Jump to content



Recommended Posts

Καλό απόγευμα.

Είχα  .........καιρό να μαστορέψω, είδα κάτι που μου άρεσε & είπα να το προχωρήσω.

Προς τα δεξιά γυρισμένο με λάμπα 75 Watt (795 Lumen) Cool White της Giga Watt.

Προς τα αριστερά γυρισμένο με διακοσμητική λάμπα 40 Watt "Edison" της Spot Light.

 

01.JPG02.JPG

03.JPG04.JPG

05.JPG

06.JPG09.JPG

10.JPG07.JPG

11.JPG

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος costas1965 έγραψε:

Καλό απόγευμα.

Είχα  .........καιρό να μαστορέψω, είδα κάτι που μου άρεσε & είπα να το προχωρήσω.

Προς τα δεξιά γυρισμένο με λάμπα 75 Watt (795 Lumen) Cool White της Giga Watt.

Προς τα αριστερά γυρισμένο με διακοσμητική λάμπα 40 Watt "Edison" της Spot Light.

Πολύ καιρό όντως....είχα αρχίσει να ανησυχώ.  Φοβήθηκα πως σε χάσαμε...:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μπράβο σας! !  ! :T: 

Στέλιο για τα ρολόγια τι να πω, η αξιοποίηση ενός "άχρηστου" υλικού και η μεταμόρφωσή του σε αισθητική υπογραφή συγκεκριμένων ειδικά χώρων, είναι τέχνη ! :)

Κώστα στο μινιμαλίστικό φωτιστικό, υποθέτω ότι η διαδρομή του καλωδίου είναι εσκεμμένη για να δημιουργεί μια  αίσθηση  ρευστότητας σε αντίστιξη με τις "ακίνητες" γραμμές της βάσης του. :T: 

Πολύ ωραία η ιδέα των αντικριστών στεγανών στυπιοθλιπτών, το μόνο που θα ήθελα να δοκιμάσεις (νομίζω πως γίνεται εύκολα),  είναι λίγο πιο "αρμονικές" τις καμπύλες (να γίνει λίγο πιο φουσκωτή η επάνω για να πλησιάσει το ημικύκλιο, και λιγότερο "τετράγωνη" η κάτω για να πλησιάσει και αυτή το τεταρτοκύκλιο.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος costas1965 έγραψε:

Καλό απόγευμα.

Εγώ βάζω την πιατέλα κ εσείς την ποικιλία των τυριών.

 

 

 

03.JPG04.JPG


Oταν κάνεις αυτά... τώρα

τι θα κάνεις όταν πάρεις το CNC ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος costas1965 έγραψε:

Καλό απόγευμα.

Εγώ βάζω την πιατέλα κ εσείς την ποικιλία των τυριών.

08.JPG

Κάτι δεν πιάνω σωστά; Έκοψες στο κομμάτι το "αρνητικό" του ποντικιού και το φόρεσες μέσα; Εντυπωσιακή ακρίβεια! Με τι εργαλεία δούλεψες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Κάτι δεν πιάνω σωστά; Έκοψες στο κομμάτι το "αρνητικό" του ποντικιού και το φόρεσες μέσα; Εντυπωσιακή ακρίβεια! Με τι εργαλεία δούλεψες;

Αν βλέπω καλά.... :) 

 

Η πριονοκορδέλα για την χοντρή δουλειά.

 

07.thumb.JPG.1e49e013c51427f3683f2fd3530

 

Η επιτραπέζια σέγα για την λεπτοδουλειά.

 

se1.thumb.JPG.9b791542bcd6da3bd69582828b7fcaa6.JPG

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ακριβώς Μπάμπη.

 

Το εξωτερικό περίγραμμα της πιατέλας με την πριονοκορδέλα & οι υπόλοιπες "εσωτερικές" κοπές με την σέγα πάγκου.

Μάλιστα οι τρύπες έγιναν πριν κοπεί το μαόνι σαν πιατέλα, με τρυπάνι (τρεις με 32 Φ & μια με 28 Φ) στο κολωνάτο δράπανο για περισσότερη ευκολία & ακρίβεια.

 

Και επειδή ..........δεν ανακάλυψα εγώ τον τροχό βλ. το παρακάτω video.

Στα σχόλια του YouTuber έχει & to free pdf plane για όποιον το θέλει.

