Jump to content



Recommended Posts

πριν 8 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μπραβο και παλι σε ολους. Σε οσους ειναι παππούδες και μη :T:

 

Μονο εγω δε κατασκευαζω τελευταια :hehe:

Δεν είσαι μόνο εσύ, εμένα ντρέπονται να ανέβουν :bleh: ,

το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο!

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει το ντρέπομαι και μη το ακούω. Όλοι από κάπου ξεκινάνε και κανένας δε βγήκε από τη κοιλιά της μάνας του και να τα ήξερε όλα.

Πιο πολύ θα σε βοηθήσει η γνώμη των άλλων τώρα που λες ότι ντρέπεσαι, παρά αργότερα που θα είσαι και εσύ στο άλλο επίπεδο :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δεν υπάρχει το ντρέπομαι και μη το ακούω. Όλοι από κάπου ξεκινάνε και κανένας δε βγήκε από τη κοιλιά της μάνας του και να τα ήξερε όλα.

Πιο πολύ θα σε βοηθήσει η γνώμη των άλλων τώρα που λες ότι ντρέπεσαι, παρά αργότερα που θα είσαι και εσύ στο άλλο επίπεδο :) 

οι κατασκευες "ντρέπονται" (no me) :D, αστειεύομαι λίγο!

 

Χρησιμοποίησα τον οδηγό της σέγα για τα κυκλικά κοψίματα και τα κοψίματα είναι αρκετά καλύτερα σε σχέση με παλιότερα που έχω κάνει.

Έφτιαξα μια καινούρια κουτά για το subwoofer του edifier s530, μιας και όταν αγόρασα τα ηχεία προ 4ετίας, ποιοτικά μεν αλλά ήθελα λίγο καλύτερο μπάσο.

Οπότε έβαλα "χέρι" σε ηχεία μιας βδομάδας (200€+) :whistling: και πρόσθεσα ένα 6άρι sub. Από τότε τα ηχεία δουλεύουν συνέχεια κατά 95% 24/7 (δεν τα

κλείνω σχεδόν ποτέ) απροβλημάτιστα.

 

20170519_135541.thumb.jpg.c5eecdf57ac58a945f9e0fd1cf65a9e3.jpg 20170519_135627.thumb.jpg.140c4cdabcb5a614c8a9e10fb49e622c.jpg

20170519_201233.thumb.jpg.5fab59bf1528b42f9dcb0121643b10d4.jpg 20170519_201321.thumb.jpg.a4c89380b86fdf74986bcc7ad4731e0d.jpg

 

 - Ο λόγος πού έφτιαξα την καινούρια κουτά έχω βαρεθεί αυτό το γκρι χρώμα και ήθελα να αλλάξω την θέσεις των ηχείων και να μπει το 8αρι στον πάτο.

Σημάδεμα για κεντράσρισμα και κόψιμα 2κύκλων ενός μικρότερου για το 8αρι και ο μεγαλύτερος που θα το καλύπτει περιφεριακά και σφηνώσει η σίτα.

Υλικά mdf 16mm, σωλήνα pvc φ55 για προέκταση (αν θυμάμαι σωστά) για το bass reflex.

 

20170519_134940.thumb.jpg.5ae77962cea068ee4ca192b9343b2d9b.jpg 20170522_130825.thumb.jpg.92a88df61448ceee3a644c93e1854abf.jpg

20170523_125802.thumb.jpg.fe6aea77c054bdfc986a258f94d9b9b0.jpg 20170523_131603.thumb.jpg.ad14efe262fdd73e973614f43e8a3881.jpg

20170523_135201.thumb.jpg.d8fc60d929e6a487bddbc92340e7f1b8.jpg 20170524_122844.thumb.jpg.e29288b7bf4c985af9c684b279aaa713.jpg

 

Ντύσιμο με ψιλή τσόχα 2μμ

20170524_130744.thumb.jpg.1a401fe09395b41d97a9c400ec043fe1.jpg 20170524_161230.thumb.jpg.bd37c3819ce387f48bacf812063d4d56.jpg

20170524_201610.thumb.jpg.4fae436b0613379ecc4c580fbc170e96.jpg 20170524_202008.thumb.jpg.ac3ed01657ce092329c36e35c126b434.jpg

 

Ακουστικά το αποτέλεσμα ήταν πάνω κάτω το ίδιο αλλά κάτι δεν μου άρεσε, οπότε θα κάνω κάποια εσωτερική διαμόρφωση επειδή η καινούρια 

κούτα βγήκε μεγαλύτερη.

