo, που έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

IMG_20171014_150200846.jpg

Τα vessel εχουν λαβη απο μιγμα πριονιδιου κ πλαστικου, ειναι πολυ καλα αν δουλευεις με λαδωμενα χερια...

Τα felo εχουν soft λαβη κ τελειες μυτες ,αλλα δε θα σε βολεψουν αφου δε σε βολεψαν τα wera...

Για facom περνα απο το Βραττη ,αφου εισαι Αθηνα κ θα τα παρεις σε τιμη εκπληξη!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Τα vessel εχουν λαβη απο μιγμα πριονιδιου κ πλαστικου, ειναι πολυ καλα αν δουλευεις με λαδωμενα χερια...

Τα felo εχουν soft λαβη κ τελειες μυτες ,αλλα δε θα σε βολεψουν αφου δε σε βολεψαν τα wera...

Για facom περνα απο το Βραττη ,αφου εισαι Αθηνα κ θα τα παρεις σε τιμη εκπληξη!!!!!!

Με έχει εξυπηρετήσει ουκ ολίγες φορές... :)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

 

Πρόκα 3.3 χιλιοστά και u bolt 5mm ... δεν νομίζω να ζητάει κανείς κάτι άλλο από ένα πλαγιοκόφτη ;) Βάλτε και ήχο :p

 

 

θα με κανεις να σε παω κοντρες με το αντιστοιχο της dexter pro........ λες να το παρω στο χερι?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.