 

 

Έγινε επεξεργασία από costas1965
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει φωτιά το sub λέμε ! ! ! :T:

Μπράβο σε όλους για το μοίρασμα του κόπου σας και των ιδεών σας και κυρίως τον απλόχερα δωριζόμενο "σπόρο του κεφιού!" 

Να συμβάλω κι εγώ λιγάκι με την πρόοδο των εργασιών στο κήπο  /παιδική χαρά, που ετοιμάζουμε με το γαμπρό μου για την εγγονή που πλέον έχει αρχίσει και αντιγράφει τις διαφημίσεις του ραδιοφώνου και ποιός την πιάνει πλέον ! :D

 

Διακοσμητικές πινελιές (που κόστισαν περίπου 4+ € η μία ! ! ! ! !

 

Fen_01__20170521_122916.jpg  Fen_02__20170521_122924.jpg

 

Η διπλή γραμμή οφείλεται στο πολύ χοντρό μολύβι που χρησιμοποίησα, αλλά το κέντρο εύκολο να το βρεις ! :)

 

Fen_03__20170521_132725.jpg  Fen_04__20170521_132746.jpg

 

Και με λίγη ξυλόκολλα και το σχετικό "αλφάδιασμα" είμαστε έτοιμοι . . .

 

Fen_05__20170521_134135.jpg  Fen_06__20170521_134118.jpg

 

Συνέχεια είχε μια εκκρεμότητα που έπρεπε να κλείσει -για να μην έχουμε αντί για γιορτές τρεχάματα - με τι άλλο . . .  μέ ένα φράχτη ! :p

 

Fen_07__20170521_134143.jpg

 

Ο οποίος ξεκαρφώθηκε και ξανακαρφώθηκε με τα ξύλα σε λίγο διαφορετική θέση γιατί υπάρχει και ένα θέμα αισθητικής ! :)

 

Αφού έγινε και αυτό σειρά είχε ένα σημαντικό πρόβλημα των φραχτών αυτών, ειδικά αν τους προορίζεις για πιτσιρίκια!

 

Fen_08__20170521_135335.jpg

 

Αλίμονο στο μικρό -αλλά και στη μαμά του! - που θα πάει να κρεμαστεί σε αυτό το ξύλο ! 

Επιεικώς απαράδεκτο, αλλά τι κάνουμε !

Ευτυχώς έχουν γνώση οι φύλακες . . . .

 

Fen_09__20170521_135342.jpg  Fen_10__20170521_135448.jpg

 

Fen_11__20170521_135454.jpg  Fen_12__20170521_141136.jpg

 

Και απρόσμενα γρήγορα (πήρα και το "κολάι" που λένε ! :p ) φτάσαμε εδώ:

 

Fen_13__20170521_141143.jpg  Fen_14__20170521_141254.jpg

 

Ανάλογη δουλειά έγινε και στο εμπρός τμήμα του φράχτη φυσικά . . .

 

Fen_15__20170521_134106.jpg

 

Ε και αφού τελείωσε και αυτό, στο δρόμο για να πάω να τεντώσω τα κουρασμένα μου κόκαλα, τράβηξα και μια πιο γενική . . . 

 

Fen_16__20170521_144150.jpg

 

. . . όπου φαίνεται ένα άλλο σημαντικό κομμάτι των εργασιών, αλλά γι' αυτό σε επόμενο post ! :)

Καλή ξεκούραση σε όλους και καλή αυριανή να έχουμε ! :D

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μπραβο και παλι σε ολους. Σε οσους ειναι παππούδες και μη :T:

 

Μονο εγω δε κατασκευαζω τελευταια :hehe:

 

 

Υπάρχει ηρεμία πριν την καταιγίδα

.....μου είπε ένα περιστέρι τελευταία :) 

 

wh.thumb.jpg.fcfa358e7f1d5ef0834ff2115d90eb20.jpg

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος costas1965 έγραψε:

Ρακέτες "σαλονιού" (or Luxury Κopanos by @osa ).

 

11.JPG


Με τόσες δημοσιεύσεις νομίζω πρέπει να γίνει ένα ξεχωριστό θέμα "Η δημιουργίες μιας ημέρας.... του παππού"

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μπραβο και παλι σε ολους. Σε οσους ειναι παππούδες και μη :T:

 

Μονο εγω δε κατασκευαζω τελευταια :hehe:

 

"Σουβή σου, μαύρη εσένα ! "

Ε, μα!!