 

Υ.Σ. ξέρω με τις βίδες το παρακάνω πάντα :p

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

έβαλα "χέρι" σε ηχεία μιας βδομάδας (200€+) :whistling: και πρόσθεσα ένα 6άρι sub. Από τότε τα ηχεία δουλεύουν

 

 - Ο λόγος πού έφτιαξα την καινούρια κουτά έχω βαρεθεί αυτό το γκρι χρώμα και ήθελα να αλλάξω την θέσεις των ηχείων και να μπει το 8αρι στον πάτο.

 

Ακουστικά το αποτέλεσμα ήταν πάνω κάτω το ίδιο αλλά κάτι δεν μου άρεσε, οπότε θα κάνω κάποια εσωτερική διαμόρφωση επειδή η καινούρια 

κούτα βγήκε μεγαλύτερη.

 

Δεν κατάλαβα, το μαμίσιο ηχείο είχε ήδη δύο μεγάφωνα και εσύ μεγάλωσες το ένα;

Η κούτα και το bass reflex στην τύχη να υποθέσω; Λογικό που δεν αποδίδουν σωστά. Μήπως να ψάξεις πόσα λίτρα θέλει το κάθε μεγάφωνο και αν σε παίρνει να χωρίσεις τη καμπίνα;

Link to comment
Share on other sites

Ένα ηχείο είχε (8" ), το 6άρι το πρόσθεσα μετά.

Η διαφορά στο μέγεθος είναι ότι βλέπεις  στην τελευταία φώτο.

Μπορείς να πεις στην τύχη (bass reflex) αλλά στην αρχή όταν την έφτιαξα την είχα κλειστού τύπου,

μετά άνοιξα την μια τρύπα (μιας και ακουγόταν "μπουκομένο") και την 2η στο τέλος.

 

Παράθεση

Μήπως να ψάξεις πόσα λίτρα θέλει το κάθε μεγάφωνο και αν σε παίρνει να χωρίσεις τη καμπίνα;

Αυτό θέλω να κάνω τώρα

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

Ένα ηχείο είχε (8" ), το 6άρι το πρόσθεσα μετά.

Κακώς έβαλες χέρι στο ηχείο, πόσο μάλιστα και σε καινούργιο. Ο τομέας ηχείο και ο σχεδιασμός καμπίνας είναι επιστήμη.

Δεν μπορείς και να γυρίσεις πίσω, αφού χάλασες και την εργοστασιακή καμπίνα.

Πως σύνδεσες το 2ο woofer πάνω στον "μαμά" ενισχυτή, παράλληλα; Θα πέσουν τα Ohm και μπορεί να έχεις θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 2 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

μιας και όταν αγόρασα τα ηχεία προ 4ετίας, ποιοτικά μεν αλλά ήθελα λίγο καλύτερο μπάσο.

Οπότε έβαλα "χέρι" σε ηχεία μιας βδομάδας (200€+) :whistling: και πρόσθεσα ένα 6άρι sub. Από τότε τα ηχεία δουλεύουν συνέχεια κατά 95% 24/7 (δεν τα

κλείνω σχεδόν ποτέ) απροβλημάτιστα.

Τα ηχεία λογικά τα έχω από το 2012 εκεί κοντά, από τότε δουλεύουν μαζί με το 6αρι που έβαλα.

Αν είχε υπήρχε πρόβλημα με την εργοστασιακή κουτά θα αντικαθιστούσα το κομμάτι που είχα κόψει. Το θέμα με την κούτα "λύνεται".

Παράλληλη σύνδεση έχω κάνει, όχι σε σειρά. 4Ω είναι και το δεύτερο από 5,1 σύστημα που είχα

.

Link to comment
Share on other sites

Eδώ είσαι... και μπαταρίας.....με 1.49€ :) 

 

http://www.gadgettime.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=2125&virtuemart_category_id=31#.WS8RDIIfu1w

 

$_35.jpg

 

 

 

ή μπλέ.... δεν ξέρω αν είναι μπαταρίας....

 

http://www.el-shop.gr/20-lampakia-mple.html

 

20-Lamps-Blue.jpg

 

ή έγχρωμα....  δεν ξέρω αν είναι μπαταρίας....

 

http://www.el-shop.gr/seira-me-20-lampakia-polyhrwma.html

 

20-Lamps-Multi.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Asxetius έγραψε:

Πιό κοντά στις απαιτήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rory έγραψε:

idonthave Ωραία η κατασκευή σου, αλλά έχει δίκιο ο Lakisss!

Εδω έχει ότι χρειάζεσαι.

