Jump to content



Recommended Posts

Πόρτακι για την είσοδο, για να μην ανεβαίνει το μπόξερ μου, από τάβλες 100χ20 και δύο κολώνες 40χ50.

Κόπηκαν με το φαλτσοπρίονο του lidl, βιδώθηκαν με τα νέα Bosch και τρίφτηκαν με το έκκεντρο τριβείο της Skill.
Βάφτηκαν με ένα βερνίκι εμποτισμού από leroy merlin και περιμένουν καλωπισμό από την κόρη μου για να σφραγιστούν με βερνίκι.

 

th_2017-04-14%2012.16.13.jpgth_2017-04-14%2012.15.35.jpgth_2017-04-12%2009.35.19.jpgth_2017-04-11%2019.31.50.jpgth_2017-04-11%2019.31.37.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ! :)

Αλλά αυτό το "σκασμένο" το σοβατεπί στην έκανε τη "ζημιά" !

Δεν έχεις και πολύ άνοιγμα να έκανες τις κολώνες λίγο πιο χοντρές να φύγεις από το σοβατεπί, αλλά πάλι καλά που "έχασες" μόνο μια σανίδα !

Θα λές ότι το άφησες για να περνάει η γάτα ! ! ! :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ! [emoji4]
Αλλά αυτό το "σκασμένο" το σοβατεπί στην έκανε τη "ζημιά" !
Δεν έχεις και πολύ άνοιγμα να έκανες τις κολώνες λίγο πιο χοντρές να φύγεις από το σοβατεπί, αλλά πάλι καλά που "έχασες" μόνο μια σανίδα !
Θα λές ότι το άφησες για να περνάει η γάτα ! ! ! [emoji14]
 

Χεχεχε.
Αυτά είναι τα λάθη του ερασιτέχνη. Αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας. Την επομένη φορά, ελπίζω, καλύτερο

Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ενα γρηγορο γατοσπιτο για φιλη.Υλικα,καδρονακι,κ παλιο ξυλο για τη βαση,πηχακια κ παλια laminate για το σπιτακι,εξωτερικη επενδυση απο χαλακι μπαμπου,σιτα παραθυρου απο φιλτρο αερα,ολα ανακυκλωσιμα.Μεσα κ πανω κομμενο χαλακι μπανιου απο τζαμπο με 3 ευρω κ σχοινακι για να τροχιζει τα νυχια 1 ευρω!

 

20160919_210657.jpg

20160919_210742.jpg20160919_210812.jpg

20160919_210840.jpg20160919_210852.jpg

20161006_152305.jpg20161006_152315.jpg

Κ μετα ηρθε η βροχη!!!!!!!!!!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

...Κ αφου ηρθε η βροχη συνεχισα κατι που ειχα αφησει στη μεση! Φτιαχτηκε βαση για κατσαβιδια κ μπηκε με καβιλιες κ κολλα,μπηκε το λαμακι μπροστα απ τα πενσοειδη γιατι δεν στεκονταν καλα κ τελος υποδοχες για τα περισσοτερα εργαλεια! την επομενη φορα με το εξτρα παραθυροφυλλο που εχω σκεφτει ,θα μπουν κ τα υπολοιπα κ επιτελους μια ταξη.:)

IMG_1025[1].JPGIMG_1026[1].JPG

IMG_1027[1].JPG

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος pt77 έγραψε:

Καλησπερα. Βαση για μπουκαλι κρασιου και κολονατα ποτηρια. Περασμα με λινελαιο, που μου προτεινε η Αγαπη και την ευχαριστω πολυ!

 

Από φαρμακείο;

Link to comment
Share on other sites

Πλατη εργαλειων part 3! Βρεθηκε ρεταλι, 60Χ70 κ στερεωθηκε προχειρα με 2 βιδες στο πανω ραφι για να κεντραριστει κ να βιδωθει στο μεντεσε... Βιδωθηκε κ ετοιμο το πορτακι! φωτο 1-2-3         

 

 

IMG_1047.JPGIMG_1049.JPGIMG_1048.JPG

 

Μια γρηγορη σκεψη για να μενει κλειστο,καβιλια στην κατσαβιδοθηκη  κ τρυπα στο πορτακι για να κουμπωνει η καβιλια.Φωτο4-7.  

