Jump to content


Recommended Posts

Πολλά εξαρτώνται από το τι έκανες με τι το έκανες και πως το έκανες!

Για πες διαστάσεις τρύπας (διάμετρος , βάθος) πες και στροφές και δείξε και τι τρυπάνια είχες και τα λέμε ! :)

Α και τι εννοείς με το "ζόρισμα" ?

Τα ξύλα είναι περίεργα πράματα !

Αν πήγες με τρυπάνι σιδήρου, να κάνεις βαθειά τρύπα σε ένα ξύλο "στιφό" που κολλάει στο τρυπάνι και την πήγες μονοκόματη χωρίς να τραβήξεις πίσω το δράπανο, πολλά μπορεί να συμβούν !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@costas1965 κι εγώ αναρωτιόμουν αν τρύπησες όλο το πόδι χωρίς οδηγό. Είμαι περίεργος για την τεχνική.

 

@UltraB πολύ σημαντικό είναι να είσαι κάθετος στην επιφάνεια που τρυπάς και να χρησιμοποείς το σωστό τρυπάνι. Δες κι αν το τσοκ σου έχει τζόγο. Πχ στο Parkside μου έχει μια μικρή γωνία, με αποτέλεσμα όταν γυρνά η μύτη να διαγράφει έναν μικρό κύκλο, με ακτίνα ~0.2 mm, που μου έχει κοστίσει και μένα μια 2άρα μύτη μετάλλου όταν τρύπαγα σκληρή λαμαρίνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το Parkside τρυπούσα με μύτες άγνωστης μάρκας, κατά πάσα πιθανότητα "ψεύτικες" καθώς σε ένα σημείο παρόλο που ήταν ξύλινες τις λύγιζα με το χέρι (σαν λάστιχο, όχι το φυσιολογικό λύγισμα που κάνουν αν ασκήσεις δύναμη). Επίσης τρυπούσα κάθετα.

 

Πρώτη φορά είδα τέτοια πράμα, αφού και ο φίλος μου με κοιτούσε και απορούσε :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος UltraB έγραψε:

Με το Parkside τρυπούσα με μύτες άγνωστης μάρκας, κατά πάσα πιθανότητα "ψεύτικες" καθώς σε ένα σημείο παρόλο που ήταν ξύλινες κρύες τις λύγιζα με το χέρι (σαν λάστιχο, όχι το φυσιολογικό λύγισμα που κάνουν αν ασκήσεις δύναμη). Επίσης τρυπούσα κάθετα.

 

Πρώτη φορά είδα τέτοια πράμα, αφού και ο φίλος μου με κοιτούσε και απορούσε :p

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι εξηγείται!

Απλά οι "μύτες"   (εδώ έχουμε μια δεύτερη εκδοχή του ονόματος των τρυπανιών ! ! ! :hehe:  ) ήταν του μεγάλου κατασκευαστή GiaTa-BaZa ! ! ! :p

Το σωστό τρυπάνι σπάει δεν λυγίζει αν το ζορίσεις με το χέρι και φυσικά δεν λιώνει τρυπώντας ξύλα !

Τσινουά του αισχίστου είδους φτιαγμένες από σύρμα και μάλιστα μαλακό!

Της ίδια ποιότητας με κάποια "allen" που είχαν προμηθευτεί στη δουλειά, τα οποία όταν πήγαινες να ξεσφίξεις καμιά καλά σφιγμένη βίδα, στρίβανε γύρω από τον εαυτό τους !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Ωραίος !
Και πιο πολύ για το πως κατάφερες και τρύπησες "αλφάδι" τρύπα 25 πόντους χωρίς να χάσεις τα κέντρα ! :OO:

Αυτό δεν είναι χέρι. . .  βράχος είναι ! :D

Εκτός και αν το έκανες  7 +χ + 7 με το κολονάτο και τo   χ   το έκανες ενώνοντας τις δυο τρύπες με το χειρός !

Οπότε το μπράβο πάει στην εφευρετικότητα ! :T: 

Καλημέρα κυρ Στέλιο μας.

Έγινε επεξεργασία από costas1965
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

@costas1965 κι εγώ αναρωτιόμουν αν τρύπησες όλο το πόδι χωρίς οδηγό. Είμαι περίεργος για την τεχνική.