Ευχαριστώ rory για το link, σωστό είναι αυτό που λέει ο Lakisss, αλλά όπως γράφει στον τίτλο του (μαστροχαλαστής) κάτι αντίστοιχο ισχύει :bleh:

και πως μου είχε κάτσει τότε κι έβαλα χέρι σε καινούρια ηχεία ...:whistling: 

Το πολύ πολύ αν δεν δούλευε σωστά είτε άλλαζα το ξύλο είτε στην χειρότερη έκλεινα την τρύπα :huh:!

Το sub τώρα το έχω ξαναμοντάρει στην αρχική κούτα προς το παρόν.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει βιασύνη κάτι τέτοιο πάντως.

Αν το ξαναδοκιμάσεις να θυμάσαι ότι στον όγκο της καμπίνας δεν πρέπει να συμπεριλάβεις το πάχος του ξύλου, 

τον όγκο του/των πορτ,τον όγκο τυχόν υλικού απόσβεσης και τον όγκο των ηχείων. :)

Έχει πολύ βαβούρα η όλη ιστορία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

Μπορείς να πεις στην τύχη (bass reflex) αλλά στην αρχή όταν την έφτιαξα την είχα κλειστού τύπου,

μετά άνοιξα την μια τρύπα (μιας και ακουγόταν "μπουκομένο") και την 2η στο τέλος.

Κατ' αρχάς, μπράβο για το κόπο σου και περισσότερο για τον ενθουσιασμό σου ! :)

Αλλά -και έχουν δίκιο οι προλαλλήσαντες- προσπέρασες ένα σημαντικό βήμα στην όλη δουλειά, αυτό της μελέτης.

Το ξέρω ότι κάποια πράγματα θέλουν και τον αυτοσχεδιασμό τους, αλλά σε αντικείμενα όπως τα ηχητικά καλό είναι να μην ανακαλύπτεις τη φωτιά γιατί κοστίζει κόπο και χρόνο !

Δεν νομίζω ότι έχεις κάνεις σοβαρά λάθη και ότι το κουτί πήγε άχρηστο, αλλά πρέπει να πάρεις κάποια πράγματα με μια σειρά.

Αυτό που λές ότι το ηχείο έπαιζε μπουκωμένο, είναι φυσικό, γιατί σε κάποια καμπίνα συγκεκριμένων λίτρων η οποία είναι σχεδιασμένη για να συνεργάζεται με ένα συγκεκριμένο μεγάφωνο, το οποίο μετακινεί κάποια συγκεκριμένη ποσότητα αέρα, πήγες και πρόσθεσες ένα μεγάφωνο ακόμα! ! !

Που σημαίνει ότι όλα βγήκαν εκτός σχεδιασμού!

Τώρα η ποσότητα του αέρα που προσπαθούν να μετακινήσουν οι κώνοι είναι περισσότερη, αλλά η κλειστή καμπίνα δεν το επιτρέπει όταν οι κώνοι πάνε να κινηθούν προς τα έξω η καμπίνα κάνει υποπίεση, και όταν πάνω προς τα μέσα κάνει υπερπίεση!

Και τα δύο φυσιολογικά , αλλά πλέον εκτός ορίων, και έτσι οι κώνοι συναντάνε ένα "αερόφρενο" στη κίνησή τους!

Η καμπίνα σχεδιάζεται με αυτούς τους περιορισμούς κατά νου και τα λίτρα της είναι αυτά που επιτρέπουν την βέλτιστη συνεργασία μεγάφωνου και καμπίνας.

Έτσι -ερχόμενος στο δικό σου κουτί- όταν αναπαραγόταν ένας κοφτός και στακάτος  ήχος, εσύ τον άκουγες κάπως ξεχειλωμένο και μουντό, γιατί ο κώνος δεν είχε τη δύναμη να μετακινηθεί τόσο απότομα όσο θα έπρεπε!

 

Ένα άλλο σημαντικό θέμα είναι το ίδιο το κουτί σαν υλικό και σαν τρόπος κατασκευής πως είναι ακόμα και η γεωμετρία του μετράει, το αν συντονίζεται με τον ήχο, το αν αποσβένει τα στάσιμα κύματα, γιατί όλα αυτά σημαίνουν κακή ποιότητα  ήχου και έντονους "χρωματισμούς" στο περιεχόμενό του, που εντάξει μπορεί να αρέσουν αλλά αυτό μόνο μέχρι να ακούσεις τη σωστή απόδοσή τους !

 

Μια λύση ήταν η τρύπα του μπας ρεφλέξ, η οποία έδωσε "ανάσα" στο κουτί, καθώς πλέον οι κώνοι μπορούν να κινούνται πιο ελεύθερα, αλλά εδώ προσοχή!