 

IMG_1056.JPGIMG_1052.JPGIMG_1051.JPGIMG_1053.JPG

 

 

 

Καλλιτεχνικη τσαχπινια με 2 βασεις  καθρεφτη που λυγισαν τα σημεια βιδωματος κατα 90 μοιρες κ πομολακι απο διαφανο καπακι,μαλλον απο μπουκαλι κολωνιας:).  φωτο 8-11.

 

IMG_1054.JPGIMG_1055.JPGIMG_1058.JPGIMG_1059.JPG

 

Βασεις  για μερικα εργαλεια ακομα κ time out για τσιγαρο κ καφε...Καθως επινα καφε κοιταζα την πλαστικη βαση για το λαστιχο ποτισματος κ μου την εδινε ο προχωρημενος πολυμερισμος του πλαστικου παρ ολο που την εχω περασει με θερμοπιστολο 2 φορες!Ενα κομματι απο ανοξειδωτο καδο παλιου πλυντηριου μου δωσε μια ιδεα κ  σε 20 λεπτα ετοιμη μια καινουρια βαση! Για να μη φευγει το λαστιχο  το γνωστο τσερκι κ στηριγμα  στο τσερκι με κομματια καβιλιας του μετρου που ειχα προχειρα...φωτο 13-14.  

IMG_1061.JPGIMG_1062.JPG

 

 

Μετα καλυψη των κενων στο πορτακι με εργαλεια που ταιριαζαν στα κενα,τοποθετηση των κατσαβιδιων,συμμαζεμα καθαρισμα κ βολτα με τη συζυγο για ,δικα της φυσικα,ψωνια κ σουβλακια για να γλυτωσουμε την γκρινια:hehe:. Φωτο 15-16... οχι η βολτα κ τα υπολοιπα,αλλα το γεμισμα των κενων κ τα κατσαβιδοειδη!

IMG_1060.JPGIMG_1063.JPG

IMG_1064.JPG

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Stelios13 έγραψε:

 φωτο 1-2-3 . Φωτο4-7.  φωτο 8-11. 13-14.  Φωτο 15-16

Θερμή παράκληση. Αν γράφεις τα πάντα μαζεμένα στην αρχή δεν μπορεί ο αναγνώστης να παρακολουθήσει το ποστ, και να ανατρέχει κάθε τόσο στις εικόνες και να τις μετράει να δει ποια είναι η 5 πχ. Μπορείς να γράφεις κάτω από κάθε φωτό για ευκολία όλων. Ευχαριστώ.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Lakisss έγραψε:

Θερμή παράκληση. Αν γράφεις τα πάντα μαζεμένα στην αρχή δεν μπορεί ο αναγνώστης να παρακολουθήσει το ποστ, και να ανατρέχει κάθε τόσο στις εικόνες και να τις μετράει να δει ποια είναι η 5 πχ. Μπορείς να γράφεις κάτω από κάθε φωτό για ευκολία όλων. Ευχαριστώ.:)

:)Με μεγαλη μου χαρα οταν μαθω πως γινετε!!!!!Σορρυ αλλα στους υπολογιστες ειμαι λιιιγο ποιο κατω απ το επιπεδο νηπιαγωγειου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημέρες !!!

@Stelios13 σκονάκι νο.1 φορ γιου επειδή έχεις πραγματα και θαύματα ακόμα να μας δείξεις  :)

 

Σκονάκι ημέρας νο. 1 

1.Διαλέγω την φώτο ή τις φώτο που θέλω να ανεβάσω στο site...

Screenshot_1.thumb.jpg.6b9a4f3ff1574da6cb86db01d3069ce2.jpg

 

2. Γράφω το κείμενο μου πατάω το enter και  βάζω με τον + σταυρό από κάτω την φωτογραφία που θέλω να φαίνεται

Screenshot_2.thumb.jpg.9e06aa355cae75797a373505c1013fe4.jpg

 

3. Ξανά πατάω enter για να κατέβει η γραμμουλα που αναβοσβήνει (κέρσορας) στο σημείο που θέλω να γραψω το επόμενο κείμενο ή να βάλω φώτο!

 

Κανε δοκιμές Στέλιο μου σε ένα ποστ και απλά αν δε θέλεις να το ανεβάσεις μην πατήσεις το ''υποβολή απάντησης'' στο τέλος!!!

