Jump to content



Εργαλεία Χειρός (Κατσαβίδια, πένσες, κόφτες κλπ)


Recommended Posts

21 minutes ago, Stelios13 said:

Μια χρυση τομη ειναι , πενσικα ΚΝΙΡΕΧ , μυτες WITTE κ τρυπανια  οτιδηποτε αρκει να ειναι HSS για μεταλλο κ τετρακοπα για τοιχους- πετρα.

Μια χρυση τομη ειναι , πενσικα ΚΝΙΡΕΧ ή Facom (λόγω εγγύησης) , μυτες WITTE ή Wera ή Wiha ή Apex ή Milwaukee κ τρυπανια  οτιδηποτε αρκει να ειναι HSS για μεταλλο κ τετρακοπα για τοιχους- πετρα.

 

Με πολύ σεβασμό οι προσθήκες, για να υπάρχουν εναλλακτικές.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις και μια πενσα 100 ευρω να δωσεις καποτε θα χαλασει δεν κραταει για παντα δεν ειναι απο αθραυστα υλικα.......... μιας και ειπες τριπανια θελω να συμπληρωσω καποια που μου σπάσανε απο πακετο που ειχα παρει απο τα lidl .... ψαχνοντας στο ebay βλεπω πως εχει καποια απο τιτανιο και καλα αλλα δεν ψαχνω τα απλα ψαχνω αυτα που εχουν τετραγωανκι γυρω γυρω για να κρατιέται καλύτερα στο δραπανο κατσαβιδο.

 

Επισης θελω ενα σετακι με ολες τις μητες που μπορει να κυκλοφορουν....... τελικα αυτη που πειρα πιο πανω η mannesman ειναι μετρια μπορει αν τα ζωρισεις με δραπανω ρευματος να σπασουνε.......... οσο αναφορα τα αλλα του lidl μου εδειξε ο φιλος μου τα δικα του και απογοητεύτηκα γιατι τα εχει ανα 3αδες ιδια........ νομιζα πως ειχε ολες τις σειρες γιατι και καλα αν καποιο καταστραφει να ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ τα υπολοιπα δυο..........

οποτε με μια συλογη δεν κανεις τιποτα πρεπει να εχεις δυο με τρεις κασετίνες τα πιο διαδεδομένα bits που καταφερα να βρω ειναι αφτα που ποσταρω παρακατω...... μακαρι να μπορουσαμε να βγαλουμε ενα πίνακα με ολων των τύπων τις μύτες.Βασικα πρεπει να ειναι απο το 1 μεχρι οσο παει αλλες πανε 20 η και 30 αλλα δεν μπορεις να βρεις το τελοιο σετ γιατι δεν υπαρχει ....προσωπικά εγω δεν εχω βρει και μου την σπαει γιατι οταν εχεις τιποτα κουλες βιδες απο τιποτα gamepad η τηλεκοτρολ στανταρ δεν θα εχεις την μυτη που θες :angry:

22.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σετακι. Με όλες τις μύτες δεν θα βρεις. Όλες οι εταιρίες φτιάχνουν σετ ανάλογα την εργασία και την συχνότητα χρήσης στα μεγέθη.

Για να έχεις "ολες" τις μύτες θες τουλάχιστον 3-4 σετ.

Καλά τρυπάνια είναι και τα Izar για μέταλλο, έχε τα υπόψιν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδω στις μεμονομενες βιδες βλεπω δυο τυπων ακριβές σχετικα απο 2 ευρω και πανω ..... diamond και τιτανιου...... αν εχετε τιποτα υποψιν απο κανα ebay στιλτε κανα λινκ γιατι απο ελλαδα δεν βλέπω μεγάλη συλλογη.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα περασα απο lidl και ειδα τις πενσες που ειχε σε προσφορα μου φανηκαν ολιγο μαπε με 2 ευρω οποτε πειρα μονο εναν κοφτη απο εκει και ενα πιστολι για θερμοκολα, μετα πηγα απο μερλιν και χτύπησα την καλη σειρα τις dexter που ειναι εφορου ζωης....... πειρα ενα κοφτη και μια πενσα τα υπολοιπα λογο έλλειψης χρηματων θα τα παρω αλλη φορά το μονο που έλειπε απο την σειρα και απο οσο ειπαν δεν το εχουν βγαλει ακομα ειναι ενα μυτοτσιμπιδο στην σειρα οποτε σας τα εβγαλα για να τα δειτε ειναι αρκετα καλα για 8ευρω το ενα.

1.jpg

2.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τις περισσοτερες φορες δε φταινε τα εργαλεια αλλα εμεις. Καλοπροαιρετα το λεω παντα. Πρεπει το καθε εργαλειο να ειναι για τη δουλεια του. Για παραδειγμα οι βιδες Phillips ειναι σχεδιασμενες ετσι ωστε να μην παιρνουν πολυ σφιξιμο και να χαλανε τα κεφαλια τους, απο το να χαλασουν κατι πιο σημαντικο απο την πολυ πιεση. Ισως θα ηταν καλυτερα δηλαδη να παμε σε αλλες βιδες οπως torx για καποιες δουλειες και οχι σε phillips. Επισης πρεπει ΠΑΝΤΑ να επιλεγεται η σωστη μυτη για τη σωστη βιδα. Ακομα και πχ Phillips 2 εχει μεγαλη διαφορα απο Pozidriv 2

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατι νομιζεις οτι εμενα πιανει το χερι μου; χαζοδουλιτσες κανω μην νομιζεις......αλλα επειδη ειμαι και ασχετος καμια φορα πρεπει και να χαλασω για να μαθω αλλα με τον καιρο καποια πραγματα φτιαχνουν παντως πολες φορες πρεπει να εχουμε και ορισμενα μαπε εργαλεια για να μην χαλαμε τα καλα σε βαριες  εργασιες.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας λόγος να μην προτιμήσεις το 2ο μοντέλο, εκτός από την μεγαλύτερη τιμή. Εξαρτάται για τι χρήση προορίζεται. 

Όσον αφορά τον NWS, νόμιζα ότι έλεγες εκτός από αυτόν γιατί για κάποιο λόγο δεν τον προτιμάς.

 

Επίσης, μήπως να ρωτήσεις και τον κ. Βράττη για τιμούλα σε Facom, με no hussle lifetime warranty?

Έγινε επεξεργασία από pol77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

Δεν εχω ξαναπει στον ανθρωπο...δεν θα μου κανει τοσο καλυτερη τιμη.. .θα παω να παρω το nws...

Δε χρειαζετε να σε ξερει, ουτε μενα με ηξερε οταν πρωτοπηγα....:p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.