Η διάμετρος της τρύπας, η θέση της και το πόσο βαθειά μέσα στο κουτί θα μπαίνει η σωλήνα του μπας ρεφλέξ, είναι ΚΡΙΣΙΜΑ!

Κάνουν τη διαφορά ανάμεσα στο "εντάξει περίπου το ίδιο είναι ! " και στο " Γιατί δεν το είχα τολμήσει τόσο καιρό ! ! ! "

 

Σου μιλάω αόριστα κάπως και αυτό είναι εσκεμμένο, γιατί αφενός δεν θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό και αφετέρου έχοντας επαφή με την κατασκευή κάποιων απαιτητικών ηχείων που έφτιαξε ένας φίλος -τον βοηθούσα σε αυτήν - μετά από πολλά πειράματα και σχεδιασμούς, κατάλαβα το πόσο μεγάλη αξία έχει να έχεις κάποιο συγκεκριμένο σκοπό , σχέδιο και τις βασικές γνώσεις και από εκεί και πέρα να τις βελτιώσεις παράλληλα με την κατασκευή σου !

 

Ο χρόνος -ευτυχώς για εμάς - δεν μετράει, το αποτέλεσμα να είναι καλό και όλα καλά !

Συνεπώς αφού το έχεις το μεράκι, "κανάκεψέ " το λίγο, δώσε του πιο πολύ χρόνο , διάβασε και σκέψου και μάθε πως δουλεύει αυτό που θες να κάνεις.

Θα κερδίσεις χρόνο , και ευχαρίστηση και θα αποτρέψεις τις απογοητεύσεις ! :)

 

Πριν σε αφήσω, μου ήρθε μαι σκέψη, αφού θες να βάλεις και κάτω μεγάφωνο -ελπίζω το πάτωμά σου να μην είναι παρκέ και συντονίζει ε! - , χώρο κάτω από το κουτί έχεις αρκετό, γιατί δεν φτιάχνεις ένα κοίλο κώνο διασποράς και να τον βάλεις στο πάτωμα κάτω ακριβώς από το μεγάφωνο?

Εννοείται ότι θα πάρεις υπόψη σου τη διαδρομή του κώνου, μπας και τρυπήσει ο θόλος του ε! .

 

Άντε καλή συνέχεια και την επόμενη απόπειρα -η στη συνέχεια αυτής- . . . περισσότερα σχέδια και κουβέντα πριν την κατασκευή! :)

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Seafalco said:

Πριν σε αφήσω, μου ήρθε μαι σκέψη, αφού θες να βάλεις και κάτω μεγάφωνο -ελπίζω το πάτωμά σου να μην είναι παρκέ και συντονίζει ε! - , χώρο κάτω από το κουτί έχεις αρκετό, γιατί δεν φτιάχνεις ένα κοίλο κώνο διασποράς και να τον βάλεις στο πάτωμα κάτω ακριβώς από το μεγάφωνο?

Εννοείται ότι θα πάρεις υπόψη σου τη διαδρομή του κώνου, μπας και τρυπήσει ο θόλος του ε! .

 

Δεν χρειάζεται τίποτα τέτοιο ένα σαμπγούφερ. Οι συχνότητες του είναι πανκατευθυντικές και έχουν μεγάλα μήκη κύματος.

Το μόνο που παίζει ρολο,εκτος της κατασκευής του,ειναι η τοποθέτηση του στον χώρο.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος rory έγραψε:

Δεν χρειάζεται τίποτα τέτοιο ένα σαμπγούφερ. Οι συχνότητες του είναι πανκατευθυντικές και έχουν μεγάλα μήκη κύματος.

Μπα δεν το είπα γι' αυτό, πράγματι είναι μεγάλο το μήκος κύματος σε αυτές τις συχνότητες.

Αυτό που σκεφτόμουν ήταν ο περιορισμός των στροβίλων κάτω από το κουτί, η διάσπαση του μετώπου του αέρα που κινεί το μεγάφωνο με συγκεκριμένο και άμεσο τρόπο  και η πιο ανεμπόδιστη περιμετρική διασπορά  του μετώπου του κύματος, κάθε θετικής κίνησης του κάτω κώνου.

Το πάτωμα είναι κοντά σε σύγκριση με τη διάμετρο του μεγαφώνου, οπότε ο κώνος διασποράς θα αλληλεπιδρά με τον κώνο του ηχείου με πιο "καθοδηγημένο"  τρόπο από ότι το επίπεδο πάτωμα.

