Jump to content



Recommended Posts

Hμέρα κολλήματος plexiglass...

 

Plex01.thumb.jpg.3480bf670370d7f1150d62f76c1b6879.jpg

 

.... έτοιμο και το μπλε... μαζί με το διάφανο αδερφάκι του

 

plex02.thumb.jpg.00704d9dd19032773d4d5476fbbf2c71.jpg

 

Zήτημα 1ml χλωροφόρμιο να χρησιμοποίησα για το κόλλημα της καμπίνας

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες που όφειλα να βάλω εδώ και καιρό …

 

Κατά την τοποθέτηση ...

59cae2588b589_1.thumb.jpg.06d8dc216d0bbe26860be705628127f0.jpg

 

Μετά …

K3.thumb.jpg.9597e0b884c1c3dae5ecdec056c07573.jpg

 

K4.thumb.jpg.b02a7f0f696bcbba86e8d263caebf3b0.jpg

 

Τελικές Βελτιώσεις

  • Στο κάτω μέρος τοποθετήθηκε αλουμίνιο (π) με ένα ξύλινο πηχάκι για να καλυφθεί το κενό μεταξύ πάγκου και πλακιδίων.
  • Τα στηρίγματα του ραφιού ενσωματώθηκαν στον τοίχο και από πάνω κολλήθηκαν τα πλακάκια.
  • Η γωνία/κολώνα ντύθηκε με ξύλο για αισθητικούς (και όχι μόνο) λόγους.   
  • Στην δεξιά μεριά που δεν έχει ράφι κολλήθηκαν πηχάκια γύρω από τα πλακάκια.
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ψιλοδουλειες σημερα..

IMG_1830.thumb.JPG.3cc251c34d713c2bef9214792a9d7298.JPGIMG_1831.thumb.JPG.23a6683644c147fbff5979a49ee8fa27.JPGIMG_1832.thumb.JPG.c7420fe4c73183fc3e08fa6720040a9b.JPG

Παραπεταμενος φακος,μαλλον φωτογραφικης κ ενα καπακι κολωνιας,μεταλλικο απ εξω,πλαστικο εσωτερικα ,εγιναν μεγενθυντικος:p

Ενα σιδηροπριονο κ ο απογρεζωτης κ ετοιμος...Πολλη εντυπωση μου εκανε το ποσο πολυ κ καθαρα μεγενθυνει τα αντικειμενα,πραγμα που δεν το χω ξανασυναντησει ως τωρα...:)

IMG_1833.thumb.JPG.55fd38c845cf79123e6799ed3acd58b7.JPG

Μικρη σπατουλιτσα--ξυστρα κυρτη...

Κομματι πηχακι χαραχτηκε ,περασε μεσα το ατσαλινο ελασμα,περαστηκαν βιδες που το συγκρατουν κ τροχιστηκαν στην κατω μερια για να μην προεξεχουν κ τροχιστηκε ελαφρως μπροστα...:) Πολλες φορες ειχα χρειαστει κατι τετοιο αλλα δεν εβρισκα πουθενα ,οποτε το φτιαξα! 

Κ επειδη το ψιλοβροχο μου σπαγε τα νευρα κ επεφτε κ στο τραπεζι-παγκο[που θα το φουσκωνε ολο το χειμωνα κ θα ταν για πεταμα μετα] μια γρηγορη κατασκευη προστασιας!:lol:

IMG_1834.thumb.JPG.6a2a1b4a45bc51d18b58d4628cc0d04a.JPG

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αν & άργησα χτες να γυρίσω έπρεπε κάτι να φτιάξω για ....προπόνηση.

 

Είχα ζητήσει στην Jolien & μου έστειλε άμεσα τα patterns (αν & είναι εύκολα τα πράγματα).

03.thumb.JPG.d664fe351699b1471d7d80a8cd78bc12.JPG02.thumb.JPG.9975ab424b141f2525e12078bf76d52a.JPG01.thumb.JPG.bafa782d0b1e5944fda5965acd0fd0ce.JPG04.thumb.JPG.41687a2a2b31fc72132f7844db8ae682.JPG05.thumb.JPG.f1186f90764ea65bc359418bc9877ae4.JPG06.thumb.JPG.429d06c0451f066b21ee1726d64b65f5.JPG

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Qparadox έγραψε:

Στη μέση λαμαρίνα (καλύπτει στην ουσία το κενό)

Ε-ξ-α-ι-ρ-ε-τ-ι-κ-ό!!! Το ζουμί δεν μας είπες. Θέλουμε φωτό από κάτω αν και φαντάζομαι το δέσιμο ξύλου-μετάλλου. Αυτό που είμαι περίεργος να μάθω είναι πως ταυτίζεται τόσο τέλεια το ξύλο στην ακμή του με το σίδερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα με καλυψες κ με το παραπανωαπλα εχω μια επιπλεον ερωτηση.

 

Το πλασμα ειναιμε ενσωματωμένο αεροσυμπιεστη ή το εχεις συνδεσει με εξωτερικο; Αν ειναι με εξωτερικο με ποσα lt καζανι είναι;

 

Ε και φυσικα ποιο ειναι το plasma?

 

Edit: επιφυλάσσομαι για ενα "λαθος" που εχεις κανει να στο εξηγήσω αυριο ομως μιας κ τωρα ειμαι απο κινητο :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Qparadox έγραψε:

Αν το δει κάποιος αυστηρα, θα προσεξει ότι μου έφυγε σε 2-3 σημεία (1-2 χιλ) και σκέφτομαι μήπως το καλύψω με το λεγομενο υγρό γυαλί (σαν διαφανή ρητίνη ένα πράμα).

