Jump to content



Εργαλεία Χειρός (Κατσαβίδια, πένσες, κόφτες κλπ)


Recommended Posts

πριν 19 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Μαγαζιά αφήνω να σου προτείνουν οι εν Αθήναις. Για προμαγνητισμένα, μη σε απασχολεί καθόλου. Απλά τα περνάς 3-4 φορές με την ίδια φορά πάνω σε έναν μόνιμο μαγνήτη και τελείωσε. Αν θέλεις και να τα απομαγνητίζεις εύκολα, παίρνεις ένα τέτοιο:

 

Image result for screwdriver demagnetizer

 

που το βρίσκουμε αυτό? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος AlexanderK έγραψε:

Κάνεις Αθηναίος για τα κατσαβίδια?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

Aθηνας , στο Μοναστηρακι...απειρες επιλογες απο σκουπιδια ως κορυφαια[vessel στο Μητροπουλο...] 

Σπυρου πατση , επισης απειρες επιλογες...κορυφη σε ποιοτητα κ τιμες εκει ο κ.Βραττης Σπ.Πατση  3...

Κ Πειραια στη Γουναρη  κ στη Μαυρομιχαλη  μετα το λιμανι , αλλα μαλλον δε σε βολευει...:)

πριν 9 ώρες, το μέλος AlexanderK έγραψε:

που το βρίσκουμε αυτό? 

Παντου, ακομα κ σε εργαλειομαγαζα της γειτονιας ...Απο 3 εως 50 ευρω...παρε φτηνο, την ιδια δουλεια κανει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος pol77 έγραψε:

 

Ο τύπος το παίζει μεγάλος μάστορας αλλά είναι εντελώς άσχετος, τουλάχιστον όσον αφορά τη χρήση του σωστού εργαλείου.

 

Δεν άντεξα, έκανα σχόλιο.

 

Αυτά είναι άχρηστα… δυστυχώς δεν ζει ο πατέρας μου να σου καλιμπράρει τα χέρια από το αυτί. Ξεκίναγε με τέρμα δεξιά στρίψιμο για να μην ξεχάσεις ποτέ από πια μεριά σφίγγουν και μετά αν έκοβες η κλώτσαγες καμιά σε ρεγουλάριζε ανάλογα  : P

  • Like 1
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου δεν είναι κατά τόσο χρειάζονται τα ροποκατσάβιδα.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι χρειάζονται, αλλά το καθένα στη δουλειά του.

 

Ο τύπος χρησιμοποιεί περίφανα ροποκατσάβιδο σταθερής ροπής για κινητά, σε βίδες λάπτοπ, πού σύμφωνα με τον κατασκευαστή χρειάζονται λίγο παραπάνω από πενταπλάσια ροπή.

 

Και το διδάσκει από πάνω.

  • Like 3
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Για τη καλυτερη καστανιτσα κραταω επιφυλαξεις :p

Ευχαριστουμε για το ποστ Στελιο :T:

 

:hehe::p....Νανι εσυ!!!!!!!!!!!!!!!!:)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτηση προς γνώστες. Έχετε κατά νου κάποιο ποιοτικό stripper για coaxial καλώδια τύπου RG213, Ecoflex10, LMR400 μέχρι και Heliax; Και κάποιο crimper τους αντίστοιχους κονέκτορες.
Έχει αργήσει πολύ η αναβάθμιση από τα απλά...

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και από κοντά αυτό το καταπληκτικό σετ 51 τεμαχίων της Wiha και με έπιασε βήχας... :) 

 

wih.thumb.jpg.1359fdbbe8253b439fccd7c06fd15072.jpg

 

...όπως και αυτήν την μικρούλα :) 

 

gz.thumb.jpg.414d0d54b57b327601fc08abaccedffe.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
  • Like 6
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
πριν 21 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Κατα 99,9% κανεις δεν τους εχει δοκιμασει, αλλα κατα 99,9 θα τους δοκιμασεις εσυ συντομα!:hehe:

 Σοβαρα τωρα, δειχνουν πολυ καλη ,εξυπνη κ ποιοτικη κατασκευη , ΑΛΛΑ πολυ ακριβοι γι αυτα που προσφερουν....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα επειδη εχω διαβασει και κάποιους οι οποίοι χαρακτηριζουν σκουπιδια ορισμένα εργαλεια και εν μερι εχουν δίκιο.............θελω να παρω μερικα πραγματακια.

 

1.θελω ενα σετακι πενσα και μιτοτσιμπιδο αλλα να μην ειναι πολυ ακριβα για σπιτικες δουλειες ξερετε καθολου απο μαρκες........?

 

2.θελω μια μεγγενη που να μπορεω και να βαραω επανω χωρις να κυνδινευει να σπασει αν θελω να ισιώσω κατι εχω ακουσει οτι υπαρχουν ατσαλινες που δεν σπανε δεν ξερω ομως που να τις βρω.

 

3.απο σετ μιτες ειχα παρει μια σιλογη τις manesman οπως εχω στην φωτο αλλα δεν ηταν κατι τρελο σε ποιοτητα αν τα ζωρισεις λιγο με το δραπανω διαλιωντε και μετα συμπληρωνεις την συλογη με μεμονομενα καματια. ενα φιλαρακι ειχε παρει μια σειρα απο τα LIDL μια συλογη της parkside φενοντουσαν ποιοτικά οπτικα αλλα επειδη ειχα παρει και εγω ενα σετ απο δραπανα για σιδερο μου σπασανε 3 και αντικαθιστω με χυμα απο την αγορα.....:mellow:

manesman.jpg

PARKSIDE SET.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια επαναληψη - ευχαριστη ελπιζω-   στο θεμα ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ  κ στο  ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΧΕΙΡΟΣ  θα σου λυσουν τις αποριες σου....

Κ θα σου δωσουν αρκετες εναλλακτικες  κ για πενσοειδη κ για μυτες κ για τρυπανια....:) 

Καλη αναγνωση λοιπον με το πρωινο καφεδακι σου κ θα δεις που θα βρεις αφθονες απαντησεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα κοιταξα ολα.......... αλλα πιο πολυ μπερδεύτηκα αλλοι τα σκασανε γερα απο εξωτερικο και πειρανε καλις ποιοτητα και αλλοι πήρανε πιο απλα........οπως και εγω που ειχα και τα πεταξα μετα απο καποιο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος dukepapas έγραψε:

Τα κοιταξα ολα.......... αλλα πιο πολυ μπερδεύτηκα αλλοι τα σκασανε γερα απο εξωτερικο και πειρανε καλις ποιοτητα και αλλοι πήρανε πιο απλα........οπως και εγω που ειχα και τα πεταξα μετα απο καποιο καιρο.

Βασικα ισχυει ο νομος, οτι πληρωνεις παιρνεις....

Η συνεχιζεις με φτηνα κ τ αλλαζεις - πετας, συχνα , η παιρνεις ακριβα κ τα χεις μια ζωη....

Μια χρυση τομη ειναι , πενσικα ΚΝΙΡΕΧ , μυτες WITTE κ τρυπανια  οτιδηποτε αρκει να ειναι HSS για μεταλλο κ τετρακοπα για τοιχους- πετρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.