Χωρίς οδηγό, στο χέρι με 2 - 3 στάσεις για έλεγχο της καθετότητας.

 

 

Δύο αγαπημένα "stickman" φωτιστικά.

 

 

 

01.jpg02.jpg

03.JPG04.JPG

05.jpg06.JPG

07.JPG08.jpg

09.jpg10.JPG

  • Like 6
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος costas1965 έγραψε:

Καλημέρα κυρ Στέλιο μας.

 

Δύο αγαπημένα "stickman" φωτιστικά.

Καλώς τον Κώστα.  Δεν μας εξήγησες την τεχνική σου με τις τρύπες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος panava έγραψε:

Καλώς τον Κώστα.  Δεν μας εξήγησες την τεχνική σου με τις τρύπες.

Καλημέρα.

Πάρε χαρτί & μολύβι & σημείωνε !!!!!!!!!!!!

 

1. Βρίσκεις τα κέντρα στα δύο σημεία του ξύλου (πάνω & κάτω) σχηματίζοντας τον κλασσικό σταυρό.

2. Προ-τρυπάς με τρυπάνι 3 φ & 5 φ mm, όσο σου επιτρέπει το μήκος του τρυπανιού ~ 5 cm.

3. Βάζεις μετά το οφιοειδή τρυπάνι  στο Parkside & κατεβαίνεις σιγά - σιγά προς τα κάτω με 2 - 3 στάσεις για έλεγχο της καθετότητας. (Αν & πάλι ανησυχείς βάλε έναν καθρέπτη απέναντι να βλέπεις αν κατεβαίνεις σωστά) !!!

4. Στο μέσον της διαδρομής, γυρίζεις το ξύλο ανάποδα & δουλεύεις από την άλλη πλευρά με τον ίδιο τρόπο.  

 

(5). Έχεις κάνει χρόοονια προπόνηση στην βιομηχανία σε πραγματικά δύσκολα τρυπήματα.

(6). Αν διαθέτεις τόρνο μπορείς να πιάσεις το ξύλο στο τσοκ του τόρνου, αφού πρώτα έχεις βρεις τα κέντρα στο υπό κατεργασία ξύλο. Στο τσοκ της κουκουβάγιας βάζεις το φιδοτρύπανο & να κάνεις την δουλειά σου στο τσακ - μπαμ.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

.

πριν 5 ώρες, το μέλος costas1965 έγραψε:

1. Βρίσκεις τα κέντρα στα δύο σημεία του ξύλου (πάνω & κάτω) σχηματίζοντας τον κλασσικό σταυρό.

2. Προ-τρυπάς με τρυπάνι 3 φ & 5 φ mm, όσο σου επιτρέπει το μήκος του τρυπανιού ~ 5 cm.

3. Βάζεις μετά το οφιοειδή τρυπάνι  στο Parkside & κατεβαίνεις σιγά - σιγά προς τα κάτω με 2 - 3 στάσεις για έλεγχο της καθετότητας. (Αν & πάλι ανησυχείς βάλε έναν καθρέπτη απέναντι να βλέπεις αν κατεβαίνεις σωστά) !!!

4. Στο μέσον της διαδρομής, γυρίζεις το ξύλο ανάποδα & δουλεύεις από την άλλη πλευρά με τον ίδιο τρόπο.  

Άρα . . . κουρτίνα Νο 2 ! :D

Η λογική προσέγγιση! :T:

Αυτό με το καθρέφτη επέτρεψέ μου να το αναλύσω λίγο για να δω αν το έπιασα σωστά ! :)

 

Δεν το έχω κάνει μιας και το φρεζοδράπανο είναι μεγάλη ευκολία, αλλά υποθέτω ότι εννοείς ότι:

Την  καθετότητα του τρυπήματος προς τον ένα βασικό άξονα την ελέγχεις άμεσα με το μάτι!

Επιπλέον αυτού, βάζεις τον καθρέφτη και με μια ματιά _χωρίς να στρέψεις το σώμα, ή το κεφάλι- βλέπεις τι γίνεται με την καθετότητα και προς την άλλη κατεύθυνση! ! !

Κάπως έτσι :

 

Καθετότητα τρυπήματος με το μάτι! _Costas1965.jpg

 

Νομίζω ότι αν φροντίζουμε η απόσταση  "Λ" να είναι μικρή, θα μπορούμε να "ματιάζουμε" πιο εύκολα την παραλληλία της πλευράς του τρυπανιού με την ακμή του κομματιού.