Απλή περιέργεια για το πώς θα δουλέψει είναι ! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με μηχανική απομόνωση θα κάνει δουλειά σε περίπτωση που συντονίζει.

Είναι "διάολος" πάντως οι χαμηλές συχνότητες. Μπορεί να μην συντονίζει κάτι μέσα στο χώρο του ηχείου και να συντονίζει σε 2ρο δωμάτιο μακριά. :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@idonthave μπράβο για την προσπάθεια! 

Την τσόχα που το εντυσες  από πού την πήρες και πόσο αν επιτρέπεται; 

 

Πάντως για  να γράφουμε  και του κουφού το δίκιο...  πάρα πολλά ηχεία του εμπορίου έχουν άθλιες "ακουστικά" καμπίνες και δεν εννοώ οικονομικά ηχεία μόνο.... 

 

Την επιστήμη της καμπίνας...  την καταβροχθισαν άλλες επιστήμες  :p

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ :D

Κουτες για sub (όχι για το σπίτι) έχω φτιάξει πάλι αλλά συνήθως έβρισκα σχέδια από το κατασκευαστή.

 

πριν 8 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Μια λύση ήταν η τρύπα του μπας ρεφλέξ, η οποία έδωσε "ανάσα" στο κουτί, καθώς πλέον οι κώνοι μπορούν να κινούνται πιο ελεύθερα, αλλά εδώ προσοχή!

Η διάμετρος της τρύπας, η θέση της και το πόσο βαθειά μέσα στο κουτί θα μπαίνει η σωλήνα του μπας ρεφλέξ, είναι ΚΡΙΣΙΜΑ!

Κάνουν τη διαφορά ανάμεσα στο "εντάξει περίπου το ίδιο είναι ! " και στο " Γιατί δεν το είχα τολμήσει τόσο καιρό ! ! ! "

για το bass reflex πήρα πληροφορίες από εδώ και απ'όσο το διαβάζω καλύτερα τώρα για την διάμετρο έπρεπε να χρησιμοποιήσω ~7cm διάμετρο

και όχι 5cm (διορθώνεται αυτό), για το μήκος πήγα με βάση αυτό που είχαν στα κουτιά τους

Spoiler

 

Recommended minimum size

A bass reflex speaker should be matched in size with its port. Here are some recommendations on minimum vent size compared to speaker size :

  • 1″ vent => 4″ speaker
  • 2″ vent => 4″ or 5″ speaker (6″ max)
  • 3″ vent => 6″ speaker (8″ max)
  • 4″ vent => 8″ or 10″ speaker (12″ max)
  • 6″ vent => 12″ or 15″ speaker

As the diameter goes up, the length of the port goes up, so if you are using big woofers and need a longer vent, you can use one of these solutions

 

 

 

πριν 8 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Πριν σε αφήσω, μου ήρθε μαι σκέψη, αφού θες να βάλεις και κάτω μεγάφωνο -ελπίζω το πάτωμά σου να μην είναι παρκέ και συντονίζει ε! - , χώρο κάτω από το κουτί έχεις αρκετό, γιατί δεν φτιάχνεις ένα κοίλο κώνο διασποράς και να τον βάλεις στο πάτωμα κάτω ακριβώς από το μεγάφωνο?

Εννοείται ότι θα πάρεις υπόψη σου τη διαδρομή του κώνου, μπας και τρυπήσει ο θόλος του ε! .

Πλακάκι έχει κάτω και το sub είναι κάτω από τραπεζάκι, η "μαμά" κουτα έχει περιθώριο 5cm κι αυτή που έφτιαξα 1cm, οπότε δεν έχω χώρο, 

αλλά και να είχα θα μου ήταν κάπως δύσκολο να το φτιάξω :whistling: :p

Spoiler

20170601_090551.thumb.jpg.c1f69cc2e061e6887c2af000115f52b6.jpg

 

@dfa19mj από Μοναστηράκι (κάπου στην Καλαμιώτη) πήρε την τσόχα ο πατέρας μου 2χ1,8m (πάχος ~2mm) 4,80€ το μέτρο

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παλιααα, οταν φτιαχναμε κατι τερατα της soundstream για διαγωνισμους,στα sub υπηρχαν προγραμματα που εβαζες λιτρα κ σου βγαζε διαγραμμα αποδοσης...Παιζοντας με τα λιτρα σου δινε db η ισσοροπουσε το ηχοσυστημα αν κατεβαινες για ποιοτητα.Δεν θυμαμαι ποια ηταν αλλα πρεπει να βρισκονται ευκολα πλεον:) Μ ενα τετοιο προγραμματακι φτιαχνεις τον ηχο στα μετρα σου!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.