Tο ήθελες το "Καλαματιανό" σου ! ! ! :p

Κοίτα να αποθηκεύεις τώρα δυνάμεις γιατί σε λίγο, όλα θα είναι . . .

"Θάρρος, καρδιά και πλάτη φαρδιά" ! ! !

:D

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Asxetius έγραψε:

Υπάρχει ηρεμία πριν την καταιγίδα

.....μου είπε ένα περιστέρι τελευταία :) 

Πάντως αποκλείεται να ήταν αυτό το περιστέρι !

Αυτό μόνο είναι για . . . πιλάφι ! :p

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Κούκλα. Θερμή παράκληση, αν μπορείς να γράφεις και δυο λογάκια για τη διαδικασία. Τι ξύλο έβαλες, βερνίκι κτλ.

Καλημέρα.

Ωχ! δεν είμαι καλός στα (πολλά) λόγια & μου βάζετε (πολύ) δύσκολα τώρα. 

 

Υλικά:  Από ξυλεία χρησιμοποιήθηκαν ρετάλια από μαόνι & οξιά & από αναλώσιμα: ξυλόκολλα & για το φινίρισμα λαδάκι Finishing Oil της Liberon.

 

Το μαόνι δίνει απίστευτα όμορφη επιφάνεια & χρυσοκίτρινες ίριδες (!!!) όταν τριφτεί & περαστεί με λαδάκι.

Η οξιά για εμένα  από τα καλύτερα ξύλα για να δουλεύω, είναι σχετικά φθηνή με πολύ καλές αντοχές & με εύκολο-διαχειρίσιμη κατεργασία (+ το ότι μου αρέσει πολύ & η μυρωδιά της).

 

Εργαλεία:  Πριονοκορδέλα με κορδέλα 6 mm (Metabo), Δισκοπρίονο πάγκου (Bosch), Πλάνη/Ξεχονδριστήρας (Boston), Αξονικό τριβείο/Spindle Sander (Scheppach), Κυκλικό τριβείο (Bosch), Σφιγκτήρες (Wolfcraft & Kreator) & γυαλόχαρτα με κόκκωση έως 400 grit.

Α! μην το ξεχάσω στο τρίψιμο με το κυκλικό τριβείο χρησιμοποιήθηκαν τα "γαντζωτήρια" Work Grippers (Benchdog 989466) & στο βάψιμο τα αδελφάκια τους τα πλαστικά κωνικά (Benchdog 143546 Bench Cookie)

 

Εκτέλεση:

Έγινε αντιγραφή - δημιουργία πατρόν από μια ρακέτα που είχα (βλ. Jubo μάλλον).

Κόπηκαν φιλέτα οξιάς & μαονιού στο Δισκοπρίονο πάγκου καθώς & το κεντρικό τμήμα της ρακέτας που καταλήγει να γίνει η χειρολαβή.

Τα πλαϊνά τμήματα της ρακέτας (από μαόνι) κόπηκαν πρόχειρα στην πριονοκορδέλα.

Κολλήθηκαν όλα μαζί & παρέμειναν στον πάγκο για να στεγνώσει η κόλλα περίπου 6 ώρες.

Κατόπιν πρώτα πλανίστηκαν οι δύο επιφάνειες & μετά μπήκαν στον Ξεχονδριστήρα & με αλλεπάλληλα μικρά πάσα έφερα το ενιαίο πλέον ξύλο στο επιθυμητό πάχος/βάρος.

Σειρά πήρε η πριονοκορδέλα όπου με μεγάλη άνεση έκοψε την ρακέτα σύμφωνα με το πατρόν.

Η ρακέτα πέρασε μια βόλτα από το Αξονικό τριβείο για να αποκτήσει όμορφες .......καμπύλες.

Μετά σειρά πήρε το κυκλικό τριβείο & μετά το χέρι του παππού εξοπλισμένο με διάφορα γυαλόχαρτα.

Καλό φύσηγμα, ξέπλυμα με νερό, σκούπισμα & .............

τέλος πέρασμα 3 χέρια με το λαδάκι της Liberon, ενδιάμεσα στα περάσματα γινόταν καλό σκούπισμα με ένα πανάκι.

 

Αυτά τα ολίγα & μακάρι να μην ξέχασα κάτι.

Περισσότερη ώρα έκανα να τα γράψω παρά να φτιάξω την ρακέτα ! ! !

 

Υ.Γ. Ελπίζω να το πέρασα το μάθημα  :)

  

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.