Κώστα ωραία ιδέα ! ! ! :T:

 

Όσο για τα επόμενα ποστ και της δημιουργίες σου, τι να πω! ! !

Απλά respect! :D

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

.

Άρα . . . κουρτίνα Νο 2 ! :D

Η λογική προσέγγιση! :T:

Αυτό με το καθρέφτη επέτρεψέ μου να το αναλύσω λίγο για να δω αν το έπιασα σωστά ! :)

 

Δεν το έχω κάνει μιας και το φρεζοδράπανο είναι μεγάλη ευκολία, αλλά υποθέτω ότι εννοείς ότι:

Την  καθετότητα του τρυπήματος προς τον ένα βασικό άξονα την ελέγχεις άμεσα με το μάτι!

Επιπλέον αυτού, βάζεις τον καθρέφτη και με μια ματιά _χωρίς να στρέψεις το σώμα, ή το κεφάλι- βλέπεις τι γίνεται με την καθετότητα και προς την άλλη κατεύθυνση! ! !

Κάπως έτσι :

 

Καθετότητα τρυπήματος με το μάτι! _Costas1965.jpg

 

Νομίζω ότι αν φροντίζουμε η απόσταση  "Λ" να είναι μικρή, θα μπορούμε να "ματιάζουμε" πιο εύκολα την παραλληλία της πλευράς του τρυπανιού με την ακμή του κομματιού.

Κώστα ωραία ιδέα ! ! ! :T:

 

Όσο για τα επόμενα ποστ και της δημιουργίες σου, τι να πω! ! !

Απλά respect! :D

Αν θέλεις προαιρετικά μπορείς να κρεμάσεις κ ένα μπλε ματόχαντρο στον καθρέφτη στο επάνω μέρος έτσι ώστε να αποφευχθεί το αυτομάτιασμα στον εαυτό σου, του τύπου:   ...Ωρέ τι μάστορας είμαι, φτου σου αντράκο μου κλπ, κλπ,  κλπ. 

Παράθεση

 

Έγινε επεξεργασία από costas1965
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος costas1965 έγραψε:

Αν θέλεις προαιρετικά μπορείς να κρεμάσεις κ ένα μπλε ματόχαντρο στον καθρέφτη στο επάνω μέρος έτσι ώστε να αποφευχθεί το αυτομάτιασμα στον εαυτό σου, του τύπου:   ...Ωρέ τι μάστορας είμαι, φτου σου αντράκο μου κλπ, κλπ,  κλπ. 

LOL ! ! ! :hehe:

Καλά αυτό δεν το αποφεύγεις με τίποτε!

Πόσες φορές έχω πεί και έχω καμαρώσει κάτι που πήγε καλά ή και καλύτερα απ΄ ότι περίμενα !

Και κάτι μου λέει ότι . . .  δεν είμαι ο μόνος !  :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς για να αποφύγω τα σαπίσματα δεν ακουμπάνε κάτω.

Όσον αφορά στη ταλάντωση, αυτή είναι πολύ μικρή (όταν τραβάω εγώ με δύναμη άντε η κορυφή της κολόνας να κινηθεί ένα δυο εκατοστά!

Οπότε τα πιτσιρίκια μπορούν να κρεμιούνται από πάνω και να μη καταλαβαίνει τίποτε !

Θα μπορούσε φυσικά να γινόταν πιο στιβαρή και άκαμπτη ακόμα, αλλά αυτό θα σήμαινε ότι θα έπρεπε να μπεί και κολόνα από την μεριά της παιδικής χαράς.

Αυτό όμως απαγορεύεται αυστηρώς και δια ροπάλου . . .

Φαντάσου τη μικρή να τρώει σαβούρδα και να σκάει με τα μούτρα πάνω στο κοιλοδοκό ! ! ! !  :yikes:

Αν παρατηρήσεις οι φράχτες έχουν μπεί έτσι ώστε από την πλευρά που θα παίζουν τα παιδιά να είναι "πρόσωπο" με τις κολώνες , για να περιορίζεται όσο γίνεται περισσότερο το όποιο σημείο μπορεί να περισσεύει !

Είπαμε τα ποδάρια του . . . είναι πολλά ! !  :)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.