Οπτικά δεν ξενίζει, απλά θα μπαίνει βρωμιά στο κενό και θα θέλει συνέχεια φύσημα. Εγώ θα το άφηνα χωρίς γέμισμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Προσωπικα με καλυψες κ με το παραπανωαπλα εχω μια επιπλεον ερωτηση.

 

Το πλασμα ειναιμε ενσωματωμένο αεροσυμπιεστη ή το εχεις συνδεσει με εξωτερικο; Αν ειναι με εξωτερικο με ποσα lt καζανι είναι;

 

Ε και φυσικα ποιο ειναι το plasma?

 

Edit: επιφυλάσσομαι για ενα "λαθος" που εχεις κανει να στο εξηγήσω αυριο ομως μιας κ τωρα ειμαι απο κινητο :)

 

 

 

κινητό? 

Aυτό που λες κινητό έχει περισσότερους πυρήνες από 2 laptop και ένα υπολογιστή που έχω :p 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

@Qparadox

 

Μου θυμίζει αυτού του στυλ τραπεζάκια...

 

trapr.thumb.JPG.5c54cd007e35e043f30c4c419e3b3bb7.JPG

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Αν το καλύψεις με wood filler και έπειτα βαφτεί; Ή είπα βλακεια; 

 

Πολύ όμορφο πάντως! 

Θα πρέπει να τριφτεί και θα χαλάσει τη λαμαρίνα δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

Το "βαψιμο" δε πιανει το ιδιο στο στοκο κ στο ξυλο. Χανει πολυ σε ποντους.

Αυτο που ειπε ο Μπαμπης εχει δικιό αλλα ειμαι παραδοσιακος τυπος :hehe:

 

Το κάλυμμα τών αρμων οταν εχει να κάνει με ξυλο ειναι μεγάλη υποθεση όταν θες να δωσεις το φυσικο χρώμα. Το ξυλο δε συγχωρει οπως το μεταλλο. 

 

Παρολα αυτα ομως ειναι αψογο κ επαγγελματικο το τελειωμα. Το 90% του κοσμου που θα το δει δε θα νιωσει. Αυτο που με ανησυχει ειναι το μακροχρόνιο αποτελεσμα λογω του "ξερου" βιδωματος με το μεταλλο.

 

Αλλα αυριο  οπως ειπα :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη το πλάσμα είναι της r-tech (κινέζικο καλής ποιότητας, αγορασμένο από Αγγλία - ebay. Δεν έχει δικό του αεροσυμπιεστή

(δεν ήθελα, αυξάνει πολυπλοκότητα κτλ). Τώρα το καζάνι που έχω είναι σχετικά μεγάλο (270λτ), αλλα δουλεύει μια χαρά και

με μικρότερο κομπρεσέρ (το χρησιμοποιούσα με καζάνι 50λτ, 2,5hp  και δούλευε χωρίς πρόβλημα). Έτσι κι αλλιώς, δεν κόβω επί μακρόν συνέχεια

(μην το πάρουμε και στο χέρι το πλάσμα.....).

 

Επίσης, αν το  σκέφτεσαι, να σημειώσω ότι με το πλάσμα δεν είναι καθόλου εύκολο να κόβεις ευθείες με το χέρι. Θέλει οδηγό (και βλέπουμε).

Εγώ όταν θέλω μεγάλη ακρίβεια (ας πούμε), χρησιμοποιώ τον τροχό. 

 

Αναφορικά με το τρόπο κόλλησης λαμαρίνας & ξύλου, εφήρμοσα το εξής: στο ξύλο έκανα πολλές τρύπες μικρές με τρυπάνι (3 χιλ διάμετρο), ενώ τη λαμαρίνα την πέρασα με τον χοντρό δίσκο λείανσης και δημιούργησα πολύ τραχιά επιφάνεια, ώστε να απλωθεί και να πιάσει η κόλλα. Τώρα πόσο αποτελεσματικό είναι στο χρόνο, θα δείξει!!!

 

Αγάπη περιμένω τις παρατηρήσεις!!! :)

 

@asxetius: τα τραπεζάκια αυτά τα είχα δει και στην ουσία ήταν η πηγή έμπνευσης!!! :)

 

@ultraB: το σκέφτομαι πώς θα γίνει..τελικά μπορεί και να μείνει και ως έχει. Τη ρητίνη αυτήν δεν την έχω δουλέψει για να ξέρω πώς απλώνει, θέλει δοκιμές...!! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Ορέστη να εισαι καλά! Δε το θέλω για ευθείες αλά για καμπύλες και σχέδια. Αλλά όλο το αναβάλω και όλο λέω μη το κάνεις πόσο πια να το δουλεψεις :p (καταναλωτική μανία είναι αυτό οπότε προσπαθώ να το πνίξω)

 

Για την κατασκευή σου τώρα απλά αν μπορείς να κάνεις κάτι σαν αυτό που φαίνεται στην εικόνα για να μειώσεις όσο γίνεται την πιθανότητα να γίνει "ζαβό" το ξύλο κάποια στιγμή

 

IMG_20171001_234454766_HDR-1612x907.jpg.c8d06ce884e8d36acb8724ecf71e5512.jpg

 

Ειτε κάνε τις μακρόστενες όπως στην εικόνα είτε απλά μεγάλωσε την τρύπα και βάλε την βίδα με ροδέλα και μη καργάρεις τέρμα αλλά ασε 1/4 της στροφής μπόσικο. Με αυτό το τρόπο θα δώσεις τον αέρα στο ξύλο να κινηθεί και δεν νομίζω να στραβώσει στο μέλλον :) Όπως είναι τώρα το φοβάμαι ειδικά και με τη μεσαία βίδα που εχεις περάσει.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.