Δεν είναι τίποτα, μερικές δοκιμές θέλει, εδώ τα βάζεις με σιδερά και ξύλα και στο τραλαλαμ - τραλαλουμ* θα κολλήσεις;

Ελπίζω να βοήθησα (για το καλό μου :p

 

*κείμενο-φώτο

 

 

 

 

IMG_20170321_210942_BURST1.jpg

IMG_20170321_211209.jpg

IMG_20170321_211811.jpg

IMG_20170321_211835.jpg

IMG_20170321_212003.jpg

IMG_20170321_212036_BURST1.jpg

IMG_20170321_212108.jpg

IMG_20170321_212256_BURST1.jpg

IMG_20170321_212416.jpg

 

υστερόγραφο!

Αν έχεις ανεβάσει φώτος όπως εγώ αυτές π.χ. με την μετατροπή  μπαταρίας του μικρού κατσαβιδιού από Ni-Cd  σε λιθίου και δεν τις τοποθετήσεις με τον + σταυρό μέσα στο ποστ στις βγάζει όλες μαζί στο τέλος του ποστ σου !

 

 

Έγινε επεξεργασία από dfa19mj
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@dfa19mj  Ωραίος ! ! ! :T:

Μια χαρά οι οδηγίες και απαραίτητες! 

 

@Stelios13  Να προσθέσω ότι οι φωτογραφίες μπορούν ανά δύο να μπουν δίπλα η μία στην άλλη και έτσι το κείμενο να είναι πιο κοντά τους.

Επίσης, αν δεν βάλεις μέσα στο κείμενο όλες τις φωτογραφίες που έχεις προσθέσει στην λουρίδα στο κάτω μέρος του post, αυτές που δεν μπήκαν μέσα στο κείμενο και εμφανίζονται σαν "ορφανά" μετά το post :) , μπορούν να σβηστούν αν πατήσεις στο κάδο με άχρηστα που εμφανίζεται κάτω δεξιά μέσα σε κάθε φωτογραφία.

Ακόμα, μια φωτογραφία που είναι ήδη μέσα στο κείμενο, μπορείς να την μετακινήσεις στο κέντρο της σελίδας, κάνοντας κλικ επάνω της και μετά πιέζοντας στην κορυφή του κειμενογράφου, το κουμπάκι της κεντρικής στοίχισης (από μόνο του είναι σε αριστερή στοίχιση).

Μπορείς επιπλέον να "πιάσεις" μια φωτογραφία του κειμένου με το ποντίκι (κρατάς πατημένο το αριστερό κουμπί) και να την μετακινήσεις σε νέα θέση , ας πούμε από αριστερά να την πας δεξιά.

Υπάρχει και άλλος τρόπος να βάλεις φωτογραφίες σε ένα post, αλλά προϋποθέτει ανέβασμά τους στην galery του TheLab, όποτε το αφήνουμε για αργότερα! :)

Καλή συνέχεια και πάντα με κέφια! :D

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Στέλιο για να διατηρήσουμε και καθαρό το θέμα αν δεν κατάλαβες με τις πολύ καλές οδηγίες του @dfa19mj τον οποίο και χιλιοευχαριστώ, θα σου κάνω ένα βίντεο να σου στείλω για το πως φτιάχνεις κάποια πράγματα. φωτογραφίες, Links κλπ στα Posts σου :)

 

Αν θες επιπλέον βοήθεια πμ και θα στο ετοιμασω να στο στείλω :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστικη εφαρμογη laminate σε αχρηστη δισκοπλακα για ρολοι τοιχου...      Δεν μου αρεσει η αποχρωση,οποτε οταν βρω τη σωστη θα τελειωσει. Πανευκολη κατασκευη,προσπαθηστε το!!!!!!!!!

IMG_1072.JPGIMG_1073.JPG

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω ή για να το θέσω σωστά δεν έχω την παραμικρή ιδέα από δίτροχα και τετράτροχα μη γελάτε :p 

Μου άρεσε η ιδέα Στέλιο αλλά δεν πάει στο χώρο μου μία τέτοια κατασκευή. Ευχαριστώ πάντως για την προσφορά :) Αν πήγαινε θα ερχόμουν και τώρα να την πάρω :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.